War Of The Worlds (2005)

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Καλα ,Γιαννη αυτη η επιμονη σου να μην πηγαίνεις σινεμα και να περιμενεις τις ταινιες να βγουν σε dvd για να τις δεις ,νομιζω πως πρεπει λίγο να την αναθεωρήσεις.
Εντάξει είπαμε.
Αλλα απο την αλλη οταν πρόκειται για τοσο κραυγαλέες ταινιες νομιζω πως χωραει μια εξαίρεση.

Εε;
:)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μεταφερω τις εντυπωσεις ενος φιλου (και μελους που εχει ξεχασει τον κωδικο του) που πηγε...

Του αρεσε πολυ... Ειδικα στον τομεα του ηχου ηταν πολυ καλο. Πολυ μπασο... (αυτα για την ωρα επειδη οταν μου τα ελεγε, εδινα και μια συνεντευξη στο αλλο τηλεφωνο...)


(δε γραφω στο αλλο ιδιο thread του JohnnyWalker επειδη εχει τις φωτο και αργει λιγο να κατεβει μονο για εντυπωσεις)
Τωρα που διαβαζω αυτο που εγραψα βγαζω αλλο νοημα...
εννοω οτι γραφω (μεταφερω) σε αυτο το thread τις εντυπωσεις και οχι στου JohnnyWalker επειδη εκεινο εχει τις φωτο της ταινιας και αργει λιγο να ανοιξει. Να μην περιμενω μεχρι να κατεβουν οι φωτο για να γραψω τις εντυπωσεις (επειδη θα το ξεχασω)....
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ελεγα και εγω να παω σημερα να το δω, αλλα η γυναικα ηθελε σε θερινο (παρεα με τα κουνουπια και τα αστερια και με 3 ηχεια) ενω εγω σε χειμερινο (με τα ερκοντισιόνια μου, τις ηχειαρες μου κλπ).

Τελικα (οπως καταλαβαινετε) δεν εκατσε, και καταληξαμε σπιτι με προβολεα και ειδαμε το Van Helsing.....
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Καλα ,Γιαννη αυτη η επιμονη σου να μην πηγαίνεις σινεμα και να περιμενεις τις ταινιες να βγουν σε dvd για να τις δεις ,νομιζω πως πρεπει λίγο να την αναθεωρήσεις.
Εντάξει είπαμε.
Αλλα απο την αλλη οταν πρόκειται για τοσο κραυγαλέες ταινιες νομιζω πως χωραει μια εξαίρεση.

Εε;
:)

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες Ανδρέα αλλά.......
Με τις αίθουσες που έχουμε και την νοοτροπία των ιδιοκτητών τους, προτιμώ να κάνω υπομονή!!!
Θα επαναλάβω έναν από τους λόγους:
Ζούμε στην Ελλάδα του 2005 και δεν ανέχομαι την ρατσιστική νοοτροπία του κάθε καραγκιόζη! Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί στα STER της Πάτρας (Veso Mare) μου απαγορεύουν να παρκάρω την μοτ/τα μου στο υπόγειο γκαράζ?
Εγώ πάντως δεν μπορώ!!
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που οι μοτοσυκλετιστές θεωρούνταν χούλιγκαν/αλήτες/λετόνια κ.ο.κ.
Και δεν ανέχομαι σε καμία περίπτωση την άρνηση παροχής υπηρεσιών λόγω της διαφορετικής μου άποψης στο θέμα της μετακίνησης!!!Πόσο μάλλον δε όταν θα τους πληρώνω κιόλας!!!
Ανεξάρτητα αν η μοτ/τα μου κοστίζει κάποιες χιλιάδες ευρώ ή απλά πηγαίναμε με το scooterάκι της γυναίκας μου, απαιτώ να με σέβονται, όπως σέβομαι τον χώρο τους κι εγώ! Τελεία και παύλα.
Όταν αλλάξουν νοοτροπία θα το ξανασκεφτώ! (και δεν δεσμεύομαι ότι θα αλλάξω και γνώμη.....)
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Χθές και ύστερα απο παρότρυνση της κόρης μου (έχει τα κόλπα της...) πήγαμε οικογενειακώς να δούμε την ταινία σε θερινό στην Δ.Πλακεντίας...

Να πώ κατ'αρχή ότι η ταινία σε προιδεάζει για ενα σημαντικό τέλος , για μια κόντρα ενάντια στο κακό χωρίς να γνωρίζουμε τον τελικό νικητή.

