To subwoofer or not to subwoofer

Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.718
Απ'οτι είδα στο site τους έχουν και δυνατό κεντρικό το s7c και surround ηχεία κτλ. Βέβαια κοστίζουν αλλά για κάποιον που μπορεί, αγοράζει όλη τη σειρά για home cinema σε συνδυασμό με κάμποσα subwoofer.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εχθές έφερα έναν άνθρωπο να μετρήσει γιατί ήθελα να αλλάξω θέσεις στα ηχεία. Ε στο τέλος και οι δύο καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα. Χρειάζομαι τρία σαμπς τουλάχιστον!😀😀
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Εχθές έφερα έναν άνθρωπο να μετρήσει γιατί ήθελα να αλλάξω θέσεις στα ηχεία. Ε στο τέλος και οι δύο καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα. Χρειάζομαι τρία σαμπς τουλάχιστον!😀😀
Άγιος άνθρωπος :biggrin:
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Όλα αυτά τα reviews τα διαβάζω ως προσωπικές απόψεις. Ο Χ το μπάσο το θέλει τόσο και ο Ψ τόσο Χ2. Εγώ άκουσα τα ηχεία και δεν θα έβαζα subs, μια χαρά ήμουν με ότι άκουσα. Ακόμα και οι μαστεράδες την άποψη τους λένε. Τους έχω ζήσει.

Αν ψάχνεις accurate sound reproduction ,στο οποίο αναφέρθηκε το άρθρο, είναι ένα και είναι η κόκκινη γραμμή. Το accurate δεν είναι άποψη.
View attachment 267687

Κανένα ηχείο δεν το κάνει αυτό. Ο μοναδικός τρόπος να επιτευχθεί είναι με πολλά subwoofers.

Στο γράφημα επίσης βλέπουμε ότι το ηχείο είναι πυροβόλο. Θέλει χώρο, θέλει απόσταση. Είναι ακατάλληλο για την πλειοψηφία των Ελληνικών σπιτιών. Όποιος έχει χώρο να το πάρει. Οι υπόλοιποι που θέλουν Perlisten, σειρά R.
Το άλλο που βλέπω στο γράφημα είναι πως η σχεδίαση του σε γλυτώνει από πολύ treatment. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
@Bhutia (όχι Αλέξη, απλώς θέλω να δείξω κάτι απο το πόστ σου)

Βλέπεις το directivity ; Αυτά δεν σου έλεγα που ακολουθεί και το pro audio ; που είναι το wide despersion ; (εαν καταλαβaίνω καλά το διαγραμμα).

Υ.Γ. : Τα δικά μου ηχεία, επειδή έχεις δείξει ενδιαφέρον στο παρελθόν, εάν πας στο στερεοφίλ και δεις την anechoic response είναι ίδια ακριβώς με των PerListen με μια ομαλή πτώση μετά τα 2 Κ και μετα φυσικά ανάλογη ομαλή άνοδο της τάξης των 2-3 db με κέντρο τα 3.5 ΚHz (για μεγαλύτερο βάθος και να το κάνει και λίγο all around ;) :D ), πολύ καλύτερο, ευκολότερο φορτίο και σούπερ ομαλό impedance, χειρότερο αλλά όχι παρά πολύ spectral decay (αυτό είναι και τέλειο), κάτι λιγότερο απο μισό ms διαφορά στο step response, καλύτερη ευαισθησία, και φθηνότερα κατά πολύ χα χα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ένα εύκολο πείραμα !! Ρυθμίστε τα sud σας στα 50Hz crossover. Είναι εκεί που τα περισσότερα μεγάλα ηχεία φτάνουν εύκολα. Κλείστε τελικούς και ακούστε οποιοδήποτε cd αλλά με διαφορετικά είδη μουσικής. Τι είπατε? Δεν ακούτε τίποτε? Φυσικό καθώς μόνο 3 συγκεκριμένα όργανα φτάνουν πιο κάτω!! Η ηλεκτρική κιθάρα για παράδειγμα φτανει τα 50hz. Έχω άπειρα κείμενα από stereophile για αυτο το θέμα. Όμως θα συμφωνήσω με όλους ότι βάζοντας 2 sub (ποτέ ένα!) συμμετρικά από κύρια ηχεία με ρύθμιση στα 60 θα πάρετε την αίσθηση του χαμηλού.
To έχω κάνει και υπό πιο αυστηρούς όρους, όπως βαθυπερατό κλίσης 24dB/οκτάβα με κεντρική συχνότητα στα 37 Hz. Υπήρχαν κομμάτια όπου μεταδιδόταν πληροφορία που αφορούσε διαστάσεις εικονικής σκηνής όπως θα την είχαν τουλάχιστον προδιαγράψει οι συντελεστές σε δεδομένη παραγωγή.
Άλλη χαρακτηριστική περίπτωση ήταν ακούγοντας λ.χ. bluesmen από παλαιότερα album με σκέτη φωνή και ακουστική κιθάρα όπου κατά την ενεργοποίηση του sub διαπιστώνονταν πλέον ξεκάθαρα οι γδούποι από το πόδι του ερμηνευτή πάνω στο δάπεδο στο ρυθμό του κομματιού , αντί για ένα απροσδιόριστο θορυβικό συστατικό απουσία συμμετοχής sub.

