To πολύμπριζο or not to πολύμπριζο;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το online UPS, που καταργεί και την ανάγκη πολύπριζου! μπαίνει στο έπιπλο, και είναι και βολικό, τα μηχανήματά μου (όλα ανοιχτά, και ο προβολέας), και με τον AV σε πολύ υψηλή ένταση, καταναλώνουν περίπου 500w, οπότε με καλύπτει πλήρως!
https://www.e-photoshop.gr/ups-1101...ype-lcd-with-2-x-12v-9ah-urs.0538-tescom.html
Πολύ καλή επιλογή! ;)
[DOUBLEPOST=1555087908][/DOUBLEPOST]
Σπιτι τους δεν εχουν αυτα τα πραματα
Εγώ τα έχω. :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγώ τα έχω. :)
Eγω δεν τα εχω.Στην φωτογραφια αυτα παθαινεις οταν τα εχεις και αυτα και το 0.75mm καλωδιο.
Και αυτα που εχω δεν ειναι και ακριβα.Ευχομαι να μην σου τυχει.Και να σκεφτεις οτι εδω εμεις εχουμε και ασφαλειες στα φις.Μια χαρα η ασφαλεια οταν εγινε αυτο που βλεπεις και το περιεργο ειναι οτι η συσκευη δουλευε κατω απο τετοιες συνθηκες.Απλα δεν προλαβε να παρει φωτια διοτι κατι καταλαβα.Το ασπρο κοματι που βλεπετε ειναι απο το πολυπριζο που επρεπε να σπασει για να βγει το φις,και δεν βγηκε τελικα..

0.75mm3.jpg
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oταν λοιπον μαζευτηκαμε στην ηχοεκφραση......
βαλαμε να δουμε αν κανει διαφορες στην εικονα το exact power....
Kει εδω μπαινουν 2 τεινα
1 το μηχανημα μετριεται σε παγκο οποτε βλεπουμε αν <αλλαζει> το ρευμα......ευκολο....
2 αν το ρευμα το <αλλαζει> εμεις το βλεπουμε ?
Και εκει ευτυχως καμποσοι ειδαν καλυτερο χρωμα....αισθητα καλυτερο χρωμα.......
Και καπου εκει ηρθε ο βαγγελης και με μια συσκευουλα σαν rc του ps
ειπε με υφος.....(αφου κατι μετρησε).....οτι δεν υπαρχουν διαφορες.......ο βαγγελας ετσι......
Και εκει του ειπα αποδειξε μου πως μετραει την ποιοτητα κινησης .......και απλα μουγκαθηκε.....
Την ποιοτητα κινησης δυστυχως (επι dvd) την ειδαν ολοι....και οταν λεμε ολοι εννοουμε ΟΛΟΙ......
Τυχαια ο βαγγελης μετα πηρε αντιπροσωπια αναγεννητων ρευματος.........
Καπως ετσι και με το καθε πολυμπριζο......οποιος αισθανεται οτι ακουει διαφορες απλα τις αισθανεται.....
Οπως εχω ξαναπει οταν πεινας δεν θες να φας....απλα διψας....γιατι αν πιεις ενα λιτρο νερο σου φευγει η πεινα.....
Οποτε οσοι νομιζουν οτι ακουνε διαφορες απλα δεν εχουν πιει πολυ νερο
Α π λ α πραμΑΤα
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αναρωτχιεμαι αν κάποιος από εδώ έχει μηχανήματα ακριβότερα ή πχιο "ευαίσθητα" από εκείνα του ιατρικού - διαγνωστικού κέντρου που είχε ποσταρει κάποτε σε φωτογραφία ο αφτχιας να δουλεύουν με πολυπριζα των 3-5 ευρώ....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αναρωτχιεμαι αν κάποιος από εδώ έχει μηχανήματα ακριβότερα ή πχιο "ευαίσθητα" από εκείνα του ιατρικού - διαγνωστικού κέντρου που είχε ποσταρει κάποτε σε φωτογραφία ο αφτχιας να δουλεύουν με πολυπριζα των 3-5 ευρώ....
Αυτη η επιμονη να παιρνεις πολυπριζα των 3 ευρω και οχι των 8-10 ειναι τουλαχιστον αστεια.Αν αυτο γινεται οντως απο ενα διαγωνστικο κεντρο,θα κρατησω την γνωμη μου για τον εαυτο μου.Και το διαγνωστικο κεντρο δεν φταιει αν ο "ειδικος" που εκανε την εγκατασταση εκανε τα ωραια του.Ακριβως και μονο διοτι προκειται για διαγνωστικο κεντρο,αντι να το καλαμπουριζουμε αυτο,θα επρεπε να τους παρετε ενα τηλεφωνο (αν ξερετε ποιο κεντρο ειναι) και να τους συμβουλευσετε καλυτερα ακομη κι αν δεν πιστευετε αυτο που θα τους συμβουλευσετε.......και οχι κατοπιν εορτης.....
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............στο διαγνωστικο κεντρο , την εγκατασταση μελετη την εκανε η τεχνικη υπηρεσια του αν υπαρχει ?
ή οχι ?
Αν οχι ποσο λαμβανουν υποψιν τους μια υπερτασαρα η ενα spike....που θα γ@μισει την μανα καθε μηχανηματος....
΄΄΄΄΄΄΄
ή θα ειναι η χαρα αυτου που τους τα πουλησε να παει να κανει κανα σερβις της προκοπης......και να παρακαλαει απο μεσα του ......να χτυπανε πιο συχνα υπερτασεις.........?

