Trinnov Altitude

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν χρειάζεται καν
Ο Καστρουνης είναι και πιστοποιημένος και με την Βουλα σε αυτό
Τουλάχιστον έτσι ήξερα μέχρι πριν λίγο καιρό
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.520
Reaction score
5.706
Άσε, ζορίστηκα... :confused:

Αλλά, πες ότι βγάζεις (λέμε τώρα...) από την εξίσωση το χρηματικό, πρέπει να έχεις τη διάθεση και τις γνώσεις ώστε να τον ρυθμίσεις σε τέτοιο επίπεδο.

Μιλάμε για σοβαρό εργαλείο που χρειάζεται πολύ σοβαρούς λύτες στη διαχείρισή του.
Έαν έχεις τα λεφτά για το μαραφέτι, έχεις και τα λεφτά για τον καλιμπράτορα.
Ούτως ή άλλως, μιλάμε για μεγάλα ποσά, ειδικά αν πας και με παθητικά ηχεία που θες και τους αντίστοιχους τελικούς.
Και 3.000€ να σου ζήταγε ο certified μιλάμε για το 1/10 της επένδυσης σε μηχανήματα;
Σαν να παίρνεις Ferrari και να βάζεις μεταχειρισμένα ελαστικά Hama.
Δεν χρειάζεται καν
Ο Καστρουνης είναι και πιστοποιημένος και με την Βουλα σε αυτό
Τουλάχιστον έτσι ήξερα μέχρι πριν λίγο καιρό
Και ο Ζαπάντης και εγω επίσης :)
 



Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Κι εγώ ευχαριστώ Γιάννη, για την παρέα και τα καλά σου λόγια.
🥂
Για σκέψου τον και συ τον Trinnov σιγά σιγά …
Μια ζωή την έχουμε κτλ κτλ
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Κρύβε λόγια Ντιμι, θα σου αντιπροτείνει ηλεκτρική μερσεντές. :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.677
Reaction score
28.018
Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος αλλά όταν ακούω χιλιάρικα για calibration κάτι με πιάνει. Δεν δέχομαι με τίποτα πως αυτή πρέπει να είναι η τιμή. Δεν έχει σημασία αν είναι Trinnov ή κάτι άλλο. Ούτε έχει σημασία αν είναι το 1/10 την τιμής του μηχανήματος, ή αν πρέπει να τιμολογηθεί έτσι. Αν είναι δυνατόν να πληρώνεις σύμφωνα με το πόσα μπορείς να πληρώσεις.

Αυτό μου θυμίζει ότι γίνεται και στα ανταλλακτικά αυτοκινήτων και όχι μόνο. Κάποια πολύ ακριβά οχήματα έχουν κάποια ίδια ανταλλακτικά με πολύ πολύ φθηνότερα οχήματα, και επειδή αλλάζει η στάμπα στο κουτί η τιμή πάει x10.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Έτοιμος είσαι να οργανώσεις πορεία της ΚΝΕ για την ισότητα στις τιμές ελαστικών μεταξύ Φερράρι και Φίατ.

Και δω που τα λέμε, δικαίως.

Γιατί κύριε να πληρώνει παραπάνω σε κάθε αλλαγή ελαστικών ο ιδιοκτήτης αυτού του νέου Φερράρι:

1710918120059.png


Σε σχέση με τον ιδιοκτήτη αυτού του πανέμορφου σύγχρονου EV;

1710918257889.png



Επειδή δηλαδή είναι πιο ακριβό το αποπάνω, πρέπει να πληρώνει πιο ακριβά και τα λάστιχα;

Και το σέρβις;

Και τον προφυλακτήρα ή ένα καθρέφτη; Ίδια δουλειά δε κάνουν;

Ισότητα. ΚΝΕ.😜😁🤪🤣



ΥΓ. Εγώ πάντως είμαι βέβαιος πως ο rose που το EV του αξίζει όσο μια ντουζίνα τρινοβ, δεν θα έχει άγχος για το κόστος του καλιμπραρίσματος, άλλοι έχουν, άσχετοι, κατά κύριο λόγο αυτοί που δε θα πάρουν ποτέ τρινοβ. 🤪😁😜
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Χμμ, μέχρι και στο Wheeler Dealer έφτιαξαν μια Mazerati με ανταλλακτικά Alfa Romeo. Ήταν το ίδιο ακριβώς εξαρτήμα σε άλλο κουτί. Στο 1/3 της τιμής.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Ισως τα ελαστικα να ειναι το μοναδικο σημειο στο οποιο οι τιμες ειναι ιδιες, ανεξαρτητως μαρκας αυτοκινητου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Ισως τα ελαστικα να ειναι το μοναδικο σημειο στο οποιο οι τιμες ειναι ιδιες, ανεξαρτητως μαρκας αυτοκινητου.
Οι τιμές τα ελαστικά τέτοιων σπορ αυτοκινήτων, με homologation για αυτά (πολλές φορές φτιάχνονται μόνον για αυτό το όχημα), είναι στο θεό σε σχέση με τα τυπικά ελαστικά ενός μικρού αυτοκινήτου πόλης, χωρίς homologation και άλλες φανφάρες.

