Trinnov Altitude

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εγώ δεν κατάλαβα τελικά με τι software έγιναν οι ρυθμίσεις στον Ovation2
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αν έχει το 1/5 της τιμής του τριννοβ....νοτ μπαντ ατ ολλ
Μπαντ το βλέπω
Χρειάζεται ακόμα ένας processor που θα κάνει το decoding και το D to A conversion, να στείλει με balanced στον ovation, ο οποίος θα κάνει ξανά A to D conversion, RoomEq με κάποιο software που μοιάζει παλιό και χωρίς 3D remapping, και με αγνωστο μικρόφωνο (δεν λέει κάτι στο manual) και μετά ξανά D to A conversion .....
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Μπαντ το βλέπω
Χρειάζεται ακόμα ένας processor που θα κάνει το decoding και το D to A conversion, να στείλει με balanced στον ovation, ο οποίος θα κάνει ξανά A to D conversion, RoomEq με κάποιο software που μοιάζει παλιό και χωρίς 3D remapping, και με αγνωστο μικρόφωνο (δεν λέει κάτι στο manual) και μετά ξανά D to A conversion .....
Ζαλίστηκα μόνο που τα διάβασα o_O :o
 



Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ότι και να κάνεις απο Trinnov μόνο ο Altitude είναι για οικιακά πολυκάναλα. Τα άλλα είναι ή δικάναλα ή επαγγελματικά.

Αυτός που ανέβασες όπως βλέπω πρέπει να μπαίνει ανάμεσα στον επεξεργαστή της Dolby και στου τελικούς ή ενεργά. Έχει μπόλικες εισόδους εξόδους, βγάζει μέχρι 24 ηχεία αλλά max DD 7.1.
ΤΟ συγκεκριμένο μηχάνημα δε σχετίζεται με κανένα φορμά, επεξεργάζεται TIME, PHASE, FREQUENCY για οποιοδήποτε σύστημα!
Είναι το αντίστοιχο της THX
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Από ότι μου είπε χρησιμοποιήθηκε σε πάρα πολλους παλιούς σινεμάδες απο τους δεκάδες που εχει το Παρίσι για να λυθουν προβλήματα ήχου. Μεταξυ αυτων και ο Le Grand Rex ο οποίος λόγω μεγέθους απέτυχε στην αρχή για πιστοποίηση Thx. Αν θες συγκεκριμένο σύστημα ήχου παίρνει modules. Απλα εχει το κακο οτι μετραει σε πολλα σημεια με αποτελεσμα σε ενα μικρο χωρο οπως ενα σπιτι να μην ειναι παντα σωστος, αλλα βρισκει αμέσως τα προβλήματα χωρου
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Screenshot_20220924-101923_Drive.jpg



Αυτό που μας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο μηχάνημα για οικιακή χρήση είναι τα δύο κόκκινα. Έχει μόνο 8 αναλογικές εισόδους και το DD decoding είναι optional.

Αν δεν πάρουμε μηχάνημα με ενσωματωμένο 7.1 decoding τότε έχουμε ένα οκτακάναλο (in) optimizer το οποίο μπορεί να μας κουμαντάρει 24 ηχεία. Ο οποίος πρέπει να μπει (όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα) μετά από το μηχάνημα που θα του δώσει έτοιμο αποκωδικοποιημένο αναλογικό σήμα, και πριν από τους τελικούς ενισχυτές ή ενεργά ηχεία. Στο ενδιάμεσο θα γίνουν και πολλές μετατροπές.

Με άλλα λόγια, για μένα πχ που έχω 5.1 είναι μια χαρά. Θα έχω και άλλες εξόδους για άλλα ηχεία και subwoofers και θα μου πάει το calibration σε άλλα levels.
Για αυτόν που έχει Atmos ή Auro3D δεν κάνει. Δεν φτάνουν τα inputs.
Μη πάμε τώρα στα digital in γιατί για να τα πάρεις αυτά σε οικιακό επίπεδο καλύτερα πάρε τον Altitude να τελειώνεις.

Στο αρχικό σου post μίλησες για επιθετικό Atmos μετά την προσθήκη του Ovation2. Αλήθεια πώς το κάνατε; :thumbsdown:
Ένα 5.2.4 θέλει 10 εισόδους. Αυτό έχει 8. Ξέρει κάτι ο φίλος σου που δεν ξέρουμε ή δεν φαίνεται στα specs;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
View attachment 264350


Αυτό που μας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο μηχάνημα για οικιακή χρήση είναι τα δύο κόκκινα. Έχει μόνο 8 αναλογικές εισόδους και το DD decoding είναι optional.

