To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Παρεμπιπτόντως, από όσο ξέρω δεν χρειάζεται να είναι σε άμεση επαφή, απλά το κινητό να βρίσκεται σε κάποια απόσταση έως 4 εκατοστών από το σταθμό φόρτισης. Αλλά όσο κοντύτερα, τόσο καλύτερα, αφού έτσι αυξάνει ο βαθμός απόδοσης του συστήματος...
Η όποια γνώση μου επι του θέματος είναι μόνο απο τα επισημα βιντεάκια του 920 που το τοποθετουν πάνω στη συσκευη φόρτισης..
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Συμφωνώ ! Γι αυτό δεν θεωρώ ούτε στο ελάχιστο σημαντική την "ασύρματη¨ φόρτιση που τελικά δεν ειναι ασύρματη και πρέπει να πληρώσεις και έξτρα τη συσκευή...
Ναι, είναι μία άποψη. Μία άλλη που έχω εγώ ας πούμε είναι ότι έχω μερικά κινητά που δεν μπορώ να τα φορτίσω πια αφού έχει χαλάσει το βύσμα φόρτισης (ειδικά σε κάτι Sony Ericsson) του τηλεφώνου. Με την έστω και με πολλές υποχωρήσεις ασύρματη φόρτιση, τέτοιο πρόβλημα δεν υφίσταται...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

θα κάνει εφεύρεση η Apple και θα φορτίζει ακόμα και από το φως του φεγγαριού...
Η τεχνολογία μέχρι εκεί έχει φτάσει, σίγουρα στο μέλλον θα δούμε και ασύρματη μεταφορά υψηλής ενέργειας σε μακρινές αποστάσεις.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inductive_charging
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_energy_transfer
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Ναι, είναι μία άποψη. Μία άλλη που έχω εγώ ας πούμε είναι ότι έχω μερικά κινητά που δεν μπορώ να τα φορτίσω πια αφού έχει χαλάσει το βύσμα φόρτισης (ειδικά σε κάτι Sony Ericsson) του τηλεφώνου. Με την έστω και με πολλές υποχωρήσεις ασύρματη φόρτιση, τέτοιο πρόβλημα δεν υφίσταται...
Αντιστοιχα θα χαλάει και το συστημα φορτισης :) δεν ειναι εκει το θεμα...Απλά θεωρώ ότι ενα τετοιο "ατού" δεν μπορεις να το πουλησεις σε ανθρώπους που ξέρουν πως μπορούν ή όχι να το χρησιμοποιήσουν. Είναι καθαρα μαρκετιστικο κολπακι και ταχυδακτυλουργικό μαγικό..
Και η apple να το βάλει σε συσκευή που θα εχω , καρφι δεν θα μου καιγόταν. και κυρίως δεν θα το πλήρωνα σαν ατου.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

θα κάνει εφεύρεση η Apple και θα φορτίζει ακόμα και από το φως του φεγγαριού...
Η τεχνολογία μέχρι εκεί έχει φτάσει, σίγουρα στο μέλλον θα δούμε και ασύρματη μεταφορά υψηλής ενέργειας σε μακρινές αποστάσεις.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inductive_charging
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_energy_transfer
Βρε συ μη το γελάς. Μια ηλιακή πχ φόρτιση θα ηταν καταπληκτικό αν το ενσωματωσει κάποιος σε συσκευή που να βλέπεται αισθητικά και να αποδιδει..
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Αν και δεν καίγομαι για αγορές τηλεφώνων, προσωπικά είναι από τα λίγα features που δεν θα με χαλούσε να υπήρχαν σε όλες τις συσκευές. Πολύ περισσότερο από τις περιηγήσεις στο διαδίκτυο, τις φωτογραφίες και όλα αυτά...
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Βρε συ μη το γελάς. Μια ηλιακή πχ φόρτιση θα ηταν καταπληκτικό αν το ενσωματωσει κάποιος σε συσκευή που να βλέπεται αισθητικά και να αποδιδει..
Πριν μερικές ημέρες έβαλα ένα link για την "κουνιστή" φόρτιση (με εσωτερικούς κινούμενους μαγνήτες) που πατένταρε η Apple!
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Πριν μερικές ημέρες έβαλα ένα link για την "κουνιστή" φόρτιση (με εσωτερικούς κινούμενους μαγνήτες) που πατένταρε η Apple!
Φαντάζομαι πως κατι τετοιο θα ηταν εξαιρετικά χρήσιμο για μικρές ποσοτητες ενεργειας που ομως θα κρατουσαν ζωντανο το κινητο σε περιπτώσεις αναγκης.. Καλο!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.616
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Πριν μερικές ημέρες έβαλα ένα link για την "κουνιστή" φόρτιση (με εσωτερικούς κινούμενους μαγνήτες) που πατένταρε η Apple!

