Trinnov Altitude

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ε, βάλε τώρα καμία ταινία με το φρέσκο dts x να γουστάρεις. ;)

Είναι τέλειο. Πιθανώς να είναι καλύτερο από άτμος..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πάντως, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε, έστω και στο περίπου, πόσους πελάτες έχει η Trinnov.

Το λέω επειδή, ναι, πολύ καλός ο χρόνος απόκρισης, τώρα. Μετά, όταν θα αυξηθούν οι πελάτες θα δούμε "πόσα απίδια χωράει ο σάκος".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ε, βάλε τώρα καμία ταινία με το φρέσκο dts x να γουστάρεις. ;)

Είναι τέλειο. Πιθανώς να είναι καλύτερο από άτμος..
Για να δούμε...
Πάντως, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε, έστω και στο περίπου, πόσους πελάτες έχει η Trinnov.

Το λέω επειδή, ναι, πολύ καλός ο χρόνος απόκρισης, τώρα. Μετά, όταν θα αυξηθούν οι πελάτες θα δούμε "πόσα απίδια χωράει ο σάκος".
Τα altitude, κρίνοντας απο τα serial numbers πρέπει να ειναι σύνολο περιπου 2500 παγκοσμίως.

Δεν πουλιούνται και πάρα πολλά, και δεν περιμένω να αυξηθούν οι πελάτες. Ο ρυθμός θα παραμείνει ίδιος, δεν είναι δυνατόν να αλλάξει, λόγω κόστους.

Τα δικάναλα στα στούντιο δεν ξέρω, και αυτά δεν θα είναι πολλά.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Για να πάει κάποιος από τον Altitude 16 στον 32 θα πρέπει ή να αναβαθμιστεί από 7.4.4 ή να τρέξει Setup που να θέλει 2 και 3 καλώδια ανά ηχείο για να κροσάρουν τα active crossovers που έχουν μέσα οι Altitude by default.
Άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς είναι upgradable στο hardware oπότε αράξτε.... :biggrin:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Υπάρχει ενδιάμεση επιλογή, 24-αρης.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Θα αυξηθουν οι πωλησεις. Βγαινει απ το 2014 σωστα; Μεσα σε 6 χρονια αλλαζεις δυο προ. Σαν επενδυση ειναι πολυ λογικη επιλογη. Πιστευω θα κτυπησει πολλους με κρελλ, θετα κτλπ. Απλα αμα δεν εχεις τοσα καναλια τι να το κανεις.

Και εγω τον λεξικον τον ειχα παρει ενα καρο ευρω. Οτι θα επερνε καρτες για αναβθμιση κτλπ. Μαλακιες...

