To σύστημά μου (Μάρκου)

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Υπάρχει και μία άλλη λύση , με σιδερένιες μπάλες μέσα σε περίβλημα.
196e έκαστο. Μου φάνηκε πολύ ακριβό. 8χ196= 1560 e για 8 ροδάκια.
Από την άλλη πάλι , το φρένο είναι απαραίτητο , για να μην αλλάζει θέση το ηχείο με το παραμικρό.
 



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Τα ηχεία πάντως έχουν αντρικό μέγεθος. Τους το δίνω αυτό καθώς και ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να παίζουν στις εντάσεις που απαιτούνται στο χώρο σου καθώς είναι τεράστιος.
 





Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Σε νεώτερο μάθημα ελληνικών , προ ολίγου , έμαθα ότι το αμιγώς 8ωμς , και όχι γύρω από τα 8 ωμς.
Δλδ αν τα μεγάφωνα είναι από 7 ωμς το ελάχιστο , δεν είναι αμιγώς 8ωμα είναι κάτι άλλο.

Παρακαλώ τον @STENTOR , @PeterMeni , να απαντήσουν .
 
Last edited:




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Υπάρχει και μία άλλη λύση , με σιδερένιες μπάλες μέσα σε περίβλημα.
196e έκαστο. Μου φάνηκε πολύ ακριβό. 8χ196= 1560 e για 8 ροδάκια.
Από την άλλη πάλι , το φρένο είναι απαραίτητο , για να μην αλλάζει θέση το ηχείο με το παραμικρό.
Τι μπάλες είναι αυτές που λες Γιάννη;
Υπάρχουν τέτοιες για έπιπλα σε διά φορα μεγέθη και είναι πολύ φθηνές.

Υπάρχουν οι ίδιες και σε πιο βαρέως τύπου για βιομηχανική χρήση με μπίλιες από ρουλμάν και τσιμούχα στεγανοποίησης και καθαρισμού, με τιμή περίπου 20 ευρώ η μία.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε νεώτερο μάθημα ελληνικών , προ ολίγου , έμαθα ότι το αμιγώς 8ωμς , και όχι γύρω από τα 8 ωμς.
Δλδ αν τα μεγάφωνα είναι από 7 ωμς το ελάχιστο , δεν είναι αμιγώς 8ωμα είναι κάτι άλλο.

Παρακαλώ τον @STENTOR , @PeterMeni , να απαντήσουν .
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι καθαρά στο τεχνικό κομμάτι ή στο εννοιολογικό.
Τεχνικά, αυτά που καθορίζουν την τιμή ενός ηχείου στα Ωμ είναι ο συνδυασμός μεγαφώνων και <<κυκλώματος διαχωρισμού>>.
Αναλόγως το Q των φίλτρων του, μπορεί ένα 8ωμ μεγάφωνο να καταντήσει από 3ωμο μέχρι και 16ωμο ή και παραπάνω, σε κάποιες περιοχές του φάσματος.
Αντίστοιχα θα πρέπει να χαρακτηριστεί συνολικά το ηχείο, λίγο πάνω από το ελάχιστο της τιμής αυτής.
Ποιοι κατασκευαστές το κάνουν; Σχεδόν κανένας.
Έχει να κάνει η τιμή της εμπέδησης με τη φύση του μεγαφώνου και τις σχεδιαστικές επιλογές συνδυαστικά, των μονάδων-crossovers.
 
Last edited:








ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top