Trigger & Relay

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Δοκίμασα μια αντίσταση 47Ω εν σειρά στο + του trigger χωρίς όμως αποτέλεσμα, ή μάλλον με τα ίδια – ανεξήγητα σε μένα - αποτελέσματα.

Έχοντας συνδεδεμένο το trigger στον ενισχυτή, δεν υπάρχει καμία αντίδραση του ρελέ όταν ανοίγει ο ενισχυτής.

Με ανοιγμένο τον ενισχυτή και εκ των υστέρων σύνδεση του trigger, το ρελέ ενεργοποιείται κανονικά.

Τέλος πάντων, το post είναι απλά ενημερωτικό, καθώς παρέλαβα τον SSR ο οποίος δούλεψε απροβλημάτιστα με την πρώτη.

Παρεμβλήθηκε στο καλώδιο ενός πολύμπριζου, το οποίο θα χρησιμοποιείται για την τροφοδοσία των subs.

Για καλό και για κακό βιδώθηκε εσωτερικά ενός αλουμινένιου κουτιού κατασκευών, το οποίο εκτός από προστασία σε περίπτωση προβλήματος, θα εκτελεί και χρέη ψήκτρας του.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πετρο να μην κανω υπομονη να δοκιμασω αυτο που παρήγγειλα ?
Ετσι κι αλλιως δεν μπορω να το ακυρωσω.

απο το manual :
The output voltage is 12V and a maximum current of 50mA can be drawn from the output.
Μέτρησα χθες την αντίσταση πηνίου από έναν ίδιο ηλεκτρονόμο που έτυχε να έχω σε ένα κύκλωμα προστασίας. Η αντίσταση του είναι 152 Ωμ περίπου, πράγμα που σημαίνει ότι από το κύκλωμα που θα τον οδηγήσει θα τραβήξει περίπου 80 mA.
Λογικό λοιπόν να μην ενεργοποιηθεί από την δική σου πηγή, που έχει μέγιστη έξοδο 50 mA.
 
Last edited:

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Κάτι τέτοιο πίστευα και εγώ – τώρα το επιβεβαίωσες !

Παραμένει όμως η απορία μου, γιατί όταν κούμπωνα το trigger στον ήδη αναμμένο ενισχυτή, τα max 50 mA επαρκούσαν και ενεργοποιούσαν το ρελέ ?

Τι άλλαζε τότε ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κάτι τέτοιο πίστευα και εγώ – τώρα το επιβεβαίωσες !

Παραμένει όμως η απορία μου, γιατί όταν κούμπωνα το trigger στον ήδη αναμμένο ενισχυτή, τα max 50 mA επαρκούσαν και ενεργοποιούσαν το ρελέ ?

Τι άλλαζε τότε ?
Γιατί απλά πάντα υπάρχουν ανοχές σε ένα ρελέ προς τα κάτω. Δηλαδή όταν λέει για 12 volts DC, αυτό ανοίγει και με 11 ενδεχομένως και με 10. Όταν λοιπόν είχε φορτίσει πλήρως το κύκλωμα οδήγησης, είχε κάποια περισσότερη ανοχή μέχρι να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές του, όταν το κούμπωνες.
Τραβούσε ναι μεν ρεύμα το relay, αλλά προλάβαιναν να το ανοίξουν, ρίχνοντας ελαφρώς την τάση. Όταν ανοίξει και μετά κρατάει την επαφή σχετικά ευκολότερα, από ότι απαιτεί το ρεύμα εκκίνησης του.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις σε αλλη χρονικη στιγμη να το καρφωσεις κατευθειαν εν λειτουργια χωρις να τον εχεις δοκιμασει πριν ...
Ή αλλος λογος υποθετω κατα την εκκινηση η εξοδος ειναι ελαφρως μικροτερη ,αφου οριακα αλλωστε τον ενεργοποιει , διοτι εκεινη τη στιγμη τροφοδοτουνται ολοι οι πυκνωτες και λοιπα κυκλωματα του ενισχυτη...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top