Tsakiridis Apollon plus (απόψεις)

Status
Not open for further replies.

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.460
Reaction score
50.634
- πέρα από ένα buffer tsakiridis που έχω ( και είμαι ευχαριστημένος ) , δεν έχω άλλη προσωπική γνώση . . . όμως με τα ανά καιρούς σχόλια που ακούω , μόνον θετικά συμπεράσματα βγάζω
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Αν και ευχαριστημένος κάτοχος των εν λόγω ενισχυτών, θα ήθελα να προσεγγίσω το θέμα με διαφορετική ματιά.
Δε θα μιλήσω λοιπόν για τους ενισχυτές αλλά για ''μαγειρική''
Σκεφτελιτε λοιπόν ένα πιάτο που σας αρέσει να απολαμβάνετε, σε ένα καλό εστιατόριο. Αυτό το πιάτο έχει για εσάς ωραία γεύση, ωραία μυρωδιά, ωραία χρώματα και το επιθυμείτε συχνά.
Τι σημασία απο που είναι το αλάτι, το λάδι, το κρέας και όλα τα υλικά που έχει, που μπορεί να μην είναι τα καλύτερης ποιότητας. Το πιάτο εσείς το λιγουρέυεστε! Και θα το απολάυσετε.
Μπορεί βέβαια να ήταν ακόμα καλύτερο γευστικά εάν ο σεφ χρησιμοποιούσε άλλα υλικά, αλλά τότε μπορεί να κόστιζε σαν πιάτο και αρκετά ακριβότερα.
Το ίδιο δε πιάτο για κάποιους σίγουρα θεωρείτε άνοστο η αλμυρό ή τους πέφτει βαρύ....
Κάπως έτσι είναι και τα ηχοσυστήματα. Απολαμβάνετε τις μουσικές και τις χροιές τους? Αν ναι τότε τι σημασία έχει πως τα 'μαγείρεψε' ο κατασκευαστής και τί υλικά τοποθέτησε?
Συμπέρασμα όταν μιλάμε για αισθήσεις, γέυση, ακοή, κ.τ.λ., τότε μετρήσεις, ποιότητα υλικών και κατασκευαστικές τεχνοτροποίες, έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
Ειμαι κατοχος των ενισχυτικων των αδελφων. Το συστημα αποτελειται απο
Zeus Phono Stage, Alexander (full) pre amp, Artemis Power Amps (kt-120) καθως και του φιλτρου ρευματος. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο που ακουω ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. στα χρηματα που διαθεσα, μετα απο ακροασεις, δεν υπηρχε κατι καλυτερο. Ναι ισως να μην ειναι Jadis κλπ, αλλα αυτο που πληρωνεις παιρνεις. Το τι λεει ο καθενας "μαστορας" δικαιωμα του. Φυσικα πρεπει να το αιτιολογησει, διοτι υπαρχει και ο ΠΚ που το περιγραφει ως δυσφυμιση. Οσο για τον φιλο με το παρκινγ ε ενταξει δεν το βαζεις και στα μειον. Εγω προσωπικα το εχω παει εκει μονο για αναβαθμισεις και ποτε για βλαβη, δεκα χρονια τωρα...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.009
Reaction score
1.470
Α ρε συνονόματε φωτιές που άναψες! Από ότι φάνηκε ο έμπειρος ηλεκτρονικός έχει το κληρονομικό χάρισμα να καταλαβαίνει την ποιότητα ήχου και κατασκευής με το μάτι! Και να αξιολογεί τα μηχανήματα με το βάρος και με το πόσο γεμάτα με υλικά και πλακέτες είναι. Δεν το συνεχίζω, δεν αξίζει το χάσιμο του χρόνου μου...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ο αφορισμός γενικότερα δεν είναι σωστός. Το αποτέλεσμα που θα ακούσεις από έναν ενισχυτή εξαρτάται από μία ολόκληρη αλυσίδα ( πηγή , ηχεία κλπ ).
Το να λέμε αυτό παίζει και αυτό όχι μπορεί και να ισχύει αλλά σε πολλές των περιπτώσεων ίσως να ευθύνονται κάποιοι άλλοι κρίκοι της.
Γενικότερα πάντως για να έχεις αποτέλεσμα θέλει προσεκτικές επιλογές και ευρώ....
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
 



Μηνύματα
319
Reaction score
128
Σε περίπτωση που θέλετε κάποιο τηλέφωνο για να κάνετε δικές σας ερωτήσεις ΧΩΡΙΣ ειρωνεία και χωρίς τίποτα εναντίον του ανθρώπου φυσικά και να σας το δώσω η δουλειά του είναι εδώ και 30 χρόνια αλλά δεν θα ανεχτώ να κοροϊδεύετε τον άνθρωπο γιατί μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και πιστεύω όλοι έχουμε ένα επίπεδο που μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε χωρίς να υπάρχουν προβλήματα

έκανα μια ερώτηση δεν θέλω να δημιουργήσω προβλήματα στον άνθρωπο..

