Wifi streamer/DAC

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Συγχωρήστε μου την άγνοια επί του θέματος κι αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί (πιθανώς και πολλές φορές), καθότι ασχολούμαι περισσότερο με βελόνες και βραχίονες. Για το σαλόνι όμως, θα ήθελα μια συσκευή που θα μου επιτρέψει να στριμάρω μουσική. Δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω και σε ποια κατηγορία τιμής, οπότε είμαι αναμένω κατευθύνσεις από τους επαϊοντες. Η λίστα των απαιτήσεών μου είναι η εξής:
  • Να έχει ενσωματωμένο DAC, αλλά να μπορεί και να συνδεθεί με εξωτερικό DAC (αν θελήσω να αναβαθμίσω)
  • Να δέχεται streaming από iphone (Airplay 2?)
  • Να υποστηρίζει Qobuz
  • Να συνδέεται με τηλεόραση (HDMI? Optical?)
  • Να έχει έξοδο RCA
  • Δεν με ενδιαφέρει να έχει οθόνη για να βλέπω τα τραγούδια
  • Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις συμβουλές.
Παναγιώτης
 


Μηνύματα
42
Reaction score
23
Έχεις δει το Wiim pro ?
Να πω την αλήθεια μόλις έχω αρχίσει να ψάχνω, οπότε πρακτικά δεν έχω δει πολλά. Βλέπω καλές κριτικές για το Bluesound Node και το Cambridge Audio CXN V2. Αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να προσέξω. Σαφώς με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλω και ευκολία χρήσης.
Μέχρι στιγμής, στο κανονικό μου σύστημα, όταν θέλω να στριμάρω, χρησιμοποιώ το Audirvana σε Mac και καλώδιο USB για να τροφοδοτώ το LAB12 DAC1.
Τώρα θέλω ένα streamer που να έχει κι ενσωματωμένο DAC (μήπως έχουν όλα; δεν ξέρω), αλλά να μπορώ να χρησιμοποιήσω κι άλλο εξωτερικό DAC αν θελήσω, παρακάπτοντας το εσωτερικό DAC.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Να πω την αλήθεια μόλις έχω αρχίσει να ψάχνω, οπότε πρακτικά δεν έχω δει πολλά. Βλέπω καλές κριτικές για το Bluesound Node και το Cambridge Audio CXN V2. Αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να προσέξω. Σαφώς με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλω και ευκολία χρήσης.
Μέχρι στιγμής, στο κανονικό μου σύστημα, όταν θέλω να στριμάρω, χρησιμοποιώ το Audirvana σε Mac και καλώδιο USB για να τροφοδοτώ το LAB12 DAC1.
Τώρα θέλω ένα streamer που να έχει κι ενσωματωμένο DAC (μήπως έχουν όλα; δεν ξέρω), αλλά να μπορώ να χρησιμοποιήσω κι άλλο εξωτερικό DAC αν θελήσω, παρακάπτοντας το εσωτερικό DAC.
Για το bluesound ότι θες ρώτα με , το έχω ξεψαχνίσει
Το μόνο που δεν έχω ψάξει είναι το streaming από τοπικά αρχεία …δεν έχω :p
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Για το bluesound ότι θες ρώτα με , το έχω ξεψαχνίσει
Το μόνο που δεν έχω ψάξει είναι το streaming από τοπικά αρχεία …δεν έχω :p
Σαφώς θα ήθελα να μάθω περισσότερα από κάποιον που το έχει ξεψαχνίσει.
Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά του; Τι του λείπει; Πώς συγκρίνεται με τον ανταγωνισμό του;
Αξίζει τελικά τα λεφτά που ζητάει;
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Κι εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για streaming, καθώς δεν έχω τοπικά αρχεία, μόνο δίσκους (οι νεότεροι τους αποκαλούν 'βινύλια').
 



Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Συγχωρήστε μου την άγνοια επί του θέματος κι αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί (πιθανώς και πολλές φορές), καθότι ασχολούμαι περισσότερο με βελόνες και βραχίονες. Για το σαλόνι όμως, θα ήθελα μια συσκευή που θα μου επιτρέψει να στριμάρω μουσική. Δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω και σε ποια κατηγορία τιμής, οπότε είμαι αναμένω κατευθύνσεις από τους επαϊοντες. Η λίστα των απαιτήσεών μου είναι η εξής:
  • Να έχει ενσωματωμένο DAC, αλλά να μπορεί και να συνδεθεί με εξωτερικό DAC (αν θελήσω να αναβαθμίσω)
  • Να δέχεται streaming από iphone (Airplay 2?)
  • Να υποστηρίζει Qobuz
  • Να συνδέεται με τηλεόραση (HDMI? Optical?)
  • Να έχει έξοδο RCA
  • Δεν με ενδιαφέρει να έχει οθόνη για να βλέπω τα τραγούδια
  • Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις συμβουλές.
Παναγιώτης
Eχεις ενα dac με πολυ καλό ήχο και το πιο πιθανό να δουλεύεις το streamer μόνο σαν transport (ψηφική σύνδεση με το dac σου),αλλά αφού θέλεις να έχει και αναλογική έξοδο,τότε το bluesound είναι μια καλή επιλογή.Εχει και HDMI ARC που σε ενδιαφέρει,μπορεί να συνδεθεί με το dac σου και πολύ καλή εφαρμογή για τον χειρισμό της. Για μένα δεν χρειάζεται να ανέβεις πιο πάνω και ισως να σε καλύψει ακόμα και το Wiim pro (έχει μόνο οπτική είσοδο για το dac του και είναι υποδεέστερο από το node ηχητικά).
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Eχεις ενα dac με πολυ καλό ήχο και το πιο πιθανό να δουλεύεις το streamer μόνο σαν transport (ψηφική σύνδεση με το dac σου),αλλά αφού θέλεις να έχει και αναλογική έξοδο,τότε το bluesound είναι μια καλή επιλογή.Εχει και HDMI ARC που σε ενδιαφέρει,μπορεί να συνδεθεί με το dac σου και πολύ καλή εφαρμογή για τον χειρισμό της. Για μένα δεν χρειάζεται να ανέβεις πιο πάνω και ισως να σε καλύψει ακόμα και το Wiim pro (έχει μόνο οπτική είσοδο για το dac του και είναι υποδεέστερο από το node ηχητικά).
Ευχαριστώ πολύ για το feedback.
Να πω την αλήθεια, η κατάσταση είναι κάπως πιο πολύπλοκη από αυτήν που ανέφερα αρχικά. Πιο συγεγκριμένα, έχω δυο συστήματα, ένα 'hi-fi' όπου βρίσκεται το LAB12 DAC1, κι ένα δεύτερο το οποίο βρίσκεται στο σαλόνι, όπου δεν υπάρχει DAC.
Επίσης, έχοντας μελετήσει το θέμα τις τελευταίες μέρες, αποφάσισα και προχώρησα στην αγορά του Wiim Pro, με σκοπό να το χρησιμοποιήσω στο σαλόνι, για να συνδεθεί με την τηλεόραση και επίσης για να μπορώ απλά να στριμάρω μουσική. Ξέρω ότι αν θέλω υψηλής ποιότητας μουσική, θα πρέπει να συνδέσω ένα νέο DAC στο Wiim.
Εναλλακτικά, μπορεί αργότερα να μεταφέρω το Wiim Pro στο 'hi-fi' σύστημα, για να συνδεθεί με το LAB12 DAC1, αντί για το USB καλώδιο, που συνδέει το Mac με το LAB12 DAC1. Τότε πιθανώς να πάρω ένα Eversolo για το σαλόνι. Σ΄ αυτήν την περίπτωση δεν φαντάζομαι να χρειαστώ ένα επιπλέον DAC για το σαλόνι, αλλά το Eversolo θα παίζει τον ρόλο streamer+DAC.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Aρα η αγορά έγινε, όποτε μπορούν να γίνουν και οι οποίες δοκιμές και στα δυο συστήματα. Το Εversolo είναι πολύ καλό, αλλά και πάλι ο ήχος του, ουσιαστικά είναι στα ίδια επίπεδα που μπορεί να δώσει ένα αυτόνομο dac, της κατηγορίας των 400-500 ευρώ. (προφανώς σε συνδυασμό με κάποιο digital transport.....υπολογιστή ή κάτι άλλο).