Κατά βάση και τα μεν και τα δε, ελαστικά είναι. Τι; Δεν είναι; 🤪😁🤣
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Απ ότι διάβασα στα πεταχτά σε σελίδα που κάνουν και μετρήσεις με τρινοφ
,, Οι τεχνικοί μας έχουν όλοι εκπαιδευτεί προσωπικά από την Trinnov σε μαθήματα επιτόπιας εκπαίδευσης που διαρκούν αρκετές ημέρες στο Παρίσι και διαθέτουν επίσης πιστοποίηση HAA Level 3.,,

Επομένως και τον καλιμπρατορα θα τον πληρώσεις και με βάση το επίπεδο της πιστοποιησης του.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.677
Reaction score
28.018
Έτοιμος είσαι να οργανώσεις πορεία της ΚΝΕ για την ισότητα στις τιμές ελαστικών μεταξύ Φερράρι και Φίατ.

Και δω που τα λέμε, δικαίως.

Γιατί κύριε να πληρώνει παραπάνω σε κάθε αλλαγή ελαστικών ο ιδιοκτήτης αυτού του νέου Φερράρι:

View attachment 325864

Σε σχέση με τον ιδιοκτήτη αυτού του πανέμορφου σύγχρονου EV;

View attachment 325865


Επειδή δηλαδή είναι πιο ακριβό το αποπάνω, πρέπει να πληρώνει πιο ακριβά και τα λάστιχα;

Και το σέρβις;

Και τον προφυλακτήρα ή ένα καθρέφτη; Ίδια δουλειά δε κάνουν;

Ισότητα. ΚΝΕ.😜😁🤪🤣



ΥΓ. Εγώ πάντως είμαι βέβαιος πως ο rose που το EV του αξίζει όσο μια ντουζίνα τρινοβ, δεν θα έχει άγχος για το κόστος του καλιμπραρίσματος, άλλοι έχουν, άσχετοι, κατά κύριο λόγο αυτοί που δε θα πάρουν ποτέ τρινοβ. 🤪😁😜
Ότι να ναι.
Αν σε φτιάχνει να πληρώνεις παραπάνω και να αισθάνεσαι κάτι, πλήρωνε.

Εδώ δεν. Όταν ακούω τιμές που τις θεωρώ εξωφρενικές τα φτιάχνω μόνος μου. Όχι μόνο έχω γλιτώσει χιλιάδες ευρώ (πενταψήφιο νούμερο), είναι και καλύτερα και όπως τα θέλω. Γιατί αν δεν είναι με πιάνει κάτι, και μετά αυτός που το έφτιαξε έχει θέμα. Για αυτό και οι μάστορες που έρχονται σε μένα είναι συγκεκριμένοι και μόνο αυτοί.
Χμμ, μέχρι και στο Wheeler Dealer έφτιαξαν μια Mazerati με ανταλλακτικά Alfa Romeo. Ήταν το ίδιο ακριβώς εξαρτήμα σε άλλο κουτί. Στο 1/3 της τιμής.
Δεν θα πω όχημα. Φίλος είχε πολύ ακριβό αυτοκίνητο, κάτι σε supercar. Ένα εξάρτημα του έβγαζε συχνά θέμα. Το εξάρτημα ήταν Opel. Το έγραψε επάνω, δεν χρειαζόταν να ψάξεις παραπάνω. Μια φορά το πλήρωσε. Όλες τις άλλες πήγαινε κατευθείαν στην Opel. Η διαφορά στην τιμή απλά τραγική.

Άλλος γνωστός είχε ακριβό πλυντήριο από Γερμανία. Του χάλασε μια βλακεία που είχε μέσα και του ζητούσαν ότι ήθελαν. Άρχισε να ψάχνετε, και τον έστειλαν σε κατάστημα που πουλά ακριβώς το ίδιο, ακριβώς όμως, στο 1/10 της τιμής αντιπροσωπείας.

Έχω και άλλα, δεν έχει νόημα.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
Μόνο απο αντιπροσωπεία, μόνο original, μόνο το απολύτως ειδικό. Μόνο.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Ας μην αγγίξουμε το θέμα επισκευή αυτοκίνητου στην Ελλάδα.... επίσημες και μη αντιπροσωπείες είναι για τα κλάματα. Η διαπίστωση αυτή αφορά όλα τα "κοροΐδα" που δυστυχώς δεν έχουν γνώση (και δεν θα μπορούσαν να έχουν διότι δεν είναι το επάγγελμα τους) αλλά έχουν αυτοκίνητο!

Ο αλγόριθμος κοστολόγησης μιας υπηρεσίας περιέχει αρκετή ανάλυση...
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.155
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top