Usb Καλώδια

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Είμαι στην αναζήτηση usb καλωδίου Α-Β μιας και αποφάσισα να δοκιμάσω το ενσωματομένο ντακ ενός ενισχυτή μου.Ποιά η γνώμη σας για κάποια ακριβά που βλέπω και κυκλοφορούν?Τί στο καλό προσφέρουν παραπάνω?Για μεταφορά δεδομένων δε μιλάμε ή υπάρχουν και άλλα θέματα που δε γνωρίζω όσον αφορά τέτοια καλώδια?Μήπως απλά είναι άλλη μια μόδα να χρυσοπληρώνουμε και τα καλώδια δεδομένων?
Παρακαλώ για τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας επ'αυτού.
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ποστάρω στο PC Audio ή στην κατηγορία των καλωδίων.Ας αποφασίσουν οι διαχειριστές.
Ευχαριστώ και αναμένω να τα πούμε.:)
 

Μηνύματα
1.672
Reaction score
1.509
πάντως προσωπικά έχω ακούσει διαφορές στον ήχο. και δεν ήμουν μόνος μου κατά την ακρόαση. Δεν είναι ότι θα αλλάξουν οι χροιές των μηχανημάτων και τέτοια, αλλά υπάρχουν διαφορές στο στήσιμο της σκηνής και στη ροή της πληροφορίας. Ίδιες αλλαγές παρατηρήθηκαν και με το teac hd501, και με το mambo v2 και με το mdac. Συγκεκριμένα μεταξύ του award winner carbon usb της audioquest και του περιβόητου belkin με τις επίχρυσες επαφές,τα γαιδουρινά καλώδια και τη διπλή μόνωση. Ε λοιπόν με το audioquest η σκηνή ανέβαινε πιο ψηλά, ο ρυθμός είχε καλύτερο flow, η πληροφορία έσκαγε πιο απαλά αλλά τελικά ήταν κυριολεκτικά λιγότερη σε σχέση με το belkin. Πιθανόν το belkin να μαζεύει λιγότερο σκουπίδι?! να έχει καλύτερο κούμπωμα?! Πάντως με το belkin ακούω σε μόνιμη βάση πλέον. Το ωραίο είναι ότι το audioquest είναι μήκους 0,75μ και το belkin 1,80m. Όταν εννοώ λιγότερη πληροφορία εννοώ ότι ακουγόταν στην κιθάρα περισσότερες νότες. Τόσο απλά.
Eίχα ακούσει και κάποιο wireworld πολύ μικρού μήκους. Κι αυτό αλλιώς έπαιζε. Πιο κοντά στο belkin. Πιθανόν να ήθελε στρώσιμο καθώς μου το είχε δώσει φίλος στο κουτί του τελείως μα τελείως αχρησιμοποίητο και μου φάνηκε πιο στρεσαριστικό κατά κάποιο τρόπο το άκουσμα.
Νομίζω πάντως πως ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο φτάνει. Πάνω από πενηντάρικο δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις. Βλέπεις εταιρίες χαιεντάδικου προφίλ όπως η audioquest να προσφέρουν δεκάδες επιλογές με τιμές αλλού. Από την άλλη βλέπεις εταιρίες (κατα τη γνώμη μου πιο σοβαρές) όπως η analysis plus που ενώ στα καλώδια ηχείων σου βγάζει απίστευτα ακριβά, μέχρι και χρυσά έχει, στα usb σου ζητάει ένα τριαντάρι...
 


Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Φαντάζομαι πως όλα τα καλώδια,από το πιο φθηνό εώς το ακριβότερο,μεταφέρουν το ίδιο τα δεδομένα.Υπάρχει η περίπτωση όμως ο κάθε κατασκευαστής να δίνει στο καλώδιο τον ήχο που θέλει,με κάποιον τρόπο;
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Φαντάζομαι πως όλα τα καλώδια,από το πιο φθηνό εώς το ακριβότερο,μεταφέρουν το ίδιο τα δεδομένα.Υπάρχει η περίπτωση όμως ο κάθε κατασκευαστής να δίνει στο καλώδιο τον ήχο που θέλει,με κάποιον τρόπο;
στα ψηφιακά καλώδια όχι.
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Άρα τα ψηφιακά καλώδια ακούγονται όλα το ίδιο? ή μάλλον δεν ακούγονται.Αυτό εννοείς?
Πάντως προσωπικά,έχω στην κατοχή μου 4-5 ψηφιακά coaxial με τα οποία δεν ακούω διαφορές καθόλου.Το ίδιο συμβαίνει και με τις οπτικές ίνες που έχω.
Βέβαια δεν ακούω διαφορές ανάμεσα σε optical και coaxial συνδέσεις,οπότε μάλλον να μην περιμένω να ακούσω διαφορές στα usb!
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Φίλε Δημήτρη,
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει να φτιάξουν ενα audiophile USB καλώδιο, αλλά προσωπικά ακούω αξιοσημείωτη διαφορά στα USB, π.χ ένα που έχω κατηγορία τιμής 150€ σαφώς επιδρά θετικά στο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το απλό μαύρο.
*Δεν είμαι ειδικός, απλά ενας πολύ επίμονος ακροατής..
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Άρα τα ψηφιακά καλώδια ακούγονται όλα το ίδιο? ή μάλλον δεν ακούγονται.Αυτό εννοείς?
Πάντως προσωπικά,έχω στην κατοχή μου 4-5 ψηφιακά coaxial με τα οποία δεν ακούω διαφορές καθόλου.Το ίδιο συμβαίνει και με τις οπτικές ίνες που έχω.
Βέβαια δεν ακούω διαφορές ανάμεσα σε optical και coaxial συνδέσεις,οπότε μάλλον να μην περιμένω να ακούσω διαφορές στα usb!
Αυτό που λέω είναι ότι στα ψηφιακά καλώδια είναι αδύνατον βάλει κάποιος προσωπική χροιά γιατί το σήμα που στέλνεται είναι..ψηφιακό, δηλαδή είναι πακέτα 0 και 1 και είτε φτάνουν στον προορισμό τους είτε δεν φτάνουν.
Δεν μπορεί δηλαδή ο κατασκευαστής του καλωδίου να κόψει ή να ενισχύσει ένα συχνοτικό φάσμα (μπάσα πρίμα κτλ) γιατί το καλώδιο αυτό καθ' εαυτό δεν ξέρει ποια από τα πακέτα που στέλνει (είτε 0 είτε 1) θα δημιουργήσουν συχνότητες 50 Hz ή 1000 Hz.
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Αυτό που λέω είναι ότι στα ψηφιακά καλώδια είναι αδύνατον βάλει κάποιος προσωπική χροιά γιατί το σήμα που στέλνεται είναι..ψηφιακό, δηλαδή είναι πακέτα 0 και 1 και είτε φτάνουν στον προορισμό τους είτε δεν φτάνουν.
Δεν μπορεί δηλαδή ο κατασκευαστής του καλωδίου να κόψει ή να ενισχύσει ένα συχνοτικό φάσμα (μπάσα πρίμα κτλ) γιατί το καλώδιο αυτό καθ' εαυτό δεν ξέρει ποια από τα πακέτα που στέλνει (είτε 0 είτε 1) θα δημιουργήσουν συχνότητες 50 Hz ή 1000 Hz.
Οπότε μάλλον δεν είμαι κουφός!
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ με την απλή λογική μου,δίχως να έχω εξειδικευμένες γνώσεις.Μάλλον αναρωτιέμαι γιατί κυκλοφορούν πανάκριβα ψηφιακά καλώδια αφού δεν χρησιμεύουν σε κάτι (επιπλέον).
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Φίλε Δημήτρη,
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει να φτιάξουν ενα audiophile USB καλώδιο, αλλά προσωπικά ακούω αξιοσημείωτη διαφορά στα USB, π.χ ένα που έχω κατηγορία τιμής 150€ σαφώς επιδρά θετικά στο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το απλό μαύρο.
*Δεν είμαι ειδικός, απλά ενας πολύ επίμονος ακροατής..
Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν είμαι τόσο επίμονος,οπότε αν η διαφορά είναι αμελητέα δεν θα την ακούσω.:)
Συμπέρασμα μάλλον πως δεν θα τα σκάσω για ακριβό usb.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Φίλε Δημήτρη,
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει να φτιάξουν ενα audiophile USB καλώδιο, αλλά προσωπικά ακούω αξιοσημείωτη διαφορά στα USB, π.χ ένα που έχω κατηγορία τιμής 150€ σαφώς επιδρά θετικά στο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το απλό μαύρο.
*Δεν είμαι ειδικός, απλά ενας πολύ επίμονος ακροατής..
Θα ήμουν εντυπωσιασμένος αν μπορούσατε να το αποδείξετε αυτο -δηλαδή οτι ακούτε διαφορές- σε τυφλή δοκιμή με δικιά σας επιλογή συστήματος χώρου και μουσικής. Οι όροι της τυφλής δοκιμής ήχου ειναι γνωστοί και μπορούν να βρεθούν εύκολα στο διαδίκτυο.
Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Για αρχή πάντως πήρα σήμερα ένα φτηνό με 3,60 ευρώ και συνέδεσα τον ενισχυτή (devialet) με το μακμπουκ.Μέχρι τώρα έπαιζα με το wi-fi streamer του ενισχυτή.Δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι,το ηχητικό αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι το ίδιο και να με ικανοποιεί.Τουλάχιστον το φτηνό usb καλωδιάκι δεν χάλασε τον ήχο,ούτε αφαίρεσε κάτι και αυτό νομίζω έχει σημασία.
Αν μου δωθεί βέβαια η ευκαιρία να δοκιμάσω κι ένα ακριβό usb,θα το κάνω.
 

