Trigger & Relay

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Γεια σας,

Πήρα ένα ρελέ σαν και αυτό, με σκοπό να το χρησιμοποιήσω με το 12v trigger του ενισχυτή μου, για να ελέγχω το άνοιγμα άλλων συσκευών.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής :

Έχοντας το βύσμα του trigger ήδη συνδεδεμένο, όταν ανοίγω τον ενισχυτή το ρελέ δεν ενεργοποιείται.

Όταν ανοίγω πρώτα τον ενισχυτή και μετά συνδέσω σε αυτόν το βύσμα του trigger, το ρελέ λειτουργεί κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Οι άλλες συσκευές έχουν trigger input?
Το ρελέ τι το θέλεις? Αφού ρελέ έχει μέσα ο ενισχυτής σου.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Το ρελέ ενεργοποιείται από τα 12V του trigger και κλείνει μια επαφή που αντέχει 250V 30A.

Στην επαφή αυτή θέλω να συνδέσω την τροφοδοσία ενός sub που δεν έχει ούτε trigger ούτε auto on κύκλωμα.

Καμιά ιδέα γιατί δεν διεγείρεται στην περίπτωση της μόνιμης σύνδεσης ?
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
12V βγάζει

Έχω συνδέσει στην είσοδο του ρελέ καλώδιο που καταλήγει σε 3,3mm μονοφωνικό jack - η διάσταση που δέχεται η υποδοχή trigger του ενισχυτή.

Όταν ο ενισχυτής είναι ανοικτός (δουλεύει) και το συνδέσω, το ρελέ οπλίζει κανονικά και η επαφή του κλείνει.

Αν το αφήσω συνδεδεμένο και κλείσω τον ενισχυτή, όταν τον ξανανοίξω το ρελέ δεν οπλίζει.

Εννοείται ότι εάν εκείνη την στιγμή βγάλω το βύσμα και το ξαναβάλω, θα οπλίσει …

Καμιά ιδέα κανείς ?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Με συνδεδεμένο το βύσμα και κλειστό τον ενισχυτή, άνοιξε τον. Δε θα ενεργοποιηθεί το ρελέ. Τότε κούνα το βύσμα πάνω κάτω, χωρίς να το αφαιρέσεις. Τί γίνεται;
Έτσι θα ελέγξεις αν κάτι δεν κάνει καλη επαφή μέσα στην υποδοχή του βύσματος.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Πέτρο δεν είναι θέμα επαφής - το έχω κοιτάξει

Ίσως στο άνοιγμα του ενισχυτή η τάση να δίνεται σταδιακά και γι’αυτο δεν το διεγείρει, ενώ όταν το βάζεις στην πορεία είναι πλήρης (?).

Σε μένα τον αδαή κάτι τέτοιο περνά από το μυαλό μου και δεν ξέρω εάν είναι σωστό – ούτε και πως θα μπορούσα να το λύσω αν είναι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γνωρίζεις την ικανότητα ρεύματος της εξόδου σκανδαλισμού του ενισχυτή σου; Προφανώς γονατίζει όταν συνδέεις το κύκλωμα αυτό. Αφαίρεσε τον πυκνωτή των 220 μF που έχει επάνω η πλακέτα και δοκίμασε.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Διατηρώ αμφιβολίες γιατί υπό συνθήκες (όταν προσθέτεις το κύκλωμα σε ήδη αναμμένο ενισχυτή), λειτούργει.

Θα μπορούσα να δοκιμάσω να βραχυκυκλώσω τον πυκνωτή (δεν τα καταφέρνω με τις αφαιρέσεις) αλλά τα έχω όλα ήδη (κακώς !) πακτώσει στο κουτί τους.
IMG_20210203_080126.jpg


Επειδή πάντως κάτι τέτοιο πιστεύω ότι παίζει, μόλις παρήγγειλα έναν Step-Up/Step-Down 12V Convertor.
Αν φταίει αυτό τότε θέλω να ελπίζω ότι το πρόβλημα θα λυθεί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν βραχυκυκλώσεις τον πυκνωτή θα κάψεις το κύκλωμα σκανδαλισμού του ενισχυτή. Όπως είναι τώρα απλά σπάσε τον και αφαίρεσε όλα τα τμήματα του μέχρι να μείνουν μόνο τα ποδαράκια επάνω στη πλακέτα.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Πετρο να μην κανω υπομονη να δοκιμασω αυτο που παρήγγειλα ?
Ετσι κι αλλιως δεν μπορω να το ακυρωσω.

