Windows 11

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.049
φύγανε μετά από update... αμήν!
btw τρελό performance στα παιχνίδια το μηχανάκι για τα λεφτά του. HP Victus 15-fa0019nv Laptop :)
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Υπάρχει ακόμα το υπέροχο πληκτρολόγιο US-International, που σου επιτρέπει να βάζεις διακριτικά, τόνους, κλπ στα λατινικά γράμματα χωρίς να έχεις φορτώσει τις γλώσσες;
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Τρια καινουρια θεματακια, που εμφανιστηκαν μετα απο διάφορα updates.

1. Στον Explorer τα εικονιδια των directory (οχι των αρχειων) σε τυχαιους φακελους, ξαφνικα είτε μικραινουν είτε αποκτούν μαυρο φοντο. Αν κανω διαγραφη του thumbnail cache επανερχονται, αλλα "ξαναχαλανε" συντομα με τον ιδιο τροπο στους ιδιους ή διαφορετικούς φακελους.

2. Το search του Explorer, απο οταν αλλαξε η θεση του, τις περισσοτερες φορες μου σβηνει μονο του τα "κενα" οταν γραφω για να κανω αναζητηση. Παω να γραψω πχ "new file" στο search box kai το κενο σβηνεται μονο του την ωρα που ξεκιναω να γραφω την δευτερη λεξη!

3. Αν εχω ανοιχτο παραθυρο Explorer και δουλευω σε αλλο προγραμμα full screen, οταν κανω save χανεται το ενεργο παραθυρο της εφαρμογης και μου πεταει το παραθυρο του Explorer. Αν πατησω στο εικονιδιο της εφαρμογης στο taskbar δεν γινεται τιποτα, ο μονος τροπος να ξαναερθει το παραθυρο της εφαρμογης στο προσκηνιο ειναι να κανω minimize τον Explorer.

Windows 11 Pro 23H2
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Τρια καινουρια θεματακια, που εμφανιστηκαν μετα απο διάφορα updates.

1. Στον Explorer τα εικονιδια των directory (οχι των αρχειων) σε τυχαιους φακελους, ξαφνικα είτε μικραινουν είτε αποκτούν μαυρο φοντο. Αν κανω διαγραφη του thumbnail cache επανερχονται, αλλα "ξαναχαλανε" συντομα με τον ιδιο τροπο στους ιδιους ή διαφορετικούς φακελους.

2. Το search του Explorer, απο οταν αλλαξε η θεση του, τις περισσοτερες φορες μου σβηνει μονο του τα "κενα" οταν γραφω για να κανω αναζητηση. Παω να γραψω πχ "new file" στο search box kai το κενο σβηνεται μονο του την ωρα που ξεκιναω να γραφω την δευτερη λεξη!

3. Αν εχω ανοιχτο παραθυρο Explorer και δουλευω σε αλλο προγραμμα full screen, οταν κανω save χανεται το ενεργο παραθυρο της εφαρμογης και μου πεταει το παραθυρο του Explorer. Αν πατησω στο εικονιδιο της εφαρμογης στο taskbar δεν γινεται τιποτα, ο μονος τροπος να ξαναερθει το παραθυρο της εφαρμογης στο προσκηνιο ειναι να κανω minimize τον Explorer.

Windows 11 Pro 23H2

Η αναβάθμιση 23Η2 έχει προκαλέσει διάφορα προβλήματα. Ο Windows Explorer είναι το μεγαλύτερο θύμα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα format στο κύριό μου σύστημα μετά από αρκετά χρόνια. Ακόμα παιδεύομαι να το φέρω στο επίπεδο που το θέλω και είχα συνηθίσει. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ενώ έβαλα "παλιότερη" stable έκδοση από την τελευταία beta που είχα, εμφανίστηκαν επιλογές που δεν είχα.

Ο explorer συνεχίζει να κάνει τα δικά του. Το 3 το έχω δει σίγουρα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Σε μένα δεν κάνει refresh. Επικολλώ ή σβήνω ας πούμε ένα αρχείο, και για να ενημερωθεί το παράθυρο, πρέπει να το φρεσκάρω (F5).
Μου το κάνει στη φρέσκια εγκατάσταση πού και πού. Στην παλιά την ημι-κατεστραμμένη δεν το έκανε. :roflmao:
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Σε μένα δεν κάνει refresh. Επικολλώ ή σβήνω ας πούμε ένα αρχείο, και για να ενημερωθεί το παράθυρο, πρέπει να το φρεσκάρω (F5).
Αυτό το bug συνοδεύει το Windows Explorer από τα 7. Έρχεται και ξαναφεύγει...
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Ένα νέο bug εμφανίστηκε στα Windows εδώ και λίγες μέρες. Σε κάποια συστήματα το Windows Update μετονόμασε όλους τους εγκατεστημένους εκτυπωτές σε HP LaserJet M101-M106, ασχέτως μοντέλου και μάρκας.