Ατμόσφαιρα καταπληκτική, ήχος βαρύς και ασήκωτος, ειδικά το χαμηλό του σε τρόμαζε πολλές φορές (ο κινηματογράφος διέθετε DD με πολύ καλό περιφεριακό ήχο παροτι θερινός).
Σε σκηνές όπου ο Κρούζ ήταν στο υπόγειο μαζί με τα παιδιά του και έξω ξεσάλωναν οι εξωγήινοι, όταν πλησίαζαν πρός αυτόν δημιουργόταν μια έντονη αίσθηση τρόμου μαζί με το χαμηλό που εντυπωσίαζε.

Με τους κεραυνούς αλλά και με με τον σεισμό , ειδικά όταν διαλυόντουσαν τα σπίτια ήταν φοβερές οι σκηνές και ο ήχος που έβγαινε.

Σε αντίστοιχες πολεμικές σκηνές επάνω στο λόφο ειδικά, όπου χαρακτηριστικά ό Κρούζ είπε μας "διέλυσαν την καλύτερη πολεμική μηχανή...μας ξέσκισαν" εννοώντας τους Αμερικάνους (!) ήταν πολύ εντυπωσιακός ο τρόπος παρουσίας και επίθεσης του στρατού στην "Μητέρα όλων των Μαχών"όπου σε άφηνε να φανταστείς , ότι θα κατατρόπωναν τους εξωγήινους , αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα ηταν το αντίθετο...

Μου δημιουργήθηκε πολλές φορές η αίσθηση ότι δεν υπάρχει τρόπος να νικηθούν οι εξωγήινοι, ενα αίσθημα ήττας, αλλά βέβαια το τέλος επιφύλασσε κάτι διαφορετικό.

Σε ένα σημείο μάλιστα όταν όλοι αναρωτιόντουσαν τί ήταν αυτά τα σιδερένια πλάσματα, κάποιος ηθοποιός ρώτησε "απο που ήρθαν αυτά..? Απο την Ευρώπη???" ...μας φοβούνται αρκετά τα αμερικανάκια φαίνεται...

Τελικά την μάχη την κέρδισαν, όχι οι άνθρωποι με την "τέλεια πολεμική μηχανή" αλλά τα "μικρόβια" που κουβαλάμε επάνω μας και μπορεί να μην επηρεάζουν εμάς, αλλά ήταν θανατηφόρα γηια τους εξωγήινους....

Την επόμενη φορά που θα κρυολογήσετε να ξέρετε ότι είναι σύμαχοι σας και όχι εχθροί σας !!!

Το τέλος μόνο ήταν πάρα πολύ απότομο και γρήγορο κατα τα άλλα η ταινία αξίζει...

Σε τελική φάση η ταινία άξιζει να την δείτε, ειδικά σε θερινό με τα αστέρια (ρε λές να μας την πέσουν???) να λάμπουν απο επάνω σας , οπωσδήποτε σε θερινό με πολυκάναλο σύστημα και όχι ενα μονο κεντρικό ηχείο για όλα (!)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
.....σε θερινό στην Δ.Πλακεντίας...

.

.... (ο κινηματογράφος διέθετε DD με πολύ καλό περιφεριακό ήχο παροτι θερινός).



Σε τελική φάση η ταινία άξιζει να την δείτε, ειδικά σε θερινό με τα αστέρια (ρε λές να μας την πέσουν???) να λάμπουν απο επάνω σας , οπωσδήποτε σε θερινό με πολυκάναλο σύστημα και όχι ενα μονο κεντρικό ηχείο για όλα (!)

Παρτον στο γαμο σου.....
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
τι εγινε ρε γιωργο?
σε ενοχλούν οι απόψεις των άλλων?

καλοκαίρι είναι ριλαξάρισε λίγο..... καλό κάνει.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Εδώ αντέχει η γυναίκα μου τις παραξενιές μου!!!! :shock: :shock: :shock: :mrgreen: :mrgreen:
Στο σκουτεράκι θα είχαμε πρόβλημα???? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Απλα δε μου αρεσουν τα θερινα για τετοιες ταινιες με καλο ηχο... και ασε που μπορει να πεσει το ματι της στο μηνυμα σου και να μου λεει ''παμε σε εκεινο το θερινο που πηγε και ο Πανος....''
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Χθές και ύστερα απο παρότρυνση της κόρης μου (έχει τα κόλπα της...) πήγαμε οικογενειακώς να δούμε την ταινία σε θερινό στην Δ.Πλακεντίας...

Να πώ κατ'αρχή ότι η ταινία σε προιδεάζει για ενα σημαντικό τέλος , για μια κόντρα ενάντια στο κακό χωρίς να γνωρίζουμε τον τελικό νικητή.