 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Aρα η αγορά έγινε, όποτε μπορούν να γίνουν και οι οποίες δοκιμές και στα δυο συστήματα. Το Εversolo είναι πολύ καλό, αλλά και πάλι ο ήχος του, ουσιαστικά είναι στα ίδια επίπεδα που μπορεί να δώσει ένα αυτόνομο dac, της κατηγορίας των 400-500 ευρώ. (προφανώς σε συνδυασμό με κάποιο digital transport.....υπολογιστή ή κάτι άλλο).

Ομολογώ ότι η εμπειρία μου από streamers είναι ανύπαρκτη, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Όταν -πριν αρκετά χρόνια- έκανα μια σύγκριση 4-5 διαφορετικών DACs την ίδια στιγμή στο δικό μου σύστημα, κατέληξα με μεγάλη βεβαιότητα στο LAB12 DAC1, καθώς είχε σημαντικά καλύτερο ήχο σε σχέση με τα υπόλοιπα (μάλλον λόγω της ladder R2R αρχιτεκτονικής σε σχέση με τα sigma-delta).
Αν όντως και το Eversolo, που έχει πάρει τόσο καλές κριτικές, διαθέτει ένα 'μέτριο' DAC, τότε θα σκεφτόμουν μόνο τον συνδυασμό streamer + εξωτερικό DAC.
Το ερώτημα λοιπόν είναι αν -καθαρά ως streamer (και άσχετα από το DAC)- το Wiim Pro μπορεί να συγκριθεί με το Eversolo...
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Aρα η αγορά έγινε, όποτε μπορούν να γίνουν και οι οποίες δοκιμές και στα δυο συστήματα. Το Εversolo είναι πολύ καλό, αλλά και πάλι ο ήχος του, ουσιαστικά είναι στα ίδια επίπεδα που μπορεί να δώσει ένα αυτόνομο dac, της κατηγορίας των 400-500 ευρώ. (προφανώς σε συνδυασμό με κάποιο digital transport.....υπολογιστή ή κάτι άλλο).

