To πολύμπριζο or not to πολύμπριζο;

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά. Έχουν γραφτεί τα μύρια όσα σχετικά με την ποιότητα και την αναγκαιότητα ενός πολύμπριζου σαν κομμάτι του συστήματος που ακούμε μουσική. Έχουν γραφτεί ακόμα περισσότερα τεστ σχετικά με την αλλοίωση που επιφέρει ένα κακό πολύμπριζο και κατ' επέκταση κακά καλώδια τροφοδοσίας και βύσματα, εξ ου και τα δυσθεώρητα κόστη μερικών από αυτά.
Βασιζόμενοι στην θεωρία ότι όσο πιο λίγα σημεία επαφής άρα απωλειών τόσο το καλύτερο, γιατί να μην καταργήσουμε τελείως αυτό τον αδύναμο κρίκο κερδίζοντας και ποιότητα αλλά και χρήματα; Θα μου πείτε πως, εδώ σας έχω λοιπόν:
Παραδοχές:
1. Τα μηχανήματά μας ως επί το πλείστο έχουν σταθερή θέση στο έπιπλο ή το ράφι που στέκονται
2. Όσο πιο κοντά καλώδια τροφοδοσίας τόσο το καλύτερο
3. Όσο πιο χοντρά (στη σφαίρα του δυνατού και εύχρηστου) τόσο το καλύτερο
4. Όσο πιο λίγες "θερμές" επαφές τόσο το καλύτερο
5. Όσο πιο καλά βύσματα τόσο το καλύτερο
Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψη σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα κουτί διακλάδωσης 220 VAC που θα έχει μια σταθερή γραμμή εισόδου, χωρίς βύσμα IEC και τόσες γραμμές-καλώδια εξόδου όσα και τα μηχανήματά μου και μάλιστα στο ακριβές μήκος του καθενός καλωδίου ώστε να μπορεί να συνδεθεί άνετα με την συσκευή και να μην αποσυνδεθεί αν αυτή τραβηχτεί προς τα έξω.
Οι συνδέσεις εσωτερικά του κουτιού διακλάδωσης θα είναι κολλητές με κόλληση αργύρου, αν είναι δυνατόν σε μπάρα χαλκού με τρύπες. Τα καλώδιο παροχής 3Χ4 με εξωτερική θωράκιση και ένα καλό βύσμα Σούκο. Το μέγεθός του δεν θα είναι μεγάλο αφού θα περιέχει μόνο συνδέσεις και όχι κάποια άλλα εξαρτήματα. Θα μπορεί, φαντάζομαι, να κρυφτεί κάτω από το έπιπλο ή σε σημείο ανάλογο, η κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετική. Εκτός αν θέλει κάποιος να το βλέπει!
Τα καλώδια τω συσκευών 3Χ2.5 με θωράκιση και αυτά, και clamp φερρίτη κοντά στο βύσμα IEC. Θα προβλεφθεί και μια εφεδρική έξοδος για μελλοντικές συσκευές χωρίς όμως να συνδεθεί.
Τα οφέλη προφανώς πολλά. Το κόστος μειωμένο. Με ένα σμπάρο, δύο τριγώνια!
Τι λέτε; Εγώ θα το προσπαθήσω και θα επανέλθω με φωτογραφίες.
Φιλικά,
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Να υποθέσω ότι δεν παίζεις με καλώδια ρευματος ε;
Αν είσαι τόσο σταθερός τύπος και το έχεις με τα 230v νομίζω αξίζει.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Γιατί να παίξω; Το παιγνίδι επικεντρώνεται στα επιμέρους στοιχεία, δηλαδή στα βύσματα, στα καλώδια και τις επαφές-πολύμπριζα. Τα μισά από αυτά τα "πετάμε" έξω. Ένα καλό καλώδιο δεν είναι απαραίτητα πανάκριβο (βλέπε Belden). Ένα καλό βύσμα IEC δεν ξεπερνάει τα 10-20 Ευρώ. Γιατί να πειραματιστώ να το αλλάζω κάθε τόσο; Ένα καλό Σούκο επίσης.