Υπήρξε κάποιο λάθος στα metadata καθώς αλλάζει μόνο η ονομασία χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργικότητα. Φανταστείτε όμως να υπάρχουν 2,3,4 διαφορετικοί εκτυπωτές και να έχουν όλοι το ίδιο όνομα.

Το bug όμως πήρε μεγαλύτερη διάσταση επειδή η λάθος ονομασία κάνει trigger το update και εγκαθιστά το app HP Smart ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν καμία συσκευή HP. :biggrin:

Windows Update accidentally renames all printers to HP M101-M106 on Windows 11, Windows 10 (windowslatest.com)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.622
Κάτσε να πάρω τηλέφωνο τον Γονδολέτα να τον βρίσω! :)
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Η αναβάθμιση 23Η2 έχει προκαλέσει διάφορα προβλήματα. Ο Windows Explorer είναι το μεγαλύτερο θύμα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα format στο κύριό μου σύστημα μετά από αρκετά χρόνια. Ακόμα παιδεύομαι να το φέρω στο επίπεδο που το θέλω και είχα συνηθίσει. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ενώ έβαλα "παλιότερη" stable έκδοση από την τελευταία beta που είχα, εμφανίστηκαν επιλογές που δεν είχα.

Ο explorer συνεχίζει να κάνει τα δικά του. Το 3 το έχω δει σίγουρα.
Γενικά πολλά θέματα με Windows explorer σε πολλά μηχανήματα, ακόμη κι από την πρώτη αναβάθμιση απο Windows 10 σε 11...

Με βλέπω σύντομα να πηγαίνω για format στο Mediacenter και στο laptop και να γυρίζω σε 10άρια αλλά πού χρόνος γαρ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Γενικά πολλά θέματα με Windows explorer σε πολλά μηχανήματα, ακόμη κι από την πρώτη αναβάθμιση απο Windows 10 σε 11...

Με βλέπω σύντομα να πηγαίνω για format στο Mediacenter και στο laptop και να γυρίζω σε 10άρια αλλά πού χρόνος γαρ...
Δεν γυρίζω πίσω αλλά θεωρώ απαράδεκτες τέτοιες προχειρότητες από την μεγαλύτερη εταιρεία λογισμικού στον κόσμο.

Πριν κάνω το φόρματ που έγραψα πιο πριν, πίστευα ότι για όλα τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα που είχα έφταιγε η ταλαιπωρημένη παλιά εγκατάσταση. Με τη φρέσκια κάποια ενοχλητικά bugs παρέμειναν κι έτσι κατάλαβα ότι ήμουν υπερβολικά αισιόδοξος.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν γυρίζω πίσω αλλά θεωρώ απαράδεκτες τέτοιες προχειρότητες από την μεγαλύτερη εταιρεία υπηρεσιών λογισμικού στον κόσμο.

Πριν κάνω το φόρματ που έγραψα πιο πριν, πίστευα ότι για όλα τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα που είχα έφταιγε η ταλαιπωρημένη παλιά εγκατάσταση. Με τη φρέσκια κάποια ενοχλητικά bugs παρέμειναν κι έτσι κατάλαβα ότι ήμουν υπερβολικά αισιόδοξος.
Έκανα μία μικρή αλλά σημαντική προσθήκη :)
Από τότε που την είδαν rolling release / Windows as a service, το QA έχει πάει περίπατο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Δεν γυρίζω πίσω αλλά θεωρώ απαράδεκτες τέτοιες προχειρότητες από την μεγαλύτερη εταιρεία λογισμικού στον κόσμο.
Windows 12 τον Ιούνιο, πιθανότατα. (Χε χε χε)...
 

Μηνύματα
975
Reaction score
2.119
Microsoft και bugs είναι συνώνυμο, κακώς τρέχετε να βάλετε την τελευταία έκδοση, πάνω που τα 10ρια ωρίμασαν βγήκαν τα 11, πάντως εντύπωση μου προκαλεί ότι έχει περάσει καιρός από τότε που τα 11 κυκλοφόρησαν και ακόμα ακούω παντού τριγύρω μου για διάφορα θέματα που είναι πανεύκολο να επιλυθούν και τα οποία επιμένουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Εδώ και λίγες μέρες ο Edge που χρησιμοποιώ μου ζητάει καθημερινά να κάνω νέο login. Ψάχνοντας τη λύση (χωρίς αποτέλεσμα) έπεσα σε ένα ενδιαφέρον θέαμα. Στο activity του λογαριασμού μου στη Microsoft γίνονται καθημερινά προσπάθειες sign-in.


Web capture_3-2-2024_11373_account.live.com.jpeg



φφφ.jpeg



Η απάντηση:

Unsuccessful sign-in attempts - Microsoft Community
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.622
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Και καλά κάνει. 15ετίας και βάλε επεξεργαστές αποκλείει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.195
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top