What Integrated stereo amp/speakers combo ?

Μηνύματα
74
Reaction score
57
Καλησπερα.
Χαιρομαι που σας ξαναβρισκω.
Στο θεμα.

Ειμαι μουσικοφιλος και ακουω τα παντα απο Hendrix,Doors,Stevie ray vaughn,Pink floyd μεχρι heavy rock/metal, pop, psychedelic.
Τα παντα δηλαδη εκτοσ απο σκυλαδικα και κλασσικη μουσικη.
Μενω στο εξωτερικο και μενω στο νοικι σε πολυκατοικια.
Εχω πολλα CDs, κασσετες και προσφατα αρχισα να ξανασχολουμαι με το βινυλιο και σκεφτομαι να αγοραζω μονο βινυλια πλεον λογω ποιοτητασ ηχου. Εχω γυρω στα 50 μεχρι στιγμης.

Θελω να φτιαξω ενα αξιοπρεπες συστημα δικαναλου ηχου που θα περιλαμβανει Integrated amp με πολυ καλο phono stage, cd player, turntable, casette player και φυσικα ενα καλο σετ ηχεια (οχι δαπεδου) που θα αποδιδουν οσο καλυτερα γινεται ολα τα ειδη μουσικης που ακουω χωρις να χρειαζομαι subwoofer η floorstanders.

Θελω να τονισω οτι με ενδιαφερει η συνολικη ποιοτητα ηχου στα χρηματα που θα δωσω και οχι οι διευκολινσεις εκτος απο ενα bluetooh για να παιζω μουσικη απο ipad. Αλλα σε καμια περιπτωση να επηρεασει την ποιοτητα και κατ επεκταση την αγορα του ενισχυτη. Ισως παρω αργοτερα μια μοναδα που σου δινει ολο το πακετο ραδιο,ιντερνετ ραδιο, μπλε δοντι κ.τ.λ.

Οσον αφορα την τιμη θελω να κινηθω στην μεσαια προς μεγαλη κατηγορια.
Θα ξεκινησω με τα περιφεριακα που εχω στο μυαλο μου τα οποια προφανως θα επηρασουν τα υπολοιπα, ωστε να παρετε μια γευση.

Τurntable > Rega rp3 / Pro-ject debut carbon dc esprit/2m

Speakers > Ειχα σκεφτει για τα b&w 685 s2 / dali zensor 3 αλλα φοβαμαι οτι δεν θα αποδιδουν τα μπασα που πρεπει επειδη ειναι σχετικα μικρα (bookselfs). Και οπως προανεφερα δεν θελω να μπλεξω με subwoofer η floorstanders. Και μετα θυμιθηκα εναν φιλο που ειχε μια πολυ καλη λυση, τα B&W DM601 S3 που ειναι καπου στην μεση σε σχεση με αυτο που ψαχνω. Αλλα ειδα οτι δεν βγαζει κατι αντιστοιχο σημερα η B&W.

Cd player > Αναλογα τον ενισχυτη, επειδη εχω δει οτι οι εταιριες προτεινουν τα αντιστοιχα combo.

Casette player > Δεν εχω ιδεα.

