To subwoofer or not to subwoofer



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ναι δε λεω οχι αλλα αγαπητε diskohead, αλλα τοσο πολυ "δραστηριοτητα" δεν ειχα ξαναδει ποτε σε μηχανικο πισω απο κονσολα. Αλλα αποδεικνυει του λογου το αληθες του Bhutia. Παντως το αποτελεσμα στη συγκεκριμενη συναυλια ηταν να ακουγεται ο ηχος ακριβως σαν το cd. Αυτος ηταν προφανως ο στοχος καθως οι αγαπητοι φιλοι του metal συνηθως δε συγχωρουν διαφορες απο οτι καταλαβαινω. Θελουν να ακουγεται οπως ο δισκος και το live.
Σου προτείνω να δεις μερικά βίντεο σαν το παρακάτω, ακόμα και αν δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις, πιστεύω θα τα βρεις πολύ ενδιαφέροντα:

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
θεωρώ ότι κάπου εδώ έχουμε πατσίσει την κόντρα χαρακτηρισμών jio-dimi

ξεθύμανε το πρώτο κύμα κρούσης

από εδώ και πέρα θα παρακαλούσα συνέχεια χωρίς χαρακτηρισμούς

για να μας πάει καλά η σεζόν
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ευχαριστώ που σκέφτεσαι πριν από μένα για μένα, αλλά δώσε μου το δικαίωμα να γνωρίζω τι θέλω να ρωτήσω και γιατί.
Είναι άδικο να μου απευθύνεις τα εύσημα τόσο ένθερμα,αφού το κάνω για χάρη...όλων.:wink:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
για να μας πάει καλά η σεζόν
Το peak είναι μέσα Οκτωβρίου με μέσα Δεκεμβρίου. Ακόμα είναι χαλαρό το κλίμα, με μικρές εξάρσεις.

Είχα δίκιο πάντως; ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Ειλικρινής απορία: πόσοι από εσάς/εμάς που έχετε/έχουμε άποψη περί αληθοφάνειας επισκεπτόσασταν/μασταν συχνά συναυλιακούς χώρους;
Παρών! Ποια είναι η επόμενη ερώτηση;
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σου προτείνω να δεις μερικά βίντεο σαν το παρακάτω, ακόμα και αν δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις, πιστεύω θα τα βρεις πολύ ενδιαφέροντα:

ΟΚ ευχαριστω θα το δω. Δε διαφωνω παντως σε οτι ειπες αντιθετα υπερθεματιζω. Το να κανει καποιος ηχοληπτης να ακουστει τοσο καλα (σαν cd) σε ενα χωρο club ειναι κατορθωμα και σε μενα δειχνει οτο μπορουν να κανουν τα παντα εαν θελουν (δεδομενου των μηχανηματων και γνωσεων ?). Εγω τουλαχιστον δε το ειχα ξανασυναντησει. Αντιθετα πολλες φορες ο ηχος δεν ειναι καλος ιδιως σε club. (θυμαμαι βεβαια ειχαν κυριολεκτικα ολο τον πισω τοιχο γεματο woofer - μικρα σχετικα - παρα πολλα και αλουμινενια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
νομιζω ειναι γνωστος ο χωρος του Jio και τι εχει...
....τα ειπε παρα πολυ ωραια ο Jio......παρασυρεται κοσμος χωρις αποτελεσμα...
ακομα και αυτοι που νομιζουν οτι εχουν αποτελεσμα, απλα ακουνε διαφορετικα και νομιζουν οτι ειναι το σωστο.

Ακομα και οι ιδιοι δεν κατανοουν τι κανει το room correction software που εχουν και το αποτελεσμα που εχει αναλογα τον χωρο και το room treatment που εχει γινει......
πως το εννοείς παρασύρεται χωρίς αποτέλεσμα?
από την θεωρία και τον βαθμό εφαρμογής της ή την πράξη του αποτελέσματος?

