Umik 1 - REW



Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλησπέρα, τι timing reference βαζουμε, αν βαζουμε, οταν μετραμε με λαπτοπ συνδεδεμενο με hdmi στον ενισχυτη και Umik-1 για μικροφωνο?
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
1660728897431.png

Ετσι τα έχω εγώ και δεν θυμαμαι αν ετσι ητανε τα default. Με αυτες τις ρυθμισεις φαινεται σαν να μην μετραει ολο το sweep.
1660728968164.png

Ετσι βγαινει η μετρηση με 2 ηχεια μαζι και 2 subwoofer. Εχεις κανεις καμια ιδεα αν ειανι φυσιολογικο η αν κανω κατι λαθος.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Ενισχυτή με Bass Management έχεις;
Τα front σου είναι 3way και έχουν καμμένα woofer;
Γιατί μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί η μέτρηση αυτή...

Για δώσε στοιχεία για το σύστημα (προενισχυτής/επεξεργαστής/ολοκληρωμένος, ηχεία, subwoofer # & models).
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Με αυτες τις ρυθμισεις αν καταλαβα καλα οτι εννοεις:
1660729605681.png

κανοντας 2 μετρησεις με ταραστια διαφορα στην ενταση βγαινουν ολοιδιες, που με κανει να πιστευω οτι μετραει τον θορυβο του δωματιου αφου εχει γινει το sweep.
1660729661140.png


Οι δυο αυτες μετρησεις ειναι με την ενταση στο -10 και στο -40 του ενισχυτη
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Τα input και output τα εχεις βαλει σωστα?
Μηπως παιζουν αλλα ηχεια (πχ τηλεορασης) ή μετραει αλλο μικροφωνο (πχ του λαπτοπ)?
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Τα εχω τσεκαρει και παιζουν τα σωστα. Το ακουω δηλαδη κιολας. Το μικροφωνο επισης το επιλεγει απο μονο του το rew αμα το βγαλω και το ξαναβαλω. Επισης το ακουμπαω ελαφρά και φαινεται οτι επιρεαζεται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτή η μέτρηση φαίνεται πιο νορμάλ, αλλά πολύ λίγα db σταθμη
Γιατί δεν μετράς από 20Hz?
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
φαινεται νορμαλ αλλα νομζω ειναι απλά ο θορυβος του δωματιου οπως ειπα μιας και ειναι 2 μετρησεις με τεραστια διαφορα στην ενταση επιτηδες. Θα μετρησω τωρα απο 20-20κ. Αλλά καπου αλλου ειναι το λαθος μαλλον. Ισως στο λινουξ με τις συσκευες ηχου κατι παει στραβα.
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Λοιπόν, κάποιο θέμα είχε το REW στο Linux φαινόταν. Άνοιξα WIndows VM και έτρεξα απο εκεί το REW και οι μετρήσεις φαινονται νορμάλ. Ανεβάζω σε λιγάκι.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λοιπον, καποιο θεμα ειχε το REW στο Linux φαινοτανε. Ανοιξα WIndows VM και ετρεξα απο εκει το REW και οι μετρησεις φαινονται νορμαλ. Ανεβάζω σε λιγάκι.
Θα τιμωρηθείς αυστηρά
 





Μηνύματα
360
Reaction score
554
Εχω 2 crystal audio 10''. δεξια και αριστερα απο καθε ηχειο. Βασικα το συστημα ειναι 5χ Neumann Kh120, 2xCrystalAudio THX10 sub και ενας pioneer SC-LX83. Ειμαι σε αναζητηση νεου προενισχυτη με καλυτερες δυνατότητες ισοσταθμισης(trinnov,anthem,monoprice δεν ξερω ποσο βαθια θα μπει το χερι στην τσεπη και ποσο συντομα). Επισης τα σαμπ θα τα αλλαξω και αυτα σε αντιστοιχα neumann.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top