To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Χαχαχα, γ@μάτος. Μέχρι να το φτιάξουμε χρησιμοποιείτε χάρτες ΝΟΚΙΑ (Bing, Microsoft), Google etc. :114:

...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Λέτε να είναι η αρχή του τέλους;
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Καλά λέει. Αν κάποιος που γκρινιαζει δικαιως για τους χαρτες της apple είναι τόσο μα τόσο καθυστερημένος που δεν χρησιμοποιεί ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πράγμα οπως αυτο που είχε (δηλ google maps) κάνοντας ένα εικονιδιο για ευκολία, ΠΡΕΠΕΙ να τους το πει.

Πιο γελοιο θέμα απο αυτο δεν μπορει να υπάρχει.
Πριν την αλλαγή εγω πχ (εκτος απο σοβαρη εφαρνογη όπως το navigon) χρησιμοποιουσα 7-8 διαφορετικές ΔΩΡΕΑΝ gps εφαρμογες ή με χρέωση της πλακας 1-2- ευρω.

Online-offline χαρτες ότι θελω... Πόση βλακεια πια σε τοσες χιλιάδες κόσμου??
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι αλλα αυτο ειναι ασχετο απο το καλο προιον ή το λειτουργικο.
Καραγκιόζης όποιος ειναι κολλημενος με οποιοδηποτε προιον ή εταιρία χωρις να βλέπει τα στραβα.
Α , ασχετο Νίκο.. ειδα το lumia 900 ..πολυ καλή συσκευή αλλά πολυ πλαστικό και οταν προσπαθησα να μπω στους offline χαρτες του εκανε περιπου 20 δευτερολεπτα..:105: .το παρατησα στη στιγμή..
Ωραια οθονη οχι καλυτερη ή εντυπωσιακοτερη ομως απο του galaxy ..
Και αυτο που ανεφερες για τον τροπο επικοινωνιας με την οθονη ακομη και με καλυμενα χερια ή φορώντας γάντια..
Καλό feature αν εισαι ή μοτοσυκλετιστής ή ψαρας στην Ισλανδία ή Άγγλος ευγενής...:)

Και επιεικώς γελοία η "ασυρματη" φορτιση που θέλει επαφή με ενσυρματη συσκευή..
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ναι ρε είπαμε. Άμα δεν το έχει η apple είναι άχρηστο.
Δε με λες... Το iphone 6 θα το πάρεις σε ξεφλουδισμένο μαύρο ή σε ξεφλουδισμένο λευκό; :405:

...
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Re: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

:103:
Αλλη γελοιοτητα αυτή που εγινε ντορος..
Πες μου ΜΙΑ συσκευή τεχνολογιας που δεν εχει κάποιο σοβαρο ή λιγότερο σοβαρο προβληματακι στις πρώτες παρτίδες..
ΜΙΑ.
Απλά εδώ έχει γίνει θέμα και δικαίως γιατι είναι διαφημισμένο ακριβώς αυτό. Το φινίρισμα.
Κακό μαρκετινγκ όταν μιλάς για μια τέλεια κατασκευασμένη συσκευή αλλά χάνεις ακριβώς αυτό στην πρώτη σου παρτιδα..

Παρολα αυτά είναι το πιο ανθεκτικό και με διαφορά.
'Οσο για το άλλο που αναφέρεις δεν εχεις επιχειρήματα και το γνωρίζεις.
Είναι γκάτζετ μαρκετιστικο για γέλια.
Όταν θα φορτιζεται μια συσκευή πραγματικά ασύρματα τότε θα έχει λόγο υπαρξης..
Πρέπει να ειναι πάνω σε συσκευή που ΕΧΕΙ καλωδιο στη πριζα.
Και που ΠΡΕΠΕΙ να ειναι τοσο κοντα οσο το μηκος του καλωδιου.
Πες μου τη διαφορά απο το να εχεις το κινητο στην ιδια αποσταση απο τη πριζα...με η χωρις καλωδιο..
Το ραδιόφωνο για μενα μπορει να ειναι αχρηστο αλλά για κάποιυς ειναι πολυ σημαντικό. Και ειναι δυνατότητα με ουσιαστική χρήση.
Το NFC ουτε στην Αμερική ακομα δεν ειναι χρηστικό .

