Toποθετηση 2 sub στο χώρο

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
ποιο πριν μου είπες το υπόγειο δεν κάνει για αυτή την δουλειά λόγω του ύψους τώρα τελικά θα κάνει δουλειά??
Αναφερομαι στο συνθετο οχι στο Home Cinema.
To Home Cinema μενει επανω το συνθετο παει υπογειο ;)
Όταν λες η φάση να έρθει στο 0 πως θα το καταλάβω αυτό δηλαδή τι πρέπει να δω στο διάγραμμα???🤔
Στο σημειο κρος, οταν η φαση ειναι σωστη εχουμε προσθεση των ηχων απο το sub και τα κυριως ηχεια αρα σε εκεινο το σημειο δεν υπαρχει βυθιση αλλα ομαλη αποκριση. Αν η φαση ειναι λαθος κατα 180 μοιρες θα εχουμε μεγαλη βυθιση λογω ακυρωσης απο την αναποδη φαση οποτε αυτο θα ακουγεται σαν μειωμενο μπασο στη συχνοτητα κρος. Αν παλι η φαση ειναι λαθος αλλα οχι για 180 μοιρες αλλα πχ για 60 η 90 μοιρες τοτε η μετακινηση του διακοπτη απο τις 0 μοιρες στις 180 δεν θα κανει μεγαλη διαφορα. Αν μετακινησουμε το subwoofer θα μεταβαλουμε την φαση με φυσικο τροπο μια που η φαση αλλαζει καθε φορα που αλλαζουμε την αποσταση subwoofer-ηχειων. Μια μικρη μετακινηση μερικων εκατοστων μπρος πισω μπορει να φερει την φαση να πεσει ακριβως εκει που πρεπει οταν το subwoofer μας δεν εχει συνεχομενη ρυθμιση 0-180 μοιρες.

Ωστοσο εσυ δεν θα χρειαστει να κανεις τετοια διαδικασια γιατι απο οτι ειδα το Monolith εχει συνεχομενη ρυθμιση φασης 0-180 μοιρες. Αρα παιζεις με τις μοιρες καθε φορα μεχρι να ακουσεις το μπασο να ειναι δυνατοτερο (φροντιζεις να παιζει κατι στη συχνοτητα κρος οταν ρυθμιζεις)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
βασικά να σε ρωτήσω κάτι για τα σαμπ πέρα απτό μεγάλο ισχύει ότι τελικά παίρνω η δεν παίρνω ποιότητα γιατί στα πολύ χαμηλά τρέμει το δάπεδο αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα 12 ιντσο η 10ιντσο ? Τέτοια ταρακούνηματα πχ σε ταινία όπως στο ακουαμαν στο ενυδρείο... Η τελικά δεν παίζει ρόλο η μεμβράνη αλλά το μέγεθος της μεμβράνης με τον χώρο????🤔🙄
Το μεγεθος των sub εχει να κανει με τον συνολικο ογκο του χωρου. Εσενα ο χωρος σου ειναι 16.5τμ και 2.9μ υψος, δηλαδη 48κυβικα πανω κατω.
Για αυτον τον χωρο αρκουν και 2Χ12".
Το ποσο χαμηλα θα κατεβαινει και ποσο δυνατα θα παιζει εξαρταται μεταξυ αλλων και απο το μεγεθος της μεμβρανης και σιγουρα ενα 15" μπορει να μετακινησει περισσοτερο αερα απο ενα 10" η ενα 12" αλλα 2Χ12" πχ μπορουν να μετακινησουν περισσοτερο αερα απο ενα 15" οποτε οπως καταλαβαινεις, οτι μπορεις να κανεις με ενα 15" μπορεις να το κανεις και με περισσοτερα μικροτερα.
Στον χωρο σου με τις περιορισμενες διαστασεις, 4Χ12" θα σου εδιναν καλυτερο αποτελεσμα και απο αποψη ομοιομορφης κατανομης αλλα και εντασης σε σχεση με τα δυο 15" που πραγματικα τα βλεπω στις φωτογραφιες στο χωρο σου και παθαινω κλειστοφοβια.