απο το manual :
The output voltage is 12V and a maximum current of 50mA can be drawn from the output.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πετρο να μην κανω υπομονη να δοκιμασω αυτο που παρήγγειλα ?
Ετσι κι αλλιως δεν μπορω να το ακυρωσω.

απο το manual :
The output voltage is 12V and a maximum current of 50mA can be drawn from the output.
Αυτό που παρήγγειλες δεν θα κάνει καμία διαφορά και δεν σου χρειάζεται. Η πηγή σου βγάζει 12 Volts και 50 mA μέγιστο ρεύμα. Αυτό που αγόρασες δεν θα βρει μόνο του άλλα 150 mA. Πάλι 50 θα έχεις μέγιστο.
Θα το πω άλλη μία... Σπάσε τον πυκνωτή. Προσεχτικά να μην ακουμπούν τα ποδαράκια του που θα μείνουν στην πλακέτα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το επόμενο είναι μια αντίσταση 47 Ωμ ανάμεσα στα δύο +. Δηλαδή της εξόδου της τάσης από τον ενισχυτή σου και της εισόδου στην κατασκευή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να γίνει και λίγη παραπάνω κουβέντα, ώστε να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα...
Αν θέλουμε να επιλέξουμε έναν ηλεκτρονόμο το κάνουμε βάση κάποιον προδιαγραφών.
Βασικά δύο πράγματα μας ενδιαφέρουν:
Το ένα είναι το ρεύμα που θα απαιτήσουμε από τις επαφές του. Θα πρέπει οι επαφές του να είναι ικανές τουλάχιστον για 20% παραπάνω ρεύμα από αυτό που θα τραβήξει το φορτίο μας.
Το άλλο θέμα είναι η πηγή που θα τροφοδοτήσει τον ηλεκτρονόμο να έχει την σωστή παροχή τάσης και ρεύματος. Αν η πηγή αδυνατεί να τροφοδοτήσει το πηνίο του ηλεκτρονόμου με το αντίστοιχο ρεύμα θα έχουμε πρόβλημα όπως το παραπάνω.
Έχουμε λοιπόν συγκεκριμένο παράδειγμα πηγής 12 Volts και 50 mA.
Αυτό αυτομάτως μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η αντίσταση του πηνίου του ηλεκτρονόμου, ή το σύνολο των αντιστάσεων, αν τροφοδοτούμε πολλές συσκευές, δεν μπορεί να είναι κάτω από 240 Ωμ (12/0,05=240).
Σημειωτέων οι αντιστάσεις συνδέονται παράλληλα, οπότε και πρέπει να το δούμε συνολικά.
Επίσης ας λάβουμε υπόψιν ότι στην εκκίνηση του ηλεκτρονόμου, δηλαδή με το που θα δεχθεί τάση στα άκρα του, το ρεύμα θα είναι αυξημένο και θα μειωθεί σταδιακά σε τιμή που αντιστοιχεί καθαρά στην αντίσταση του πηνίου του.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Δεν το λέω με 100% σιγουριά αλλά το trigger είναι απλά... trigger...
Δε δίνει το ρεύμα που θα οδηγήσει το ρελέ.
Η συσκευή που δέχεται το trigger, το ενισχύει (εύκολα με ένα μόνο τρανσίστορ) και οδηγεί το ρελέ με δικό της ρεύμα.


Βγάλε το led μπας και μείνει λίγο ρεύμα παραπάνω για το ρελέ :p
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν το λέω με 100% σιγουριά αλλά το trigger είναι απλά... trigger...
Δε δίνει το ρεύμα που θα οδηγήσει το ρελέ.
Η συσκευή που δέχεται το trigger, το ενισχύει (εύκολα με ένα μόνο τρανσίστορ) και οδηγεί το ρελέ με δικό της ρεύμα.