Εχθές έφερα έναν άνθρωπο να μετρήσει γιατί ήθελα να αλλάξω θέσεις στα ηχεία. Ε στο τέλος και οι δύο καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα. Χρειάζομαι τρία σαμπς τουλάχιστον!😀😀
Πρόσεχε μόνο να είναι στιβαρότερης κατασκευής από τα 12ιντσα SVS που ήδη διαθέτεις - όπως έχεις δηλώσει. Τα main ηχεία σου με την οδήγηση από τη χιλιάδα Watt σηκώνουν μεγαλύτερα subs.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
οι γδούποι από το πόδι του ερμηνευτή πάνω στο δάπεδο στο ρυθμό του κομματιού
Καλά ήσουν δηλαδή πρότερα που δεν άκουγες τους γδούπους. :D Αυτό μου την σπάει εμένα στην κλασική, όλους τους γδούπους τους ακούω. Μερικές φορές τρομάζω κιόλας πολύ.

Που λές πριν αλλάξω προενισχυτή στο πικάπ, άκουγα ενα, σσσ σσσ σσ σ σσ σσσσ σσ σσσ σε ένα κομμάτι και μετά ανακάλυψα ότι ήταν σέικερ με άμμο (ή τι βάζουν μέσα δε ξέρω). :D Ο @kanakiani να τα ακούει αυτά για αυτόν τα λέω. :D να πάρει κανά καλό phono χα χα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.675
Κώστα αλήθεια θα έπαιρνες παθητικά? :tongue: Και με τι ενισχυτές, καυλώδια κτλπ θα τα δούλευες? :roflmao:
Όχι, δεν θα ήθελα να πάρω παθητικά.

Αλλά άμα μετράει τόσο καλά, ντεφ να γίνει.

Οδήγηση; Καλά τι ρωτάς τώρα; Αυτά είναι λυμένα θέματα, δεν υπάρχει κανένα άγχος. Ενκορ. Τέλος.

Προσωπικά απορώ γιατί πουλάνε ακόμα όλα τα υπόλοιπα ενισχυτικά.
Άμα είχε μυαλό ο κόσμος θα είχανε κλείσει όλες οι φίρμες ενισχυτικων πλην της χυπεξ. Αλλά ευτυχώς για αυτους, ο κόσμος είναι ηλίθιος.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Και εαν πάθει εγκεφαλικό ο Πουτζευς τι θα κάνουμε μετά ; :D
τωρα που το πες, ειχα ενα μπαρμπα απο ενα χωριο, παιδια, τετοιο μελι στη ζωη μου δεν ειχα ξαναφαει ποτε ,αληθεια.Σοκ ομως, αληθεια.

