To dac or not to dac?


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ειρήνη υμίν!

Καθ΄'οτι το σαμπ κάνει ~500 ευρώπουλα το κομμάτι, θα ξεκινήσω με ένα και βλέπουμε.



Θα μπει κοντά (ανάμεσα) στα υπάρχοντα οπότε (λογικά) θα ταιριάζουν οι χρόνοι.

Μην το κάνουμε όμως πάλι ενεργητικά-παθητικά, ένα ή πολλά σαμπ, δικάναλο-τρικάναλο-ατμός-τούφα το ντουμάνι.
Να.!!!
Αυτά λες και γράφει μόνο ο Πέτρος τώρα........
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Με βλέπω να πηγαίνω για 2ο σαμπ...
Θα πράξεις άριστα, όμως αυτό δεν έχει να κάνει με τη χρονική ρύθμιση.
Ωστόσο, μιας και ρωτάς για δικάναλο... παπάκι, ρίξε μια ματιά
Ένα ρηβγιού
 
Last edited:

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Αθάνατο avsite, διατυπώνω μια πολύ ωραία ερώτηση όπως είπε ο @wnet , στο πνεύμα του ότι ο (δικάναλος) ήχος έχει έρθει στο (τεχνικά) τέλειο από το '80 και τώρα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. Αποψη μου ότι τα dac είναι ένα κομμάτι της αλυσίδας που υπό κανονικές συνθήκες, όντας μια ώριμη τεχνολογία, δεν θα έπρεπε να ακούγεται καθόλου. Input->output χωρίς πολλά πολλά.

Απαντήσεις που παίρνω
*Πάρε av receiver με πολλά κανάλια
*Πάρε 2 sub (το ψήνω)
*Πώς θα ταιριάσουν τα sub
*Μάλλον είσαι κουφός, μην παίρνεις τίποτα :rofl:

Δεν λέω, ο καθένας καλοπροαίρετα έδωσε τη γνώμη του και σας ευχαριστώ όλους.

Πλην του topping που πρότεινε ο @Σταύρος Λαγκαδιανός, προσανατολιζόμουν σε αυτό που έχει και bluetooth.

Στο θέμα μας τώρα, πέρα από την αγορά του Α ή του Β. Μπορεί κάποιος που ακούει spotify να ακούσει τρομερές διαφορές ανάμεσα σε dac, ακόμα και αυτό του εικοσάρικου;
Είναι μια τεχνολογία που αν εξαιρέσουμε τις πρώτες υλοποιήσεις στα παλιά cd player, εξελίχτηκε και τέλος. Τι νομίζετε;
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αθάνατο avsite, διατυπώνω μια πολύ ωραία ερώτηση όπως είπε ο @wnet , στο πνεύμα του ότι ο (δικάναλος) ήχος έχει έρθει στο (τεχνικά) τέλειο από το '80 και τώρα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. Αποψη μου ότι τα dac είναι ένα κομμάτι της αλυσίδας που υπό κανονικές συνθήκες, όντας μια ώριμη τεχνολογία, δεν θα έπρεπε να ακούγεται καθόλου. Input->output χωρίς πολλά πολλά.

Απαντήσεις που παίρνω
*Πάρε av receiver με πολλά κανάλια
*Πάρε 2 sub (το ψήνω)
*Πώς θα ταιριάσουν τα sub
*Μάλλον είσαι κουφός, μην παίρνεις τίποτα :rofl:

Δεν λέω, ο καθένας καλοπροαίρετα έδωσε τη γνώμη του και σας ευχαριστώ όλους.

Πλην του topping που πρότεινε ο @Σταύρος Λαγκαδιανός, προσανατολιζόμουν σε αυτό που έχει και bluetooth.

Στο θέμα μας τώρα, πέρα από την αγορά του Α ή του Β. Μπορεί κάποιος που ακούει spotify να ακούσει τρομερές διαφορές ανάμεσα σε dac, ακόμα και αυτό του εικοσάρικου;
Είναι μια τεχνολογία που αν εξαιρέσουμε τις πρώτες υλοποιήσεις στα παλιά cd player, εξελίχτηκε και τέλος. Τι νομίζετε;
Αν πάρεις ένα καλό ντακάκι αναγκαστικά κάποια στιγμή θα πας και για την καλύτερη πηγή.
Τώρα αυτή θα είναι το τιντάλ ή κάποιο cd player ή άϋλα ή κάτι άλλο δεν έχει σημασία.
Αλλά σίγουρα θα θες να "πάρεις" από την συσκευή αυτό το παραπάνω που δίνει.
Και ναι, με οποιοδήποτε ντακ θα ακούσεις διαφορές και από mp3. Δεν παίζουν όλα ίδια, αν έπαιζαν ίδια θα υπήρχε ένα μόνο.

Καλά τα σαμπ και τα μπάμπα μπούμπα αλλά αφενός είναι μπλέξιμο (κάποιος προ και άνθρωπος που να ξέρει να ρυθμίζει) με την ενσωμάτωση και αφετέρου να σκεφθείς τις δικές σου ανάγκες.
Θες τρελά γκάζια και μπάμπα μπούμπα; Πάρτα με κλειστά μάτια. Θες κάτι άλλο; Πράξε λοιπόν αναλόγως με τις ανάγκες σου.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αθάνατο avsite, διατυπώνω μια πολύ ωραία ερώτηση όπως είπε ο @wnet , στο πνεύμα του ότι ο (δικάναλος) ήχος έχει έρθει στο (τεχνικά) τέλειο από το '80 και τώρα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. Αποψη μου ότι τα dac είναι ένα κομμάτι της αλυσίδας που υπό κανονικές συνθήκες, όντας μια ώριμη τεχνολογία, δεν θα έπρεπε να ακούγεται καθόλου. Input->output χωρίς πολλά πολλά.