έχει μεγάλη πελατεία και έχει αρκετά χρόνια εμπειρίας πάντα τα ράφια του έχουν αλλά πράγματα.. δεν μιλάμε για κάποιον άγνωστο μιλάμε για σοβαρό άνθρωπο... σε περίπτωση που θέλετε το τηλέφωνο στείλτε μου ένα μήνυμα και μπορείτε να το έχετε.. Ευχαριστώ για την κατανόηση
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
δεν θα ανεχτώ να κοροϊδεύετε τον άνθρωπο
Δεν έχω τέτοια πρόθεση.
Αφού όπως λες έχει μεγάλη και σταθερή πελατεία, μάλλον θα τον ξέρουν και άλλα μέλη, που θα μας γράψουν την άποψή τους, ώστε να μην τον κρίνουμε άδικα.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Τον γνωρίζω τον άνθρωπο, είναι πολύ καλός στις επισκευές. Κατασκεύαζε και λαμπάτους ιδιοκατασκευή, βέβαια δεν υπάρχει μια σταθερή παραγωγή. Μου ανέφερε ότι είχε γράψει γι αυτόν παλιά κι ο ήχος.
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα πέρασα από τον Γιάννη

(Σε περίπτωση που δεν ξέρετε είναι ένας εκπληκτικός κύριος που επισκευάσει παντός είδους μηχανήματα ότι και να του πας το κάνει)

και έχει πολλά χρόνια και εμπειρίας και αλλαγής μηχανημάτων
και μου είπε ότι απέφυγε ότι είναι από τσακιριδη και γενικά με το που το είδε από μέσα μου λέει ξέχασε το δεν αξίζει

μου πρότεινε καλύτερα να πάω σε έναν xindak v20 που θα αλλάξει της λάμπες του ( με κάτι καλύτερο ) πάρα να πάω στον Απόλλωνα... γενικά μου είπε μόνο μην πας για τον τσακιριδη φύγε μακριά

έχετε κάποια γνώμη όση είστε στον τσακιριδη εσείς τι πιστεύεται.. σέβομαι την γνώμη του γιατί έχει πολλά χρόνια εμπειρίας και όλη μέρα επισκευάσει μηχανήματα από 200 έως και 10000 ευρώ... και το αστείο είναι ότι τα έχει και εκεί μπροστά στα ράφια του οπότε δεν είναι απλος φήμες
Φίλτατε AnestisMania ,ο Ησίοδος έγραφε είκοσι έξι αιώνες πριν : τέκτων τέκτονι κοτέει και κεραμεύς κεραμεί και μετά "πτωχός πτωχώ φθονέει και αοιδός αοιδώ" ' τουτέστιν οι ομότεχνοι δύσκολα θα πούνε καλή κουβέντα ο ένας για τον άλλον.
Ηθικόν δίδαγμα:διαβάζοντας κανείς τους αρχαίους (π.χ. στη σειρά του Κάκτου, που συνοδεύεται το κείμενο από καλή μετάφραση) θα βρει ,σχεδόν σε κάθε φράση,στοιχεία που θα τον διευκολύνουν να κατανοήσει τα σημερινά πράγματα (εμένα μου έχει συμβεί πάντως αρκετές φορές).
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Πραγματικά ως προς αυτό δεν εχει αλλάξει τίποτα στην Ελλαδα
τα τελευταία δυόμιση χιλιαδες χρονια...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
μου πρότεινε καλύτερα να πάω σε έναν xindak v20 που θα αλλάξει της λάμπες του ( με κάτι καλύτερο ) πάρα να πάω στον Απόλλωνα... γενικά μου είπε μόνο μην πας για τον τσακιριδη φύγε μακριά
Το θάψιμο της πραμάτειας των άλλων και ο εκθειασμός των ιδίων είναι ανατολίτικη πρακτική, προσφιλής στον τυπικό έλληνα. Σχεδόν όλοι οι έμποροι hi-fi στην Ελλάδα, τα ίδια κάνουν. Σάμπως κι ο Xindak που θέλει να σου δώσει, τί υλικά νομίζεις ότι έχει μέσα; Κινέζικη φίρμα, κινέζικα υλικά. Μη μπλέξεις με τον Luxman.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Κατ αρχας να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα από τα προϊόντα των αδελφών Τσακιριδη και ούτε προκειται διότι μάλλον απευθύνονται σε άλλο καταναλωτικό κοινό. Από εκεί και πέρα όμως καλό θα ήταν σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον να αντιμετωπίζουμε τα προϊόντα τους με συμπάθεια, καθώς είναι μια Ελληνική εταιρεία που κάνει μια προσπάθεια σε διεθνές επίπεδο. Πέρα από αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι αρκετοί ξένοι που θέλουν να αγοράσουν κάτι από τους αδελφούς Τσακίρη μπένουν στα δικά μας site με google translate για να διαβάσουν κριτικές και αναφορές σε αυτούς. Επομένως οι καλές η κακές κριτικές έχουν άμεσο αντίκτυπο. Αυτά από εμένα χωρίς να θέλω να προκαταλάβω κάποιον από το να πει τη γνώμη του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
γενικά μου είπε μόνο μην πας για τον τσακιριδη φύγε μακριά
Είναι ντροπής πράγματα αυτά που σου είπε ο κύριος Γιάννης.