θυμαμαι εκει στην 90s σε αμερικανικο περιοδικο....τους 2 παπουδες να διαφημιζουν το προιον τους και να λενε
χαλασες τοσα λεφτα σε προβολεα
>> >> >> >> πηγη
>> >>> >> >> σε av τελικο.....
Και ποσα λεφτα χαλασες για να τα προστατεψεις ?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Στο διαγνωστικό κέντρο νομίζω τους συμφέρει να έχουν μια κεντρική εγκατάσταση με καθαρό ρεύμα. Υποσταθμό ίσως.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στο διαγνωστικό κέντρο νομίζω τους συμφέρει να έχουν μια κεντρική εγκατάσταση με καθαρό ρεύμα. Υποσταθμό ίσως.
Εγω θα ελεγα οτι τα διαγνωστικα κεντρα,νοσοκομεια και οποιος δηποτε χωρος τετοιας σημασιας επιβαλλεται να λειτουργουν ως "HIGHEΝΤΑΔΕΣ" ασχετα με το τι λεει ο καθενας μας.Αμα γινει καμια στραβη,εμεις απλα θα τα ξαναπουμε εδω για τον μ@λ@κ@ που τσιγκουνευτηκε τα 15 ευρω εξτρα για ενα ασφαλισμενο πολυπριζο και ενα καλωδιο του 1.5mm ....................
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτη η επιμονη να παιρνεις πολυπριζα των 3 ευρω και οχι των 8-10 ειναι τουλαχιστον αστεια..
Εντάξει με 3 ευρώ είναι υπερβολή στο άλλο άκρο...

(αγόρασε η συμβία ένα τέτοιο φτηνιάρικο και ενώ είχε ελασματάκια στα σούκο για γείωση... εσωτερικά δεν είχε καλώδιο!!! κινεζια του κερατά.... είχε και κάτι καλωδιάκια που μόλις τράβηξε φορτίο με την ηλεκτρική σκούπα άρχισαν να ζεσταίνονται...)

Ένα Legrand πάντως φτάνει και περισσεύει..
https://www.skroutz.gr/c/606/polympriza-ups/m/10539/Legrand.html

Έχω εδώ και πολλά χρόνια κάποια APC και είμαι full ευχαριστημένος...
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Να στήνετε συστήματα που να έχουν δυνατότητα ισοστάθμησης. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γίνει αυτό, όπως, μέσω υπολογιστή με Dirac, μέσω ενισχητή ή πρό που να έχει τέτοια δυνατότητα κ.λ.π.
Αν κάνετε αυτό δεν θα υπάρχει πλεον η ανάγκη για αλλαγή του ήχου μέσω καλωδίων και πολύμπριζων.

Είναι αστείο να πληρώνεις ένα καλώδιο όσο μια συσκευή και ακόμη παραπάνω πολλές φορές. Δεν έχει λογική.
Επίσεις είναι αστείο να στήνεις σήμερα σύστημα ήχου χωρίς την δυνατότητα ισοστάθμησης.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ώστε να διορθώσεις ένα σύστημα που δεν παίζει ισορροπημένα.
Αυτό κάνουν και οι επαγγελματίες χρόνια τώρα.
Πρώτα χώρος και μετά ισοστάθμηση. Αυτά.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εντάξει με 3 ευρώ είναι υπερβολή στο άλλο άκρο...