Tanto έλα να ακούσεις το eversolo και να κρίνεις.....το ενσωματωμένο dac είναι εξαιρετικό. Κάνε τηλ. για ακρόαση.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ομολογώ ότι η εμπειρία μου από streamers είναι ανύπαρκτη, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Όταν -πριν αρκετά χρόνια- έκανα μια σύγκριση 4-5 διαφορετικών DACs την ίδια στιγμή στο δικό μου σύστημα, κατέληξα με μεγάλη βεβαιότητα στο LAB12 DAC1, καθώς είχε σημαντικά καλύτερο ήχο σε σχέση με τα υπόλοιπα (μάλλον λόγω της ladder R2R αρχιτεκτονικής σε σχέση με τα sigma-delta).
Αν όντως και το Eversolo, που έχει πάρει τόσο καλές κριτικές, διαθέτει ένα 'μέτριο' DAC, τότε θα σκεφτόμουν μόνο τον συνδυασμό streamer + εξωτερικό DAC.
Το ερώτημα λοιπόν είναι αν -καθαρά ως streamer (και άσχετα από το DAC)- το Wiim Pro μπορεί να συγκριθεί με το Eversolo...
Δεν είπα ότι έχει ένα μέτριο dac, απλά ο ήχος του είναι ισοδύναμος με ένα dac 400 - 500 ευρώ και αυτό είναι κάτι αναμενόμενο, αφού η συσκευή κάνει και ένα σωρό αλλά πράγματα και αυτό έχει αντίκτυπο στο κόστος της. Ηχητικά είναι στα ίδια επίπεδα (αν και με λίγο διαφορετικό dac chip) με το dac της εταιρείας Ζ6 που κοστίζει περίπου 450 ευρώ. Ο ήχος όμως είναι πολύ κάλος έτσι και αλλιώς (μπορούμε πλέον να έχουμε πολύ κάλο ήχο, ακόμα και με dac των 200 ευρώ.).
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, το Eversolo είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή, για streamer με λογικό κόστος. Τώρα αν απλά αξίζει το παραπάνω κόστος (χ4), από το wiim pro για κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει απλά σαν transport........ νομίζω πως όχι, αλλά όποιος μπορεί (οικονομικά) θα πάει στο Eversolo.
Tanto έλα να ακούσεις το eversolo και να κρίνεις.....το ενσωματωμένο dac είναι εξαιρετικό. Κάνε τηλ. για ακρόαση.
Aπάντησα πιο πάνω σχετικά........από εκεί και πέρα,απλά να πω ότι ψήνομαι να το αγοράσω,γιατί η λύση laptop+usb dac,είναι κάτι που με κουράζει και μονο για ακρόαση με ακουστικά την επιλέγω πλεον.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Το παρέλαβα το Wiim Pro.
Στήθηκε πολύ εύκολα. Δεν μπορώ όμως να πω "εντυπωσιάστηκα" από τον ήχο (το αντίθετο θα έλεγα). Μήπως πρέπει να κάνω υπομονή, μπας και στρώσει κάπως; Το έχω βάλει να παίζει για μερικές ώρες χωρίς να το ακούω.
Από την άλλη, μήπως έχω κακομάθει με τα πικάπ (Lenco L78 και Roksan Xerxes) και έχω υπερβολικές προσδοκίες;
Πάντως όταν παίζω ψηφιακά με καλώδιο USB από το Mac (Audirvana) στο DAC (Lab12 DAC1), θεωρώ ότι ο ήχος πολύ καλός, σαφώς καλύτερος συγκριτικά με το Wiim μέσω ομοαξονικού καλωδίου στο Lab12 DAC1.
Ας μη συζητήσω για το Line Out του Wiim Pro μέσω RCA κατευθείαν στην είσοδο του προενισχυτή μου (Croft Micro25R). Ο ήχος ήταν αφενός αρκετά αναιμικός, αλλά και ταυτόχρονα φαινόταν σαν να υπερφόρτωνε την είσοδο του προενισχυτή. Δοκίμασα όλιες τις σχετικές ρυθμίσεις εξόδου (2V, 1V,... έως 500mV), αλλά δεν είδα πολύ ουσιαστική βελτίωση.
Πρέπει να κάνω κι άλλες ακροάσεις.
Υπάρχει κάποιος που το έχει πάρει το Wiim, ώστε να μου δώσει κάποιες συμβουλές;
Για να δούμε αν το 'στρώσιμο' φέρει κάποια βελτίωση...
 



Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Πάντως όταν παίζω ψηφιακά με καλώδιο USB από το Mac (Audirvana) στο DAC (Lab12 DAC1), θεωρώ ότι ο ήχος πολύ καλός, σαφώς καλύτερος συγκριτικά με το Wiim μέσω ομοαξονικού καλωδίου στο Lab12 DAC1.
Αναμενόμενο......αλλά για τι διαφορά μιλάμε? Και αν αυτή η διαφορά έχει νόημα και φυσικά αν θα δικαιολογούσε μια αγορά ενός digital transport (αφού υπάρχει το καλό dac), με πενταπλάσιο κόστος.
 





Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.825
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top