Μη το ψάχνεις...το 5 φαινεται να ειναι το πιο γρηγορο απο ολα με την καλυτερη ποιοτικά οθονη.
Οποιος θέλει μεγαλύτερη πάει στο galaxy χωρις δευτερη σκέψη.
Το Nokia? Ναι μεν ,αλλά... Έχει πολλά και δεν εχει τιποτα .Αυτή την εντύπωση μου έδωσε...το 900 , ε!
το 920 δεν το ειδα..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Re: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Η "ασύρματη" φόρτιση της nokia είναι τι ιδιο γελοια με την "πανοραμική" λειτουργία της apple ή τις αυτονόητες λειτουργίες του iOS6...που έλειπαν χωρίς λογο 1-2 χρόνια και τώρα κάνουν λές και ανακάλυψαν κάτι φοβερό.
Πουλάμε στους ηλίθιους φύκια για κορδελες.
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: Re: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι ρε είπαμε. Άμα δεν το έχει η apple είναι άχρηστο.
Δε με λες... Το iphone 6 θα το πάρεις σε ξεφλουδισμένο μαύρο ή σε ξεφλουδισμένο λευκό; :405:

...
Σε military camo, για να μην διακρίνονται τα ξεφλουδίσματα από το skin! :116:

 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι αλλα αυτο ειναι ασχετο απο το καλο προιον ή το λειτουργικο.
Καραγκιόζης όποιος ειναι κολλημενος με οποιοδηποτε προιον ή εταιρία χωρις να βλέπει τα στραβα.
Α , ασχετο Νίκο.. ειδα το lumia 900 ..πολυ καλή συσκευή αλλά πολυ πλαστικό και οταν προσπαθησα να μπω στους offline χαρτες του εκανε περιπου 20 δευτερολεπτα..:105: .το παρατησα στη στιγμή..
Ωραια οθονη οχι καλυτερη ή εντυπωσιακοτερη ομως απο του galaxy ..
Και αυτο που ανεφερες για τον τροπο επικοινωνιας με την οθονη ακομη και με καλυμενα χερια ή φορώντας γάντια..
Καλό feature αν εισαι ή μοτοσυκλετιστής ή ψαρας στην Ισλανδία ή Άγγλος ευγενής...:)

Και επιεικώς γελοία η "ασυρματη" φορτιση που θέλει επαφή με ενσυρματη συσκευή..
:103:
Αλλη γελοιοτητα αυτή που εγινε ντορος..
Πες μου ΜΙΑ συσκευή τεχνολογιας που δεν εχει κάποιο σοβαρο ή λιγότερο σοβαρο προβληματακι στις πρώτες παρτίδες..
ΜΙΑ.
Απλά εδώ έχει γίνει θέμα και δικαίως γιατι είναι διαφημισμένο ακριβώς αυτό. Το φινίρισμα.
Κακό μαρκετινγκ όταν μιλάς για μια τέλεια κατασκευασμένη συσκευή αλλά χάνεις ακριβώς αυτό στην πρώτη σου παρτιδα..

Παρολα αυτά είναι το πιο ανθεκτικό και με διαφορά.
'Οσο για το άλλο που αναφέρεις δεν εχεις επιχειρήματα και το γνωρίζεις.
Είναι γκάτζετ μαρκετιστικο για γέλια.
Όταν θα φορτιζεται μια συσκευή πραγματικά ασύρματα τότε θα έχει λόγο υπαρξης..
Πρέπει να ειναι πάνω σε συσκευή που ΕΧΕΙ καλωδιο στη πριζα.
Και που ΠΡΕΠΕΙ να ειναι τοσο κοντα οσο το μηκος του καλωδιου.
Πες μου τη διαφορά απο το να εχεις το κινητο στην ιδια αποσταση απο τη πριζα...με η χωρις καλωδιο..
Το ραδιόφωνο για μενα μπορει να ειναι αχρηστο αλλά για κάποιυς ειναι πολυ σημαντικό. Και ειναι δυνατότητα με ουσιαστική χρήση.
Το NFC ουτε στην Αμερική ακομα δεν ειναι χρηστικό .

