Trinnov Altitude


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η τιμή ενός προϊόντος καθορίζεται βάση δυνατοτήτων και ανταγωνισμού.
Αν λύνεις προβλήματα που δεν άγγιξε κανένας ζητάς ότι θες.
Συμφωνώ απόλυτα. Ακριβό είναι το demo μηχανάκι από την Arcam. Όχι ο Altitude που κάνει παπάδες flawless.
Φθηνό είναι.
Αλλιώς, αν ξεκινάει από τα 15.000€ δεν έπρεπε να υπάρχει τίποτε πάνω από 10.000€.
 
Last edited:

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Επειδή μου έχουν σβήσει το μήνυμα δύο φορές , αναγκάζομαι , να γράψω , πιο κομψά.
Το χαρακτήρισα γκαζοντενεκέ , αυτό φαίνεται εξόργισε κάποιους , ακόμα και αν δεν κατέχουν το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Φυσικά η άποψή μου δεν αλλάζει , ακόμα και αν το έχουν φίλοι όπως ο ear o dimi o termatogazi.
Καλά δεν τόχει και κανάς άλλος βέβαια. Το βρίσκω εξαιρετικά υπερτιμημένο όπως αντιστοιχα υπερτιμημένα βρίσκω και τα datasat , lyngdorf, JBL.
Μην μου αρχίσετε πάλι τις τεχνικές αναλύσεις τι κάνει ο ντενεκές κλπ , τα ξέρω τα έχω διαβάσει άπειρες φορές.
Η αλήθεια είναι ότι κάνει πολλά περισσότερα από ότι κάνουν οι αντίπαλοί του.
Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός ότι στοιχίζει ένα φορτηγό χρήματα, κατά το αμερικάνικο ρητό ¨:a truck load of money:
Οταν αγόρασα τον AVP A1HD το 2009 , μου έλεγαν κάτι γνωστοί , μερικοί δικάναλοι μερικοί πολυκάναλοι , τι το θες το εργοστάσιο ? κάνει και ένα σκασμό λεφτά.! Τότε είχε κατάλογο 7500e μετά πήγε στα 10000e.
Το τι έκανε και πως το έκανε δεν τους ένοιαζε . Το θεωρούσαν μέγιστη βλακεία να δώσουν τόσα λεφτά για έναν prepro.
11 χρόνια μετά εγώ ακόμα απολαμβάνω ένα εξαιρετικό μηχάνημα με εξαιρετικές επιδόσεις , είτε πολυκάναλο είτε δικάναλο , με το χαμηλότερο noise floor ever , και έναν από τους καλύτερους ήχους που υπάρχουν . Ακόμα και με το audyssey.
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ένα pc σαν τον trinnov να στοιχίζει αυτό το ποσό. Και μην μου πείτε για τον αλγόριθμο room correction.
Αυτάάά που λέει και το αυτί.
....κύριε Ιωάννη, νομίζω και ο jiovanni !!!!!!!!!!,,,
 





loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ε τότε να κάνετε club .
Εμείς οι πτωχοί τότε το 2009 , με τον AVP ούτε mini bus δεν γεμίζαμε. :lolsign:
Απ' το πρόσφατο meeting του AVP Club.

1598450749176.png


Σαν χθες το θυμάμαι το 2009 που έμπαιναν τα μέλη σε mini bus.
Αχ π@ύστη χρόνε, τα καλύτερα παιδιά έχεις πάρει! :roflmao:
Ευτυχώς μας έμεινες εσύ και διαβάζουμε 5 φορές τη μέρα για processor της εποχής που προήδρευε ο Κάρολος Παπούλιας!:drinks::roflmao:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ε ! καλά δεν είστε και υποχρεωμένοι να διαβάζετε. Μπορείτε να προσπερνάτε.
Αλήθεια ο Κάρολος τι processor είχε? :lolsign:
Προτιμούμε να προσπερνάς εσύ τα νήματα που δε σε αφορούν. ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οπ, τι διαβαζω !!!!!
....θαχει και φωτακια που δειχνουν πως πηδαει ο ηχος απο ηχειο σε ηχειο ;
Ε ολο και καποιος θα παρει μονο γιαυτο....
....χρατσα χρουτσα, νατα τα πελατακια .... :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Λίγα λόγια παρακαλώ για τις "κρυφές χάρες".

Άντε για να μην ανοίξω το στόμα μου για τους φελλούς..