Ενισχυτης > η αβυσσος. Τωρα εδω τι να πω.. Εχω λιωσει να διαβαζω κριτικες για value for money και πολυ καλους Integrated amps στην μεσαια/υψιλομεσαια κατηγορια τιμης. NAD, ONKYO,REGA,CABRIDGE AUDIO,H/K etc. Τα χρηματα που μπορω και θελω να διαθεσω ειναι απο 500 ευρω και πανω εως και 1000 ευρω για κατι παρα πολυ καλο. Μεταχειρισμενο η καινουργιο δεν ειναι πολη μεγαλης σημασιας αρκει να πληρει τις ηχιτικες προυποθεσεις και να συνεργαζεται αψογα με τα υπολοιπα κοματια.
Αρχισα να ασχολουμαιμε τους καινουργιους YAMAHA A-5701/ A-S701, μετα πηγα στους Marantz PM7005 που ανεβαινουν σε τιμη και φτανουν το χιλιαρικο.
Διαβασα οτι γενικα οι YAMAHA ειναι σχετικα bright, in your face ηχος και εχουν καποιο θεμα στα μπασσα ενω οι Marantz ειναι warm, detailed και smooth, πιο μουσικοι γενικα. Και κλεινω προς τα κει γενικα.
Γενικα μ¨ενδιαφερει ο ενισχυτης να ειναι οσο πιο warm, detailed και μουσικος γινεται.
Εχω δει και μεταχειρισμενους YAMAHA και Marantz, προηγουμενα μοντελα σε πολυ καλες τιμες και αναρωτιεμαι αν εχει υπαρξει μεγαλη αλλαγη στην ποιοτητα και τον ηχο των καινουργιων μοντελων σε σχεση με λιγο παλιοτερα μοντελα.
Πχ. YAMAHA A-S700 / 200 ευρω, Marantz Pm-15S1 & SA15S1 / 1000 ευρω, Marantz PM7004 / 370 ευρω, NAD C356BEE / 390 ευρω.

Ακουω τις γνωμες και τις προτασεις σας για την περιπτωση μου. Πρωτιστως για τον ενισχυτη και τα ηχεια.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Last edited:

Μηνύματα
74
Reaction score
57
Ξεχασα να αναφερω οτι εχω ενα μικρο φετιχ με τα vu-meters.
Αν και δεν εχω δει κατι σοβαρο στην κατηγορια τιμης που ψαχνω το οποιο να εχει πανω και vu-meters.
Μαλλον ζηταω πολλα.. :)
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Πολλές ερωτήσεις , πολύ ψάξιμο .
Υπομονή να έχεις και θα πάρεις βοήθεια απ το avsite.gr.

Για αρχή θα σου πω , να μην σκεφτείς καθόλου την είσοδο bluetooth.
Bάζεις στην aux input κάτι τέτοιο και είσαι άνετος!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
βασικα για αρχη, αρχισε με τα ηχεια.
μετααα βλεπουμε.
 



Μηνύματα
74
Reaction score
57
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Για ηχεια , ολο και ποιο πολυ κλεινω προς τα B&W DM602 S3 μεταχειριςμενα προφανως, τα οποια ειναι τα μονα που δινουν λυση στο προβλημα -οχι sub, οχι επιδαπεδια.

Γενικα παντως σκεφτομαι εντονα την αγορα μεταχειρισμενων σε ολα τα κοματια που με ενδιαφερουν, διοτι διαπιστωνω οτι μπορω να παρω μηχανηματα υψηλοτερης ποιοτητας η εστω να κανω την δουλεια μου με λιγοτερα χρηματα.

Πχ. Βρηκα τα B&W DM602 S3 στα 320/420 € Θεωρειται καλη τιμη αυτη?
Και οπως ανεφερα και πιο πανω : YAMAHA A-S700 / 200 ευρω, Marantz Pm-15S1 & SA15S1 / 1000 ευρω, Marantz PM7004 / 370 ευρω, NAD C356BEE / 390ευρω.

Παντως συμφωνω με τον Νικ αρβανιτακης για το μπλουτουθ. Το τελευταιο που μ´απασχολει ειναι αυτο.

Cybernaut μπορεις να μου δωσεις καποια παραδειγματα ?

Ποια αποψη εχετε γενικα για τον ηχο μεταξυ yamaha - marantz?

Και ειδικα για την περιπτωση μου?
 
Last edited:

Y

Yiannis_B

Guest
Ακουω τις γνωμες και τις προτασεις σας για την περιπτωση μου.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Είσαι ο πρώτος ψυχίατρος που ζητά προτάσεις και βοήθεια, για την περίπτωσή του. :rolleyes:

 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Στο ρεζουμέ τώρα, πήγαινε άκουσε αυτά που σε ενδιαφέρουν, και άλλα, και ό,τι έχει το μαγαζί. Κατέληξε μετά από κανένα μήνα σε 4-5 κομμάτια, και ζήτα να τα ακούσεις στον χώρο σου.