Αν βγαλουν ακομα ενα ενδιαμεσο για 10καναλια θα καλυψουν ακομα ενα γκρουπ πιο κατω. Αλλα εξαρτάται τη πολιτικη ακολουθουν.
Και μην ξεχναμε αν πραγματι ειναι 2500 τοτε μιλαμε γι πανω απο 40εκ τζιρο απο ενα προϊόν μονο
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν έχω δει το μενού του Storm και του Lyngdorf, αλλά υποπτεύομαι πως παίζει χωρίς αντίπαλο
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Επειδή μου έχουν σβήσει το μήνυμα δύο φορές , αναγκάζομαι , να γράψω , πιο κομψά.
Το χαρακτήρισα γκαζοντενεκέ , αυτό φαίνεται εξόργισε κάποιους , ακόμα και αν δεν κατέχουν το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Φυσικά η άποψή μου δεν αλλάζει , ακόμα και αν το έχουν φίλοι όπως ο ear o dimi o termatogazi.
Καλά δεν τόχει και κανάς άλλος βέβαια. Το βρίσκω εξαιρετικά υπερτιμημένο όπως αντιστοιχα υπερτιμημένα βρίσκω και τα datasat , lyngdorf, JBL.
Μην μου αρχίσετε πάλι τις τεχνικές αναλύσεις τι κάνει ο ντενεκές κλπ , τα ξέρω τα έχω διαβάσει άπειρες φορές.
Η αλήθεια είναι ότι κάνει πολλά περισσότερα από ότι κάνουν οι αντίπαλοί του.
Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός ότι στοιχίζει ένα φορτηγό χρήματα, κατά το αμερικάνικο ρητό ¨:a truck load of money:
Οταν αγόρασα τον AVP A1HD το 2009 , μου έλεγαν κάτι γνωστοί , μερικοί δικάναλοι μερικοί πολυκάναλοι , τι το θες το εργοστάσιο ? κάνει και ένα σκασμό λεφτά.! Τότε είχε κατάλογο 7500e μετά πήγε στα 10000e.
Το τι έκανε και πως το έκανε δεν τους ένοιαζε . Το θεωρούσαν μέγιστη βλακεία να δώσουν τόσα λεφτά για έναν prepro.
11 χρόνια μετά εγώ ακόμα απολαμβάνω ένα εξαιρετικό μηχάνημα με εξαιρετικές επιδόσεις , είτε πολυκάναλο είτε δικάναλο , με το χαμηλότερο noise floor ever , και έναν από τους καλύτερους ήχους που υπάρχουν . Ακόμα και με το audyssey.
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ένα pc σαν τον trinnov να στοιχίζει αυτό το ποσό. Και μην μου πείτε για τον αλγόριθμο room correction.
Αυτάάά που λέει και το αυτί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ένα pc σαν τον trinnov να στοιχίζει αυτό το ποσό. Και μην μου πείτε για τον αλγόριθμο room correction.
για τον αλγόριθμο room correction :biggrin:
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Επειδή μου έχουν σβήσει το μήνυμα δύο φορές , αναγκάζομαι , να γράψω , πιο κομψά.
Το χαρακτήρισα γκαζοντενεκέ , αυτό φαίνεται εξόργισε κάποιους , ακόμα και αν δεν κατέχουν το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Φυσικά η άποψή μου δεν αλλάζει , ακόμα και αν το έχουν φίλοι όπως ο ear o dimi o termatogazi.
Καλά δεν τόχει και κανάς άλλος βέβαια. Το βρίσκω εξαιρετικά υπερτιμημένο όπως αντιστοιχα υπερτιμημένα βρίσκω και τα datasat , lyngdorf, JBL.
Μην μου αρχίσετε πάλι τις τεχνικές αναλύσεις τι κάνει ο ντενεκές κλπ , τα ξέρω τα έχω διαβάσει άπειρες φορές.
Η αλήθεια είναι ότι κάνει πολλά περισσότερα από ότι κάνουν οι αντίπαλοί του.
Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός ότι στοιχίζει ένα φορτηγό χρήματα, κατά το αμερικάνικο ρητό ¨:a truck load of money:
Οταν αγόρασα τον AVP A1HD το 2009 , μου έλεγαν κάτι γνωστοί , μερικοί δικάναλοι μερικοί πολυκάναλοι , τι το θες το εργοστάσιο ? κάνει και ένα σκασμό λεφτά.! Τότε είχε κατάλογο 7500e μετά πήγε στα 10000e.
Το τι έκανε και πως το έκανε δεν τους ένοιαζε . Το θεωρούσαν μέγιστη βλακεία να δώσουν τόσα λεφτά για έναν prepro.
11 χρόνια μετά εγώ ακόμα απολαμβάνω ένα εξαιρετικό μηχάνημα με εξαιρετικές επιδόσεις , είτε πολυκάναλο είτε δικάναλο , με το χαμηλότερο noise floor ever , και έναν από τους καλύτερους ήχους που υπάρχουν . Ακόμα και με το audyssey.
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ένα pc σαν τον trinnov να στοιχίζει αυτό το ποσό. Και μην μου πείτε για τον αλγόριθμο room correction.
Αυτάάά που λέει και το αυτί.
Άσχετα απ΄ το τι πιστεύεις, ο trinnov κοστίζει τόσα γιατί είναι ο καλύτερος home cinema processor στον κόσμο. Τόσο απλά. Τι να κάνουμε; Θα ήθελα να δω ένα review που να ισχυρίζεται το αντίθετο.
Για να σε βοηθήσω και λίγο περισσότερο, η τιμή δε διαμορφώνεται πάντα βάσει hardware. Κι αυτός είναι ο λόγος που μηχανάκια σαν το Lumagen, τώρα τον madvr Envy, τον Lyngdorf κλπ κλπ κοστίζουν ΠΟΛΛΑ χρήματα.
Ένας τρίτος λόγος είναι ότι η trinnov επηρεάζει τις εξελίξεις. Νομίζω είχε ενεργή ανάμιξη στην εξέλιξη του dts x pro και φυσικά ήταν η πρώτη που το έδωσε στους πελάτες της.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Δεν έχω δει το μενού του Storm και του Lyngdorf, αλλά υποπτεύομαι πως παίζει χωρίς αντίπαλο
Έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για τους storm. Θα ήθελα όμως να δω έναν Lyngdorf σε δράση...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Παίρνει το βραβείο καθώς πολύ απλά, λειτουργεί χωρίς ίσως και εάν και εφόσον και άμα κάτσει η ζαριά.
Το εάν είναι PC, δυστυχώς πλέον, έρχεται σε δεύτερο βαθμό, καθώς ευκολότερα προγραμματίζεις κάτι σε PC παρά να φτιάχνεις τσιπάκια να κάνουν τη δουλειά.
Για το εάν είναι καλύτερο η χειρότερο η εξίσου καλό με τον ανταγωνισμό, μόνο οι δοκιμές και οι μετρήσεις θα το δείξουν. Και ακριβο δεν είναι καθόλου, όντας κορυφαιο. Ακριβοί είναι οι ARCAM και ο κάθε Αρκαμ που βασίζεται σε beta testing στα πειραματόζωα που πληρώνουν και δεν έχουν προϊόν
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ένα pc σαν τον trinnov να στοιχίζει αυτό το ποσό.
Δεν πειράζει, το κατανοούμε εμείς. ;)
Η αλήθεια είναι ότι κάνει πολλά περισσότερα από ότι κάνουν οι αντίπαλοί του.
Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός ότι στοιχίζει ένα φορτηγό χρήματα
Ε, κατά βάση το έχεις δικαιολογήσει μόνος σου.

Εφόσον δεν υπάρχουν αντίπαλοι που να κάνουν περισσότερα, κι εφόσον υπάρχουν ακόμα και ακριβότεροι αντίπαλοι που δεν κάνουν περισσότερα, είναι και φτηνός για αυτά που κάνει.
Το βρίσκω εξαιρετικά υπερτιμημένο
Προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά φτηνό.
Θα έπρεπε να ήταν στα διπλάσια λεφτά. 8-)

Άνευ πλάκας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
για τον αλγόριθμο room correction :biggrin:
+ατελείωτη παραμετροποίηση, μπορείς να κάνεις ο,τι θελεις πχ με ανακατευθύνσεις μπάσου, crossovers, επανατοποθέτηση αντικειμένων στον χώρο, η λίστα είναι ατελείωτη.
+peace of mind, όλα λειτουργούν όπως προβλέπεται , και σε οποιοδήποτε πρόβλημα το customer support είναι με προσωπική επαφή, εντός ώρας το πολύ.
+δυνατότητα αναβάθμισης σε μελλοντικά φορμάτς

Αυτά σου χρεώνουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top