Ατμόσφαιρα καταπληκτική, ήχος βαρύς και ασήκωτος, ειδικά το χαμηλό του σε τρόμαζε πολλές φορές (ο κινηματογράφος διέθετε DD με πολύ καλό περιφεριακό ήχο παροτι θερινός).
Σε σκηνές όπου ο Κρούζ ήταν στο υπόγειο μαζί με τα παιδιά του και έξω ξεσάλωναν οι εξωγήινοι, όταν πλησίαζαν πρός αυτόν δημιουργόταν μια έντονη αίσθηση τρόμου μαζί με το χαμηλό που εντυπωσίαζε.

Με τους κεραυνούς αλλά και με με τον σεισμό , ειδικά όταν διαλυόντουσαν τα σπίτια ήταν φοβερές οι σκηνές και ο ήχος που έβγαινε.

Σε αντίστοιχες πολεμικές σκηνές επάνω στο λόφο ειδικά, όπου χαρακτηριστικά ό Κρούζ είπε μας "διέλυσαν την καλύτερη πολεμική  μηχανή...μας ξέσκισαν" εννοώντας τους Αμερικάνους (!) ήταν πολύ εντυπωσιακός ο τρόπος παρουσίας και επίθεσης του στρατού στην "Μητέρα όλων των Μαχών"όπου σε άφηνε να φανταστείς , ότι θα κατατρόπωναν τους εξωγήινους , αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα ηταν το αντίθετο...

Μου δημιουργήθηκε πολλές φορές η αίσθηση ότι δεν υπάρχει τρόπος να νικηθούν οι εξωγήινοι, ενα αίσθημα ήττας, αλλά βέβαια το τέλος επιφύλασσε κάτι διαφορετικό.

Σε ένα σημείο μάλιστα όταν όλοι αναρωτιόντουσαν τί ήταν αυτά τα σιδερένια πλάσματα, κάποιος ηθοποιός ρώτησε "απο που ήρθαν αυτά..? Απο την Ευρώπη???" ...μας φοβούνται αρκετά τα αμερικανάκια φαίνεται...

Τελικά την μάχη την κέρδισαν, όχι οι άνθρωποι με την "τέλεια πολεμική μηχανή" αλλά τα "μικρόβια" που κουβαλάμε επάνω μας και μπορεί να μην επηρεάζουν εμάς, αλλά ήταν θανατηφόρα γηια τους εξωγήινους....

Την επόμενη φορά που θα κρυολογήσετε να ξέρετε ότι είναι σύμαχοι σας και όχι εχθροί σας !!!

Το τέλος μόνο ήταν πάρα πολύ απότομο και γρήγορο κατα τα άλλα η ταινία αξίζει...

Σε τελική φάση η ταινία άξιζει να την δείτε, ειδικά σε θερινό με τα αστέρια (ρε λές να μας την πέσουν???) να λάμπουν απο επάνω σας , οπωσδήποτε σε θερινό με πολυκάναλο σύστημα και όχι ενα μονο κεντρικό ηχείο για όλα (!)
Βαλτε και ενα SPOILERS ALERT, δεν βλάπτει για αυτούς που δεν έχουν δει ακόμα τη ταινία :wink:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Η γνωμη μου είναι πως εχουμε να κανουμε με μια πολύ καλη ταινια επιστ. Φαντασιας.
Εντονα τα στοιχεια Θριλερ στο μεγαλυτερο μερος της ταινιας και αναπαντεχα σκοτεινή.
Το πρωτο μερος της ταινιας είναι ένα σοκ . Καταιγισμός εικόνων και ήχων που σε τρομάζουν σε ξαφνιάζουν και σε κανουν να αναρωτιέσαι για το ποσο ευκολα μπορει ένας σκηνοθέτης να δώσει ωμά την απολυτη καταστροφή.
Καπου στη μεση της ταινιας υπηρχε κοιλια καθως οι σκηνες μεσα στο σπιτι με τον Tim Robins ηταν μεγαλύτερης διάρκειας από οσο θα πρεπε.
Εδώ θα λεγα πως ο Spilberg θελησε λιγο να αντιγραψει τον Οιωνο . Βεβαια με τον δικο του τροπο αλλα ο σκοπος και η ιδεα του εκλωβισμου στο σπιτι και το κλειστοφοβικό συναίσθημα έμοιαζε πολύ με αυτό του Οιωνού.
Το τελος δεν θα λεγα πως ηταν το καλυτερο. Αλλα ισως θα πρεπε να το περιμενουμε λογο της επαγγελματικής ιδιοτητας του συγγραφέα.
Οι οποιες αλλαγες που έγιναν σε σχεση με το βιβλιο δεν επηρέασαν σε καμοια περιπτωση την δομη τις ταινιας. Κάθε άλλο, την εκανα να γινει ποιο πιστευτή καθως το στορυ γραμμένο πριν από 100 χρονια θα ηταν δυσκολο να γινει πιστευτό στις μερες μας.
Οπωσδήποτε οι φανατικοί της Επιστ. Φαντασιας να τρεξουν να την δουν.
Να μην πανε να την δουν αυτοί που περιμενουν να δουν πολεμικη ταινια και μονο μπαμ μπουμ.
Μεν αυτά υπαρχουν σε αρκετα μεγαλο βαθμο στο πρωτο μισο της ταινια αλλα δεν είναι αυτος ο σκοπος και το το θεμα της.