γιατί εδώ ο φίλος μας ο Τζιοβάνι ένα χρόνο πριν άκουγε άλλα με το τριτμεντ και σήμερα τα γυρνάει τούμπα


Σκοπός της τοποθέτησης των πανελς είναι κυριως να μικρύνει το rt60.
Η τελευταία μέτρηση το έδειχνε κάπου στο 0.5 ,0.6 με το rew και 4,5 o trinnov.
Τώρα λογικά θα είναι κάτω του 0.4 ( ποσό ακριβως θα το μετρησουμε και θα δούμε.)
Επίσης να έχουμε μια πιο διαχειρίσιμη κατάσταση και ελέγχω των ανακλήσεων ώστε να βοηθήσουμε τον τριννοβ να κάνει πιο καλή δουλειά.....;)

Αυτή την στιγμή και με τις παλιές ρυθμίσεις στον τριννοβ παρατηρούμε τα εξής....
Έχει ηρεμίσει ο χώρος ηχητικά παρά πολύ. Πλέον μιλάμε λες και κάποιος κοιμάται δίπλα μας .....δεν χρειάζεται να φωνάζουμε.
Στην μουσική ακούγονται εμφανώς πιο ξεκάθαρες οι μεσαίες.
Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει καλύτερη εικόνα ....πιο ξεκάθαρη.

Ένα φαινόμενο που παρατηρήσαμε αμέσως ήταν το εξής.....
Όταν σταμάταγε η μουσική Ακουγόταν ήχω στον χώρο που είναι η κουζίνα....
Δηλαδή εκεί που είχαμε τοποθετήσει τα πάνελ ο ηχος έσβηνε αμέσως αλλά στο υπόλοιπο σπίτι είχαμε μια μικρή καθυστέρηση ..... που σε παραξενεύει .

Λογικά έτσι ήταν όλος ο χώρος απλά τώρα εκεί που είναι το σύστημα έπαψε να είναι πια....
Ξέρω ότι αυτό που έχω κάνει είναι λίγο σε σχέση με τον μεγάλο χώρο του σπιτιού ( 60 περίπου τετραγωνικά )
Θα μετρήσουμε πρώτα για να δούμε που βρισκόμαστε και το ξανασυζητάμε....

Τώρα πρέπει να ξαναγίνει μέτρηση και ρύθμιση ξανά υπολογίζοντας τα νέα δεδομένα .
Post automatically merged:

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Δημήτρη και τον Κώστα για τις ώρες που ασχολήθηκαν και τις συμβουλές τους.
Προς το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας ( Πέμπτη) ήρθε στο σπίτι ο Μανώλης καστρουνης.

Ήρθε ώστε να ολοκληρωθεί η προσπάθεια καλιμπραρίσματος του συστήματος μετά από την τοποθέτηση των πάνελ από την https://gikacoustics.co.uk/

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. :)
Πήραμε καινούργιες μετρήσεις του χώρου με το ειδικό μικρόφωνο του τριννοβ.
Μετρήθηκε από την αρχή ο χώρος και οι αντηχησεις.
Το rt60 πλέον είναι στο 0.37( στην θέση ακροασης,τέρμα πίσω βαθειά μέσα στον καναπέ) από 0.55 που ήταν στην μέτρηση που είχαμε κάνει με τον dimifoot!!! ( στην έξω μεριά του καναπέ μακρύτερα από τον πίσω τοίχο ).
Μετρήσαμε τις αποστάσεις τους χρόνους ( ποσό διαφορετικά τρέχει η πληροφορία στον χώρο από το ηχείο προς το ακουστικό όργανο ) και τις φάσεις ( χρειάζεται χρονική ισοσταθμιση της φάσης η οποία αλλάζει αναλόγως την συχνότητα και τον χρόνο). Και αλλά τεχνικά που δεν κατέχω καθολου.......

