Tune Audio Avaton . . . το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Νομίζω κατά τη ταπεινή μου άποψη το θέμα πρέπει να κλείσει γιατί ο άνθρωπος έκανε έξοδα και έφαγε αρκετές ώρες από τη ζωή του για να παρουσιάσει μια κατασκευή στην έκθεση και είναι κρίμα η παρέα μας να κοντράρεται παρόλο που χρηματικά οι περισσότεροι από μας δε μπορούν να την αγοράσουν , δεν έχουν ακούσει κιόλας τα εν λόγω ηχεία και το μόνο που οφείλουμε να κάνουμε είναι να ευχηθούμε σε μια ελληνική προσπάθεια να πάει μπροστά σε μια χώρα που καθημερινά καταρρέει και η ανεργία και η ανέχεια είναι έξω από τη πόρτα μας ή και μέσα στο σπίτι μας. Όσο για τη κατασκευή του και τη τιμολογιακή πολιτική ας τη κρίνουν αυτοί που είναι υποψήφιοι πελάτες τελικά και οι ειδήμονες του είδους
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μια χαρά ειναι το νήμα...
Ο μοναδικός κριτής τελικά ειναι η αγορά.
Και τα ypsilon ήταν στο Μόναχο και πανάκριβα ειναι και το δωμάτιο ήταν γεμάτο όπως έγραψε ο Κώστας σε διπλανό νήμα.
Φαντάζομαι και το δωμάτιο της tune audio θα είχε κόσμο, άρα αφού υπάρχει αγορά, για εμάς τα λοιπά ειναι διαδυκτιακες κόντρες καφενείου.
Εχει πλάκα που πολλοί δεν μπορούν να τις ανεχτούν, δικό τους πρόβλημα...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Λέτε να πέσει έξω η εταιρεία επειδή δεν θα πάρει καλά σχόλια στο νήμα; :gotcha:
Λέτε να πουλήσει χιλιάδες κομμάτια επειδή θα πάρει καλά σχόλια στο νήμα; :gotcha:

Μακάρι να πετύχει, γιατί όχι; Εκεί που δίνει ο άλλος 100.000€ για ενα ζευγάρι καλώδια ας δώσει για τα ηχεία του Έλληνα κατασκευαστή.
Άσχετα αν δεν θα τα αγόραζα και 1.000€ να κάναν.
Μπήκαν στην αγορά του Hi - End, εκεί που δίνει ο φραγκάτος 20.000€ για μια τσάντα ή κάτι εκατομμύρια για να πάρει δαχτυλίδι στην γκόμενα. Εύχομαι να τα καταφέρουν.

Σαν ηχο-συσκευή μου είναι πλήρως αδιάφορα και υπερεκτιμημένα, βλέπω την τιμή και την όποια τεχνολογία τους και με πιάνουν τα γέλια. Άσχετο αυτό όμως, δεν απευθύνονται σε μένα, ούτε σημαίνει ότι θέλω να αποτύχουν.

Δλδ στο avsite.UK όποιος γράφει ότι μια Βρετανική συσκευή είναι υπερεκτιμημένη ή για τα μπάζα θα πρέπει να αλλάξει χώρα γιατί είναι εθνικός προδότης ; ή μ@3λκ@ς, άνεργος , μίζερος, κτλ κτλ;
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Συμφωνα με τα "δικα" μας κριτηρια το 90% των κατασκευαστων στην εκθεση δεν θα επρεπε να πουλανε ουτε ενα προιον.
Ποιος πχ θα αγοραζε το συστημα της Avantgarde, της Mbl η του Daniel κ.λ.π ?

Αυτο ομως φαινεται πως δεν ισχυει, διοτι και επενδυουν σε ερευνα και κατασκευαζουν και τα παρουσιαζουν σε καθε ευκαιρια.

Απο την αλλη κατα την δικη μου αποψη το μεγαλυτερο ποσοστο των αγοραστων αυτης της κατηγοριας τιμων αγοραζει κυριως με κριτηριο το ματι και μετα το αυτι. Οι περισσοτεροι δεν νομιζω να ξερουν καν απο pdf (ο πιλοτος που αγορασε επιτοπου, ειναι σιγουρα ενας απο αυτους)

Η Tune Audio εχει πιασει τον παλμο, τολμα να αγγιξει αυτη την κατηγορια και το κανει πολυ καλα, ετσι αξιζει ενα πολυ μεγαλο μπραβο στον κατασκευαστη που το καταφερε - τοσο απλα !

Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο τα φραγκα των εισπραξεων δεν θα δωσει πενταρα σε κανεναν !
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
martinshorn
Germany
Posts 25
Joined on 04-14-2017
Post #: 26
Post ID: 23213
Reply to: 23212
Had it ;)

hi! Funny... i just passed it in Munich yesterday. Now its mentioned here. Of course i had to stop and have a listen with such cool look. Sorry to tell you, that things a imposter. I left in less than five minutes. It hurts my ears. Totally cold, sharp, harsh sound. Very quaking trumpet sound. And most strange was that you could all the time clearly hear the speaker position. Like the stage didn't want to solve from the speaker. Id almost say that a standard 500 bucks PA pro cube for concerts could compeed. I sometimes wonder what's in the head of such developers, seriously.
I was just happy i could finish the day passing "silbatone". Their SETs are wonderful. Driving the old WE cinema installation with the dual 18" basshorn, back open. Dual mid compression drivers in multi cell horn, small tweeter on top, 80 years old originally with all field coil.
THAT was by far one of the best things I've heard in my life. And funnily by far the best of the whole show!!

Romy the Cat


Boston, MA
Posts 9,295
Joined on 05-27-2004
Post #: 28
Post ID: 23215
Reply to: 23213
Ok, let analyze it.

Martinshorn , that for feedback, as I always preach: the bad result during audio show does not mean anything, only good results count. You see, there are zillion reason why during the show the sound might be horrible. The inadequacy of the people who host the room usually is the most deterministic factor. So, in most instances a bed result is accidental and does not necessarily reflects the design problems. A great result, if it happens take place during the should is also might be accidental but it also always a reflection of great capacity of the given audio element.

Anyhow, let analyze what Avaton is and let try to forecast the sound based upon design. As I said I love the idea to match the dimensions/shape of upper-bass horn mouth with bass module. I think this is very elegant. However, the esthetical appeals of the concept does not address the fundamental design problem. Let pretend that upper-bass horn goes down to 65Hz, it means that bass module runs up there, with first order filter it much stop much sooner, let say 45-50 Hz. My initial sentiment was that it would be so fashionable nowadays taped horn but they did better and made bottom-firing enclosure with whatever Virtual Mouth technology the claim. There is a problem with this. First of all there is no way they can get 105dB sensitivity in this design with no equalization, absolutely impossible. If they had an amp in there properly play with amp gain, driver load and EQ then they can match the 105dB sensitivity of the rest channels but they claim that the system is completely passive. In some cases, if the room is very lucky, you can get some room gain and to get mold yield from such a bass enclosure but it is very unpredictable. For sure during the Munich show the “cold, sharp, harsh sound” you hear was a typical underperformance of the bass channel, and most likely the bottom end of mi-bass channel. Now is the ugliest thing of the all: the way how Avaton is designed if you find yourself in the situation that your room does not work for the speaker there is absolutely nothing you can do. The mi-bass directly firing in your face will not change own character of sound and acoustic output. The same goes to the bottom-firing passive “horn” with no equalization.

The above is very much contradicting to my principles how I feel the playback should be build. In my view, anything under 200Hz should be super agile and the sonic out should be shape in accordance to the room specific. The believe that one could take 2 passive bass horns, dump them anywhere and to get great sound is just a foolishness in my view.

There is another aspect of the Avaton that I do not like. The 1” driver for upper range. Most of the 1” compression drivers are quite bad and they do not have lush and rich harmonics compare to the larger drivers. In case of Avaton they used 1” driver with a 6dB crossover, which is very questionable. The horns look like 500Hz it means they can cross at let say 1000Hz. The 1” drivers like Altec 808 can work at 1K with first order but not so great. The key of use first order is that driver can very confidently to work good at least 2 octaves out of the crossover point. The 808 drives are near OK for second order at 800Hz, so in my view the 1000Hz and firs order is a bit stretch. They of cause could come up with own driver that is better suited for the given operation but if I were in this place I would go for a driver with a larger diaphragm and 2” exit, mounting is outside of the horn. BTW, the larger driver might be mounted outside of the horn then there is no problem to slide it back…

Rgs, Romy the Cat
Ε, σε κάποιον δεν άρεσαν, κάποιος άλλος παρακάτω τα λάτρεψε (όπως πάντα, διαφορετικές απόψεις):

"but overall, it was the most realistic, life-like sound at the show... to my ears."