Μη το ψάχνεις...το 5 φαινεται να ειναι το πιο γρηγορο απο ολα με την καλυτερη ποιοτικά οθονη.
Οποιος θέλει μεγαλύτερη πάει στο galaxy χωρις δευτερη σκέψη.
Το Nokia? Ναι μεν ,αλλά... Έχει πολλά και δεν εχει τιποτα .Αυτή την εντύπωση μου έδωσε...το 900 , ε!
το 920 δεν το ειδα..
Η "ασύρματη" φόρτιση της nokia είναι τι ιδιο γελοια με την "πανοραμική" λειτουργία της apple ή τις αυτονόητες λειτουργίες του iOS6...που έλειπαν χωρίς λογο 1-2 χρόνια και τώρα κάνουν λές και ανακάλυψαν κάτι φοβερό.
Πουλάμε στους ηλίθιους φύκια για κορδελες.


open your mind.... κάνει καλό.....:137:
μην κλέβεις, ξέχνα το 900, ο αντίπαλος του iPhone 5 είναι το 920
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Re: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Το open your mind μαλλον θα πρεπει να το πεις στον εαυτό σου που ασχολείσαι λυσσασμένα με ενα προιόν που ΔΕΝ εχεις... κάτι δεν πάει καλά..:))
Όσο για το nokia σαφεστατα πρεπει να δώ το 920...αλλά να δω και το 5..:)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το NFC είναι η μεγαλύτερη ήττα της apple. Μέχρι και να νέα tablets έχουν. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι δεν είναι χρηστικό στην Αμερική. Τι είναι αυτό; Το λέει σε κανα apple forum; :114: Δηλαδή στην Αμερική απαγορεύεται για παράδειγμα η μεταφορά αρχείων μέσω κινητών, υπολογιστών και tablets με NFC; Το NFC δεν είναι μόνο ηλεκτρονικό πορτοφόλι. Ξεκολλήστε μπρε λίγο από τα "apple news" γιατί μου θυμίζεις τον τρόπο που ανακάλυψαν οι χρήστες της apple το cloud...

Η ασύρματη φόρτιση έγκειται στο γεγονός ότι μπορείς να δημιουργήσεις hot spots φόρτισης κινητών σε χιλιάδες δημόσιους χώρους και φυσικά ότι δεν χρειάζεται να βαζοβγάζεις καλώδια στο τηλέφωνό σου. Εδώ θα είμαστε όταν η apple θα ενσωματώσει την ασύρματη φόρτιση και θα γελάμε... πάλι με τις κ@λοτούμες. :114:

Επειδή όπως σου είπα κάποτε πέρασε από τα χέρια μου iphone 4, το Lumia 800 που έχω είναι 50 φορές πιο robust σαν συσκευή. Κατ' αρχάς τα Lumia είναι τα μοναδικά unibody κινητά στην αγορά. Δεν ανοίγει από πουθενά και δεν έχει εφαπτόμενες επιφάνειες. Είναι όλο ένα ενιαίο πράγμα. Τόσο solid και ποιοτική αίσθηση δεν έβγαζε το iphone σε καμία περίπτωση. Ρίξε μια ματιά σε video να καρφώνουν καρφί με την οθόνη του Lumia 900... Η αισθητική φυσικά είναι υποκειμενική (τα features και οι δυνατότητες είναι αντικειμενικά στοιχεία). Τα Samsung και ως ένα βαθμό τα Sony (είχα xperia), ναι είναι ως ένα βαθμό πλαστικούρες με καπάκια κλπ. Για τα HTC δεν έχω άποψη αλλά μάλλον είναι σαν τα Samsung. Βέβαια σημασία έχουν τα κριτήρια του καθενός. Ο άλλος πχ δεν ενδιαφέρεται για ποιότητα κατασκευής αλλά θέλει να έχει features. Άλλος θέλει να λέει ότι έχει iphone και να πηγαίνει Λαμία αντί για Θεσσαλονίκη. Όπως τη βρίσκει ο καθένας.

...
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Κατ' αρχάς τα Lumia είναι τα μοναδικά unibody κινητά στην αγορά. Δεν ανοίγει από πουθενά και δεν έχει εφαπτόμενες επιφάνειες. Είναι όλο ένα ενιαίο πράγμα.

Νομίζω το ίδιο ισχύει και για το μεγάλο XTC
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Αν θελεις να συγκρινεις Νικο το 800 με το 4 σαν κατασκευή μου φαίνεται παραλογο...τΟ 4αρι είναι "κοσμημα" μπροστα στο nokia..ναι ειναι υποκειμενικο αλλά και πάλι...τα υλικά κατασκευης ειναι κατι αντικειμενικο..