---Και να πω και μια σκέψη μου σχετική, έχετε αναλογιστεί τι γίνεται στην καλωδίωση του τοίχου από τον πίνακα μέχρι την πρίζα που συνδέετε τα πανάκριβα και άκρως ευαίσθητα μηχανήματά σας; Έχετε αναλογιστεί την διαδρομή της τροφοδοσίας από την κολώνα της ΔΕΗ μέχρι τον πίνακα του σπιτιού σας; Έχετε δει πίνακες διανομής εσωτερικά και πόσο, στην πλειοψηφία τους, είναι προχειροφτιαγμένοι με φτηνιάρικα υλικά και χαλαρές συνδέσεις που έχουν μαυρίσει από την θερμότητα λόγω κακών επαφών; Καλώδια που τρέχουν στους τοίχους οριακά διαστασιολογημένα από χαλκό ανακύκλωσης, κλεμμένα στην διατομή τους από τον Τούρκο ή Ρουμάνο ή Βούλγαρο κατασκευαστή τους...Και μετά μιλάμε για καλώδια 99.999% καθαρού χαλκού, βύσματα επίχρυσα και ροδίου και ασημιού και πάει λέγοντας...Μετρήστε την τάση στην πρίζα και αν την βρείτε πολύ κοντά στην ονομαστική των 230 Volts όπως είναι οι προδιαγραφές ΕΛΟΤ να μου τρυπήσετε την μύτη! Άνω τελεία εδώ!---
Και με τα "υψηλά" ρεύματα τα πάω καλά, με φοβίζουν αλλά δεν με τρομάζουν...Το ξεκινάω το project, stay tuned.
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Γιατί να παίξω; Το παιγνίδι επικεντρώνεται στα επιμέρους στοιχεία, δηλαδή στα βύσματα, στα καλώδια και τις επαφές-πολύμπριζα. Τα μισά από αυτά τα "πετάμε" έξω. Ένα καλό καλώδιο δεν είναι απαραίτητα πανάκριβο (βλέπε Belden). Ένα καλό βύσμα IEC δεν ξεπερνάει τα 10-20 Ευρώ. Γιατί να πειραματιστώ να το αλλάζω κάθε τόσο; Ένα καλό Σούκο επίσης.
---Και να πω και μια σκέψη μου σχετική, έχετε αναλογιστεί τι γίνεται στην καλωδίωση του τοίχου από τον πίνακα μέχρι την πρίζα που συνδέετε τα πανάκριβα και άκρως ευαίσθητα μηχανήματά σας; Έχετε αναλογιστεί την διαδρομή της τροφοδοσίας από την κολώνα της ΔΕΗ μέχρι τον πίνακα του σπιτιού σας; Έχετε δει πίνακες διανομής εσωτερικά και πόσο, στην πλειοψηφία τους, είναι προχειροφτιαγμένοι με φτηνιάρικα υλικά και χαλαρές συνδέσεις που έχουν μαυρίσει από την θερμότητα λόγω κακών επαφών; Καλώδια που τρέχουν στους τοίχους οριακά διαστασιολογημένα από χαλκό ανακύκλωσης, κλεμμένα στην διατομή τους από τον Τούρκο ή Ρουμάνο ή Βούλγαρο κατασκευαστή τους...Και μετά μιλάμε για καλώδια 99.999% καθαρού χαλκού, βύσματα επίχρυσα και ροδίου και ασημιού και πάει λέγοντας...Μετρήστε την τάση στην πρίζα και αν την βρείτε πολύ κοντά στην ονομαστική των 230 Volts όπως είναι οι προδιαγραφές ΕΛΟΤ να μου τρυπήσετε την μύτη! Άνω τελεία εδώ!---
Και με τα "υψηλά" ρεύματα τα πάω καλά, με φοβίζουν αλλά δεν με τρομάζουν...Το ξεκινάω το project, stay tuned.
Γιάννης
Θεωρω οτι ειναι οτι ποιο σωστο μπορει να κανει καποιος για την τροφοδοσια των συσκευων του..
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Έχω μπει πολλές φορες στο πειρασμό να κάνω μια τέτοια μονιμη εγκατάσταση.
Πολύ μονιμη, ακόμα να καταργησω και τα θηλυκά των συσκευών.
Αν εχεις ενα σεταπ τίποτα απο όλα αυτά δεν χρειαζεται.

