Vintage JBL - επιτελους ενεργοι!

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Να σε ρωτησω σε χαμηλες εντασεις πως ειναι?
παιζουν? η πρεπει να δωσεις γκαζι για να ακουσεις μουσικη αξιοπρεπως?
[DOUBLEPOST=1522070307][/DOUBLEPOST]
Το Βοτρυς club στη χαλκιδα την δεκαετια του 90 επαιζε με ηχεια απομιμηση jbl, Γουφερ jbl και καμπινα ιδιοκατασκευη θυμαμαι που μας ειχε κανει εντυπωση οτι ειχε jbl αλλα ο χαλβατζης μας διαβεβαιωσε για την ρεπλικα.
Ακουω μονο σε χαμηλες η μεσαιες εντασεις . Για το ηχο τους, στο επιπεδο που ειναι τωρα (γιατι εχουν γινει πολλες αλλαγες τα τελευταια χρονια ), τα κατατασω στην τριαδα των καλυτερων ηχειων που εχω ακουσει σε χαι φαι. Μην με ρωτησετε τις μαρκες των αλλων 2 , δεν τις θυμαμαι γιατι δεν ξερω πολλα απο μαρκες "χαι εντ" :)
[DOUBLEPOST=1522086693][/DOUBLEPOST]
Να σε ρωτησω σε χαμηλες εντασεις πως ειναι?
παιζουν? η πρεπει να δωσεις γκαζι για να ακουσεις μουσικη αξιοπρεπως?
[DOUBLEPOST=1522070307][/DOUBLEPOST]
Το Βοτρυς club στη χαλκιδα την δεκαετια του 90 επαιζε με ηχεια απομιμηση jbl, Γουφερ jbl και καμπινα ιδιοκατασκευη θυμαμαι που μας ειχε κανει εντυπωση οτι ειχε jbl αλλα ο χαλβατζης μας διαβεβαιωσε για την ρεπλικα.
Για τις καμπινες JBL που γραφανε JBL στο πλαι αλλα δεν ηταν JBL ισχυει. Το 99% των 4530 στην Ελλαδα (Αυτων που γραφανε JBL στο πλαι ) δεν ηταν γνησια JBL ...καπου τα φτιαχνανε και τα πουλαγανε για γνησια. Ξερω ακριβως τις λεπτομεριες των γνησιων (που ελαχιστοι τις ξερουν ... ποσο μαλλον τοτε που δεν υπηρχε ιντερνετ) και σας βεβαιωνω πως κανενα απο αυτα δεν ηταν. Ουτε η δικιες μου 4530 ειναι γνησιες αλλα ειναι στα σχεδια των γνησιως με τα ιδια υλικα.
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
4560Α επιτελους.... μετα απο σχεδον 10 χρονια αναζητησης και πολυ κοπο βρεθηκαν και ανακατασκευαστηκαν απο εμενα :) Ενα ζευγαρι απο την τελευταια σειρα των θρυλικων 4560 , το 4560Α απο τις αρχες της δεκαετιας του 80. Ελαχιστα γνησια ζευγαρια βρεθηκαν στην Ελλαδα, και καποια απο αυτα βρεθηκαν πισω απο οθονες σινεμα.
IMG_4948.JPG
IMG_4952.JPG
IMG_4955.JPG
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
4560Α επιτελους.... μετα απο σχεδον 10 χρονια αναζητησης και πολυ κοπο βρεθηκαν και ανακατασκευαστηκαν απο εμενα :) Ενα ζευγαρι απο την τελευταια σειρα των θρυλικων 4560 , το 4560Α απο τις αρχες της δεκαετιας του 80. Ελαχιστα γνησια ζευγαρια βρεθηκαν στην Ελλαδα, και καποια απο αυτα βρεθηκαν πισω απο οθονες σινεμα. View attachment 126188 View attachment 126189 View attachment 126190
Βάλε ντε και μια καλή φωτό από το SP10.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Για πες εντυπωσεις και διαφορες απο τα 4530?
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Για πες εντυπωσεις και διαφορες απο τα 4530?
Ακόμα ψάχνομαι με τι κόρνες η λενς θα βάλω πάνω στις καμπίνες για να έχω μια καλύτερη εικόνα. Γενικά η καμπίνα έχει 2 κακα, σίγουρα λιγότερο μπάσο από τις 4530 (με ότι μεγάφωνα και αν έβαλα recommend από την JBL , τα έχω όλα..), αλλά το βασικότερο μειονέκτημα της καμπίνας είναι πως την ακούς. Για αυτό πιστεύω φταίνε κατά κύριο λόγο οι παλιοί πετροβαμβακες που έχουν διαλυθεί και χαθεί με τα χρονια , πχ ο πετροβαμβακας στην πλάτη έχει φύγει εντελώς, αλλά και το ελάχιστο δέσιμο της καμπίνας ειδικά στις κουρμπες. Στα θετικά βάζω το γλυκιά μεσαία της περιοχή με το επιθετικό Όταν χρειαστεί χαμηλομεσαιο, αλλά και το time alignment των μεγαφωνων που δημιουργούν μια καλύτερη εικόνα στον ήχο. Η 4530 Για εμένα είναι μια καμπίνα ιδιαίτερα υποτιμημένη λογο της χρήση της σε ντίσκο κλπ.. αν στηθεί σωστα και με τα ανάλογα παρελκόμενα βέβαια , ο ήχος της δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από νεότερες καμπίνες.
 

Attachments






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.609
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top