Top Gun: Maverick (2021)





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ο ψυχρός πόλεμος ξεκίνησε..again....Su 57 είδα :party:
 







Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Απλά μου κάνει εντύπωση ο Tom Cruise γιατί άργησε τόσα χρόνια να γυρίσει το 2.
Έπρεπε να είχε κάνει τουλάχιστον άλλο ένα στα 90s.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Απλά μου κάνει εντύπωση ο Tom Cruise γιατί άργησε τόσα χρόνια να γυρίσει το 2.
Έπρεπε να είχε κάνει τουλάχιστον άλλο ένα στα 90s.
το λέει σε μια συνέντευξη
ήθελαν να βρεθεί μια καλή ιστορία και να προοδεύσει η τεχνολογία ώστε να παρουσιάσουν κάτι αντίστοιχα μοναδικό με το πρώτο topgun
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
το λέει σε μια συνέντευξη
ήθελαν να βρεθεί μια καλή ιστορία και να προοδεύσει η τεχνολογία ώστε να παρουσιάσουν κάτι αντίστοιχα μοναδικό με το πρώτο topgun
Σωστή σκέψη.
Το επόμενο top gun ο Τομ Κρουζ θα είναι αρχηγός αεροπορίας και θα τον στείλουν ειδική αποστολή να σώσει τον εγγονό του :)
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
:smg::superman:

Εικόνα super. Τα subs βαράνε καλά. Λεπτομέρειες για ήχο δεν έχει καθώς με ρούφηξε η ταινία. Και τι σημαίνει αυτό, θα έλεγε ένας μαστεράς;

Ότι ο ήχος ήταν απλά εξαιρετικός. Σε σημείο που δεν ψάχνεις, απλά βλέπεις. Είσαι εκεί.

Αυτή είναι μια καλή immersive μίξη.

Αυτά. Να την δείτε.

Υγ: άρεσε και στο στεφάνι, κόρη πιλότου αφού. 🙂
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Δεν ξέρω για τη μίξη και το mastering, όμως ήταν ταινιάρα από τις λίγες, που είχαμε χρόνια να δούμε (στο είδος της πάντα, μην παρεξηγηθώ).

Εννοείται καλογυρισμένη και άρτια τεχνικά, σχετικά σφιχτό σενάριο χωρίς πολλές μπαρούφες (δεν τις απέφυγε εντελώς, αλλά σε πολύ καλό επίπεδο για περιπέτεια), με πολλή ένταση αλλά και ευχάριστες/χιουμοριστικές στιγμές. Όλα τόσο-όσο.

Το πιο σημαντικό όμως για μένα είναι πως, πέρα από το τεχνικό κομμάτι προφανώς, είναι ταινία "μιας άλλης εποχής" (θα μπορούσε κάποιος να πει και "ωδή", σε αρκετά σημεία, στην εποχή αυτή). Back to basics, χωρίς κορεκτίλες, χωρίς "μαυρίλα", χωρίς αχρείαστους κοινωνικούς προβληματισμούς, ταυτόχρονα όμως ούτε εντελώς mindless ή επιφανειακή. Απλώς ειλικρινής.

Και πραγματικά νομίζω πως δεν θα υπάρξει άλλη τέτοια μεγάλη (και τόσο καλή) παραγωγή που να το καταφέρνει αυτό. Και με αυτή την έννοια, για μένα οι τίτλοι τέλους της ταινίας ήταν ταυτόχρονα και τίτλοι τέλους της εποχής αυτής. Που για τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα, ήταν η δική μας εποχή. You've been warned. 😢
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top