Για την ασυρματη φορτιση βρε ο Θεος ο ιδιοςνα την βάλει , όχι η apple , αν δεν φορτιζεται πραγματικά ασυρματα τοτε αδιαφορώ που θα το έχει. Εμένα πχ κανένας δεν θα μου πουλούσε το icloud ως καινοτομια. Αντιστοιχα κανενας και καμια εταιρια δεν θα μου πουλήσει "ασυρματη" φορτιση οταν δεν ειναι ασυρματη..

Μετά απο όλα τα κινητα που ειδα κατάλαβα πως ΜΟΝΟ ενα μπορει να χτυπήσει το iphone.
Το galaxy iii. Λόγω οθόνης. Αν θέλει κάποιος τοσο μεγάλη οθονη και δεν τον απασχολεί η μειωμενη φορητοτητα δεν υπάρχει άλλος λογoς να μην το αγορασει..
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Για την ασυρματη φορτιση βρε ο Θεος ο ιδιοςνα την βάλει , όχι η apple , αν δεν φορτιζεται πραγματικά ασυρματα τοτε αδιαφορώ που θα το έχει. Εμένα πχ κανένας δεν θα μου πουλούσε το icloud ως καινοτομια. Αντιστοιχα κανενας και καμια εταιρια δεν θα μου πουλήσει "ασυρματη" φορτιση οταν δεν ειναι ασυρματη..
Τι είδους ασύρματη φόρτιση εννοείς;
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

..Και χαλασαμε και το θέμα..:105:
Που δεν θα έπρεπε καν να ειναι θέμα αν δεν υπήρχαν τοσες χιλιάδες ανόητων χρηστων iphone που παραπονιουνται χωρις να γνωριζουν.
Απο τη στιγμή που το google maps σαν native iphone app δεν ηταν offline δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορά γιατι το ξαναεχεις στο κινητό σου..Συν την άχρηστη εως τώρα εφαρμογή apple maps..
Αν μου πει κάποιος σε τι άλλαξε η χρήση του google maps στο iphone εκτός του εικονιδιου που προσθετουμε.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Τι είδους ασύρματη φόρτιση εννοείς;
Να μπαινει συσκευή στη πρίζα και το τηλεφωνο να επικοινωνει ασυρματα με αυτή και σε αποσταση. Όχι να ειναι σε επαφη..
Δεν υπάρχει νοημα αλλιως.
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι, κατάλαβα. Με αυτό τον τρόπο να αναμένεις όμως τεράστιες απώλειες ισχύος, αφού η ασύρματη φόρτιση δεν είναι παρά μία εφαρμογή των νόμων του ηλεκτρομαγνητισμού. Αν πας λίγο μακριά από την πηγή θα θέλεις κιλοβατικό σταθμό για να σου φορτίζει το κινητό (ή διαφορετικά κατευθυνόμενες κεραίες για το σήμα φόρτισης, αλλά αυτό θα σημαίνει πάλι χωρικούς περιορισμούς).
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι, κατάλαβα. Με αυτό τον τρόπο να αναμένεις όμως τεράστιες απώλειες ισχύος, αφού η ασύρματη φόρτιση δεν είναι παρά μία εφαρμογή των νόμων του ηλεκτρομαγνητισμού. Αν πας λίγο μακριά από την πηγή θα θέλεις κιλοβατικό σταθμό για να σου φορτίζει το κινητό (ή διαφορετικά κατευθυνόμενες κεραίες για το σήμα φόρτισης, αλλά αυτό θα σημαίνει πάλι χωρικούς περιορισμούς).
Συμφωνώ ! Γι αυτό δεν θεωρώ ούτε στο ελάχιστο σημαντική την "ασύρματη¨ φόρτιση που τελικά δεν ειναι ασύρματη και πρέπει να πληρώσεις και έξτρα τη συσκευή...
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Παρεμπιπτόντως, από όσο ξέρω δεν χρειάζεται να είναι σε άμεση επαφή, απλά το κινητό να βρίσκεται σε κάποια απόσταση έως 4 εκατοστών από το σταθμό φόρτισης. Αλλά όσο κοντύτερα, τόσο καλύτερα, αφού έτσι αυξάνει ο βαθμός απόδοσης του συστήματος...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.128
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top