Μήπως έχει τσακωθεί με τους Τσακιριδαίους;
 


Μηνύματα
683
Reaction score
417
Τα τεχνικα ζητηματα που παντα ανακυπτουν σε κουβεντες δικαιολογουνται παντα οταν στηριζονται σε νομους φυσικης και απορω γιατι ανθρωποι που το εχουν ψαξει αρκετα και παρεμβαινουν και ξερουν δεν λενε ξεκαθαρα αυτο που σκεπτονται και "κρυβονται" σε ατακες. Το αν ειναι αδειο η γεματο ενα κουτι (ενισχυτης) δικαιολογειται αν υπαρχει λογος που οφειλεται σε νομους φυσικης π.χ υπαρχουν ενισχυτες (λιγοι) που ειναι σχετικα αδειοι και ο ηχος απιστευτος. Στηριζονται οι δημιουργοι τους στην λογικοι οτι οι πλακετες διορθωνουν συνεχως τα λαθη της προηγουμενης και μπασταρδευουν το σημα. Σε αλλη περιπτωση γνωστη εταιρια ενισχυτικων χρησιμοποιει διαφορετικου τυπου πλακετα στην Κινα σε σχεση με την αμερικανικη. Πολλες φορες τα ακριβα μοντελα φτιαχνονται στην μητεραωχωρα παραγωγης και οχι στην Κινα. Τυχαιο; Παρολα αυτα υπαρχουν και κινεζικα μηχανηματα οχι brand name που ειναι ακριβα και λενε οτι ειναι εξαιρετικα.
 

Μηνύματα
434
Reaction score
211
Συμφωνω με τον ear μονο οσοι δεν τους εχουνε κανει τα χατιρια , αρκετα χατιρια βγαζουν χολη και εχω ακουση αρκετες ιστοριες
 

Μηνύματα
683
Reaction score
417
Οι Τσακιριδιδες ειναι εξαιρετικα παιδια αλλα "πολλες " οι βλαβες, οι αστοχιες καλυτερα... Δεν θα επρεπε. Εδω υπαρχουν μηχανηματα 40ετιας χωρις service που παιζουν συνεχεια και με χαλασμενο και το on και δουλευουν με οδοντογλυφιδα. Ασχετο; Και στατιστικα γιατι πωλουνται used τοσα πολλα μηχανηματα και εντος εγγυησης; Οι αναβαθμισεις απο την αλλη σε νεα μοντελα οπως στον νεο προ και Αιολος plus εξαιρετικες, οι τιμες βεβαια ολιγον πλεον αυξημενες. Food for thought! Εγω υπο προυποθεσεις αυστηρες οπως συγκεκριμενα ηχεια, αναβαθμισεις, λαμπες καλυτερες, περιορισμενο budget θα το σκεφτομουν σοβαρα απο την αλλη θα το απεφευγα. Ισως ακουγονται αντιφατικα αλλα...
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Όσον αφορά το "άδειο" κουτί, είχα ακούσει τον rega brio τον πρωτο - αν και ξέρω ότι ανοίγουμε θέμα ατελείωτο - και πλην εντάσεων είχα πάθει πλάκα από τον ήχο... Ξανά έπαθα πλάκα όταν είδα τι είχε μέσα. :D
Tέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές πχ. ο exposure 1010. Προσωπικά αν ένας κατασκευαστής τα καταφέρει με ένα "άδειο" κουτί να ακούγεται καλά, το μόνο που απασχολεί πλέον είναι η τιμή..8-)
εε χμμ.. κι η αισθητική.. :)
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.646
Μηνύματα
2.868.775
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top