VUmeter app για το HTPC - Εσείς πόσο μεγάλα VU-μετρα έχετε;

Μηνύματα
14
Reaction score
45
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά υπάρχουν δεκάδες vu meters με φωτογραφίες τους σε πακέτο που παίζει με τον Foobar.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά προγράμματα και πολύ καλύτερα από το δικό μου, με πολλές και χρήσιμες λειτουργίες. Θα δω αυτό που προτείνεις.

Προσωπικά έχω ένα κόλλημα, ότι μου αρέσει το φτιάχνω μόνος μου. Η φιλοσοφία δημιουργίας του είναι η αυτονομία, λειτουργεί με όλες τις "πηγές του συστήματος" (resources) και όχι μέσα από κάποιο πρόγραμμα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
..μια προταση, το ηχεια , να παιρνει μοντιφικεισο απο τον χρηστη.. να μπορει να γραψει οτι θελει στη θεση του. 🐒
 


ika

News
Μηνύματα
14.027
Reaction score
12.996
Πολύ καλός, μπράβο.

Θα μπορούσες να βάλεις πχ επιλογές skins για VUmeters από κάποια μηχανήματα της αγοράς, πχ:
1) YAMAHA (https://www.ukaudiomart.com/details/649430743-yamaha-ca1010-or-ca810-vu-meter/images/1857172/)

2) ROTEL ()

5) PHASE LINEAR (http://bottlenecksaudio.blogspot.com/2014/03/)

υπάρχουν πολλά, δες και το νήμα για ιδέες:
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Σίγουρα υπάρχουν πολλά προγράμματα και πολύ καλύτερα από το δικό μου, με πολλές και χρήσιμες λειτουργίες. Θα δω αυτό που προτείνεις.

Προσωπικά έχω ένα κόλλημα, ότι μου αρέσει το φτιάχνω μόνος μου. Η φιλοσοφία δημιουργίας του είναι η αυτονομία, λειτουργεί με όλες τις "πηγές του συστήματος" (resources) και όχι μέσα από κάποιο πρόγραμμα.
@SirMick καταρχάς θα σε καλωσορίσω σε αυτή την όμορφη γωνιά και γειτονιά...
Τρέχω από το πρωί την εφαρμογή σου και πραγματικά (εκτός των άλλων που έχουν αναφερθεί ήδη) με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα απόκρισης της!!!
Μπράβο σου!!!😍

*Οπωσδήποτε να φτιάξεις κάτι για σααααμπ γιατί τότε θα κάνεις πολλές ψυχές εδώ ευτυχισμένες:boast:
 

Μηνύματα
14
Reaction score
45
@SirMick καταρχάς θα σε καλωσορίσω σε αυτή την όμορφη γωνιά και γειτονιά...
Τρέχω από το πρωί την εφαρμογή σου και πραγματικά (εκτός των άλλων που έχουν αναφερθεί ήδη) με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα απόκρισης της!!!
Μπράβο σου!!!😍

*Οπωσδήποτε να φτιάξεις κάτι για σααααμπ γιατί τότε θα κάνεις πολλές ψυχές εδώ ευτυχισμένες:boast:
@Νίκος Φαμέλης όταν λες σααααμπ εννοείς τα saab ή τα subwoofer; 😊

Με έβαλες σε σκέψεις, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να κάνω ανάλυση του σήματος όπως κάνει ένα equalizer και να κρατάω από συχνότητα (πχ 20Hz) εως συχνότητα (πχ 130 Hz) την ένταση του σήματος και να "παίζει" μόνο για αυτές τις συχνότητες. Είμαι σε καλό δρόμο;
 

P

panag 505

Guest
Και πάλι μπράβο αξιέπαινη η προσπάθεια σου. Τώρα κατά πόσο είναι εφικτό δεν ξέρω αλλά καλό θα ήταν να του προσδώσεις 3d προοπτική ή λίγο βάθος και όχι τόσο φλάτ όπως ειναι τώρα. Επίσης νομίζω ότι τα καλύτερα VU να ασχοληθείς είναι της Accuphase. Η Saab κατέβασε ρολά κάτι τέτοιο προβλέπω και για τα sub. :D:D:D

P-4500-main-scaled.jpg
 





Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
@Νίκος Φαμέλης όταν λες σααααμπ εννοείς τα saab ή τα subwoofer; 😊

Με έβαλες σε σκέψεις, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να κάνω ανάλυση του σήματος όπως κάνει ένα equalizer και να κρατάω από συχνότητα (πχ 20Hz) εως συχνότητα (πχ 130 Hz) την ένταση του σήματος και να "παίζει" μόνο για αυτές τις συχνότητες. Είμαι σε καλό δρόμο;
Είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο...🙃
Και μόνο που έχεις γνώση και διάθεση να ασχοληθείς με τις λεπτομέρειες που κάνουν εμάς τους διυλίζοντες τὸν κώνωπα... σχεδόν ευτυχισμένους...σου χρωστάμε ευγνωμοσύνη❤
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Φίλε όταν τελειώσεις με αυτά σου έχω ετοιμάσει τη νέα σου πρόκληση ............... παιχνιδάκι για σένα !!!

Night-Vision-Cockpit.jpg


Τώρα που βρήκαμε Παππά θα τους θάψουμε όλους ...... 😆 😆 😆
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Φίλε όταν τελειώσεις με αυτά σου έχω ετοιμάσει τη νέα σου πρόκληση ............... παιχνιδάκι για σένα !!!

View attachment 187090

Τώρα που βρήκαμε Παππά θα τους θάψουμε όλους ...... 😆 😆 😆
και εγω αυτο σκεφτηκα... χαχα...
Τι κάνετε τώρα????
Θέλετε να τον τρομάξετε τον άνθρωπο, να ρίξει μαύρη πετριά στα μούτρα μας και να εξαφανιστεί οπως εμφανίστηκε
....δια μαγείας...:lolsign::lolsign::lolsign:

*σιγά σιγά...:drinks:
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Τι κάνετε τώρα????
Θέλετε να τον τρομάξετε τον άνθρωπο, να ρίξει μαύρη πετριά στα μούτρα μας και να εξαφανιστεί οπως εμφανίστηκε
....δια μαγείας...:lolsign::lolsign::lolsign:

*σιγά σιγά...:drinks:
Φίλε Νίκο εμείς δε τον τρομάζουμε ..... που θα βρει χειρότερα ..... απλώς τον πορώνουμε λίγο περισσότερο.....
με εμάς που έμπλεξε !!! 😆
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top