"Everyone in the room was enjoying the music too much. A quick chat afterwards, and it seemed we all agreed on 'the best sound at show'."

Άσχετο, αυτός ο Ρονυ δε κατ κάτι λέει για την μπασο-κόρνα και πως αυτή είναι δύσκολο να δέσει με τη μεσαιο-κόρνα χωρίς ενεργά μέσα - dsp. Κρίμα που δε γράφει ο Μανώλης να μας εξηγήσει πως το έχει προσεγγίσει το θέμα.
 



Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Το ερώτημα δεν είναι αν το ηχείο είναι καλό , το ερώτημα από πλευράς μου είναι αν ένα ζευγάρι ηχεία (που είναι προϊόν συγκεκριμένης τεχνολογίας) έχει νόημα να κοστολογείται 500.000 ευρώ.


Προσωπικά θα έκανα την ερώτηση στον κ Προεστάκη αν αποδέχεται την λογική κάποιος άλλος κατασκευαστής να κοστολογεί τα ηχεία του 1 εκατομμύριο ευρώ ή 2 ή 3 ή 13. Υπάρχει κάποιο στοπ ή Sky is the limit. ?

Δηλαδή αν ο ίδιος δεί στην έκθεση ένα ζευγάρι ηχεία 14 εκατομμύρια ευρώ , θα μπεί στον κόπο να τα ακούσει και να τα κοστολογήσει.? (ή θα πεί – κόψτε το δούλεμα – και ρωτάω σε ποιο ποσό αρχίζει το δούλεμα προκειμένου για ηχεία )


Από πλευράς μου το βλέπω σαν μία απόπειρα να μπεί ένας καλός-σοβαρός κατασκευαστής και γνώστης του Hi Fi στην αγορά VIP και Super High Life Style. (με πελάτες την Μαντόνα τον Μέσι τον Αμπράμοβιτς κλπ και άλλους wanabe)

Δεν είναι κακό , το αντίθετο , απλά είναι διαφορετική δουλειά. Δεν νομίζω να έχει (γραμμική) σχέση με τεχνολογία και ποιότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
177
Reaction score
54
......
Didorsi Αφου εισαι τοσο πολυ μαγκας και ουσιαστικα μας λες οτι ο Μανωλης παει να κανει "αρπαχτη" γιατι αυτο αφηνεις να αιωρειται,φτιαξε κατι αντιστοιχο να του μπεις σφηνα του απατεωνα.
Λες και του παρηγγειλες ηχειο και σε εβγαλε απο τον προυπολογισμο σου.
Χαλαρωσε αγορι μου θα το βγαλει και σε μπρελοκ ο Μανωλης.
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Ίσως θα έπρεπε να κάνει διαφήμιση σε αμερικάνικο μέηνστρημ ΜΜΕ:
https://www.bloomberg.com/news/features/2017-05-23/how-to-make-a-speaker
(μετρήστε κλισέ φράσεις στο βίντεο)
Που πας και τα βρίσκεις ρε θηρίο, μπράβο! :drinks:
Πέρασα υπέροχα βλέποντάς το! :lol::lol::lol:

Είναι απίστευτο τελικά το πόση διαστημική τεχνολογία χρησιμοποιείται στους λαμπατους ενισχυτές, ανατριχιαστικό, να, μου σηκώθηκε κάγκελο! :p:p

Συμπερασματικά: ο Έλβις ζεί. :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Οι προσωπικές επιθέσεις και οι αγένειες να σταματήσουν άμεσα.
Απο χθες το βράδυ διαγράφηκαν τρία posts με μεγάλες χοντράδες και δόθηκαν δύο warnings κι ένα προσωρινό ban.

Την επόμενη φορά δεν θα είμαστε τόσο επιεικείς, ο παραβάτης θα πάει ετήσιες διακοπές.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ετησιεςςςςςς παρακαλω πολυ....
αντε, σαν μικρα παιδια .....
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Θα τα δώσω και στους υπόλοιπους που τα έχασαν, για κάτι τέτοια ζούμε!