Θα προσεχα να μην υπαρχουν γυμνοί αγωγοι ο ενας κοντά στον άλλο.
Δηλαδή θα σκεφτόμουν κάποιο ειδος μόνωσης.
Επίσης στις μπάρες χαλκού θα έβαζα πυκνωτές 10 και 100 nF x2 μεταξύ φάσης ουδέτερου ίσως και γης,τους οποιους έχω δοκιμάσει με επιτυχία
αλλά στη περιοχή σου μπορεί να μην είναι και απαραίτητο.
Χρόνια πολλά σε ολους..
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αφού στη σκέψη πολύ σωστά το έγραψες και μόνος σου το πραγματικό πρόβλημα ποιος ο λόγος να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο και όχι σε κάποια σωστή τροφοδοσία;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Αν και δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με τη βάση του σκεπτικού σου, ας κάνω το συνήγορο του δγιαβόλου στις παραδοχές σου:

Παραδοχές:
1. Τα μηχανήματά μας ως επί το πλείστο έχουν σταθερή θέση στο έπιπλο ή το ράφι που στέκονται
2. Όσο πιο κοντά καλώδια τροφοδοσίας τόσο το καλύτερο
3. Όσο πιο χοντρά (στη σφαίρα του δυνατού και εύχρηστου) τόσο το καλύτερο
4. Όσο πιο λίγες "θερμές" επαφές τόσο το καλύτερο
5. Όσο πιο καλά βύσματα τόσο το καλύτερο
1. Οκ.
2. Γιατί; Δηλαδή το 1μ μπελντενάκι τροφοδοσίας είναι χειρότερο από τα 5μ; Δε νομίζω...
3. Γιατί; Δηλαδή, εφόσον το 3*1 υπεραρκεί για την κατανάλωση κάθε συσκευής, κερδίζεις κάτι χειροπιαστό με 3*3 καλώδιο; Πες ότι σε ακραία κατάσταση, ανεπαρκούς διατομής καλωδίου (που ζεσταίνεται) ότι κάποια ισχύ καταναλώνεται στο καλώδιο, όταν τραβάς τα άπειρα ρεύματα, πχ 10 βατ (που δε παίζει με τίποτα, αλλά ως υπόθεση), και αν κερδίσεις τα 10 βατ αυτά κερδίζεις κάτι άλλο από μικρότερο λογαριασμό στη ΔΕΗ; Δε νομίζω...
Φυσικά αυτό δε παίζει όταν το καλώδιο τηρεί τις προδιαγραφές κατανάλωσης για τη συσκευή σου, και τυπικά το 3*0.75 αρκεί και υπεραρκεί.
4. Μια τυπική μπρίζα της legrand νομίζεις ότι θα είναι θερμή επαφή; Δε νομίζω...
Ακόμα και σε πολύ μεγάλες καταναλώσεις, πχ σε μια ηλεκτρική θερμάστρα που καίει σερί 3 κιλοβάτ, ένα τυπικό βύσμα σούκο της λεγκραντ παραμένει ..παγερά αδιάφορο, πόσο μάλλον για τα 10-20-50 βατ των συσκευών όντιο, σιγά τα ωά..
Βεβαίως, ένα βύσμα σούκο της πλάκας, χωρίς πιστοποιήσεις, μπορεί όντως να ζεσταθεί σε τέτοιες μεγάλες καταναλώσεις, για τις οποίες όμως δεν πληρεί καμία προδιαγραφή.
5. Όσο πιο καλά; Δηλαδή πόσο καλύτερα από ένα βύσμα της λεγκραντ; ΙΜNSHO, απλώς δεν υπάρχουν καλύτερα βύσματα από αυτά της λεγκραντ, τα οποία είναι φουλ στις πιστοποιήσεις. Και πολύ οικονομικά.

