To Home Cinema του KOSTAS999


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Και εγώ το πρώτο μου dvd player το πήρα σεπτέμβρη 1997. Μόλις είχε βγεί.
Αντικατέστησε το pioneer 515 laser disc player.
Ηταν το dv 909.
Σύντομα πήρε την άγουσα και πήρα το dv 717.
 



kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
άλλο ένα νήμα του Κώστα μας ...που πήγε qala...:biggrin:🍿
Daharis, Εσύ τότε ήσουν προφανώς με κασέτα, οπότε δικαιολογείσαι. Ας διευκρινίσω λίγο για τους άλλους.

Οι παλαιότεροι που έπαιρναν περιοδικά, ας τα ξεφυλλίσουν γιατί στον ίδιο χώρο έγινε η πρώτη πανευρωπαϊκή παρουσίαση του πανίσχυρου επεξεργαστή Vigatec Dune και του πρώτου DVD με ψηφιακή έξοδο HD-SDI !!!!!!!
To έφτιαχνε η Vigatec προσθέτοντας πλακέτα σε συγκεκριμένα DVD.
Όταν στην αγορά υπήρχε μόνο το S-video και σπανίως το composite. Άρα δε μιλάμε για απλό DVD.

Το ίδιο συνέβη αργότερα και με το D Theater το οποίο είχε έρθει από Αμερική. Η κάθε ταινία κόστιζε μια περιουσία. Για ρωτήστε λίγο Αλέξη να σας πει τι ντάνες από ταινίες είχα φέρει! Και εσείς οι ίδιοι εδώ μέσα είχατε κάνει παρουσίαση! (με Καφάτο τότε αν θυμάμαι καλά).

Το σύστημα προϋπήρχε φίλε notiska από όταν κυκλοφόρησε το Laser Disk. Αλλά είχε μικρότερο CRT που δε σήκωνε υψηλή ανάλυση. Μετά την παρουσίαση του HD-SDI πήγε και ο Σπίνουλας σε 9ιντσο, και στήσανε και τον 8ιντσο στο περιοδικό. Barco αν θυμάμαι καλά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.493
Οι παλαιότεροι που έπαιρναν περιοδικά, ας τα ξεφυλλίσουν γιατί στον ίδιο χώρο έγινε η πρώτη πανευρωπαϊκή παρουσίαση του πανίσχυρου επεξεργαστή Vigatec Dune και του πρώτου DVD με ψηφιακή έξοδο HD-SDI !!!!!!!
περιοδικό και χρονιά πλιζ... :biggrin:
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Φαντάζιο 8 Ιουλίου 1980
Που να ξέρετε εσείς τέτοια εποχή, Κατερίνα διαβάζατε.........:drinks: Ξέρετε ότι τρελαίνομαι για κόντρες με 10 συγκεκριμένους, συνεχίστε για να φτάσουμε τα 10000 μην. :p
Απλά μετά μην αναρωτηθείτε γιατί κανένας δε βάζει το σύστημά του.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρονολογίες που λες Κώστα. Όταν πρωτοήρθα στο προηγούμενο σπίτι από αυτό που ανέβασες βλέπαμε DVDs και δεν υπήρχε τότε D Theater. Το D Theater το είχες στο επόμενο που ήταν και αυτό που ανέβασες. Από όσο θυμάμαι δεν υπάρχουν τότε HD δισκάκια. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Για την ιστορία πάντως, όντως είχε όσα λέει, όντως μόνος του έκανε σύγκλιση και calibration τον CRT, όντως έγινε παρουσίαση του D Theater σε φόρουμ στο σπίτι του, ήμουν εκεί.