Παντως αρνητική εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονος πως σε μια ακομα τανια με εξωγήινους αν και αυτοι ηταν πιο προχωρημένοι τεχνολογικα δεν ηταν ¨ντυμενοι¨.
Μα καλα τοσο hi tech alien και αυτοι να κανουν εισβολή τσίτσιδοι.
Τελικα ο μονος ντυμενος εξωγήινος από οσους εχω δει ως τωρα , είναι ο Predator.
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Την είδα χθές βράδυ στο Village!!
1. Η ταινία είναι αμερικάνικο θρίλλερ-επιστημονική φανταζία (με ζ), με σαφή υπονόούμενα στην τρομοκρατία, στην διάλυση της Ευρώπης και την καταστροφή της "πως είναι δυνατόν" καλύτερης πολεμικής μηχανής.
2. Απίστευτο χαμηλό που σίγουρα δημιουργεί από μόνο του τρόμο.
3. Πολύ καλή ερμηνεία της "μικρής" και του Κρούζ.
4. Σενάριο για πτωχούς τω πνεύματι "Μία κατα χιλιετηρίδες προηγμένη νοημοσύνη που έχει εμφάνιση τέρατος και δεν φοράει ρούχα"!!! :lol:
5. Σενάριο μέτριο, φτωχό τέλος, εξαιρετικά ηχητικά εφφέ αλλά

Μην την δείτε αργότερα σε TV.
Μην πάτε τα μικρά παιδάκια σας!
Αν θέλετε να τεστάρετε το subwoofer σας δείτε την στο home theater σας!
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Φτου την τρέλα τους. Αφησαν τσιτσιδους ολους τους τερατόμορφους και ντύσανε την Kim.
Αρχιζω να τα περνώ ελαφρως
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Φτου την τρέλα τους. Αφησαν τσιτσιδους ολους τους τερατόμορφους και ντύσανε την Kim.
Αρχιζω να τα περνώ ελαφρως
Είναι ανέραστοι φίλε Ανδρέα!!! :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
Και φαντάσου ότι μιλάμε για την εποχή που η Κim ήταν (σχεδόν) πιπίνι!!!! :twisted: :wink:
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Καλαμαράκια ή θράψαλλα?
"πατάτες" ή με τις ντομάτες?
Απίστευτο βλέμμα η Ντακότα του TAKEN!
Για αστείρευτο φλέμμα η ταινία του STEVEN!

P.S. Κάπου στο Γαλαξία, τα γέλια & τα κλάματα του ΟΡΣΟΝ παντρεύονται με τα ενδογήινα τέρατα που μας κυβερνούν.
 

Μηνύματα
1.494
Reaction score
0
Δεν ήταν το αριστούργημα, αλλά δεν ήταν κακή όπως αφήνετε να εννοηθεί.
Τουλάχιστον την έβγαλαν καλοκαιράκι και εδώ και δεν χρειάστηκε να φάμε όλο το hype στη μάπα μέχρι να κυκλοφορήσει.

Και το κοριτσάκι πράγματι πολύ καλό αλλά και ο Cruise σε διαφορετικό ρόλο από ότι συνήθως...

Μια συμβουλή: Δείτε τη στο Cine Καραϊσκάκη.
Θερινός αλλά με τρελλά μπάσα από τα subwoofers....
Αν το πρόκειται να το δείτε σε θερινό με ήχο της πλάκας, καλύτερα να περιμένετε να χτυπήσετε το DVD σε 3 μήνες και να του δώσετε να καταλάβει εκεί.

Και μην αργήσετε να πάτε και χάσετε τα προσεχώς: King Kong του Peter Jackson!
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
BOX OFFICE RESULTS
Βδομαδες προβολης
1 War of the Worlds 1 $113,282,000
2 Batman Begins 3 $154,146,000
3 Mr. and Mrs. Smith 4 $146,058,000

Σε μια βδομαδα προβολης 113 εκατομυρια την στιγμη που το Batman Begins στις τρεις βδομαδες ειναι στα 154.
Καθολου ασχημα καθως ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ανοιγματα .

Πηγη movies.com
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έχω ήδη σημειώσει στο organizer να προλάβω να αγοράσω και δεύτερο sub για το σπίτι.......Έχω ένα 3μηνο μπροστά μου!!! :D :lol: :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.292
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top