To πολύμπριζο or not to πολύμπριζο;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
διπλα στο λουλουδι του λακου μοντερει, ενας 20μπερος λακος γιωμιζει αποσβεστικο

[DOUBLEPOST=1555060606][/DOUBLEPOST]
Το τουλιπ.
μηντρωτεσαλαμια νηστησιμες μερες (και νυχτες).....
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Κοπιάρω το ποστ του μπούτχια, γιατί ξεφεύγετε πάλι...

Οι ιθύνοντες της Trinnov μάλλον κατανόησαν από πέρισυ ότι θα ήταν κομματάκι...δύσπεπτο το λανσάρισμα ενός στερεοφωνικού συνόλου με οκτώ μονομπλόκ και ανάλογο πλήθος καλωδιώσεων...Εφέτος παρέταξαν τον επεξεργαστή-ελβετικό σουγιά Altitude 32-816 με αναβαθμισμένο κατά Roon λογισμικό σε setup επίδειξης υπό τον αλγόριθμο Auro 3D 4.0.2 που περιλάμβανε -υπό ενεργές συνθήκες- ηχεία Vivid Giya G1 Spirit ως κύρια,G2 ως περιφερικά και τα Oval V1.5 γι απόδοση ευκρινούς πληροφορίας στον άξονα του ύψους.Στην τελική ενίσχυση χρησιμοποιήθηκε ζεύγος από τους εξακάναλους -περιέχοντες αρθρώματα Ncore - Trinnov Amplitude 8,οι οποίοι μπορούσαν να εξυπηρετήσουν 12 συνολικά κανάλια.



Γι άλλη μια χρονιά το ΄΄αντάρτικο΄΄ σύστημα σαν ένας τυφώνας...Ka-Trinnov σάρωσε τα συνήθη δόγματα της χαϊενδικής μακαριότητας.Με τη συνδρομή της στοιχειώδους ακουστικής φροντίδας έδωσε ένα ακρόαμα ιδανικό για... αγνωστικιστές,ως μια εγκόσμια στάχτη που απομένει όταν εξαντλείται κάθε ίχνος χαϊενδικής αγνότητας,σα θάλασσα που έμενε πεισματικά διάφανη αντί να λαμβάνει οικείες αποχρώσεις μπλε και πράσινου.Ήταν τόσο διαφοροποιημένο από πατροπαράδοτες αξίες,ώστε να φέρνει σε...παρα φύσιν απόλαυση.Όσο και να προσπάθησε να το λατρέψει ή να το σιχαθεί ο Βελλερεφών δεν το κατάφερε.Σκέφτηκε μονάχα πόσο χρονοβόρο και ψυχοβγαλτικό θα ήταν να ξεφορτωνόταν όλα όσα έχει στην κατοχή του προκειμένου ν'αποκτούσε ένα τέτοιο setup...


Και εδώ βλέπετε το πολυμπριζο του ανωτέρω σετάπ-που-δεν-έχετε-τα-λεφτά-να-το-αγοράσετε:




Το λευκό αυτό πολυμπριζο των 3€ συνδέεται με ένα προενισχυτή αξίας 30.000+ ευρώ και με τα υπόλοιπα μηχανήματα που διαβάσατε.

Δείτε αν θέλετε και το σχόλιό μου.

Και επαναλαμβάνω την ερώτηση, από το ποστ#9 τούτου του θρεντ:

Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;

(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;

(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)


Πρόσπαθησα να του ψωνίσω από Mεϊδάνη αλλά Δεν...

Αν εσένα σου κάνουν δουλειά εμένα μου περισσεύει !



.
A1.jpg
A2.jpg
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ απορώ πως κατάφερα σε ένα υποδεέστερο σύστημα να ακούσω το καλώδιο και αυτοί ούτε που ασχολήθηκαν. Βέβαια, ούτε εγώ θα ασχοληθώ καθώς το σπορ τσούζει ( μη το παρακάνουμε )..!! Αλλά, έτσι έχω την απορία.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
..............Μπορουμε (αν μπορουμε) να φανταστουμε (αν μπορουμε)
να ακουγαμε το πιο πανω συστημα , με ενα αλλο πολυμπριζο ......και λεμε 1 στο μυριο να επαιζε καλυτερα
Ποια θα ηταν η αντιδραση αυτου που κανει το ντεμο ?
Και τι θα εκανε στο επομενο ντεμο ?
Δεν ειναι λιγοι που δεν δινουν σημασια σε πολυμπριζα καλωδια....
αυτο δεν σημαινει οτι ολοι <συμπεριφερονται> ετσι.......................
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Γιατί χρησιμοποιούν πολύμπριζο των 3 ευρώ; Μα είναι πολύ απλό. Γιατί αυτό φτάνει και περισσεύει.

