Trinnov Altitude

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Έχω ένα demo BD με dts:x pro και ...δε παίζει ήχο. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει ασυμβατότητα και με το media player, είτε το oppo είτε το Nvidia shield. Ειδωμεν...

Προφανώς θα το δούμε το dts:x pro σε ταινίες σιγά σιγά.

Ως τώρα έχω βρει 2 ταινίες με dts:x σκέτο, και ήταν τέλειος ο ήχος. Αφρός. Εντυπωσιάστηκα.

Θα το αναβαθμίσω άμεσα, θέλω να δω και το demo πως στο διατανο παίζει, και αν παίζει από τα media player που έχω..

Η προσθήκη ενός ακόμα είδους αποκωδικοποίησης, δεν προβλέπεται να οδηγήσει σε κανένα bug.

Από ότι κατάλαβα, ο αλγόριθμος αυτός επιτρέπει επιπρόσθετα Center Height και Center Height Rear κανάλια, που βεβαίως δεν έχουμε. Ωστόσο, θα βρει τρόπο ο τρινοβ να τα μοιράσει στα ήδη υπάρχοντα. Το ζητούμενο σε πρώτη φάση είναι να δουλέψει κι αυτό, να βγαίνει ήχος. Για περισσότερα κανάλια, θα δούμε, όλα γίνονται. ;)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Ή και ποτέ, αν κρίνω από την πορεία του DTS:X...
To demo πάντως, έχει ένα σωρό στιγμιότυπα από γνωστές ταινίες με τέτοιο ντολμπι.

Κάποτε έτσι ήταν και για το ατμος. Μετά, κυκλοφόρησαν όλες αυτές οι ταινίες του demo disk σε ατμος.

Ομολογουμένως, μόνο 2 φορές έχω δει dtsx στον τρινοβ, κι ούτε θυμάμαι σε ποιες ταινίες, αλλά μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση η ποιότητα ήχου που άκουσα, που γύρισα να δω τι ήταν αυτό που έπαιζε, κι έτσι το είδα το dtsx, συνήθως δεν βλέπω καν τι έχει το στριμ του ήχου ..

Αφού πάντως μόνο 2 έχει τύχει να βρω εγώ, που έχω μαζέψει ο,τι κυκλοφορεί, μάλλον είναι ιδιαίτερα σπάνιο το είδος.
Από αυτή την σκοπιά, πιθανώς να δικαιωθείς σε αυτό που είπες. ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.503
Reaction score
5.667
Το DTS: X έχει χάσει την μάχη πρό πολλού.

Στο HD κέρδισε η DTS με το HDMA γιατί η Dolby τον έπαιζε και δεν έβγαλε encoder για Windows!

Στο νέο φορμά, παρότι έχει πιο ακριβό κόστος παραγωγής το Atmos και πιθανότατα όπως δηλώνουν κάμποσοι SE είναι και πιο δύσκολο στην χρήση ( αλλά κάνει παπάδες ) έχει κερδίσει την μάχη, με την αναλογία Atmos vs DTS:X releases να είναι πάνω από 10:1...

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έκοψαν το Rear Center οι εταιρίες μετά το Ex 6.1, μια χαρά πρόσθετε λίγο ακόμα ρεαλισμό στα πίσω παναρίσματα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.289
Reaction score
93.757
To demo πάντως, έχει ένα σωρό στιγμιότυπα από γνωστές ταινίες με τέτοιο ντολμπι.

Κάποτε έτσι ήταν και για το ατμος. Μετά, κυκλοφόρησαν όλες αυτές οι ταινίες του demo disk σε ατμος.

Ομολογουμένως, μόνο 2 φορές έχω δει dtsx στον τρινοβ, κι ούτε θυμάμαι σε ποιες ταινίες, αλλά μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση η ποιότητα ήχου που άκουσα, που γύρισα να δω τι ήταν αυτό που έπαιζε, κι έτσι το είδα το dtsx, συνήθως δεν βλέπω καν τι έχει το στριμ του ήχου ..

Αφού πάντως μόνο 2 έχει τύχει να βρω εγώ, που έχω μαζέψει ο,τι κυκλοφορεί, μάλλον είναι ιδιαίτερα σπάνιο το είδος.
Από αυτή την σκοπιά, πιθανώς να δικαιωθείς σε αυτό που είπες. ;)
Αυτό που έγραψα αφορά τις κυκλοφορίες σε DTS:X και τις (πολλαπλάσιες) σε Dolby Atmos. Με αυτή την έννοια, αν το DTS:X Pro ακολουθήσει το DTS:X, είναι καταδικασμένο σε αποτυχία.

Εδώ μπορείς να δεις τις κυκλοφορίες σε Dolby Atmos
Και εδώ σε DTS:X

Κυκλοφορίες Φαβρουαρίου-Μαρτίου σε Atmos
Atmos 2-3-2020.png


και DTS:X
DTS-X 2-3-2020.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.633
Reaction score
27.980
Και εγώ έχω καλύτερη εντύπωση για το DTS ηχητικά, αλλά όπως έχει δείξει η ιστορία αν δεν αλλάξει κάτι δεν έχει τύχη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.289
Reaction score
93.757
Και εγώ έχω καλύτερη εντύπωση για το DTS ηχητικά, αλλά όπως έχει δείξει η ιστορία αν δεν αλλάξει κάτι δεν έχει τύχη.
Η ίδια ιστορία με VHS vs Beta για όσους θυμούνται.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.615
Η λογική λέει ότι πιάστηκε στον ύπνο η dts .
Ας στα χώσει χοντρά στα στούντιο μπας κ γίνει κάτι
Όλοι ξέρουμε ότι παίζει καλύτερα .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.633
Reaction score
27.980
Τη παλιά εποχή, που έπαιζε ακόμα φιλμ στις αίθουσες, η Dolby ήταν ποιο βολική καθώς η πληροφορία του πολυκάναλου ήχου ήταν πάνω στο φιλμ, ενώ το DTS ήταν ξεχωριστό δισκάκι. Έπρεπε δηλαδή θα αγοραστεί ο απαραίτητος εξοπλισμός και να συγχρονιστεί η προβολή πριν ξεκινήσει.
Καθόλου βολικό σε σχέση με τη Dobly. Ακόμη και το Dolby Digital πάνω στο φιλμ ήταν.

filmprint01.jpeg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Αναρωτιόμουν το πρωί καθώς διαλογιζόμουν σε μικρό χώρο του σπιτιού, να δέχεται άραγε σ' ένα partition ή άλλο σκληρό Windows ώστε να γίνει λίιιγο πιο ευκολοχώνευτο το ποσό απόκτησης της Τριννοφίας; :p
Να βλέπεις AVsite, κάνα σήριαλ, τέτοια. :biggrin:
 





loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Τα harry potter επίσης. Απο εικόνα όχι κάτι το ιδιαίτερο για 4k, αλλά το dts x δυνατό.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.406
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top