To subwoofer or not to subwoofer



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
το έχουμε αναλύσει σε παλαιότερα νήματα
η ανθρώπινη φυσιολογία δεν μας επιτρέπει να κάνουμε πολλά...γι αυτό τον λόγο η επιστήμη δημιούργησε μετρητικά όργανα
με την ίδια λογική και το κύτταρο δεν μπορούμε να το δούμε με γυμνά μάτια....
άρα κακώς έχουμε μικροσκόπια να μας τα δείχνουν...λένε ψέματα
fun fact: μέχρι και ο Amir, που ξέρω ότι πολλοί διαβάζουμε εδώ μέσα, έχει αρχίσει να παραθέτει listening impressions μετά τις μετρήσεις. Κατά τα άλλα, αντιλαμβάνομαι πλήρως τη χρησιμότητα των μετρητικών οργάνων, αλλά όσο καλά και να μετράει κάτι, αν αυτό που ακούω δεν μου αρέσει, δεν θα καταπιέσω τον εαυτό μου και την τσέπη μου με μία αγορά που όσο ορθολογική και να είναι βάσει μετρήσεων, δεν θα μου κάνει κέφι να καίω ρεύμα για να τη χαρώ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κι εγώ που νόμιζα ότι για να αναπαραχθεί κάτι, πρώτα πρέπει να παραχθεί.

Κολλάει σε αυτούς που λένε ότι τα αυτιά είναι άχρηστα. Τόσο άχρηστα, μάλιστα, που τα υιοθετούν και για nickname :D
Άχρηστα για ρύθμιση. Χρήσιμα για να ακούμε. Απορώ πώς τα μπλέκεις.
Επίσης το EAR στο nickname δεν προέρχεται από το αυτί... Αλλά ψιλά γράμματα...
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Άχρηστα για ρύθμιση. Χρήσιμα για να ακούμε. Απορώ πώς τα μπλέκεις.
Επίσης το EAR στο nickname δεν προέρχεται από το αυτί... Αλλά ψιλά γράμματα...
Συγγνώμη κιόλας που δεν ανέτρεξα 50.000 ποστ πίσω, για να τσεκάρω ότι προέρχεται από τον τάδε ή τον δείνα προενισχυτή ή δεν ξέρω τι άλλο.

Τεσπά, η συμμετοχή μου ολοκληρώνεται εδώ. Εύχομαι καλή συνέχεια και μακάρι ο καθένας σας να απολαμβάνει τις επιλογές του.-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
το EAR στο nickname δεν προέρχεται από το αυτί..
Όντως.
Από τον αγαπημένο μου λαμπατο ενισχυτή, της esoteric audio research, του φίλου μου του παραβιντσίνι.

EAR. Γιατί ο παραβιντσίνι, ξέρει.

Αφήστε όμως τι ξέρει ο παραβιντσίνι, και καθίστε να μάθετε τα βασικά:

Νο.1.

Η γνωστή καμπύλη της Harman όπως και η αρχαιότερη της Bruel&Kjaer μπορούν ν'ακούγονται πολύ ελκυστικές κι εθιστικές,αυτό έχει θεμελιωθεί στην πράξη από μελέτες και πειραματικά δεδομένα που μας ξεπερνούν ως χρήστες
Νο.2.

Είναι προτιμότερο να λέμε πόσο πολύ μπορεί να έχουμε αστοχήσει ή πόσο δεν μας ταιριάζει κάτι,παρά να προσπαθούσαμε να υπονομεύσουμε την ισχύ των δεδομένων.
Νο.3.

Τέτοιες αποφάσεις λαμβάνονται χάρη στην ενημερότητα που έχει ο γράφων ως προς αντικειμενικά και ατράνταχτα δεδομένα.Αυτά είναι που δίνουν τις κατευθυντήριες γραμμές και όχι οι ακροαματικές χαριτωμενιές...
Ακούτε χαριτωμένες μου υπάρξεις;

Αρχίσατε και με Αμίρ; Για πάτε να δείτε τι έχει γράψει για μετρήσεις, τι έχει γράψει για το χώρο, τι έχει γράψει για το σιναντ και για τα σπινοράματα, για την ισοστάθμιση και για τη ζώνη του σρόεντερ, και μάθετε τα βασικά, τα δεδομένα.

Τα δεδομένα που δε δικαιουστε να αμφισβητείτε με ακροαματικες χαριτωμενιες.