Μηνύματα
7.240
Reaction score
4.623
Οταν συνδέσεις το devialet με άλλη πηγή με καλωδια πχ RCA με το ίδιο κομμάτι , ακούς διαφορα η όχι ?
 


Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Οταν συνδέσεις το devialet με άλλη πηγή με καλωδια πχ RCA με το ίδιο κομμάτι , ακούς διαφορα η όχι ?
Στον ενισχυτή υπάρχει συνδεδεμένο κι ένα ipod dock Teac με ψηφιακό coaxial αλλά δεν έχω κάτσει να κάνω συγκριτική κριτική ακρόαση ακόμα.
Έχω την εντύπωση όμως πως αν την κάνω δεν θα ακούσω διαφορές,σοβαρές τουλάχιστον.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Θα ήμουν εντυπωσιασμένος αν μπορούσατε να το αποδείξετε αυτο -δηλαδή οτι ακούτε διαφορές- σε τυφλή δοκιμή με δικιά σας επιλογή συστήματος χώρου και μουσικής. Οι όροι της τυφλής δοκιμής ήχου ειναι γνωστοί και μπορούν να βρεθούν εύκολα στο διαδίκτυο.
Ευχαριστώ.
Καλημέρα,
Δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι, είναι σαφής η διαφορά όταν ακούω με το μαύρο και έπειτα βάζω ένα Audioquest που έχω. Σαφώς βελτιώνεται ο ήχος, καθαρότητα λεπτομέρεια και περισσότερη ησυχία κάνουν μπαμ, και αλλά στοιχεία αλλά λιγότερο όπως σφιχτότερο χαμηλό... Το ακούω και μόνος μου, αλλά και με φίλους.
Χαιρετώ...
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Στον ενισχυτή υπάρχει συνδεδεμένο κι ένα ipod dock Teac με ψηφιακό coaxial αλλά δεν έχω κάτσει να κάνω συγκριτική κριτική ακρόαση ακόμα.
Έχω την εντύπωση όμως πως αν την κάνω δεν θα ακούσω διαφορές,σοβαρές τουλάχιστον.
Παντως είναι είναι ένα κριτήριο πως ο καθένας αντιλαμβάνεται την διαφορά, εάν είναι σοβαρή ή όχι, διότι εάν περιμένεις θαύματα από ένα USB πιθανώς να μην το πάρεις, αλλά διαφορά υπάρχει, μικρή-μέτρια αλλά ακουστή.
Εάν κάποιος δεν θέλει να πληρώσει 200€ για αυτή διαφορά είναι άλλο θέμα.
Μφχ
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Εγω φιλε μου ακουσα διαφορα παντος απο το απλο usb με ενα monster usb.Τωρα βεβαια το εδωσα αυτο και πηρα ενα audioquest και μπορω να πω οτι αν και αρκετα πιο ακρυβο απο το monster δεν ακουσα και μεγαλες διαφορες για να δικαιολογουν την μεγαλη διαφορα τιμης.Συμπερασμα η μαλλον η γνωμη μου μεχρο 50αρικο εισαι καλα!
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.591
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top