Από που την έκλεψε την πατέντα; :405:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

άλλη μια πρωτότυπη ιδέα της Apple..... :618:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

μας νοιαζει ποιος το σκέφτηκε ή πότε θα το χρησιμοποιησουμε σαν εμπορικό προιόν..???
Μακάρι να το βάλει κάποιος και να ακολουθησουν ολοι
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Αρκεί να μην μας πει ότι ο Faraday, o Henry, ο Volta, o Ampere, και τόσοι άλλοι, "έκλεψαν τις ιδέες της"! :114::143:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Αρκεί να μην μας πει ότι ο Faraday, o Henry, ο Volta, o Ampere, και τόσοι άλλοι, "έκλεψαν τις ιδέες της"! :114::143:
Μπορει απλά να πει πως ηταν υπαλληλοι της..:105:
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Είπα να το γράψω κι αυτό στο προηγούμενο, αλλά από την άλλη μεριά λέω, μάλλον υπερβολικό αφού μιλάμε για άτομα που έζησαν 2-3 αιώνες πριν! Τώρα που το σκέφτομαι όμως, ο Νεύτων πρέπει να ήταν ανταγωνιστής της Apple! :139:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Οι χάρτες του iOS 6 μπορεί να αποβούν μοιραίοι για όσους τους χρησιμοποιούν, προειδοποιεί η Αστυνομία της Αυστραλίας...

Mildura Police are urging motorists to be careful when relying on the mapping system on the Apple i-phones operating on the iOS 6 system after a number of motorists were directed off the beaten track in recent weeks.

Local Police have been called to assist distressed motorists who have become stranded within the Murray-Sunset National Park after following directions on their Apple i-phone.

Tests on the mapping system by police confirm the mapping systems lists Mildura in the middle of the Murray Sunset National Park, approximately 70km away from the actual location of Mildura.

Police are extremely concerned as there is no water supply within the Park and temperatures can reach as high as 46 degrees, making this a potentially life threatening issue.

Some of the motorists located by police have been stranded for up to 24 hours without food or water and have walked long distances through dangerous terrain to get phone reception.

Police have contacted Apple in relation to the issue and hope the matter is rectified promptly to ensure the safety of motorists travelling to Mildura.

Anyone travelling to Mildura or other locations within Victoria should rely on other forms of mapping until this matter is rectified.
http://www.vicpolicenews.com.au/mor...oncerned-with-apple-ios-6-mapping-system.html
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Μόλι πριν λίγο με πήρε φίλος και με ρώτησε από μαγαζί τι να πάρει. Το SIII ή το iPhone 5......μα το iPhone του είπα μιας και το μόνο που κάνεις είναι τηλέφωνα, φωτογραφίες και mail.

Είναι θέμα κοινής λογικής βρε παιδιά!:143:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

τα 740 ευρώ που κοστίζει το φθηνότερο στην Ελλάδα δεν το λες "κοινή λογική"
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Έχω χρησιμοποιήσει τους χάρτες 5-6 φορές, Αθήνα-Πειραιά μου φάνηκαν άψογοι.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Μια από τα ίδια
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

τα 740 ευρώ που κοστίζει το φθηνότερο στην Ελλάδα δεν το λες "κοινή λογική"
There is no charge for awesomeness... or attractiveness!!!!!!!!:116:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top