Απλώς ας προσθέσω κάποια γενικά σχόλια περί του νέου αυτού φιρμγουερ:

Impulse Generator for Time Alignment
For advanced calibrators seeking to perform custom time alignment of individual speakers and subwoofers, a “Pulse” function has been added for each speaker, located on the Processor/Input page of the GUI. It generates a short, positive pulse at -10 dB full scale. By carefully listening to this signal reproduced by more than one speaker, the calibrator can adjust individual delays in increments of .1 milliseconds to align the speakers. In particular, this function can be highly useful in fine-tuning subwoofers to match the main speakers.

Speaker Manufacturer PEQ Settings
Speaker manufacturers often require electronic parametric equalization filters for specific models, typically required for bi-, tri-, or quad-amplified speakers. Altitude processors can now import these settings, eliminating the need for calibrators to enter filter parameters manually for each speaker. Once these settings are downloaded from a USB key, they become available through an alphabetized pull-down menu located on the 3D Speaker Layout and Configuration page of the Altitude GUI. Multiple speaker manufacturers are now making these settings available for use on the Altitude platform.

In addition, on the 3D Speaker Layout and Configuration page, the PEQ button will be highlighted in blue for any/all channels where filters have been applied.

Graphic Equalizers Set to ISO standards
Graphic equalizers have always been available for each channel on the Processor page of the Altitude GUI. For 4.2.16, the frequency scale for the Graphic EQ faders has been extended down to 10 Hz while still meeting the ISO standard for ⅓-octave center frequencies. The additional faders, bringing the total to 34, are provided for 16, 12, and 10 Hz centers.

As before, due to Trinnov’s unique software platform, all Altitude32 and Altitude16 processors, regardless of the age of the processor, can be upgraded to 4.2.16 through a simple ten-minute download. This update is available to all owners at no cost.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για να δούμε τι θα πούνε για την (άλλη μια δωρεάν) ουσιαστική αναβάθμιση του λογισμικού (ισοστάθμισης), διότι βλέπω (κι ακούω) σημαντικές αλλαγές (όσο απίθανο κι αν φαντάζει αυτό) αλλά δεν λένε κιχ επί του θέματος.. ;)

Ήταν που ήταν μοναδικό το σοφτγουερ, νομίζω πως έκαναν τρομερή δουλειά πάλι, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά πόσο μπροστά είναι σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους, και πόσο πολύ το έχουν τερματίσει το αντικείμενο.

8-)

Βεβαίως, για κάποιους κάποιους, είμαστε "θύματα" όσοι επιλέξαμε τρινοβ, διότι δήθεν είναι υπερκοστολογημενα. Αδυνατούν να καταλάβουν πόσο πραγματικά "φτηνά" το δίνουν αυτό το μηχάνημα, αντί να εκτοξεύσουν την τιμή του σα κάτι άλλες πχιασοκωλάδικες φίρμες καλογυαλιζμένων χρεπομηχανημάτων που οι ίδιοι κάποιοι κάποιοι "λατρεύουν".
Τι να πω.. :smg:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
https://perfectimage.gr/2020/09/22/trinnov-audio-dolby-atmos-object-viewer/
Η αναβαθμιση έγινε.
Εντυπώσεις προς το τέλος της εβομάδας.
Η εβδομάδα πέρασε μάστορα. :lolsign:

Το λοιπόν, αφού δε μιλάει κανένας, ας μιλήσω γω.

Έκανα την αναβάθμιση, όλα ωραία και καλά, τραλαλό τραλαλά, πέρασαν μέρες.

Δεν έκατσα να δω τα Dolby Atmos μπαλάκια ακόμα, δεν ασχολήθηκα με αυτό το "πρόσθετο" ας πούμε στα γραφικά του.

Είχα κάτι μήνες να ασχοληθώ με οτιδήποτε έχει σχέση με ισοστάθμιση. Χθες είχα μια ιδέα, να κατεβάσω λίγο την αξία της μέτρησης στην μάστερ θέση ακρόασης.

Γιατί είχα αυτή την ιδέα; Διότι σκέφτηκα πως είναι 2 οι μετρήσεις στη μάστερ θέση ακρόασης, μια μια ξαπλωμένη πλάτη πολυθρόνας και μια με ίσια, οπότε σκέφτηκα πως αυτές αθροιζομενες σε πολύ κοντινά σημεία, ίσως να μη χρειάζεται να έχουν τόσο μεγάλη αξία.