Σε αυτο το σημειο να πω οτι τα Monolith ειναι εξαιρετικα subwoofer για την τιμη τους και θα εβαζα ευχαριστως 2 η και 4 τετοια σε εναν dedicated χωρο 40-50 τετραγωνικων. Αλλα στο σαλονακι των 16τμ ειναι κατα τη γνωμη μου εκτος τοπου και χρονου.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
συγνώμη....μια μικρή παρέμβαση....

όπως και να βάλετε το κρος πίσω από τα sub...ή αλλιώς το κwλαράκι σας να χτυπάτε κάτω...το audyssey θα το αλλάξει και θα το φέρει σωστά

συνεχίστε.... :biggrin:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Με το όντισι είναι αγόρινα αλλά όπως λες θέλει rew Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αν έχει κανένα καλιμπρατορα γιατί όλοι πχιααα Αθήνα είναι τι θα γίνει δηλαδή Θεσσαλονίκη κάνεις??
Τέλη Νοεμβρίου (μάλλον)8-) ανεβαίνει ο Μ. Καστρουνής Θεσσαλονίκη. Στείλε του Π.μ. αν μπορεί να σε χωρέσει στο πρόγραμμα του.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Τέλη Νοεμβρίου (μάλλον)8-) ανεβαίνει ο Μ. Καστρουνής Θεσσαλονίκη. Στείλε του Π.μ. αν μπορεί να σε χωρέσει στο πρόγραμμα του.
:party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party: :party: :party: :party:
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
συγνώμη....μια μικρή παρέμβαση....

όπως και να βάλετε το κρος πίσω από τα sub...ή αλλιώς το κwλαράκι σας να χτυπάτε κάτω...το audyssey θα το αλλάξει και θα το φέρει σωστά

συνεχίστε.... :biggrin:
Ααα ΟΚ, μια χαρα. Σορρυ κιολας αλλα εγω την εποχη που ρυθμιζα και σεταρα subwoofers ολα με το χερι γινοταν, με ντεσιμπελομετρο και Test CD, (ουτε καν μικροφωνα και REW) και το YPAO στον δικο μου νομιζω δεν κανει κατι τετοιο, πρεπει να το κανεις με το χερι.
Ολα καλα. η μαλλον ολα καλυτερα.
Τέλη Νοεμβρίου (μάλλον)8-) ανεβαίνει ο Μ. Καστρουνής Θεσσαλονίκη. Στείλε του Π.μ. αν μπορεί να σε χωρέσει στο πρόγραμμα του.
Αυτο θα τον σωσει. Πραγματικα δεν βλεπω αλλο τροπο να γινει σωστη δουλεια εκει μεσα.
 



Μηνύματα
175
Reaction score
53
ΕΕιαιτρελος
Αυτά στο συγκεκριμένο χώρο δεν θα καλιμπράρονται με μικρόφωνο αλλά με...σεισμογράφο. :roflmao:

Χρειάζονται οπωσδήποτε REW - UMIK και κανονικές απεικονίσεις.
Είσαι τρελός 🤣🤣🤣
για τον Κωνσταντίνο και για όλους μας :biggrin:
😁😁😁😁😁❤
Τέλη Νοεμβρίου (μάλλον)8-) ανεβαίνει ο Μ. Καστρουνής Θεσσαλονίκη. Στείλε του Π.μ. αν μπορεί να σε χωρέσει στο πρόγραμμα του.
Ενόειτε θα τον πάρω τηλέφωνο ❤❤❤❤
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Το μεγεθος των sub εχει να κανει με τον συνολικο ογκο του χωρου. Εσενα ο χωρος σου ειναι 16.5τμ και 2.9μ υψος, δηλαδη 48κυβικα πανω κατω.
Για αυτον τον χωρο αρκουν και 2Χ12".
Το ποσο χαμηλα θα κατεβαινει και ποσο δυνατα θα παιζει εξαρταται μεταξυ αλλων και απο το μεγεθος της μεμβρανης και σιγουρα ενα 15" μπορει να μετακινησει περισσοτερο αερα απο ενα 10" η ενα 12" αλλα 2Χ12" πχ μπορουν να μετακινησουν περισσοτερο αερα απο ενα 15" οποτε οπως καταλαβαινεις, οτι μπορεις να κανεις με ενα 15" μπορεις να το κανεις και με περισσοτερα μικροτερα.
Στον χωρο σου με τις περιορισμενες διαστασεις, 4Χ12" θα σου εδιναν καλυτερο αποτελεσμα και απο αποψη ομοιομορφης κατανομης αλλα και εντασης σε σχεση με τα δυο 15" που πραγματικα τα βλεπω στις φωτογραφιες στο χωρο σου και παθαινω κλειστοφοβια.

