To subwoofer or not to subwoofer


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πάρε το ΄΄Γκετχαρντ΄΄ με το 16ιντσο μεγάφωνο χαμηλών...Γλιυτώνεις και το...sub που θα έπρεπε να παίζει ρόλο...βάσης.:sneaky:

Κανονικά,ακόμα και τα sub θα έπρεπε να συνοδεύονταν από το σχετικό...spinorama ως προς την απόκρισή τους. :sneaky:

Εάν οι δορυφόροι που ποθείς δεν έχουν ρυθμιζόμενη πολική απόκριαη - ιδίως στις χαμηλές οκτάβες - οτιδήποτε θα θεωρούσες ότι κερδίζεται,πηγαίνει στράφι σε κοινούς οικιακούς χώρους και υπό τους γνωστούς και μη εξαιρετέους περιορισμούς τους - συμπεριλαμβανόμενης και της...΄΄παντόφλας΄΄.
Ως προς την παντόφλα....Συμφωνώ απολύτως ! Διπλή εγώ.... Μάνα - Κόρη, κόμμα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Λοιπόν πέρασα από του Κώστα!
Ήρεμος, άνετος και καταδεκτικός ο ίδιος, όπως πάντα!

Το σπίτι του κατ εμέ, υπέροχο! Ζεστός απόλυτα φιλικός χώρος, με μεράκι και γούστο περιποιημένος από τον ίδιο, και το κυριότερο, με υπέροχη βεράντα, κάτι που λίγο πολύ λείπει από όλους μας, τουλάχιστον όσους μένουν στο ...κλεινόν άστυ!

Το σύστημα, τώρα! Χωρίς τυμπανοκρουσίες, ειδικές - ακριβές υλοποιήσεις, απόλυτα σωστό και αυτό με ξεκούραστο παρε ίστικο ήχο, είτε σε κατάσταση home cinema, είτε σε κατάσταση... μουσική!

Τυχερέ Φίλε Κώστα! Να τα χαίρεσαι όλους και όλα!
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
όντως αρχίσαμε...
πρέπει να διαβάσεις και άλλο, ξεκινάς με λάθος δεδομένα. τα subs δεν λύνουν προβλήματα απόκρισης (δηλαδή λύνουν και αυτά) αλλά κυρίως προβλήματα χώρου και στάθμης (αν είναι επιθυμητή).

κακές πρακτικές χρήσης sub οδηγούν στο αρχικό σου συμπέρασμα
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
Πολύ απλά τα πράγματα....εχεις έρθει αδιάβαστος.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
Και κάτω από τα 40 τί κάνουμε;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
χθες μου έστειλε μήνυμα ο Ζαχαρίας...(ξάδελφος του γωγουλινιού εκ Θεσσαλονίκης...20 χρονών φοιτητής...μένει με τους γονείς)

μου δείχνει μια ηχομπάρα creative κοντά στα 100 με sub...με πιάνει το μπλα μπλα...
του λέω για τον μπάρμπα είναι στο σαλόνι?
μου λέει όχι για το δωμάτιο (μικρό δωμάτιο)
του λέω πάρε ακουστικά
μου λέει ότι έχει και θέλει κάτι για μουσική...
με τα λίγα με τα πολλά του δείχνω τα jbl 305 και 308..πάρε αυτά για αρχή και αργότερα προσθέτουμε subs...
μου λέει ποιο sub να πάρω δηλαδή?

δεν είπα sub είπα subs ρε μλκα! και του δείχνω jbl και 2 της presonus

πόσα δηλαδή?
με 2 είσαι κομπλέ για το δώμα
γιατί 2 και όχι 1?

γιατί το λέω εγώ ρε π@π@ρα! (και του στέλνω 3-4 λινκ από avsite)

μετά από 1 ώρα μου στέλνει μήνυμα
ναι οκ...κατάλαβα

τόσο απλά :biggrin:
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Και κάτω από τα 40 τί κάνουμε;
Tιποτα. Αν (πραγματικα) ακουσεις 40Ηz με πραγματικο ελεγχο και αναλυση θα τρομαξεις, οι ποιο χαμηλες συχνοτητες θα υπαρχουν ετσι κι αλλοιως σε roll-off και ειναι μονο αρμονικες χωρις περιεχομενο σημασιας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Tιποτα. Αν (πραγματικα) ακουσεις 40Ηz με πραγματικο ελεγχο και αναλυση θα τρομαξεις, οι ποιο χαμηλες συχνοτητες θα υπαρχουν ετσι κι αλλοιως σε roll-off και ειναι μονο αρμονικες χωρις περιεχομενο σημασιας.
Προσοχή εκτίθεστε.
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Tιποτα. Αν (πραγματικα) ακουσεις 40Ηz με πραγματικο ελεγχο και αναλυση θα τρομαξεις, οι ποιο χαμηλες συχνοτητες θα υπαρχουν ετσι κι αλλοιως σε roll-off και ειναι μονο αρμονικες χωρις περιεχομενο σημασιας.
Μπούρδες. Εσύ αν ακούσεις στάθμες κάτω από τα 40 θα τρομάξεις.
μετά από 1 ώρα μου στέλνει μήνυμα
ναι οκ...κατάλαβα
Τί καταλαβε; Ότι θα μείνει με ακουστικά; 😂
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Μπούρδες. Εσύ αν ακούσεις στάθμες κάτω από τα 40 θα τρομάξεις.
Αγαπητε μου, το "μπουρδες" πηγαινε μπροστα στον καθρεφτη σου και πεστο....
Εγω ειχα 801 με ΚRELL σε ενα απο τα συστηματα μου (τωρα πλεον Bryston studio version στο ιδιο συστημα) και οταν τους πρεσεθεσα το κορυφαιο Velodyne, o ηχος εγινε "αχταρμας"... Ξεφορτωθηκα τα Velodyne εντος μηνος και ησυχασα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Το σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε 20ΗΖ οπως εγω (δηλαδη εντελως flat στην αποκριση) και επισης δεν εχεις ακουσει ποτε βαθιες χαμηλες οσες φορες εχω ακουσει εγω...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top