..
Εδω το διαβαζω συνεχως αυτο,δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου.Δες λιγα ποστ πιο πανω.......και δεν ειναι η πρωτη φορα.Εγινε σχεδον "θεσμος" αυτο...............και το καλωδιο των 0.75 mm.
[DOUBLEPOST=1555092667][/DOUBLEPOST]
για ενα ασφαλισμενο πολυπριζο και ενα καλωδιο του 1.5mm ....................
Aσφαλες πολυπριζο καλυτερα ................... :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είναι αστείο να πληρώνεις ένα καλώδιο όσο μια συσκευή και ακόμη παραπάνω πολλές φορές. Δεν έχει λογική.
Ασφαλως και δεν εχει λογικη.Αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι το καλωδιο και το πολυπριζο της............."πριζας" .
Μετα μας φταινε οι Κινεζιες.Τι φταινε οι Κινεζοι αν τα τραβαει ο κ00λος μας? Και δεν σημαινει οτι αν δεν θελεις καλωδιο των 10 λεπτων αυτοματα σημαινει οτι μιλαμε για κοστος καλωδιου οσο μιας συσκευης.Απο ποτε δηλαδη το καλωδιο των 50 λεπτων η του ενος - δυο ευρω η των 5 ειναι highendια ? Οποιος το πιστευει αυτο,να κανει ποστερ την φωτογραφια που ανεβασα πιο πανω.Εγω την τραβηξα στο σπιτι μου και ξερω απο πρωτο χερι τι παει να πει Κινεζια,τις αγοραζε ο πατερας μου και κληρονομησα 1-2 και ιδου το αποτελεσμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Χαίρομαι που μπαίνει σε μια λογική σειρά το πνεύμα των πραγματικών αναγκών και των ζητούμενων προδιαγραφών.

Ιδού:

IMG_20190413_001607.jpg


Όλα τα πολυμπριζα που χρησιμοποιώ στο χώρο ακροάσεων (7 συνολικά) είναι της legrand, με προστασία υπερφόρτωσης τάσης και με ποιοτικό διακόπτη. Τιμή του 6-απλού περί τα 20-25€.
Καλώδιο φιξαριστό 3*1,5mm.

Ok ?

Τα καλώδια ρεύματος όλων των (ενεργών) ηχείων είναι 3*1mm, και των πηγών 3*0.75mm.

Οκ?
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Και η άλλη η βλακεία το άσπρο στην παλιά φωτογραφία που μας έδειξες; Για να τσιμπήσουμε;:)
:D
Εξ'αρχής πάντως, τα σαμπ δε τα έβαλα πάνω σε "άσπρο", είχα ..άλλο. ;)

Η συζήτηση πάντα βγάζει νόημα και κέρδος, δίνω το έναυσμα. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
IMG_20190413_003423~3.jpg


Μέσα σε χάρτινη συσκευασία πωλούνται, με πιστοποιήσεις ασφαλείας.
Σε λευκό και μαύρο.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα... ;)
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
ειναι πολυ τουμπανιασμενα και βολικα γιατι βαζεις εσυ οσο καλωδιο χρειαζεται (οχι αυτα της φωτο , βγαινουν ιδια χωρις καλωδιο) και δεν κανεις κουλουρες σε οτι περισσευει αλλα ο διακοπτης τελικα ειναι γτπ.
εχω τετοια απο το 2000 λασπες
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εδω το διαβαζω συνεχως αυτο,δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου.Δες λιγα ποστ πιο πανω.......και δεν ειναι η πρωτη φορα.Εγινε σχεδον "θεσμος" αυτο...............και το καλωδιο των 0.75 mm
Τώρα εσύ πιάνεις την τρίχα και την κάνεις τριχιά ... Αφού καταλαβαίνεις πως το 3-5 είναι ουσιαστικά ένας τρόπος του λέγειν για να χαρακτηριστεί μια κατηγορία πολυπριζων που θα κάνουν αυτό ακριβώς για το οποίο τα αγοράζουμε και όχι μαγικά. Να μην είναι λοιπόν 5, να είναι 15 ή 25 και να είναι ασφαλή. Δε θα μπορούσα να διαφωνήσω σε αυτό. Η πραγματική κουβέντα και αντιπαράθεση όμως δεν είναι ανάμεσα σε αυτά των 5 και αυτά των 15, αλλά ανάμεσα στα πολυπριζα (αλλά και στα καλώδια ρεύματος, ηχείων, ιντερκοννεκτς κλπ) που καλούνται να κάνουν τη δουλειά τους ανταποκρινομενα στις προδιαγραφές ασφαλείας και εν γένει λειτουργίας των συσκευών και σε αυτά που κάνουν "παπάδες , σφιγγουν τα μπάσα ξεθολωνουν τα μεσαία, γυαλίζουν τα πρίμα, υγραινουν την ατμόσφαιρα φέρνουν την τραγουδιαρα μέσα στο σαλόνι σου κλπ κλπ κλπ... .
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top