Troubadours - Τραγουδοποιοι

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Καποιοι απο αυτους, πολλες φορες με οπλο τους μονο μια κιθαρα, (η αντε με ενα πιανο), αλλαξαν ακομα και την πορεια της μουσικης (Dylan κλπ, κλπ).
Συνηθως τραγουδουσαν οι ιδιοι τα τραγουδια τους, και αυτο ειναι και κυριως που τους ξεχωριζει απο τους "συνθετες".
Γεγονος ειναι οτι υπηρξαν, και υπαρχουν πολλοι και σπουδαιοι, τροβαδουροι και τραγουδοποιοι.
Αυτους θα παρουσιαζουμε εδω. Γυναικες και αντρες.



PHIL OCHS - TOO MANY MARTYRS (1964)

 





cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
David Ackles - Love's Enough from LP "American Gothic" (1972) Elektra Records


Να τιμήσω κι εγω το νήμα του φίλου ΜΙΧΑ, με ενα απο τα αγαπημένα μου κοματια ever, απο τον Θεό David Ackles και το τρίτο του album. Τρέχω πίσω στα πιπίνια τώρα :p θα επανέλθω όμως. Το αφιερώνω σε όλη την μουςικη παρέα. :drinks: Christiana, Stathis, ΜΙΧΑ, knight, nath, darkman, siap, Tyler durden, soer, Castra, foro, felixxx, Arvanitakis, protrudi, κι άλλο πολλοί που ξεχνάω, ας με συγχωρήσουν, οι υπόλοιποι ας συμπληρώσουν. Σας αγαπάω όλους.:angel:
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
David Ackles - Love's Enough from LP "American Gothic" (1972) Elektra Records


Να τιμήσω κι εγω το νήμα του φίλου ΜΙΧΑ, με ενα απο τα αγαπημένα μου κοματια ever, απο τον Θεό David Ackles και το τρίτο του album. Τρέχω πίσω στα πιπίνια τώρα :p θα επανέλθω όμως. Το αφιερώνω σε όλη την μουςικη παρέα. :drinks: Christiana, Stathis, ΜΙΧΑ, knight, nath, darkman, siap, Tyler durden, soer, Castra, foro, felixxx, Arvanitakis, protrudi, κι άλλο πολλοί που ξεχνάω, ας με συγχωρήσουν, οι υπόλοιποι ας συμπληρώσουν. Σας αγαπάω όλους.:angel:
Αχ βρε ika σε ξεχασα sorry :drinks:(όπως κι αλλους σιγουρα), εχεις κι ονομα που παραπεμπει σε κατι αποκρουστικο παναθεμα σε... :lolsign:
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Will & James Ragar - Melting Pot from LP "Will & James Ragar" (1980) No Mountain Records


Ξεφυγαμε λιγακι αλλα αξιζει τον κοπο. Ένα killer album από την αρχη μεχρι το τελος.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Stan Moeller - Ledges from LP "Thin Ties" (1980) Goldfish Records


Άλλο ένα εκπληκτικο album, του 1980 παρακαλω, από τον Stan και την εκπληκτικα εκφραστικη φωνη του. Αμερικανος, τιποτ'αλλο δεν είναι γνωστο γι'αυτον.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Rex Foster (With Don & Merrily) - Roads Of Tomorrow from LP "Roads Of Tomorrow" (1971) Barclay Records


Κυκλοφορησε μονο στην Γαλλια από την γνωστη Barclay, ο Rex Foster επαιζε στο folk circuit από το 1963, αλλα εβγαλε μονο αυτό το εκπληκτικο album το 1971. Εγινε τεράστιος session μουσικος και δουλεψε μεταξυ αλλων, με Joni Mitchell, B.B. King, Hot Tuna, Curt Boettcher, Rod Stewart, Merle Haggard.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Stonefield Tramp - Bitter world from LP "Dreaming Again..." (1974) Acorn Records


Εκπληκτικο Βρετανικο ονειρικο φολκ τριο, Brian Friend, Rob Van Spyk, Brian Ballister, από αυτά που μονο οι Αγγλοι ξερουν να παραγουν, αρρωστημενο. :focus:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Patterson & Pults - Though You're So Far Away from LP "Grand Tetons" (1977) Up To Snuff Records


Άλλο ένα μαγευτικο album απο το Texas, το ντουετο εβγαλε άλλο ένα album το "Second Time Around" το 1979, επισης εξαιρετικο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Jeff Eubank - Kamikaze Pilot from LP "A Street Called Straight" :headbang:(1983) :headbang:Dorothea Records :headbang:


:headbang::headbang::headbang:

Ένα από τα αγαπημενα μου albums ολων των εποχων, ένα χαμενο διαμαντι εκτος τοπου και χρονου, με μια απιστευτη παραγωγη, σε 500 κοπιες μονο, private press.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Bobb Trimble (With Violent Reactions) - Glass Menagerie Fantasies from LP "Iron Curtain Innocence" (1980) Vengeance Records


Το ένα φερνει το άλλο, ο παντελως εκτος τοπου και χρονου, διαστημικος τραγουδοποιος Bobb Trimble, σε ένα από τα πιο εύθραυστα και ονειρικα albums ολων των εποχων. Δεν γινονται αυτά τα πραγματα. :focus::headbang::focus:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Bob Patterson - Travelin' Through The Countryside from LP "Instrumentalist, Singer, Songwriter" (1971) R.D.P. Records


Από Philadelphia, αρχηγος των Elizabeth, ένα group με ένα αρκετα καλο album το 1968 στην Vanguard. Εβγαλε αλλο ένα εξαιρετικο album το 1977, κι αλλο ενα το 1980 που δεν εχω ακουσει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top