Windows 11


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
εμένα πρακτικά δεν πέφτει ποτέ για ύπνο , για κάποιο λόγο ξυπνάει σε λίγα δευτερόλεπτα και φυσικά ανάβει και την οθόνη
δεν έχω βρει άκρη (ΓΤΚΟ )
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Δεν κατάφερα να τους ενεργοποιήσω. Το exe που υπάρχει μέσα το zip δεν τρέχει. Τί άλλο μπορώ να κάνω;

Με δεξι κλικ κανε extract τα αρχεια σε μια θεση και επελεξε του να παρει απο εκει drivers(force).
εμένα πρακτικά δεν πέφτει ποτέ για ύπνο , για κάποιο λόγο ξυπνάει σε λίγα δευτερόλεπτα και φυσικά ανάβει και την οθόνη
δεν έχω βρει άκρη (ΓΤΚΟ )
Κατι ειναι ενεργοποιημενο και το κραταει σε εγρηγορση,μηπως εχεις κανενα wake on lan σε θεση on η απο usb?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Δεν ξέρω την ειδοποιό διαφορά του L, αλλά κάνε μια δοκιμή. Σύνδεσέ τον να τον δεί το δύστημα -αν τον δει- και μετά τρέξε και τον updater.

Εγκατέστησα τον epson updater αλλά δυστυώς δε βλέπει τον εκτυπωτή (ούτε από USB ούτε από δίκτυο).

Με δεξι κλικ κανε extract τα αρχεια σε μια θεση και επελεξε του να παρει απο εκει drivers(force).
Αυτό θυμάμαι ότι κάναμε σε παλιά windows. Δε βλέπω σχετική επιλογή στα WIN11, δηλ. να πάρει τα drivers από συγκεκριμένο φάκελο/αρχείο. Πρόοδος.

(BTW, το μακ βλέπει μια χαρά τον παλιό-πρίντερ, ούτε downloads, ούτε τίποτα! Τυπώνει και δικτυακά, μέσω καλωδίου και WIFI)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
εμένα πρακτικά δεν πέφτει ποτέ για ύπνο , για κάποιο λόγο ξυπνάει σε λίγα δευτερόλεπτα και φυσικά ανάβει και την οθόνη
δεν έχω βρει άκρη (ΓΤΚΟ )
Μπορείς να δεις μέσα στο Event Viewer τι είναι αυτό που τον ξυπνάει.
Logs > System > Filter Current Log > Power-Troubleshooter
Εναλλακτικά, παίζει και γραμμή εντολών:
powercfg -lastwake
powercfg -devicequery wake_armed
powercfg -waketimers


Εμένα πρόσφατα την έκανε η σαβούρα της HP που εγκαταστάθηκε με το "έτσι θέλω", ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν HP printer :p
 


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Μπορείς να δεις μέσα στο Event Viewer τι είναι αυτό που τον ξυπνάει.
Logs > System > Filter Current Log > Power-Troubleshooter
Εναλλακτικά, παίζει και γραμμή εντολών:
powercfg -lastwake
powercfg -devicequery wake_armed
powercfg -waketimers


Εμένα πρόσφατα την έκανε η σαβούρα της HP που εγκαταστάθηκε με το "έτσι θέλω", ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν HP printer :p
powercfg -lastwake
Wake History Count - 0

powercfg -devicequery wake_armed
Realtek Gaming 2.5GbE Family Controller #3
USB4 Root Router (001)
USB4 Root Router (003)

τι σε λέει αυτό;
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Ότι δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί η κάρτα δικτύου και usb, αν καταλαβαίνω καλά... κάπου στις ρυθμίσεις τους (πιθανότερα στο Bios) πρέπει να υπάρχει η απενεργοποίηση αυτής της δυνατότητας.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Ότι δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί η κάρτα δικτύου και usb, αν καταλαβαίνω καλά... κάπου στις ρυθμίσεις τους (πιθανότερα στο Bios) πρέπει να υπάρχει η απενεργοποίηση αυτής της δυνατότητας.
Το ρημάδι είχε ενεργοποιημένο το wakeup on lan , το έσβησα και μάλλον δούλεψε, αύριο θα δείξει
 
Last edited by a moderator:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Εγκατέστησα τον epson updater αλλά δυστυώς δε βλέπει τον εκτυπωτή (ούτε από USB ούτε από δίκτυο).



Αυτό θυμάμαι ότι κάναμε σε παλιά windows. Δε βλέπω σχετική επιλογή στα WIN11, δηλ. να πάρει τα drivers από συγκεκριμένο φάκελο/αρχείο. Πρόοδος.

