Umik 1 - REW

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Κάποια στιγμή έρχονται οι γονείς μου να δουν τα μωρά.
λίγες μέρες πριν είχαμε κάνει μια συζήτηση ότι αγόρασα καινούριο στεγνωτήριο ρούχων.

Μπαίνουν στο δωμάτιο

η μάνα μου, καλά γιατί βάλατε εδώ το στεγνωτήριο?

:headbang::headbang::headbang:
Δίδαγμα: Μην παίρνετε άσπρα σαμπζ. :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
άρα να μην πάρω κ άλλο 15άρι?

να το δώσω να τσιμπήσω 2 12άρια και μόλις χειμωνιάσει και βάλουμε τα χαλιά να χτυπήσω και ένα 3ο? :biggrin:
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Κάποια στιγμή έρχονται οι γονείς μου να δουν τα μωρά.
λίγες μέρες πριν είχαμε κάνει μια συζήτηση ότι αγόρασα καινούριο στεγνωτήριο ρούχων.

Μπαίνουν στο δωμάτιο

η μάνα μου, καλά γιατί βάλατε εδώ το στεγνωτήριο?

:headbang::headbang::headbang:
Πάλι καλά που δε σου τράβηξε το προστατευτικό του γούφερ να σου βγάλει τα ρούχα :p
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Διαβάζω τα θέματα που είχε ή έχει ακόμη το calibration του νέου umik-2



και θυμήθηκα ότι και στο δικό μου umik-1, το calibration της crossspectrumlabs έχει την ίδια και χειρότερη απόκλιση στις υψηλές σε σχέση με το calibration της mindsp. (η κλίμακα είναι 5 db.)

mic.png


Η crosspectrumlabs μάλλον υπερδιορθώνει στις υψηλές. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω ποιό calibration συνολικά είναι καλύτερο ούτε τελικά πόσο επηρεάζει όλο αυτό την τελική χρονική/συχνοτική διόρθωση που κάνει το drc.

Με το αυτί πάντως, μαρέσει πιο πολύ η διόρθωση με χρήση crosspectrumlabs calibration.
 
Last edited:




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
ΟΚ. Αλλά υπάρχουν αναφορές ποτ δείχνουν σημαντικές αποκλίσεις στο πεδίο του χρόνου ανάλογα με το cal του μικροφώνου.; Αυτο ρώτησα.
A, όχι, δε νομίζω να υπάρχουν.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα μου χάλασε το usb καλώδιο τροφοδοσίας του Umik .
Μιας και θα πάρω νέο έλεγα να πάω ένα μεγαλύτερου μήκους για μεγαλύτερη ευκολία στις μετρήσεις .
Το παρακάτω κάνει ;

ή να πάρω ένα usb extender πχhttps://www.skroutz.gr/s/18860907/Ugreen-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-5m-10319.html
και να χρησιμοποιώ τα καλώδια φόρτισης που έχουν ξεμείνει απ τα κινητά ;
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με κάποια απ τις δυο επιλογές ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλημέρα μου χάλασε το usb καλώδιο τροφοδοσίας του Umik .
Μιας και θα πάρω νέο έλεγα να πάω ένα μεγαλύτερου μήκους για μεγαλύτερη ευκολία στις μετρήσεις .
Το παρακάτω κάνει ;

ή να πάρω ένα usb extender πχhttps://www.skroutz.gr/s/18860907/Ugreen-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-5m-10319.html
και να χρησιμοποιώ τα καλώδια φόρτισης που έχουν ξεμείνει απ τα κινητά ;
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με κάποια απ τις δυο επιλογές ;
Έχω χρησιμοποιήσει προέκταση χωρίς πρόβλημα
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με κάποια απ τις δυο επιλογές ;
Μπα. Ο,τι και να του κανεις μετραει το σκασμενο.
Αλλα παρε κι ενα ωντιοκουεστ. Μπορει να μετρησει καλυτεροτερα.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
από χθες το umik-1 μας χαιρέτισε, το μπλέ φωτάκι δεν ανάβει και δεν συνδέεται καθόλου, δοκίμασα 4-5 καλώδια μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα, τίποτα κλινικά νεκρό :headbang:
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
για αρχή αν το έχεις ανοιχτό...δες αν το βύσμα usb πατάει καλά στην πλακέτα....αν κουνιέται δηλαδή με λίγη δύναμη
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
δεν ανοίγει με τίποτα το ρημάδι προσπαθώ να βγάλω το ρινγκάκι του αλλά τίποτα, τα ίδια και αυτοί εδώ
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
@axem Είναι εκτός εγγύησης; Γιατί δεν μιλάς με τη miniDSP ή/και με τον Έλληνα αντιπρόσωπο;
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
το μικρόφωνο αγοράστηκε το 2020 και στο site της minidsp αναφέρει για ετήσια εγγύηση :

''miniDSP Ltd warrants all our products to be free from defects in materials and workmanship for a period of one year from the invoice date. Our warranty terms do not cover failure of the product due to an external trigger, misuse, servicing, or usage out of the recommended installation instructions.

With this said, make sure to carefully read the user manual when customizing the board. Any board damage investigated as failure to follow proper installation may void the warranty. So if in doubt, make sure to ask before any modifications.''

όπως και να χει εγώ δεν άντεξα το εγχείρησα και το άνοιξα, η σύνδεση του usb είναι καλά βιδωμένη δεν φαίνεται κάτι από κει μάλλον κάπου στη πλακέτα του είναι το θέμα αλλά σταματάω την προσπάθεια εδώ.

υγ. να πάρω το ίδιο ή να πάω για το umik-2; 😁
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top