Η αξία που είχα δώσει, στις διάφορες θέσεις, ήταν ως εξής:

40 στη θέση ακρόασης με ίσια πλάτη (μαστερ)
25 στη θέση ακρόασης με ξαπλωμένη πλάτη
από 20 σε καθεμία από τις συνολικά 9 (πέριξ της μάστερ) θέσεις μέτρησης, σε κύκλο με ακτίνα 50cm
Από 10 σε καθεμία από τις 2 πίσω πολυθρόνες
Από 20 σε καθεμία από τις 2 πλαϊνές πολυθρόνες

Σύνολο 15 θέσεις μέτρησης.

Το λοιπόν, από 40 το πήγα 30 στη μάστερ θέση με ίσια την πλάτη.

Έτσι, εξακολουθεί να είναι λίγο πάνω από όλες τις υπόλοιπες θέσεις, αλλά μείωσα αρκετά τη διαφορά, αναλογιζόμενος πως οι 2 μετρήσεις στη μάστερ θέση έχουν συνολική αξία 55, ενώ πριν ήταν 65. Κάπως πιο "ήπιο".

Τες πα, μια σκέψη ήταν, και φυσικά δε περίμενα σε καμία των περιπτώσεων να ακούσω οποιαδήποτε "διαφορά" λόγω αυτής της αλλαγής.

Φυσικά, δεν είχα καμία διάθεση να κάτσω να κάνω "προσεκτική" και καλά ακρόαση, ώστε να αντιληφθώ οποιαδήποτε διαφορά, δεν έχω κανένα τέτοιο καημό.

Ωστόσο, μετά το καλιμπραρισμα με την μικρή - ασήμαντη αυτή διαφοροποίηση, επ! Κάτι τρέχει εδώ.

Έβαλα καμιά 20-αριά διαφορετικές ηχογραφήσεις, και είμαι βέβαιος πως υπάρχει αυξημένη ανάλυση στις χαμηλές συχνότητες. Είναι πλέον εμφανής και πιο ξεκάθαρη η κάθε νότα στην κιθάρα μπάσου, με τον παλμό της, χωρίς βέβαια να ήταν πριν "θολή", απλώς μου τράβηξε την προσοχή, πως ακούγεται ακόμα πιο ευδιάκριτα, σα να "καθάρισε" κάτι ακόμα.

Παιδιά, δεν είναι αμελητέα διαφορά, ούτε είναι ιδέα μου. Ακούγεται, είναι 100% βέβαιο.

Δεν ξέρω το γιατί, αλλά με την νέα αναβάθμιση, μετά το καλιμπραρισμα που έκανα, ακούγεται ακόμα καλύτερα από πριν, κάτι που είναι εντελώς unexpected, και δεν έχω τρόπο να το εξηγήσω, αλλά υποθέτω πως έχει υπάρξει κάποια διαφοροποίηση στο software καλιμπραρίσματος.

Στο υπόλοιπο φάσμα δεν έχω καταλάβει καμία άλλη διαφορά, μα είναι αλήθεια πως δε το ψάχνω. Απλώς το άλλο που σας είπα, μου τράβηξε την προσοχή σε ένα δίσκο, και το επιβεβαίωσα σε πολλές ακόμα ηχογραφήσεις.

Έχει διαφορά. Προς το καλύτερο.

Εύγε Trinnov!
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχει διαφορά. Προς το καλύτερο.
Προφανώς και γίνεται καλύτερα. Πάντα γίνεται καλύτερα, ολα τα ρεκόρ είναι για σπάνε, ακόμα και του Μπούμπκα έσπασε φέτος. ;)

Οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές, ο αλγόριθμος εχει βελτιωθεί κι όλο. Το παρατήρησα και εγω και νόμιζα πως ηταν placebo, αλλά το επιβεβαίωσα εν μέρει και μετρητικά. Ξεκάθαρα όμως.

Επίσης παρατήρησα και άλλα, αλλά θα μου πάρει κανα μισάωρο να τα γράψω, και μετα ώρες να απαντώ στις ερωτήσεις που θα προκύψουν.

Οπότε εκανα ερώτηση αρμοδίως και μου είπαν πως εχουν γίνει κάποιες αλλαγές στον αλγόριθμο. Δεν μου είπαν τίποτα περαιτέρω, αν και έκανα προσπάθεια.

Το χάσμα απο τους λοιπούς ανοίγει ακόμα περισσότερο με αυτο το update, το οποίο το θεωρώ το πιο σημαντικό απο τα 3 (νομίζω) που έγιναν απο τοτε που το πήραμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top