(BTW, το μακ βλέπει μια χαρά τον παλιό-πρίντερ, ούτε downloads, ούτε τίποτα! Τυπώνει και δικτυακά, μέσω καλωδίου και WIFI)
IMG_0049.jpeg


Το find drivers σε πηγαίνει σε γενικές πληροφορίες της microsoft. Δεξί κλικ ή άλλη επιλογή για τον εκτυπωτή δεν έχει.
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Σκέφτομαι την αγορά ενός dell laptop 5ετιας refurbished που έχει επάνω windows 10pro , ζήτησα από το κατάστημα αν γίνεται να μου παραδοθεί με 11pro (μιας και το έκανα πρόσφατα σε άλλο κατάστημα που αγόρασα desktop όπου μου το παρέδωσαν με 11αρια δωρεάν)και ζητούν 30 ευρώ επιπλέον , αν το αγοράσω ως έχει δεν μπορώ να το αναβαθμίσω στα 11 όπως έγινε με προηγούμενο pc που είχα και από 8 πήγε με update στα 10 ;
 


Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
I5-6300U , σε άλλο κατάστημα μου είπαν πως το κάνουν αλλά έχουν την έκδοση με 1366χ768 οθόνη, ενώ αυτό που βρήκα είναι με 1920χ1080 και περισσότερα nits .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μην το πάρεις, έχει αργό επεξεργαστή και παίρνει windows 11 με παραχωρήσεις (ανεπίσημα). Αξίζει να το πάρεις, αν διατηρήσεις τα windows 10 έως την εκπνοή του 2025 και μετά βάλεις linux. Αν πρέπει να έχεις windows 11, βρες ένα λάπτοπ με επεξεργαστή τουλάχιστον 8ης γενιάς, κατά προτίμηση i5-8350u και άνω (κατά τη γνώμη μου, 14άρι thinkpad ή Dell latitude).
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Ευχαριστώ, δυστυχώς Linux δεν παίζει καθώς το θέλω για μία εφαρμογή διαγνωστικού που τρέχει μόνο σε windows. Δεν πιέζομαι χρονικά οπότε θα ψάξω με επεξεργαστή σαν τον προτεινόμενο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
February 29, 2024—KB5034848 (OS Builds 22621.3235 and 22631.3235) Preview - Microsoft Support

Highlights
  • New! The Phone Link settings page has a new name: Mobile devices. Go to Settings > Bluetooth & devices > Mobile devices.
  • New! You can now use the Snipping Tool on your PC to edit the most recent photos and screenshots from your Android device. You will get an instant notification on your PC when your Android device captures a new photo or screenshot. To turn this on, go to Settings > Bluetooth & devices > Mobile devices. Choose Manage devices and allow your PC to access your Android device.
  • New! This update adds support for the USB 80Gbps standard. It is the next generation of USB4 that has twice the bandwidth of USB 40Gbps. To use USB 80Gbps, you must have a compatible PC and USB4 or Thunderbolt™ peripheral.

 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
March 12, 2024—KB5035853 (OS Builds 22621.3296 and 22631.3296) - Microsoft Support

Although this patch includes various fixes and improvements, the most important changes will be available for users in the European Union (EU) since this is the update that brings the enhancements to comply with the Digital Markets Act (DMA). This includes the ability to uninstall Microsoft Edge, Bing, OneDrive, and virtually any app. The update KB5035853 modifies the operating system so that third-party companies can provide news feeds for the Widgets and web search capabilities to replace Bing results.
 


Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μια άσχετη ερώτηση. Έχω τα Windows 10 και μου βγάζει επιλογή για αναβάθμιση Windows 11.
Δυστυχώς ο ssd που έχω ως σκληρό έχει ελεύθερο χώρο 4 gb και δε νομίζω να επαρκεί.
Σκέφτομαι να αγοράσω μεγαλύτερο ssd samsung και να αντιγράψω εντελώς τα πάντα από τον παλιό sad στο νέο,δηλαδή μόλις γίνει κλονος να ανοίξω κανονικά Windows,ρυθμίσεις και όλα στο νέο ssd. Ξέρετε κάποιο καλό πρόγραμμα που να το κανει;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Η Samsung έχει δικό της πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά (που λειτουργεί άψογα) οπότε αν όντως αγοράσεις Samsung όπως λες, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Βέβαια ούτε και τα windows 11 χρειάζεσαι, οπότε αν δεν έχεις άλλον λόγο να αλλάξεις δίσκο, δεν έχει νόημα.

Φυσικά αν έχεις μόνο 4gb διαθέσιμα (και δεν μπορείς να τον "καθαρίσεις") τότε μάλλον χρειάζεται νέο δίσκο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.106
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top