Σε αυτο το σημειο να πω οτι τα Monolith ειναι εξαιρετικα subwoofer για την τιμη τους και θα εβαζα ευχαριστως 2 η και 4 τετοια σε εναν dedicated χωρο 40-50 τετραγωνικων. Αλλα στο σαλονακι των 16τμ ειναι κατα τη γνωμη μου εκτος τοπου και χρονου.
Στέλνω αυτές τις φωτό αδερφούλη έχω κάνει αρκετές όπως βλέπεις με τις φάσεις αλλά μόλις άλλαξα την φάση στο 1/4 ενώ περίμενα να γίνει καλύτερο έγινε πάλι λίγο χειρότερο τι πιστεύεις εσύ και τι να κάνω...
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ααα ΟΚ, μια χαρα. Σορρυ κιολας αλλα εγω την εποχη που ρυθμιζα και σεταρα subwoofers ολα με το χερι γινοταν, με ντεσιμπελομετρο και Test CD, (ουτε καν μικροφωνα και REW) και το YPAO στον δικο μου νομιζω δεν κανει κατι τετοιο, πρεπει να το κανεις με το χερι.
Ολα καλα. η μαλλον ολα καλυτερα.

Αυτο θα τον σωσει. Πραγματικα δεν βλεπω αλλο τροπο να γινει σωστη δουλεια εκει μεσα.
Ωραίοι και ΄΄αφελείς΄΄ καιροί... Ντεσιμπελόμετρο καλιμπραρισμένο - όχι από μικρόφωνο κινητού - δοκιμαστικοί τόνοι και δοκιμές στη ζώνη κροσαρίσματος - που ενίοτε μετατρεπόταν σε... κρασαρίσματος - του ταλαίπωρου χρήστη . Δεν έβγαζε όμως delays και spectrogram, άκρως απαραίτητα πλέον εργαλεία γι αξιολόγηση της ενσωμάτωσης...
Στέλνω αυτές τις φωτό αδερφούλη έχω κάνει αρκετές όπως βλέπεις με τις φάσεις αλλά μόλις άλλαξα την φάση στο 1/4 ενώ περίμενα να γίνει καλύτερο έγινε πάλι λίγο χειρότερο τι πιστεύεις εσύ και τι να κάνω...
Απενεργοποιείς ρυθμίσεις βαθυπερατού κρος και πολικότητας (φάσης) στο ίδιο το sub, αφήνοντας τη διαχείριση από το Audyssey να λειτουργήσει όπως είναι προγραμματισμένη.Δεν γίνεται να προκύψει τουλάχιστον στις χαμηλές οκτάβες αποτέλεσμα χειρότερο από όποια αυτοσχέδια ρύθμιση.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ωραίοι και ΄΄αφελείς΄΄ καιροί... Ντεσιμπελόμετρο καλιμπραρισμένο - όχι από μικρόφωνο κινητού - δοκιμαστικοί τόνοι και δοκιμές στη ζώνη κροσαρίσματος - που ενίοτε μετατρεπόταν σε... κρασαρίσματος - του ταλαίπωρου χρήστη . Δεν έβγαζε όμως delays και spectrogram, άκρως απαραίτητα πλέον εργαλεία γι αξιολόγηση της ενσωμάτωσης...