Αλλιώς θα μπερδευτείς περισσότερο.

Και τι σημαίνει σκληρός ενισχυτής? Με ποια ηχεία? Αυτά πάνε πακέτο. Έχεις ακούσει Yamaha με Q Aqoustics , ή με Vandersteen, ή με Chario? Ρίξε τα 7άρια της ATC στον Yamaha, και θα τρέχεις να ξεφύγεις.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
57
Είσαι ο πρώτος ψυχίατρος που ζητά προτάσεις και βοήθεια, για την περίπτωσή του. :rolleyes:

xaxaxa
[DOUBLEPOST=1449837933][/DOUBLEPOST]Tωρα που κοιταζω και διαβαζω για τα DALI Zensor 5, φαινονται επισης πολυ ενδιαφερον.
Και τα βρισκω σε καλη τιμη καινουργια η μεταχειρισμενα. Ειναι καλυτερα απ τα B&W 602 s2 σε κλασση ηχου ?
Για να ξερω εαν ειναι να αποκλεισω το ενα απ τα 2 σετ ωστε να γινει πιο ευκολη και η επιλογη ενισχυτη.

Ποια ειναι καλη τιμη για μεταχειρισμενα 602 s2 και για τα DALI Zensor 5 αντιστοιχα ?

Χρειαζομαι ενισχυτη που να εχει ενσωματωμενο phono stage πανω το οποιο να ειναι καλης ποιοτητας οσο γινεται. Οποτε οι NAD ακυρο.
Γενικα ποιοι ενισχυτες συνεργαζονται καλα με 602 s2 και DALI Zensor 5 αντιστοιχα ? Κυριως τα DALI.

Περα απ το υποκειμενικο σιγουρα θα υπαρχουν καποιες γενικες ευρεως αποδεκτες αποψεις. Δεν μπορει.
Θελω, πριν παρω σβαρνα τα μαγαζια, που δεν ειναι και η καλητερη μου, να καταληξω σε 1-2 μαρκες.

Να αναφερω ξανα οτι τα χρηματα που μπορω να διαθεσω για ενισχυτη ειναι γυρω στα 500/800 ευρω κυριως.
(εως πολυ δυσκολα 1000 ευρω για κατι παρα πολυ καλο)

Τι γνωμη εχετε πχ. για Marantz vs YAMAHA ? Μιλαω για τις νορμαλ σειρες δηλ. PM για Marantz και AS για YAMAHA. Οχι τιποτα υψηλοτερο οικονομικα.
Ποια απ τις 2 προτιματε και γιατι ?
Ποια τα μουσικα χαρακτηριστικα της καθε εταιριας ?
Ποια μοντελα θα προτινατε απο καινουργια και μεταχειρισμενα ?
Ποια απ τις 2 τα παει καλυτερα με τα ειδη μουσικης που αναφερω ? Θελω να ακουω Pink Floyd και Metallica το ιδιο καλα.

Εχω υπογραμμισει γενικα τις σημαντικοτερες αποριες μου:)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Eπελεξε κατι καλυτερο απο τα 602S2, σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν καλυτερα κ πιο συγχρονα ηχεια. Το Dali που ανεφερες ειναι πιο μουσικο και γλυκοηχο ηχειο. Κοιτα και το Q-Acoustics 2050i και αν θες βασης με καλο μπασσο κ ραφινατο ηχο κοιτα Chario Syntar 516, 520.

Tα Yamaha Α-S ειναι πολυ τιμια μηχανηματα μα καλη κατασκευη, αξιοπιστια, λειτουργικοτητα, και καλη οδηγηση. O ηχος τους καλος overall. Τα Marantz ειναι ενα κλικ πιο μαλακα, οχι τοσο καλη οδηγηση αλλα το ιδιο αξιοπιστα, λειτουργικα κλπ. Για τα ακουσματα που ανεφερες μαλλον πας προς Yamaha , Νad κλπ.
 