Επιβεβαιώσαμε ολες τις μετρήσεις και με το rew.
Μετρήσαμε κάθε ηχείο ξεχωριστά και όλα μαζί.
Παίξαμε και λίγο με μετρήσεις ον και off axis τον ηχείων για να καταλάβουμε αν αξίζουν τα λεφτά τους......:idk:

Πλάκα είχε όταν μετρήσαμε το κεντρικό να παίζει μόνο του 20 κύκλους σε στάθμη αναφοράς......:dance2:

Φτιάχτηκαν καινούργια ταρκετ κερβς ( για διαφορετικές χρήσεις.....) και είχαμε και τον χρόνο να ακούσουμε και πολύ μουσική.( αυτή την φορά )

Ο Μανώλης ήρθε το πρωί της πέμπτης στις 09:00 και έφυγε πολύ αργά το βράδυ........

Ελπίζω να χάρηκε την ρύθμιση όσο και γω.

Τον ευχαριστώ παρά παρά πολύ και φυσικά τον προτείνω σε όποιον θέλει να πάρει ακριβως αυτό που μπορεί να του δώσει το σύστημα του και τελικά τα χρήματα που έχει δαπανήσει για αυτό να πιάσουν τόπο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
νομιζω ειναι γνωστος ο χωρος του Jio και τι εχει...
....τα ειπε παρα πολυ ωραια ο Jio......παρασυρεται κοσμος χωρις αποτελεσμα...
ακομα και αυτοι που νομιζουν οτι εχουν αποτελεσμα, απλα ακουνε διαφορετικα και νομιζουν οτι ειναι το σωστο.

Ακομα και οι ιδιοι δεν κατανοουν τι κανει το room correction software που εχουν και το αποτελεσμα που εχει αναλογα τον χωρο και το room treatment που εχει γινει......
και επειδή τώρα έχω χρόνο για ψάξιμο και τα θυμάμαι

πέρυσι έλεγε αυτά

Αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα !
Πρέπει να γίνει μια σοβαρή συζήτηση σχετικά γιατί ο άλλος φωνάζει ( Κώστας έαρ ) και νομίζεται ότι υπερβάλει !!!
Ούτε εγώ δεν το πίστευα αυτό που μου συνέβη !
Όλα τα Ηχεια θέλουν σαμπ!!!
Ακόμα και τα τέρατα !
Όλα είναι θέμα σταθμεων . Οι πολύ χαμηλές θέλουν πολύ ένταση που το αυτόνομο ηχείο απλά δεν μπορεί .
Ακόμα και αυτό που κατεβαίνει χωρίς + - 3 dB στους 20 κύκλους ......ακόμα και αυτό.
Όταν άκουσα πρώτη φορά με σαμπ αναρωτιόμουν πως άκουγα μέχρι σήμερα χωρίς :idk:
σήμερα τα άλλα
 




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Ρε φιλε, respect!!
Ολοι μου λεγανε οτι εισαι γαματο παλληκαρι, αλλα ρε man, εισαι ακομα καλυτερος απο τις περιγραφες!!!


Μαιμου, εσυ λαγος τωρα!! :laugh: :laugh: :laugh:
Αυτές τις φοβίες που βλέπω από ορισμένους εδώ μέσα, δεν θα τις καταλάβω ποτέ.
Τι φοβάστε, τον μισθό θα σάς κόψουν?? :o :o :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
το ΑΥΤΙ που είναι ?
πάλι ταινία βλέπει? :idk:
IMG_20200924_215500.jpg


Τα φύκια κάτω κάτω, με πολύ αγάπη! ;)


ΥΓ.
Είτε σας αρέσει είτε όχι, τα σχεδιαγράμματα δεν είναι "άποψη", λένε την αλήθεια. Ο ντιμιφουτ σας τα έδειξε. Όποιος λέει κάτι άλλο, λέει μπούρδες αρλουμπες και είναι τα 3Α όπως ακριβώς τα είπε ο φαλακρός.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Ποιο ρε; Το χαβιάρι με καβούρι;
αυτό με το κοκκινάδ στην πλάτ πωςτολεν

πρόσεχε όταν θα πας τουαλέτα μην τρομάξεις αν το δεις να σε χαιρετά από κάτω :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top