Επαθε εγκεφαλικο ο μπαρμπας, παει το μελι, το χει χασει, δε θυμαται τιποτα, δε λεει τιποτα...

Στην ουσια, παει το καλο το μελι, δε θα ξαναφαμε ποτε!
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Παίδες έχω μια ερώτηση σχετικά με τα perlisten και την πιστοποίηση thx Dominus.
Μεταφέρω ένα σχετικό απόσπασμα από γερμανικό ριβιου.
,, Η σειρά Perlisten S είναι η μόνη σειρά ηχείων στον κόσμο που έχει πιστοποιηθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές THX Dominus. Το THX είναι η αναγνωρισμένη ετικέτα ποιότητας για τον κορυφαίο κινηματογραφικό ήχο. Η εταιρεία με έδρα το Σαν Φρανσίσκο έχει επίσης δημιουργήσει διάφορα επίπεδα πιστοποίησης για home cinema, τα οποία προηγουμένως περιλάμβαναν τις κατηγορίες Compact, Select και Ultra. Με το Dominus, εισήχθη επιτέλους μια νέα κατηγορία επιδόσεων, η οποία έχει σκοπό να γεφυρώσει το χάσμα μεταξύ του home cinema και των επαγγελματικών κινηματογράφων THX. Τα συστήματα με πιστοποίηση THX Dominus πρέπει να μπορούν να παρέχουν ήχο σε κινηματογράφους μεγέθους έως 184 τετραγωνικά μέτρα σε επίπεδα 120 ντεσιμπέλ – με τις χαμηλότερες τιμές παραμόρφωσης, σε κάθε θέση ακρόασης, με κάθε υλικό προγράμματος.,,

Αν είναι αλήθεια αυτό με την στάθμη 120ντιμπι με ελάχιστη παραμορφωση και σε συνδυασμό με την ακόλουθη μέτρηση για το μικρότερο ηχειο της σειράς που έχει επίσης αυτή την πιστοποίηση S5m View attachment 267706 όπου αναφέρει ότι 105db μπορεί να καταφέρει το ηχείο και λαμβάνοντας ένα συνηθισμένο headroom τότε φτάνουμε στα 117db που ανταποκρίνεται στις τιμές που δίνει η εταιρία το οποίο δεν αποτελεί έκπληξη αφού το thx δεν κάνει ζαβολιες έχω την εξής απορία.
Αν ένα ηχειο πιάνει 105db σε μέση στάθμη με αποδεκτή παραμορφωση, τότε οι στιγμιαίες κορυφωσεις που θα ξεπερνούν την στάθμη θεωρούμε ότι μπορούν να αποδοθούν εξίσου απ οτι καταλαβαίνω.
Επίσης στο μικρότερο ηχειο με ένα γουφερ πως διαολο πιάνουν την πιστοποίηση?
Έτοιμο το είχες το πόστ για να μας συγχύσεις ; :D
Έχεσ@ εγω πιστοποιήσεις. :D
Dominus, τρομακτικό όνομα που τα βρίσκουν αυτά τα ονόματα στα γαριδάκια χα χα, μου θυμίζει Ominous.:D
Μπίκους Ντίκους χα χα
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Παίδες έχω μια ερώτηση σχετικά με τα perlisten και την πιστοποίηση thx Dominus.
Μεταφέρω ένα σχετικό απόσπασμα από γερμανικό ριβιου.
,, Η σειρά Perlisten S είναι η μόνη σειρά ηχείων στον κόσμο που έχει πιστοποιηθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές THX Dominus. Το THX είναι η αναγνωρισμένη ετικέτα ποιότητας για τον κορυφαίο κινηματογραφικό ήχο. Η εταιρεία με έδρα το Σαν Φρανσίσκο έχει επίσης δημιουργήσει διάφορα επίπεδα πιστοποίησης για home cinema, τα οποία προηγουμένως περιλάμβαναν τις κατηγορίες Compact, Select και Ultra. Με το Dominus, εισήχθη επιτέλους μια νέα κατηγορία επιδόσεων, η οποία έχει σκοπό να γεφυρώσει το χάσμα μεταξύ του home cinema και των επαγγελματικών κινηματογράφων THX. Τα συστήματα με πιστοποίηση THX Dominus πρέπει να μπορούν να παρέχουν ήχο σε κινηματογράφους μεγέθους έως 184 τετραγωνικά μέτρα σε επίπεδα 120 ντεσιμπέλ – με τις χαμηλότερες τιμές παραμόρφωσης, σε κάθε θέση ακρόασης, με κάθε υλικό προγράμματος.,,

