Usb Καλώδια

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Εγω φιλε μου ακουσα διαφορα παντος απο το απλο usb με ενα monster usb.Τωρα βεβαια το εδωσα αυτο και πηρα ενα audioquest και μπορω να πω οτι αν και αρκετα πιο ακρυβο απο το monster δεν ακουσα και μεγαλες διαφορες για να δικαιολογουν την μεγαλη διαφορα τιμης.Συμπερασμα η μαλλον η γνωμη μου μεχρο 50αρικο εισαι καλα!
Audioquest ανάλογα με το μοντέλο έχουν διαφορά. Απο το Carbon και επάνω όλα είναι super.
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Χρηστο εγω εχω το cinnamon.To carbon δεν το εχω ακουσει η καποιο καλυτερο της audioquest
Οποτε θέλεις στο δίνω για δοκιμή να δεις την διαφορά. Εχω το Carbon και είχα και το Coffee. Δεν λέω ακριβά αλλά η διαφορά είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής. Αλλά οπως και να έχει θεωρώ την δυνατότητα δοκιμής πριν την αγορά must.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Οποτε θέλεις στο δίνω για δοκιμή να δεις την διαφορά. Εχω το Carbon και είχα και το Coffee. Δεν λέω ακριβά αλλά η διαφορά είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής. Αλλά οπως και να έχει θεωρώ την δυνατότητα δοκιμής πριν την αγορά must.
Ωραια καποια στιγμη οταν μπορεις το κανονιζουμε και δινουμε και πληροφοριες μετα εδω για να δει και ο κοσμος τις διαφορες
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Παντως είναι είναι ένα κριτήριο πως ο καθένας αντιλαμβάνεται την διαφορά, εάν είναι σοβαρή ή όχι, διότι εάν περιμένεις θαύματα από ένα USB πιθανώς να μην το πάρεις, αλλά διαφορά υπάρχει, μικρή-μέτρια αλλά ακουστή.
Εάν κάποιος δεν θέλει να πληρώσει 200€ για αυτή διαφορά είναι άλλο θέμα.
Μφχ
Συμφωνώ με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τις διαφορές,όπως και δεν περιμένω να αλλάξω τον ήχο με ένα usb.Υπάρχουν πιο κρίσιμοι κρίκοι στην αλυσίδα και θα προτιμούσα να επενδύσω εκεί.Γιατί όμως κυκλοφορούν και usb στο 500άρικο πχ?Τόσο μεγάλη η διαφορά τους από ένα καλό πιστοποιημένο του 50άρικου πχ?
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Συμφωνώ με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τις διαφορές,όπως και δεν περιμένω να αλλάξω τον ήχο με ένα usb.Υπάρχουν πιο κρίσιμοι κρίκοι στην αλυσίδα και θα προτιμούσα να επενδύσω εκεί.Γιατί όμως κυκλοφορούν και usb στο 500άρικο πχ?Τόσο μεγάλη η διαφορά τους από ένα καλό πιστοποιημένο του 50άρικου πχ?
Θα έλεγα οτι αυτό ισχύει με όλα τα audiophile καλώδια.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Βεβαίως, υπάρχει διαφορά λόγω χρονισμού ανάλογα με το υλικό και την δομή του αγωγού.

Αλλά, ένα πρόγραμμα σαν το jriver όπου υπάρχει επιλογή αναπαραγωγής μετά την φόρτιση αρχείου στην μνήμη, η διαφορά μηδενίζεται, Η ταχύτητα μνήμης είναι τόσο γρήγορη, το φαινόμενο τύχον καθυστέρησης μερικών συχνοτήτων ουσιαστικά δεν υπάρχει.

Άρα, θα είναι καλύτερη επένδυση η αγορά καλυτέρου λογισμικού και η αύξηση ποσότητα μνήμης.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Μια διευκρίνηση. Αναφέρομαι στο ψηφιακό μέρος μεταφορά δεδομένων, όχι στο αναλογικό μέρος, δηλ. interconnect και ηχείων.
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Θα έλεγα οτι αυτό ισχύει με όλα τα audiophile καλώδια.
Στα αναλογικά ή τα ρεύματος να το καταλάβω,ναι.Στα καλώδια data όμως?Και να μετράνε και το ίδιο?Δεν μπορώ να καταλάβω τέτοιες διαφορές στην τιμή τους.
Γι'αυτό ρώτησα αρχικά αν οι εταιρίες μπορούν να κάνουν ''μαγικά'' στα data καλώδια,ώστε να ακούγονται κάπως αλλιώς.Και να δικαιολογούν εν μέρει τα λεφτά που ζητάνε.
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Φαντάζομαι πως όλα τα καλώδια,από το πιο φθηνό εώς το ακριβότερο,μεταφέρουν το ίδιο τα δεδομένα.
Ακριβώς!

Υπάρχει η περίπτωση όμως ο κάθε κατασκευαστής να δίνει στο καλώδιο τον ήχο που θέλει,με κάποιον τρόπο;
Καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει όταν μιλάμε για καλώδιο που μεταφέρει ψηφιακό σήμα.
Συνεπώς ακόμα και ένα φθηνό των 1,90€ σαν κι αυτό σού κάνει απόλυτα την δουλειά σου:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...lodia/Turbo-X-Type-A-To-B-M-M-1-8M-230634.htm

Βέβαια οι χρυσαυτιάδες hali-endάδες θα «ακούσουν» διαφορές μεταξύ του παραπάνω καλωδίου και κάποιου άλλου ακριβότερου. Και βέβαια αν η τιμή του USB καλωδίου είναι 3ψήφια θα «ακούνε» ακόμα καλύτερα.
Καλά αν είναι και 4ψήφια τη τιμή τότε δε σου λέω τίποτα! Εκεί είναι που «ακούνε παππάδες»!!!
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Ακριβώς!



Καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει όταν μιλάμε για καλώδιο που μεταφέρει ψηφιακό σήμα.
Συνεπώς ακόμα και ένα φθηνό των 1,90€ σαν κι αυτό σού κάνει απόλυτα την δουλειά σου:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...lodia/Turbo-X-Type-A-To-B-M-M-1-8M-230634.htm

Βέβαια οι χρυσαυτιάδες hali-endάδες θα «ακούσουν» διαφορές μεταξύ του παραπάνω καλωδίου και κάποιου άλλου ακριβότερου. Και βέβαια αν η τιμή του USB καλωδίου είναι 3ψήφια θα «ακούνε» ακόμα καλύτερα.
Καλά αν είναι και 4ψήφια τη τιμή τότε δε σου λέω τίποτα! Εκεί είναι που «ακούνε παππάδες»!!!
Έχετε κάνει κάποια δοκιμή και είστε τόσο καυστικός και απόλυτος?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
Ακριβώς!



Καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει όταν μιλάμε για καλώδιο που μεταφέρει ψηφιακό σήμα.
Συνεπώς ακόμα και ένα φθηνό των 1,90€ σαν κι αυτό σού κάνει απόλυτα την δουλειά σου:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...lodia/Turbo-X-Type-A-To-B-M-M-1-8M-230634.htm

Βέβαια οι χρυσαυτιάδες hali-endάδες θα «ακούσουν» διαφορές μεταξύ του παραπάνω καλωδίου και κάποιου άλλου ακριβότερου. Και βέβαια αν η τιμή του USB καλωδίου είναι 3ψήφια θα «ακούνε» ακόμα καλύτερα.
Καλά αν είναι και 4ψήφια τη τιμή τότε δε σου λέω τίποτα! Εκεί είναι που «ακούνε παππάδες»!!!
Αυτο ακριβως...Και αν καποιος λεει οτι ακουει διαφορές, μπραβο, αλλα επειδη ειναι μαλλον απιθανο, και το πιο πιθανο ειναι να ειναι placebo effect, δεν το πολυπιστευω. Μονο μια καλα σχεδιασμενη και ελεγχομενη διπλη τυφλη δοκιμη αποδεικνυει τετοιους απιθανους ισχυρισμους. Αλλιως εχουμε να κανουμε με "χρυσαυτιαδες" που λεει και ο komhst...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Έχετε κάνει κάποια δοκιμή και είστε τόσο καυστικός και απόλυτος?
Δηλαδή εάν σου έλεγα πως έχω κάνει δοκιμές και άκουσα ή δεν άκουσα διαφορές αυτό θα ήταν επιχείρημα ικανό για να σε πείσει;
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Επίσης,καχύποπτα σκέφτομαι γιατί δεν κυκλοφορούνε-ευρέως στην αγορά-ακριβά firewire παρά μόνο usb.Ίσως οι εταιρίες στοχεύουν να τα πάρουν απλά από τους απανταχού audiophiles,μιας και η πλειοψηφία των,χρησιμοποιούν usb dacs.
Στη metric που έχω σε άλλο σύστημα με σύνδεση firewire,θυμάμαι είχα κάνει μια έρευνα αγοράς για firewire καλώδιο και δεν υπήρχαν τεράστιες διαφορές στις τιμές τους.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
941
Reaction score
295
Δηλαδή εάν σου έλεγα πως έχω κάνει δοκιμές και άκουσα ή δεν άκουσα διαφορές αυτό θα ήταν επιχείρημα ικανό για να σε πείσει;
Σε καμία περίπτωση δεν θα μπω σε αντίλογο. Ανέφερα μια ακουστική εμπειρία μου μετά από δοκιμές, όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι είμαι απόλυτα υπέρμαχος της δοκιμής, και δεν δελεάζομαι εάν κάτι είναι ακριβό ή όχι, ή κάτι είναι επώνυμο ή όχι. Το ρεζουμέ είναι οτι ποτε δεν θα εκφέρω άποψη για κάτι που ο ίδιος δεν έχω δοκιμάσει. Απο εκει και πέρα δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις σε τέτοιο βαθμό ωστε να εξηγήσω ή να πείσω, απλά την ακουστική επιμονή στην δοκιμή.
Αποσύρομαι διακριτικά και φιλικά απο την συζήτηση.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
απο το απλο usb του ευρο σιγουρα οτι καλυτερο βαλεις θα ακουσεις διαφορες..

ακουσα κ γω τα audioquest κ θα κανω την αγορα μου απο βδομαδα..

δεν ακουσα απο αλλους κατασκευαστες,ισως μονο ενα γαλαζιο του 20αρικου..αλλα το αποτελεσμα ηταν τοσο διαφορετικο και καλοηχο με τα audioquest που δεν χρειαζομαι να μπλεξω πολυ τα μπουτια μου...
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.763
Μηνύματα
2.875.355
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top