Οι συνδέσεις εσωτερικά του κουτιού διακλάδωσης θα είναι κολλητές με κόλληση αργύρου, αν είναι δυνατόν σε μπάρα χαλκού με τρύπες.
Αυτό είναι λάθος.
Η εμπειρία και οι μελέτες, έχουν οδηγήσει όλες τις εγκαταστάσεις σε επαφές σύσφιξης, ποτέ κόλλησης.
Αν θες μπάρες, φτιάχνεις τυπικό ηλεκτρολογικό πίνακα, έχει εξαντληθεί το αντικείμενο, δεν υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης αυτού ούτε από σένα ούτε από μένα..
Ο κοινός ηλεκτρολογικός πίνακας, είναι οβερκιλ για συσκευές όντιο, πολύ "πεταμένα λεφτά" κατά τη γνώμη μου..
Εκτίμησή μου είναι πως αν θες να αποφύγεις (για λόγους κόστους ή όγκου) τα βύσματα σούκο, μια κοινή ηλεκτρολογική κλέμα, υπεραρκεί.
Αφού αρκεί η κλέμα για ηλεκτρική κουζίνα και θερμοσίφωνες, τότε για το Ντακ και για το πικάπ σου, είναι όντως "too much"..

Εννοείται ότι το:
Τα καλώδια τω συσκευών 3Χ2.5 με θωράκιση και αυτά, και clamp φερρίτη κοντά στο βύσμα IEC.
3*2,5 που λες, είναι υπερβολή ακόμα και για κεντρικό καλώδιο παροχής όλου του στέρεο!
Αφού ρε συ, τα βάζουμε όλα πάνω σε ένα πολύμπριζο με καλώδιο 3*0.75 τι λέμε τώρα;:p

Εγώ θα πρότεινα ένα μπελντενάκι 3*1,5 ως καλώδιο "κεντρικό" που θα δίνει ρεύμα από την μπρίζα στον τοίχο έως το πολύμπριζο, και εκεί μέσα στο πολύμπριζο μια καλή συσφικτική κλέμα που να δίνει 4-5 καλώδια 0.75 για τις 4-5 συσκευές που έχεις. 10 συσκευές; 10 καλώδια στην κλέμα.
Θες σωστό εξοπλισμό για να περάσεις τα καλώδια σε κλέμα, όπως προβλέπεται για πολύκλωνα, μεταλλικό κάλυμμα πριν τη σύσφιξη με βίδα.
Αν θες να μην οξειδωθεί ποτέ, ένα σπρέι σιλικόνης (μετά τη σύσφιξη της βίδας) αρκεί. Προσωπικά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Να μου επιτρέψετε όμως να δείξω λίγο το δάσος, αφού οκ, είδαμε το δέντρο του πολύμπριζου, χωρίς χλευασμό, με αντικειμενικά τεχνικά κριτήρια.

Το δάσος είναι το σύστημα ηχείων-σαμπ-χώρου, και προφανώς επαρκούς οδήγησης αυτών.
Είναι αλήθεια τόσο πια άριστο (μετρημένα) το ηχείο σας, έχετε εντελώς άριστο μετρημένο χώρο, με σοβαρή ισοσταθμιση στο τάργκετ κερβ, με άψογο κροσάρισμα με τα σαμπ και έλεγχο όλων των στάσιμων και ακυρώσεων του χώρου σας, που ψάχνετε βελτίωση από το πολύμπριζο;