Βγάλε το led μπας και μείνει λίγο ρεύμα παραπάνω για το ρελέ :p
Καμία σχέση. Για να υπάρξει ενίσχυση πρέπει να υπάρχει τροφοδοσία και κύκλωμα. Δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το άλλο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πέτρο δε νομίζω ότι ο Ζήσης λέει ότι η συγκεκριμένη πλακέτα ενισχύει το ρεύμα, αλλά ότι γενικά όταν βάζεις trigger σε μια συσκευή που δέχεται, το κάνει αυτό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο δε νομίζω ότι ο Ζήσης λέει ότι η συγκεκριμένη πλακέτα ενισχύει το ρεύμα, αλλά ότι γενικά όταν βάζεις trigger σε μια συσκευή που δέχεται, το κάνει αυτό.
Αυτό γενικά ισχύει αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, που γίνεται και η κουβέντα, όχι.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Καλημέρα σας,

Καταρχήν ευχαριστώ για τις προσπάθειες βοήθειας.

Συμφωνώ στο να γίνει παραπάνω κουβέντα, απλώς δηλώνω ψιλοάσχετος με το αντικείμενο, οπότε μάλλον ως πειραματόζωο μπορώ να συμμετάσχω σε αυτήν.

Λοιπόν, θα θέσω το «πρόβλημα» μου ολοκληρωμένα, ώστε να έχουμε μια κοινή βάση συζήτησης.

Σκοπεύω να ενσωματώσω στο σύστημα μου δυο subwoofers, τα όποια δεν έχουν κάποιο κύκλωμα αυτόματης έναρξης είτε ανιχνεύοντας το line in σήμα, είτε έχοντας trigger input.

Οι θέσεις που θα τοποθετηθούν θα είναι μάλλον άβολες για να τα ανοίγω κάθε φορά ένα – ένα από τους διακόπτες στην πλάτη τους.

Επίσης δεν θα ήθελα να τα αφήνω μόνιμα ανοικτά.

Οι λύσεις που σκέφτηκα – με τα όσα μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου – είναι δυο:

Η αγορά ενός master/slave πολύμπριζου, το όποιο θα ενεργοποιείται από την έναυση του ενισχυτή.

Η τροποποίηση ενός πολύμπριζου με την τοποθέτηση εν σειρά της φάσης του, ενός ρελέ που θα ενεργοποιείται με το trigger του ενισχυτή.

Επέλεξα το δεύτερο.

Όπως λέει ο Πέτρος, μάλλον τα 12 Volts και 50 mA της εξόδου του trigger δεν επαρκούν για την ενεργοποίηση του ρελέ, όταν όλα είναι συνδεδεμένα όπως θα έπρεπε.

Όμως εάν έχω ανοίξει πρώτα τον ενισχυτή και στην συνέχεια βάλω το βύσμα του trigger στην έξοδο του, τα 12 Volts και 50 mA επαρκούν (?) και το ρελέ κλείνει δουλεύοντας κανονικά.

Δοκίμασα πάλι αφαιρώντας καθ υπόδειξη τον πυκνωτή, αλλά έχω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω να βάλω εν σειρά στο + του trigger μια αντίσταση, αλλά δεν ξέρω που να την προμηθευτώ και πώς να την ζητήσω (και η κόλληση της βέβαια είναι ένα θέμα).

Κάθε άλλη πρόταση δοκιμών είναι ευπρόσδεκτη, όπως και κάθε άλλη πρόταση για την συνολική επίλυση του «προβλήματος» μου.

Να προσθέσω επίσης ότι παρήγγειλα ένα step up 12v.

Διαβάζοντας ότι χρησιμοποιείται για την παροχή σταθεροποιημένων 12v από π.χ. μπαταριές, ακόμη και όταν αυτές σιγά σιγά αδειάζουν, σκέφτηκα ότι μπορεί να βοηθήσει. Θα δείξει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top