Αν δεν πάρουμε μηχάνημα με ενσωματωμένο 7.1 decoding τότε έχουμε ένα οκτακάναλο (in) optimizer το οποίο μπορεί να μας κουμαντάρει 24 ηχεία. Ο οποίος πρέπει να μπει (όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα) μετά από το μηχάνημα που θα του δώσει έτοιμο αποκωδικοποιημένο αναλογικό σήμα, και πριν από τους τελικούς ενισχυτές ή ενεργά ηχεία. Στο ενδιάμεσο θα γίνουν και πολλές μετατροπές.

Με άλλα λόγια, για μένα πχ που έχω 5.1 είναι μια χαρά. Θα έχω και άλλες εξόδους για άλλα ηχεία και subwoofers και θα μου πάει το calibration σε άλλα levels.
Για αυτόν που έχει Atmos ή Auro3D δεν κάνει. Δεν φτάνουν τα inputs.
Μη πάμε τώρα στα digital in γιατί για να τα πάρεις αυτά σε οικιακό επίπεδο καλύτερα πάρε τον Altitude να τελειώνεις.

Στο αρχικό σου post μίλησες για επιθετικό Atmos μετά την προσθήκη του Ovation2. Αλήθεια πώς το κάνατε; :thumbsdown:
Ένα 5.2.4 θέλει 10 εισόδους. Αυτό έχει 8. Ξέρει κάτι ο φίλος σου που δεν ξέρουμε ή δεν φαίνεται στα specs;
σόρρυ είμαι αλλού...
πως γίνεται να είναι 8κάναλο optiizer και να κουμαντάρει 24 ηχεία?

δηλαδή ένας πχ marantz με pre outs δεν μπορεί να κουμπώσει πάνω του για να του δώσει άτμος?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
πως γίνεται να είναι 8κάναλο optiizer και να κουμαντάρει 24 ηχεία?
8 in/ 24 out (analog)
Είναι επαγγελματικό μηχάνημα, όχι οικιακό.
Στον επαγγελματικό κινηματογράφο τα side & back surrounds δεν είναι ένα ηχείο.


Ψηφιακά έχει 16 in αλλά αυτό δεν αφορά το οικιακό περιβάλλον.
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Το μηχάνημα βγήκε το 2019 και εξελίσεται. Άρα υποστηρίζει τα πάντα. Υπάρχουν modules για οποιοδήποτε σύστημα! Ακόμη και για dts x pro, αν δεν είσαι certified από την εταιρεία δεν τα έχεις, δεν απευθύνεται σε απλό πελάτη. Μη μπερδεύεστε με εισόδους-εξόδους, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ. Ρυθμίζει τα ηχεία σου στο χώρο, έρχεται και νέο με 48 κανάλια!
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Μακάρι να ήξερα έστω τα βασικά από Trinnov, δεν είχα ποτέ και δεν γνωρίζω τι έκανε φίλος. Είχε 3 λάπτοπ συγχρόνως συνδεδεμένα σε 2 μηχανήματα, το ένα σίγουρα ο Ovation2, το άλλο είχε άπειρες balanced, αλλά ΔΕΝ ήταν Altitude!! Αργότερα, όταν τελειώσω χώρο, θα τον ξανακαλέσω και ίσως τότε μπορεί να έρθει κάποιος με Trinnov και γνώση Γαλλικών να μας πεί λεπτομέρειες, τα Γαλλικά μου είναι τραγικά, μέσω τρίτου δεν μπορώ να ρωτάω λεπτομέρειες. Μια πρόγευση του χώρου. Είναι room to room, τα πάντα απέχουν 5 έως 20 cm από τοίχους. Χώρος 8x 5.5. Ταβάνι 3.40, τώρα 3.20. Δε σας δείχνω πρόσφατη γιατί τι έκπληξη θα είναι!
Atmos πλέον έχουν μπεί 4 focal 300 iwlcr 3 way
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
794
Reaction score
851
Λεπτομέρειες όταν έρθει η ώρα, οι μισοί από εσάς εδώ μέσα είχαν έρθει σε εκδήλωση πολύυυυυ παλιότερα σε άλλο χώρο μου. Κλού, o πρώτος μεγάλος CRT στην Ελλάδα! χεχε , το σταματάμε εδώ, όντως ξεφύγαμε, θα ανοιξει αλλου οταν πρεπει
 



Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ναι, έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα, το ερώτημα είναι, μπορεί τελικά κάποιος να καταλάβει στον ίδιο χώρο ακουστικά τις διαφορές που δημιουργεί το software; H τελικά όλα είναι παραπλήσια και πληρώνουμε το marketing; Αξίζει η διαφορά +-10HZ σε ένα crossover διαφορά τιμής χιλιάδων ευρώ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top