Τόσο κορυφαίο εξοπλισμό έχετε και το έχετε τερματίσει το σπορ κι έμεινε το ..πολύμπριζο;

Να θυμίσω την τελευταία έκθεση που πήγε ο μπούτχιας, όπου ο καλύτερος ήχος (ή έστω ένας από τους καλύτερους) ήταν με τα ενεργά geithein σε πολυκάναλο σετάπ με προ της τρίνοβ.
Μιλάμε για άπειρα λεφτά στέρεο, με τρομερά και φοβερά χαρακτηριστικά, με καρδιοειδή λοβό, με κορυφαία ισοσταθμιση, με απίστευτα τεχνικά χαρακτηριστικά και κατά γενική ομολογία με κορυφαίο ήχο.
Ε, πάνω σε απλά πολύμπριζα των 3€ ήταν όλα τα μηχανήματα, με καλώδιο τυπικό όλες οι συσκευές, το 3*0 .75, έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο μπούτχιας.

Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;
(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αν και δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με τη βάση του σκεπτικού σου, ας κάνω το συνήγορο του δγιαβόλου στις παραδοχές σου:


1. Οκ.
2. Γιατί; Δηλαδή το 1μ μπελντενάκι τροφοδοσίας είναι χειρότερο από τα 5μ; Δε νομίζω...
3. Γιατί; Δηλαδή, εφόσον το 3*1 υπεραρκεί για την κατανάλωση κάθε συσκευής, κερδίζεις κάτι χειροπιαστό με 3*3 καλώδιο; Πες ότι σε ακραία κατάσταση, ανεπαρκούς διατομής καλωδίου (που ζεσταίνεται) ότι κάποια ισχύ καταναλώνεται στο καλώδιο, όταν τραβάς τα άπειρα ρεύματα, πχ 10 βατ (που δε παίζει με τίποτα, αλλά ως υπόθεση), και αν κερδίσεις τα 10 βατ αυτά κερδίζεις κάτι άλλο από μικρότερο λογαριασμό στη ΔΕΗ; Δε νομίζω...
Φυσικά αυτό δε παίζει όταν το καλώδιο τηρεί τις προδιαγραφές κατανάλωσης για τη συσκευή σου, και τυπικά το 3*0.75 αρκεί και υπεραρκεί.
4. Μια τυπική μπρίζα της legrand νομίζεις ότι θα είναι θερμή επαφή; Δε νομίζω...
Ακόμα και σε πολύ μεγάλες καταναλώσεις, πχ σε μια ηλεκτρική θερμάστρα που καίει σερί 3 κιλοβάτ, ένα τυπικό βύσμα σούκο της λεγκραντ παραμένει ..παγερά αδιάφορο, πόσο μάλλον για τα 10-20-50 βατ των συσκευών όντιο, σιγά τα ωά..
Βεβαίως, ένα βύσμα σούκο της πλάκας, χωρίς πιστοποιήσεις, μπορεί όντως να ζεσταθεί σε τέτοιες μεγάλες καταναλώσεις, για τις οποίες όμως δεν πληρεί καμία προδιαγραφή.
5. Όσο πιο καλά; Δηλαδή πόσο καλύτερα από ένα βύσμα της λεγκραντ; ΙΜNSHO, απλώς δεν υπάρχουν καλύτερα βύσματα από αυτά της λεγκραντ, τα οποία είναι φουλ στις πιστοποιήσεις. Και πολύ οικονομικά.