Αν είναι αλήθεια αυτό με την στάθμη 120ντιμπι με ελάχιστη παραμορφωση και σε συνδυασμό με την ακόλουθη μέτρηση για το μικρότερο ηχειο της σειράς που έχει επίσης αυτή την πιστοποίηση S5m View attachment 267706 όπου αναφέρει ότι 105db μπορεί να καταφέρει το ηχείο και λαμβάνοντας ένα συνηθισμένο headroom τότε φτάνουμε στα 117db που ανταποκρίνεται στις τιμές που δίνει η εταιρία το οποίο δεν αποτελεί έκπληξη αφού το thx δεν κάνει ζαβολιες έχω την εξής απορία.
Αν ένα ηχειο πιάνει 105db σε μέση στάθμη με αποδεκτή παραμορφωση, τότε οι στιγμιαίες κορυφωσεις που θα ξεπερνούν την στάθμη θεωρούμε ότι μπορούν να αποδοθούν εξίσου απ οτι καταλαβαίνω.
Επίσης στο μικρότερο ηχειο με ένα γουφερ πως διαολο πιάνουν την πιστοποίηση?
Αυτό το τέστ το έκανε ; ;) :D


Ριξε και μια ματιά στις πατέντες του στο σάιτ του ;) Άκου που σου λέω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
To έχω κάνει και υπό πιο αυστηρούς όρους, όπως βαθυπερατό κλίσης 24dB/οκτάβα με κεντρική συχνότητα στα 37 Hz. Υπήρχαν κομμάτια όπου μεταδιδόταν πληροφορία που αφορούσε διαστάσεις εικονικής σκηνής όπως θα την είχαν τουλάχιστον προδιαγράψει οι συντελεστές σε δεδομένη παραγωγή.
Άλλη χαρακτηριστική περίπτωση ήταν ακούγοντας λ.χ. bluesmen από παλαιότερα album με σκέτη φωνή και ακουστική κιθάρα όπου κατά την ενεργοποίηση του sub διαπιστώνονταν πλέον ξεκάθαρα οι γδούποι από το πόδι του ερμηνευτή πάνω στο δάπεδο στο ρυθμό του κομματιού , αντί για ένα απροσδιόριστο θορυβικό συστατικό απουσία συμμετοχής sub.


Πρόσεχε μόνο να είναι στιβαρότερης κατασκευής από τα 12ιντσα SVS που ήδη διαθέτεις - όπως έχεις δηλώσει. Τα main ηχεία σου με την οδήγηση από τη χιλιάδα Watt σηκώνουν μεγαλύτερα subs.
Είπα και εγώ να κάνω ένα αστείο μια φορά..
Καλά ήσουν δηλαδή πρότερα που δεν άκουγες τους γδούπους. :D Αυτό μου την σπάει εμένα στην κλασική, όλους τους γδούπους τους ακούω. Μερικές φορές τρομάζω κιόλας πολύ.

Που λές πριν αλλάξω προενισχυτή στο πικάπ, άκουγα ενα, σσσ σσσ σσ σ σσ σσσσ σσ σσσ σε ένα κομμάτι και μετά ανακάλυψα ότι ήταν σέικερ με άμμο (ή τι βάζουν μέσα δε ξέρω). :D Ο @kanakiani να τα ακούει αυτά για αυτόν τα λέω. :D να πάρει κανά καλό phono χα χα.
Πρώτα ο Θεός ερχεται για δοκιμή προσεχώς😎
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top