Δεν έχει καμία από τις γνωστές μ******ες απάνω του……………..

Θα μπορούσαν να έχουν πάρει ένα πολύμπριζο των 2 ευρώ χωρίς διακόπτη!!!

Δυστυχώς αυτό που ισχύει για σχεδόν όλους τους χαιφιντελίστες, είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς, είναι ότι άμα δεν πληρώσουμε δεν μαθαίνουμε!!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν θυμαμαι απο ποτε , ειχα αγορασει απο ορφεα audio agile.......μετα ενα τουρ σε ps audio , lightspeed,furutech, και δεν θυμαμαι τι αλλο........απο ενα σημειο και μετα δεν αγοραζα......πριν δοκιμασω.....καθε τι περιφεριακο.......
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Θα μπορούσαν να έχουν πάρει ένα πολύμπριζο των 2 ευρώ χωρίς διακόπτη!!!
:drinks:

Ενημερωτικά, το "γιατί το άκουσα" δεν είναι αποδεκτή "σοβαρή" απάντηση. 8-)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κοπιάρω το ποστ του μπούτχια, γιατί ξεφεύγετε πάλι...

Οι ιθύνοντες της Trinnov μάλλον κατανόησαν από πέρισυ ότι θα ήταν κομματάκι...δύσπεπτο το λανσάρισμα ενός στερεοφωνικού συνόλου με οκτώ μονομπλόκ και ανάλογο πλήθος καλωδιώσεων...Εφέτος παρέταξαν τον επεξεργαστή-ελβετικό σουγιά Altitude 32-816 με αναβαθμισμένο κατά Roon λογισμικό σε setup επίδειξης υπό τον αλγόριθμο Auro 3D 4.0.2 που περιλάμβανε -υπό ενεργές συνθήκες- ηχεία Vivid Giya G1 Spirit ως κύρια,G2 ως περιφερικά και τα Oval V1.5 γι απόδοση ευκρινούς πληροφορίας στον άξονα του ύψους.Στην τελική ενίσχυση χρησιμοποιήθηκε ζεύγος από τους εξακάναλους -περιέχοντες αρθρώματα Ncore - Trinnov Amplitude 8,οι οποίοι μπορούσαν να εξυπηρετήσουν 12 συνολικά κανάλια.



Γι άλλη μια χρονιά το ΄΄αντάρτικο΄΄ σύστημα σαν ένας τυφώνας...Ka-Trinnov σάρωσε τα συνήθη δόγματα της χαϊενδικής μακαριότητας.Με τη συνδρομή της στοιχειώδους ακουστικής φροντίδας έδωσε ένα ακρόαμα ιδανικό για... αγνωστικιστές,ως μια εγκόσμια στάχτη που απομένει όταν εξαντλείται κάθε ίχνος χαϊενδικής αγνότητας,σα θάλασσα που έμενε πεισματικά διάφανη αντί να λαμβάνει οικείες αποχρώσεις μπλε και πράσινου.Ήταν τόσο διαφοροποιημένο από πατροπαράδοτες αξίες,ώστε να φέρνει σε...παρα φύσιν απόλαυση.Όσο και να προσπάθησε να το λατρέψει ή να το σιχαθεί ο Βελλερεφών δεν το κατάφερε.Σκέφτηκε μονάχα πόσο χρονοβόρο και ψυχοβγαλτικό θα ήταν να ξεφορτωνόταν όλα όσα έχει στην κατοχή του προκειμένου ν'αποκτούσε ένα τέτοιο setup...


Και εδώ βλέπετε το πολυμπριζο του ανωτέρω σετάπ-που-δεν-έχετε-τα-λεφτά-να-το-αγοράσετε:




Το λευκό αυτό πολυμπριζο των 3€ συνδέεται με ένα προενισχυτή αξίας 30.000+ ευρώ και με τα υπόλοιπα μηχανήματα που διαβάσατε.

Δείτε αν θέλετε και το σχόλιό μου.

Και επαναλαμβάνω την ερώτηση, από το ποστ#9 τούτου του θρεντ:

Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;

(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)

Λοιπον αφου θες σοβαρη απαντηση...παρτην!