Αυτό είναι λάθος.
Η εμπειρία και οι μελέτες, έχουν οδηγήσει όλες τις εγκαταστάσεις σε επαφές σύσφιξης, ποτέ κόλλησης.
Αν θες μπάρες, φτιάχνεις τυπικό ηλεκτρολογικό πίνακα, έχει εξαντληθεί το αντικείμενο, δεν υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης αυτού ούτε από σένα ούτε από μένα..
Ο κοινός ηλεκτρολογικός πίνακας, είναι οβερκιλ για συσκευές όντιο, πολύ "πεταμένα λεφτά" κατά τη γνώμη μου..
Εκτίμησή μου είναι πως αν θες να αποφύγεις (για λόγους κόστους ή όγκου) τα βύσματα σούκο, μια κοινή ηλεκτρολογική κλέμα, υπεραρκεί.
Αφού αρκεί η κλέμα για ηλεκτρική κουζίνα και θερμοσίφωνες, τότε για το Ντακ και για το πικάπ σου, είναι όντως "too much"..

Εννοείται ότι το:

3*2,5 που λες, είναι υπερβολή ακόμα και για κεντρικό καλώδιο παροχής όλου του στέρεο!
Αφού ρε συ, τα βάζουμε όλα πάνω σε ένα πολύμπριζο με καλώδιο 3*0.75 τι λέμε τώρα;:p

Εγώ θα πρότεινα ένα μπελντενάκι 3*1,5 ως καλώδιο "κεντρικό" που θα δίνει ρεύμα από την μπρίζα στον τοίχο έως το πολύμπριζο, και εκεί μέσα στο πολύμπριζο μια καλή συσφικτική κλέμα που να δίνει 4-5 καλώδια 0.75 για τις 4-5 συσκευές που έχεις. 10 συσκευές; 10 καλώδια στην κλέμα.
Θες σωστό εξοπλισμό για να περάσεις τα καλώδια σε κλέμα, όπως προβλέπεται για πολύκλωνα, μεταλλικό κάλυμμα πριν τη σύσφιξη με βίδα.
Αν θες να μην οξειδωθεί ποτέ, ένα σπρέι σιλικόνης (μετά τη σύσφιξη της βίδας) αρκεί. Προσωπικά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
8-)
Η διαφορά των γεγονότων από τις εικασίες!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μνημονιο μεχρι να κανει χατ τρικ ο φετφατζιδης,,,,,
και να βρει μονιμη δουλεια ο μουρινιο.......
καμμια σωτηρια (μονο η μπελλου και αυτη εφυγε).....................
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να μου επιτρέψετε όμως να δείξω λίγο το δάσος, αφού οκ, είδαμε το δέντρο του πολύμπριζου, χωρίς χλευασμό, με αντικειμενικά τεχνικά κριτήρια.

Το δάσος είναι το σύστημα ηχείων-σαμπ-χώρου, και προφανώς επαρκούς οδήγησης αυτών.
Είναι αλήθεια τόσο πια άριστο (μετρημένα) το ηχείο σας, έχετε εντελώς άριστο μετρημένο χώρο, με σοβαρή ισοσταθμιση στο τάργκετ κερβ, με άψογο κροσάρισμα με τα σαμπ και έλεγχο όλων των στάσιμων και ακυρώσεων του χώρου σας, που ψάχνετε βελτίωση από το πολύμπριζο;

Τόσο κορυφαίο εξοπλισμό έχετε και το έχετε τερματίσει το σπορ κι έμεινε το ..πολύμπριζο;

Να θυμίσω την τελευταία έκθεση που πήγε ο μπούτχιας, όπου ο καλύτερος ήχος (ή έστω ένας από τους καλύτερους) ήταν με τα ενεργά geithein σε πολυκάναλο σετάπ με προ της τρίνοβ.
Μιλάμε για άπειρα λεφτά στέρεο, με τρομερά και φοβερά χαρακτηριστικά, με καρδιοειδή λοβό, με κορυφαία ισοσταθμιση, με απίστευτα τεχνικά χαρακτηριστικά και κατά γενική ομολογία με κορυφαίο ήχο.
Ε, πάνω σε απλά πολύμπριζα των 3€ ήταν όλα τα μηχανήματα, με καλώδιο τυπικό όλες οι συσκευές, το 3*0 .75, έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο μπούτχιας.

Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;
(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)
https://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-14#post-2192296

Κι ένα γενικό σχόλιο...Κατά την εμπειρία που έχω διαμορφώσει,το φανταστικό πολύπριζο από μόνο του δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά σε συσκευές που διαθέτουν ήδη άρτια ενσωματωμένη τροφοδοσία.

Μια πραγματικά χρηστική υλοποίηση ωστόσο,θα ξεκινούσε από γείωση κοινού σημείου και την ενσωμάτωση δικτυώματος το οποίο να μπλοκάρει την - έστω κι ελάχιστη - συνεχή συνιστώσα στο ρεύμα που παρέχει το οικιακό δίκτυο,ιδίως άμα το ηχοσύστημα περιλαμβάνει συσκευές με τοροειδείς μετασχηματιστές ισχύος πάνω από μια ενδεικτική τιμή όπως τα 300 VA.Αλλιώς τζάμπα πάνε οι επαφές,οι αφιερωμένες γραμμές,οι κρυοπηξίες,οι άμωμες συλλήψεις,τα...αχειροποίητα και τα συναφή.

Κατόπιν βλέποντας και κάνοντας εξετάζεται και η ενσωμάτωση διάφορων φίλτρων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.............δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά σε συσκευές που διαθέτουν ήδη άρτια ενσωματωμένη τροφοδοσία.


σε οσες ομως δεν εχουν αρτια.....(αλλα και σε οσες εχουν)
καποιοι
επιμενουν να δοκιμαζουν οτι βρουν μπροστα τους....ή οτι τους βαζουν μπροστα τους........
 

S

sk4t4

Guest
Να μου επιτρέψετε όμως να δείξω λίγο το δάσος, αφού οκ, είδαμε το δέντρο του πολύμπριζου, χωρίς χλευασμό, με αντικειμενικά τεχνικά κριτήρια.

Το δάσος είναι το σύστημα ηχείων-σαμπ-χώρου, και προφανώς επαρκούς οδήγησης αυτών.
Είναι αλήθεια τόσο πια άριστο (μετρημένα) το ηχείο σας, έχετε εντελώς άριστο μετρημένο χώρο, με σοβαρή ισοσταθμιση στο τάργκετ κερβ, με άψογο κροσάρισμα με τα σαμπ και έλεγχο όλων των στάσιμων και ακυρώσεων του χώρου σας, που ψάχνετε βελτίωση από το πολύμπριζο;

Τόσο κορυφαίο εξοπλισμό έχετε και το έχετε τερματίσει το σπορ κι έμεινε το ..πολύμπριζο;

Να θυμίσω την τελευταία έκθεση που πήγε ο μπούτχιας, όπου ο καλύτερος ήχος (ή έστω ένας από τους καλύτερους) ήταν με τα ενεργά geithein σε πολυκάναλο σετάπ με προ της τρίνοβ.
Μιλάμε για άπειρα λεφτά στέρεο, με τρομερά και φοβερά χαρακτηριστικά, με καρδιοειδή λοβό, με κορυφαία ισοσταθμιση, με απίστευτα τεχνικά χαρακτηριστικά και κατά γενική ομολογία με κορυφαίο ήχο.
Ε, πάνω σε απλά πολύμπριζα των 3€ ήταν όλα τα μηχανήματα, με καλώδιο τυπικό όλες οι συσκευές, το 3*0 .75, έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο μπούτχιας.

Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;
(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)
Τη σοβαρη απαντηση μπορουσαν,αν φυσικα δεχονταν την ερωτηση,να τη δωσουν αλλοι εκθετες που και πολυπριζα αλλα και καλωδια της προκοπης χρησιμοποιουσαν γιατι δεν πιστευω οτι επαιζαν ολοι με κοινα.Απο κει και περα,αν ημουν εγω ο εκθετης του συγκεκριμενου συστηματος,θα ελεγα:Οριστε κυριε,να ποσο φοβερα ακουγεται το συστημα μας με καλωδια και πολυπριζο του διφραγκου,αν ομως θελετε αγοραστε επωνυμα πολυπριζοκαλωδια και θα παιξει ακομη καλυτερα.Το καλυτερο ειναι εχθρος του καλου,οπου καλο δεν ειναι καν το κοινο,το διφραγκισιο δηλαδη,διοτι χειροτερο δεν υπαρχει.
 