Last edited:


Μηνύματα
183
Reaction score
11
Καλησπέρα και από μένα
Έχω τον Yamaha A-S2000 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ισορροπημένος καθαρός, δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής (1500 καινούργιος,750-1000 μετ/νος) Είναι πολύ τίμιος ενισχυτής, αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά θα ήθελα να το ξέρω, το μόνο που δεν είναι πολύ καλό είναι το phono που έχει, εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικό.
Επίσης είναι σημαντικό το ταίριασμα ενισχυτή ηχείων με τα προηγούμενα ηχεία που είχα δεν αναδεικνύει τα προσόντα του μόλις πήγα σε καλύτερο ηχείο έδειξε η διαφορά!
Επειδή είμαι φαν του μπάσου χωρίς να εννοώ με sub, με ηχεία βιβλιοθήκης δύσκολα θα ακούσεις καλό μπάσο, θα είναι μετρημένο
Για μένα αν είσαι φαν του μπάσου πας κατευθείαν σε κολόνες...
Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια
Επίσης το καινούργιο μοντέλο βγαίνει με VU :)
 


Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
η πλάκα είναι που πρόσφατα αγόρασα πικάπ και για να τεστάρω έβαλα βινυλιάκια
(μεταξύ άλλων )

ride the lightning
+
dark side of the moon


νταξ, δεν είμαι ο πρώτος αλλά κολλάει στα παραπάνω.

Ψυχίατρε πχ τώρα παίζει στην Χρυσή Ευκαιρία ένας NAD3020 ο οριτζινάλε με 300 Ε.
Πολύ καλή περίπτωση για την... περίπτωσή σου .
 


Μηνύματα
74
Reaction score
57
Έχω τον Yamaha A-S2000 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ισορροπημένος καθαρός, το μόνο που δεν είναι πολύ καλό είναι το phono που έχει, εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικό
Ψηνομαι για yamaha αλλα θελω να χει πολυ καλο phono απ την μανα του.
Τοσα λεφτα και να μην εχει, ειναι σπαστικο.

Επίσης είναι σημαντικό το ταίριασμα ενισχυτή ηχείων με τα προηγούμενα ηχεία που είχα δεν αναδεικνύει τα προσόντα του μόλις πήγα σε καλύτερο ηχείο έδειξε η διαφορα
Μπορεις να μου πεις ποια ειχες πριν και ποια πηρες μετα?

Ειναι τραγικες οι διαφορες μεταξυ παλιοτερων και νεοτερων μοντελων στα Yamaha? πχ. As700 vs 701, 800 vs 801...

Απο Rotel τι προτεινετε?
Ειχα διαβασει για τον Rotel RA-10 οτι τα παει παρα πολυ καλα με vinyl music.
http://www.whathifi.com/rotel/ra-10/review

Εχω μπερδευτει με την περιγραφη του ηχιτικου χαρακτηρα γενικα.
Πχ για τους μαραντζ λενε smooth, easy-going, warm. Τα παει καλα dali speakers.
Για rotel και yamaha λενε αλλα.. Δηλ αυτοι δεν ειναι μουσικοι?
Μετα διαβαζω οτι ο 6005 ειναι καλυτερος απο τον ροτελ ra10 ..
Βασικα εχω καταληξει σε rega rp3, μ´αρεσουν τα dali zensor7 speakers εμφανισιακα που αυτο παιζει ρολο για μενα. Και μ αρεσει και οι καινουργιοι μαραντζ εμφανισιακα που τα πανε και καλα με ta dali. Το προβλημα ειναι οτι αυτος ο συνδιασμος μπορει να μην τα παει καλα με την πιο heavy μουσικη.
Το θεμα ειναι οτι μου προτεινεται yamaha, rotel κτλ για την μουσικη που ακουω.. ο,τι νά´ναι.Πολυ μπερδεμα.
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Τα zensor 5 ειναι γλυκοηχα και μαλακα, θα συνεργαστουν καλα με ολους τους ενισχυτες που ανεφερες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top