TOP 10 4x4 σε αξιοπιστία (& τα 5 χειρότερα…)

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Discovery 2000,του 1993,αγορασμενο καινούριο. Τώρα με 205.000χλμ. Προσεγμένο.Οκ,έβγαλε κάποια προβληματακια.Με έχει αφήσει 4 φορές στο δρόμο,για διάφορες αιτίες. Η μια με σπασμένο μοχλό ταχυτητων.Αλλα με 630 € το χρόνο ταξιδεύεις μαλακά και ωραία,μετακομίζεις, μεταφέρεις 8 τσουβαλια με ελιές μέσα και .....όσα θες στο τρέιλερ,πας σε οποιοδήποτε κυριλέ μερος και όπου αλλού θες,εντός και εκτός δρόμου. Και.....αποδεδειγμένα.....εντυπωσιάζεις το ασθενές φύλο. Τι χρειάζεσαι? Άριστο μάστορα,που να ξέρει πραγματικά,μια σχετική οικονομική άνεση,για τη συντήρηση και ένα μικρό φτηνό χιλιαρακι (Seicento,Matiz,Atos,κτλ) ώστε να μην το ταλαιπωρεις αδίκως στην πόλη . Προσωπικά έχω αλλά 5 αυτοκίνητα,αλλά το Disco μου δεν το αλλάζω για κανένα λόγο!
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
mazda cx7 tou 09 μια χαρα ανεβενει κ βουνα χαλαρα απλα για off road θελει χωματινα λαστιχα
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
HRV, CRV, από τα καλύτερα , αν όχι τα καλύτερα SUV.
Γνωστός μηχανικός τα έχει και τα δύο . Το μεγάλο η σύζυγος για τα τέκνα κι ετς , το hrv ο πανάγος για προσωπικό αλλά και για την δουλειά στο συνεργείο. Ξεχνάει να κάνει σέρβις και στα δύο. Λάδια όποτε και αν το θυμηθεί. Δίσκος? τι είναι αυτό? τακάκια ? τι είναι αυτά? Εδώ και κάτι μήνες έχει μία καμένη λάμπα προβολέα στο μικρό , αλλά δεν την αλλάζει γιατί θα έχει διαφορά με την άλλη, οπότε περιμένει να τις αλλάξει και τις δύο.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Λοιπον τα βουνα ειναι ιαπωνικη (suzuki,daihatsu,nissan,toyota)αμερικανικη(jeep)αγγλικη(land rover defender,discovery,range rover)ρωσικη( lada niva)και γερμανικη αν εχει τα αντερα ο ιδιοκτητης(porsche cayenne , volkswagen tuareg). Τα δυο τελευταια τα εχω δει στο βουνο να σηκωνουν τροχους οπως το wrangler που ανεβασε ο φιλος πριν.
Τα παλαια vitara ειχαν προβληματα με τα καπακια των κινητηρων τους,οπως και τα feroza με τα block,λογο του αλουμινιου απο το οποιο κατασκευαζοντουσαν.
Το feroza μου που ειναι και το μοναδικο hiend feroza(mcintosh amp,dynaudio esotek midbass, planar tweeter bg neo3pdr ,focal utopia 13 '' sub ,helix dsp)εχει 285000 τα τελευταια 100000 με ρηγμα στο block ,αλλαξα δισκο πλατω στα 215000,την πρωτη μαμα τρομπα βενζινης στα 220000 ,και αλλη μια bosch στα 250000(με ειχαν ενημερωσει οτι δεν κρατανε το ιδιο με την μαμα γιατι κοστιζουν 5 φορες λιγοτερο).
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Επίσης ένα pajero 2,2 ενός φίλου, το παλιό με το καρμπυρατέρ το κοντό , βγάζει φουσκωτό 6μετρο πολύ συχνά από γλύστρες , δεν έχει βγάλει τίποτα.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
mazda cx7 tou 09 μια χαρα ανεβενει κ βουνα χαλαρα απλα για off road θελει χωματινα λαστιχα
Και άλλο συμπλέκτη (η αυτόματο κιβωτιο) και πιο κοντή πρώτη και πιο δυνατό transfer.

Στη άσφαλτο όμως δεν συγκρινομαστε εύκολα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top