Last edited by a moderator:


S

sk4t4

Guest
Βάλτε ρε αλήτες κανά like στον sk@t@! :p
Τι το προτεινεις,αφου δεν το κανεις;;):p
Την ιστορια με τον αλλο φιλο και μελος,που δεν εχει πριζες και βυσματα,και του αγορασα πολυπριζο Wireworld Matrix 2,και μου περιεγραψε τις διαφορες που ακουσε,ο τεως αρνητης,σας την εχω πει;Οχι,ε; Κριμα γιατι εχει και συνεχεια."Γλυκαθηκε" και ηθελε και καλωδιο ρευματος στο πολυπριζο.Του πηρα ενα Supra,και εισεπραξα αντιστοιχα θετικα σχολια.Και που'στε! Εμεις δεν ακουμε μουσικη για σουπερ-μαρκετ η για ασανσερ,οπως ειπε κι ενα μελος που δε θυμαμαι το ονομα του!;):D
 
Last edited by a moderator:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η μαγκια = ξεβρακωμα θα ηταν
2 ιδια δωματια
ενα με πολυμπριζα του κιλου και καλωδια σαν αυτα που απλωνουμε ρουχα
Και ενα ιδιο με ακριβα,.......
Εκει θα εδειχνε αν την ακουγε το καθε συστημα..........
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναι βολευει σαν ιδεα, και ειναι και τακτοποιημενα τα καλωδια χωρις περιτα μηκη...προσωπικα, καποια στιγμη σκεφτομαι απλα να φτιαξω καλωδια στο μηκος που θελω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
,αν ημουν εγω ο εκθετης του συγκεκριμενου συστηματος
Καλά που δεν ήσουν! :p

Διότι, τα διπλανά συστήματα με γκουμούτσες καλώδια και χοντρά πολύμπριζα, παρά τις διαβεβαιώσεις των εκθετών, δεν έπαιζαν τόσο καλά, όσο τα πρώτα με πολύμπριζα του δίφραγκου. Εν ολίγοις, με πορδές δε βάφονται τ'αβγά, τα ράσα δε κάνουν τον Παππά, και τα καλώδια τον ήχο.:D

οπου καλο δεν ειναι καν το κοινο
Καλό είναι να υπάρχει κοινή λογική, κόμον σενς, που όμως δεν είναι τελικά και τόσο κόμον όσο θα έπρεπε. :p
Όπως λες, στους κύκλους αυτούς, το κόμον δεν είναι καλό, κι ας πρόκειται για σένς.:D



Έτσι φτιάχνεται ο σοβαρός ήχος.
Τα υπόλοιπα αγαπητοί μου φίλοι, είναι φούμαρα.
Μπιλίβ ιτ ορ νοτ.
Δατς δε φάκιν φάκτς οφ όντιο.
Δατς λαϊφ.
Λαϊφ σακς.
 
Last edited:

I

iason

Guest
Αρκεί σε αυτούς, και δεν αρκεί σε εσάς;
Γιατί;
(Σοβαρή απάντηση δώστε μόνο)
Καλημερα , Αυτο γινεται για ενα και μονο λογο επειδη δεν φτάνουν τα χρήματα να αναβαθμισουμε σωστά ολα οσα προανεφερες ,Μηχανηματα πρωτα ,διαμορφωση ακουστικης χωρου,μετρησεις κτλπ..... αρκετοί από μας προχωραμε σε μεσοβεζικες (οικονομικές) λυσεις .Παντα με το ερωτημα, Ρε μπας και ??
Αλλα δυστυχως δεν .....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top