Ξέχασες να πεις πως δεν είχες έναν CRT 9" τότε αλλά δύο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.493
Απλά μετά μην αναρωτηθείτε γιατί κανένας δε βάζει το σύστημά του.
ναι...δεν ανεβάζει κανένας

και το χα μια απορία βρε παιδίμ :laugh:
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
ναι...δεν ανεβάζει κανένας

και το χα μια απορία βρε παιδίμ :laugh:
Δηλώνετε 37.000 μέλη και έχετε 40 παρουσιάσεις αν κάτι λέει αυτό.........
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.414
Reaction score
74.736
Για την ιστορία πάντως, όντως είχε όσα λέει, όντως μόνος του έκανε σύγκλιση και calibration τον CRT, όντως έγινε παρουσίαση του D Theater σε φόρουμ στο σπίτι του, ήμουν εκεί.
Μία φορά στα μέσα των '90s προσπάθησα για μιά-δυό ώρες και ορκίστηκα "ποτέ ξανά"*! :hi:
Πολύ δύσκολη δουλειά.



*και ποτέ ξανά CRT
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.493
Μία φορά στα μέσα των '90s έβαλα την τότε κυρά για μιά-δυό ώρες να το κάνει και ορκίστηκα "ποτέ ξανά"*! :hi:
Πολύ δύσκολη δουλειά.



*και ποτέ ξανά CRT
:biggrin:
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Και το περιβόητο Laser Disk με το πρώτο DTS, το έβαλα διπλα από cd να φανεί μέγεθος δίσκου. Μέσα εχει 2 δίσκους μεγέθους βυνιλίου με επιφανεια σαν πισω όψη cd. Παίζαν και απο τις 2 επιφάνειες.
 

Attachments


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρονολογίες που λες Κώστα. Όταν πρωτοήρθα στο προηγούμενο σπίτι από αυτό που ανέβασες βλέπαμε DVDs και δεν υπήρχε τότε D Theater. Το D Theater το είχες στο επόμενο που ήταν και αυτό που ανέβασες. Από όσο θυμάμαι δεν υπάρχουν τότε HD δισκάκια. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Για την ιστορία πάντως, όντως είχε όσα λέει, όντως μόνος του έκανε σύγκλιση και calibration τον CRT, όντως έγινε παρουσίαση του D Theater σε φόρουμ στο σπίτι του, ήμουν εκεί.

Ξέχασες να πεις πως δεν είχες έναν CRT 9" τότε αλλά δύο.
Στο πρώτο σπίτι είχα απλό DVD, δεν υπήρχε ακομη το HD-SDI.
Όντως κάποια στιγμή το 2003 είχα 2 ίδιους 9ιντσους για να πάρω διπλή φωτεινότητα. Αλλά σύγκλιση ήταν όχι εφιάλτης αλλά κόλασση. :help::smile:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Όταν αγόρασα το Laser disc κάπου το 1996, έψαχνα και δεν έβρισκα δίσκους εύκολα.
Βρήκα ένα μαγαζί στην Γλυφάδα και έκανα συνεχώς παραγγελίες από εκεί.
Π.χ. το Jurasic Park σε κασετίνα με δύο δίσκους με εγγραφή CAV (για όσους γνωρίζουν) και είχε 40.000 δρχ. τότε!

Μετά ήρθε στην Θεσ/νίκη ένας Κάρλος που έφερνε από Αμερική και έπαιρνα απ΄ αυτόν.
Το δικό μου μηχάνημα το Pioneer έπαιζε και τις δύο πλευρές χωρίς να αλλάξεις πλευρά δίσκου.
Άλλαζε πλευρά η κεφαλή.
Ακόμα παίζει και μπορεί να διαβάζει και δισκάκια που σε άλλα μηχανήματα δεν παίζουν.
Θυμάμαι την χαρά που είχα όταν πρωτοάκουσα το Dolby Digital και ξέφυγα από το Dolby Prologic και τις βιντεοκασέτες του Hitech.
Ωραίες εποχές.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Και εγώ το πρώτο μου dvd player το πήρα σεπτέμβρη 1997. Μόλις είχε βγεί.
Αντικατέστησε το pioneer 515 laser disc player.
Ηταν το dv 909.
Σύντομα πήρε την άγουσα και πήρα το dv 717.
Όλοι τελικά περάσαμε από το 717 !! Τι μας έκανε hitech. Τρομερό μηχάνημα όμως
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.632
Μηνύματα
2.868.565
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top