Δεν είναι έτσι .... Αν μια άποψη δεν μπορεί να υποστηριχθεί με επιχειρήματα ...άστα....
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Μπορώ να τα έχω σε πιέμ; Θα τα δώσω και στους υπόλοιπους που τα έχασαν, για κάτι τέτοια ζούμε! :p:D
Και εγω τα θέλω.;)
Παίρνω τηλ. το Ζιζικ και δεν μου το σηκώνει:(
Θα σας τα στείλω εγώ τα μαντάτα βρε σεις που τα έχω σε print screen γι αυτό σκάτε?:D

Δεν είναι έτσι .... Αν μια άποψη δεν μπορεί να υποστηριχθεί με επιχειρήματα ...άστα....
Nαι πράγματι....
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Η ανησυχίες λοιπόν οι δικές μου έχουν να κάνουν με τα τρολακια και τα παπαγαλάκια που γυρνάνε εδώ μέσα.
Ναι βρε συ!
Πως δεν το σκέφτηκα!
Τους αglήτες να θέλουν να προμοτάρουν τον Tune Όντιο για να πουλήσει 220.000 τις γκουμούτσες του σε μέλη - πελάτες του forum.
Παπαγαλάκια vetούλη δίκιο έχεις. Μάλλον θα έχουν όφελος - χοντρό το χρήμα!
Όχι σα μερικούς κτηνόγιατρους που ασχολήθηκαν πουσάροντας μετρο-ισοσταθμιστές...

Ειναι δίκη μου δουλειά και την κάνω όπως γουστάρω
Το ξέρουμε αυτό! Τη δουλειά του μοντεράτορα την κάνεις όπως γουστάρεις όντως!.. :lolsign:

Μια χαρά ειναι το νήμα...
Ο μοναδικός κριτής τελικά ειναι η αγορά.
Και τα ypsilon ήταν στο Μόναχο και πανάκριβα ειναι και το δωμάτιο ήταν γεμάτο όπως έγραψε ο Κώστας σε διπλανό νήμα.
Κι αυτά τα έκραζες κάποτε και τώρα κάνεις κωλοτούμπες όταν ακούς τις κριτικές.

Εχει πλάκα που πολλοί δεν μπορούν να τις ανεχτούν, δικό τους πρόβλημα...
Τι να κάνουμε! Δεν έχουμε όλοι μας την ίδια παιδεία ή αυτοεκτίμηση... :hi:
 



Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Λοιπον παιδια..μερικοι εχετε μπερδευτει...
Επειδη εχω μπει σε πολλα σπιτια πολυ πλουσιων ανθρωπων και εχω δει πολλα ηχοσυστηματα πααααρα πολλων χιλιαδων ευρω,παντα ετσι για στατιστικη δικη μου ρωτουσα τους κατοχους τους για πιο λογο πηραν αυτα τα ηχεια,ενισχυτες κτλ.
Το μεγαλυτερο ποσοστο μου απαντουσε γιατι απλα μου αρεσαν εμφανισιακα ή ταιριαζουν στην καλλιτεχνικη τεχνοτροπια του χωρου μου,αλλοι γιατι τα διαλεξε η γυναικα μου και της αρεσαν,αλλοι ετσι για χαβαλε,αλλοι γιατι ο "φιλος" αντιπαλος μου ειχε ενα παραπλησιο μοντελο και εγω πηρα το καλυτερο για να του μπω στο ματι.Και κατι απειροελαχιστοι γιατι το ακουσα καλα και αφου εχω για πλακα το πηρα.
Λοιπον πολλοι λοιπον τα βλεπουν σαν εργα τεχνης..πως ενας πικασο κανει κατι εκατομυρια.
Ειναι ενα ειδικο κοινο και τετοιες κατασκευες εκει στοχευουνε...μπορει τα συγκεκριμενα ηχεια να παιζουν φοβερα και να ειναι κορυφαια αλλα οι αγοραστες τα παιρνουνε συνηθως για αλλους λογους.
Επειδη υπαρχει κριση στην Ελλαδα μη νομιζετε οτι δεν κυκλοφορει πολυ χρημα για σκοτωμα ακομα και στην Ελλαδα.
Εδω στο φορουμ οι περισσοτεροι θα δωσουν μεχρι 50000 για συστημα με ολα τα τσιμπραγκαλα που να ικανοποιει το αυτι τους ή το pdf τους ή το excel τους ή το powerpoint τους.
Εγω ειμαι σε μια τετοια κατηγορια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top