Απενεργοποιείς ρυθμίσεις βαθυπερατού κρος και πολικότητας (φάσης) στο ίδιο το sub, αφήνοντας τη διαχείριση από το Audyssey να λειτουργήσει όπως είναι προγραμματισμένη.Δεν γίνεται να προκύψει τουλάχιστον στις χαμηλές οκτάβες αποτέλεσμα χειρότερο από όποια αυτοσχέδια ρύθμιση.
Δεν έχει καποια ρύθμιση το σαμπ για να ακυρώσω την φάση απλά τα έχω και τα 2 στο 0 μήπως μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο house curve για τα μπάσα??? Να βάλω???
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ωραίοι και ΄΄αφελείς΄΄ καιροί... Ντεσιμπελόμετρο καλιμπραρισμένο - όχι από μικρόφωνο κινητού - δοκιμαστικοί τόνοι και δοκιμές στη ζώνη κροσαρίσματος - που ενίοτε μετατρεπόταν σε... κρασαρίσματος - του ταλαίπωρου χρήστη . Δεν έβγαζε όμως delays και spectrogram, άκρως απαραίτητα πλέον εργαλεία γι αξιολόγηση της ενσωμάτωσης...
Πραγματικα ταλαιπωρου χρηστη. Μεγαλη πικρα.
Τωρα ολα αυτοματα και απλα τουλαχιστον για τα βασικα.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αν θελήσεις να αποχωριστείς τα πραγματικά εξαιρετικά αλλά ταυτόχρονα τεράστια για το χώρο σου Monolith δες εδώ...
Νομίζω θα ήταν κατάληλα για τον χώρο σου. Είναι κλειστού τύπου και πραγματικά πολύ αποτελεσματικά. Θα μπορέσεις να τα μετακινήσεις στο χώρο σου και ενδεχομένως να βρεις τη σωστή θέση πιο εύκολα.
Επίσης αν θελήσεις ακόμη περισσότερο, τα συμπληρώνεις με ακόμη ένα ζευγάρι στο μέλλον ;).
Όπως αναφέρθηκε REW/UMIK-1 για να ξεκινήσεις.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αν θελήσεις να αποχωριστείς τα πραγματικά εξαιρετικά αλλά ταυτόχρονα τεράστια για το χώρο σου Monolith δες εδώ...
Νομίζω θα ήταν κατάληλα για τον χώρο σου. Είναι κλειστού τύπου και πραγματικά πολύ αποτελεσματικά. Θα μπορέσεις να τα μετακινήσεις στο χώρο σου και ενδεχομένως να βρεις τη σωστή θέση πιο εύκολα.
Επίσης αν θελήσεις ακόμη περισσότερο, τα συμπληρώνεις με ακόμη ένα ζευγάρι στο μέλλον ;).
Όπως αναφέρθηκε REW/UMIK-1 για να ξεκινήσεις.
Προτείνεις να βούλωσω όλες τις τρύπες στο Μονολίθ γιατί τώρα έχω βουλωμένη μόνο την μεσαία... Να το κάνω shield δηλαδή??
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ωραίοι και ΄΄αφελείς΄΄ καιροί... Ντεσιμπελόμετρο καλιμπραρισμένο - όχι από μικρόφωνο κινητού - δοκιμαστικοί τόνοι και δοκιμές στη ζώνη κροσαρίσματος - που ενίοτε μετατρεπόταν σε... κρασαρίσματος - του ταλαίπωρου χρήστη . Δεν έβγαζε όμως delays και spectrogram, άκρως απαραίτητα πλέον εργαλεία γι αξιολόγηση της ενσωμάτωσης...

Απενεργοποιείς ρυθμίσεις βαθυπερατού κρος και πολικότητας (φάσης) στο ίδιο το sub, αφήνοντας τη διαχείριση από το Audyssey να λειτουργήσει όπως είναι προγραμματισμένη.Δεν γίνεται να προκύψει τουλάχιστον στις χαμηλές οκτάβες αποτέλεσμα χειρότερο από όποια αυτοσχέδια ρύθμιση.
Δοκιμαστικούς τόνους που μπορώ να βρω για να ρυθμίσω τα κρος????
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Προτείνεις να βούλωσω όλες τις τρύπες στο Μονολίθ γιατί τώρα έχω βουλωμένη μόνο την μεσαία... Να το κάνω shield δηλαδή??
Προτείνω να πάρεις Umik-1/REW. Τώρα απλά χάνεις το χρόνο σου.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top