Οι της Τρινοβ το σκεφτηκα πολυ απλα. Αν τα δωσεις τα φραγκα σε ακριβα καλωδια δεν θα περισεψουν για τους ενισχυτες τους. Οποτε παρε κοσμε με 3 ευρω πολυπριζο. Για μια επιδειξη των 2-3 ωρων τι να παθουν τα τσιπραγκαλα τους. Ας μας δειξουν ομως τι εχουν στο σπιτι τους.

Ομως υπαρχει και κατι ακομη, η Λεγκραντ με το πολυπριζο που το μοσχοπουλαει σου σταθεροποιει την ταση? Γιατι ελα να μετρησεις πχ σε μενα και να δεις ποσο παιζει η ταση. Τα UPS σταθεροποιουν την ταση? Η μηπως δεν εχει σημασια αυτο το πανω κατω. Ιδιως τα βραδια να δεις τι γινεται. Να δεις πως το ελεγε καποιος σοφος για το τι ποσοστο ειναι σημαντικος ο ρολος του σταθερου ρευματος στο ηχοσυστημα ...Ας βαλει καποιος εκεινο το θεικο βιντεο. Να μαθαινουν οι ασχετοι
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τελικα νομιζω οτι εδω μεσα μονο εγω ειμαι πραγματικος χαιεντας :imtheking:.
Ο σταθεροποιητης τασης που εχω ειναι πιο μεγαλος και πιο βαρυς απο τον Τρινοβ :superman: . Χoρια που δεν τον βρισκεις πλεον στο εμποριο. Συλλεκτικος ...Made by Spertos!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ σαν άσχετος (και αντίθετος μέχρι πρόσφατα) ομιλώ και προσπαθώντας βέβαια να μαθαίνω .Έκανα λοιπόν κάποιες δοκιμές και άκουσα τεράστιες διαφορές είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, χωρίς να παίζουν καλύτερα τα πολύ ακριβά πράγματα ( ρεύμα, rca, ηχείων). Οπότε θα συμφωνήσω με τον φίλο argi. Δοκίμαζε στο σπίτι σου και αναλόγως πράξε.
Δεν συζητώ για το πόσο τυχεροί είναι οι κατέχοντες το αντικείμενο οι οποίοι μπορούν μόνοι τους να φτιάξουν πράγματα και να πειραματιστούν. Πάντως διαφορές υπάρχουν και είναι έντονα ακουστές.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα ερωτήματα σε τέτοιου είδους διλήμματα είναι δύο και άσχετα, όσο και σχετικά, μεταξύ τους!!!
Σε ικανοποιεί αυτό που ακούς;
Μπορεί να γίνει καλύτερο;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγώ απορώ πως κατάφερα σε ένα υποδεέστερο σύστημα να ακούσω το καλώδιο και αυτοί ούτε που ασχολήθηκαν. Βέβαια, ούτε εγώ θα ασχοληθώ καθώς το σπορ τσούζει ( μη το παρακάνουμε )..!! Αλλά, έτσι έχω την απορία.
Σπιτι τους δεν εχουν αυτα τα πραματα.Στην εκθεση τους βοηθα να "δειξουν" οτι αυτα που κανουν τα μηχανηματα τους τα κανουν με το φτηνοπολυπριζο και καλωδια ρευματος.Ας εβαζαν ενα belden τουλαχιστον..............
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το online UPS, που καταργεί και την ανάγκη πολύπριζου! μπαίνει στο έπιπλο, και είναι και βολικό, τα μηχανήματά μου (όλα ανοιχτά, και ο προβολέας), και με τον AV σε πολύ υψηλή ένταση, καταναλώνουν περίπου 500w (μετρημένα), οπότε με καλύπτει πλήρως!
https://www.e-photoshop.gr/ups-1101...ype-lcd-with-2-x-12v-9ah-urs.0538-tescom.html
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το online UPS, που καταργεί και την ανάγκη πολύπριζου! μπαίνει στο έπιπλο, και είναι και βολικό, τα μηχανήματά μου (όλα ανοιχτά, και ο προβολέας), και με τον AV σε πολύ υψηλή ένταση, καταναλώνουν περίπου 500w, οπότε με καλύπτει πλήρως!
https://www.e-photoshop.gr/ups-1101...ype-lcd-with-2-x-12v-9ah-urs.0538-tescom.html
Να ρωτήσω κάτι χαζό γιατί διάβασα και πιο πάνω για ups. Φαντάζομαι ότι εννοείς κάλυψη από θέμα σκαμπανευάσματος ρεύματος. Φαντάζομαι ότι δεν τα κρατάει ανοικτά έστω για ελάχιστο χρόνο για να τα κλείσεις σωστά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top