Απαντήσεις που παίρνω
*Πάρε av receiver με πολλά κανάλια
*Πάρε 2 sub (το ψήνω)
*Πώς θα ταιριάσουν τα sub
*Μάλλον είσαι κουφός, μην παίρνεις τίποτα :rofl:

Δεν λέω, ο καθένας καλοπροαίρετα έδωσε τη γνώμη του και σας ευχαριστώ όλους.

Πλην του topping που πρότεινε ο @Σταύρος Λαγκαδιανός, προσανατολιζόμουν σε αυτό που έχει και bluetooth.

Στο θέμα μας τώρα, πέρα από την αγορά του Α ή του Β. Μπορεί κάποιος που ακούει spotify να ακούσει τρομερές διαφορές ανάμεσα σε dac, ακόμα και αυτό του εικοσάρικου;
Είναι μια τεχνολογία που αν εξαιρέσουμε τις πρώτες υλοποιήσεις στα παλιά cd player, εξελίχτηκε και τέλος. Τι νομίζετε;
Αν θυμαμαι καλα στο σαιτ καποιος πουλαει το Chord Mojo μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη.Παρτο και θα εχεις ενα dac που θα σε ικανοποιησει πληρως και θα το ευχαριστιεσαι για χρονια.Προσωπικα ειμαι κατα των φθηνων και ανωνυμων κινεζικων...
 


Μηνύματα
440
Reaction score
770
Παιδιά, θέτω ένα ερώτημα εδώ για να μην φτιάχνω νέο νήμα. Σίγουρα κάπου θα έχει ειπωθεί, αλλά δεν το έχω εντοπίσει.
Κάνει κάποια διαφορά στη σύνδεση ενός dac με το PC αν είναι μέσω usb, S/PDIF ή toslink; Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδιά, θέτω ένα ερώτημα εδώ για να μην φτιάχνω νέο νήμα. Σίγουρα κάπου θα έχει ειπωθεί, αλλά δεν το έχω εντοπίσει.
Κάνει κάποια διαφορά στη σύνδεση ενός dac με το PC αν είναι μέσω usb, S/PDIF ή toslink; Ευχαριστώ!
Ναι κανει.Εχεις ομως αναλυτικο συστημα στημενο σωστα να ακουσεις τις διαφορες;
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Σε ευχαριστώ, Γιάννη. Πιστεύω ότι στο σύστημά μου μπορεί να ακουστεί η διαφορά. Εσύ τι ποια σύνδεση θα πρότεινες;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε ευχαριστώ, Γιάννη. Πιστεύω ότι στο σύστημά μου μπορεί να ακουστεί η διαφορά. Εσύ τι ποια σύνδεση θα πρότεινες;
Αν εχεις σαν το δικο μου dac,γυαλινη οπτικη!

Αν οχι,τοτε δοκιμαζεις και βλεπεις.Εγω ειχα διαφορα που ξεχωριζε ανετα σε τυφλη δοκιμη οταν πηγα απο BNC σε πλαστικη οπτικη και κερδισα ελαφρως σε φυσικοτητα και διαυγεια οταν πηγα σε γυαλινη οπτικη.Δεν ειναι ομως ολα τα dac το ιδιο και πρεπει να δοκιμασεις.Για το δικο μου ο σχεδιαστης του προτεινει οπτικη-κατι που δεν πιστευα οτι θα κανει διαφορα με βαση την προκαταληψη που κυριαρχει για αυτην σε αρκετα φορουμ...
 

Μηνύματα
591
Reaction score
554
Αν εχεις σαν το δικο μου dac,γυαλινη οπτικη!

Αν οχι,τοτε δοκιμαζεις και βλεπεις.Εγω ειχα διαφορα που ξεχωριζε ανετα σε τυφλη δοκιμη οταν πηγα απο BNC σε πλαστικη οπτικη και κερδισα ελαφρως σε φυσικοτητα και διαυγεια οταν πηγα σε γυαλινη οπτικη.Δεν ειναι ομως ολα τα dac το ιδιο και πρεπει να δοκιμασεις.Για το δικο μου ο σχεδιαστης του προτεινει οπτικη-κατι που δεν πιστευα οτι θα κανει διαφορα με βαση την προκαταληψη που κυριαρχει για αυτην σε αρκετα φορουμ...
Και εγώ ακουσα διαφορές με γυάλινη οπτική.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παιδιά, θέτω ένα ερώτημα εδώ για να μην φτιάχνω νέο νήμα. Σίγουρα κάπου θα έχει ειπωθεί, αλλά δεν το έχω εντοπίσει.
Κάνει κάποια διαφορά στη σύνδεση ενός dac με το PC αν είναι μέσω usb, S/PDIF ή toslink; Ευχαριστώ!
Οι διαφορές εξαρτιούνται σίγουρα από τα καλώδια σύνδεσης αλλά και από τι βάση έχει δώσει ο κάθε κατασκευαστής στην ποιότητα υλικών της κάθε εισόδου. Είθισται στις περισσότερες εταιρίες οι usb θύρες να έχουν τα πιο φτηνά υλικά χωρίς βέβαια αυτό να είναι και κανόνας.
Προσωπικά ασχολήθηκα πάρα πολύ , με dac σχετικά μεγάλης κατηγορίας αλλά δοκιμάζοντας και αρκετά μηχανάκια μικρά και μικρομεσαία και κατέληξα στο πικάπ και ησύχασα :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top