Δικαιουστε να κάνετε λάθη, όπως όλοι μας. Να επιλέγετε το λάθος, συνειδητά, ακόμα και το κάπνισμα. Κάντε ότι γουστάρετε ρε, ποιος σας κρατάει;

Δε δικαιουστε όμως να αμφισβητείτε τα δεδομένα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
νομίζεις ότι οι κατασκευαστές ηχείων ( και όχι μόνο), ανά ΟΛΟ τον κόσμο ασπάζονται τα παραπάνω? :geek:
Μερικοί ναι μερικοί όχι. Αλλά αυτοί τουλάχιστον:
1ον είναι κατασκευαστές. Κάτι ξέρουν παραπάνω από τον Έλληνα χαϊεντά.
2ον πρέπει να πουλήσουν να βγάλουν λεφτά.
 



C

chrispo

Guest
για να αντιδράς έτσι, προφανώς ενστερνίζεσαι την ίδια νοοτροπία, η οποία διαμορφώνει μέσα σου μια αρνητική διάθεση επικοινωνίας επ´αυτού του θέματος. Τουτέστιν οποιαδήποτε προσπάθεια μου για να σε πείσω θα καταλήξει σε αποτυχία , με άκαρπα αποτελέσματα.
Κάποιος δηλ. που δεν αντιλαμβάνεται το νόημα των γραφόμενων του diskohead , που αργότερα πάνω σ´αυτά προσθέτω σχόλια σχετικά ( επαυξάνοντας το νόημα των λεγομένων του) και βγαίνει κάποιος και τα χλευάζει ειρωνικά του στύλ ..¨δεν ξέρετε τι σας γίνεται¨..με μηδέν επιχειρήματα , παρά μόνο τις κουκουνάρες και κάποιες άλλες ¨εξυπνάδες ¨ αργότερα....ναι αυτός είναι πολύ μπερδεμένος μέσα του (για πολλά και όχι μόνο το hifi).
Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να το συνεχίσω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κι εγώ που νόμιζα ότι για να αναπαραχθεί κάτι, πρώτα πρέπει να παραχθεί.
Κολλάει σε αυτούς που λένε ότι τα αυτιά είναι άχρηστα. Τόσο άχρηστα, μάλιστα, που τα υιοθετούν και για nickname :D
εξήγησε μας το μπέρδεμα σε αυτά που λέει
Η επίμαχη φράση είναι χαριτωμένη ως αφορισμός,αλλά παραβλέπει τα πλήθη ατόμων που μπορούν και ανααπαράγονται χωρίς τα ίδια να έχουν την παραμικρή...παραγωγική έγκλιση στα λόγια και τα έργα τους...:sneaky:
Ορισμένα φαινόμενα είναι προγραμματισμένα να υφίστανται,είτε έχουν νόημα είτε όχι...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Συγγνώμη κιόλας που δεν ανέτρεξα 50.000 ποστ πίσω, για να τσεκάρω ότι προέρχεται από τον τάδε ή τον δείνα προενισχυτή ή δεν ξέρω τι άλλο.
Σχωρεμένος.

Τα σχόλια περί αυτιού που έγραψες παραμένουν όμως; Ασχέτως οτιδήποτε;

Χαχαχαχαχαχαχα, άσε, δε πειράζει.

Όσο για τ'αφτχιά, είναι χρήσιμα για ν'ακους τη μουσική σου.

Παραμένουν άχρηστα, για χρήση στη θέση ενός μετρητικού μικρόφωνου, και κατ'επέκτασιν για επιλογή μηχανημάτων.

Συνηθίζεται βεβαίως οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αφτχιά ως μετρητικά εργαλεία, να τα έχουν μόνον για αυτή τη χρήση, όπως και για επιλογή καβλωδίων, κι όχι για ακρόαση μουσικής, όπως προτείνω, πέραν των όποιων μηχανημάτων. Αλλά δε βαριέσαι..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Πάνε σχεδόν 30 χρόνια απ'όταν είχα αγοράσει τους μονομπλοκ ενισχυτές λυχνίας της EAR, ισχύος 100 βατ, για να οδηγούν τα magnepan που τότε είχα, την παλιότερη σειρά 3.

Ήμουν φοιτητής ιατρικής τότε που πήρα μαγκνεπαν μεταχειρισμένα, νομίζω στο δεύτερο έτος.

Ως ειδικευόμενος ακτινοδιαγνώστης, γεμάτα 10 χρόνια αργότερα, πήρα την μεταγενέστερη γενιά των μαγκνεπαν σειράς 3.

Και προ σχεδόν 2-ετιας, πλέον συνταξιούχος απόστρατος αλλά πάντα ενεργός στο ιατρικό επάγγελμα, μετά το κλείσιμο μιας ολόκληρης καριέρας στο στρατό, πήγα σε Κλάιν Μάιν.

Τόσο συχνά αλλάζω ηχεία. Χαμός λέμε... :lol:
 






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top