Xiaomi mi a1 (4GB / 64GB)





Μηνύματα
954
Reaction score
518
Αυτο με τις μετρήσεις ειχα διαβασει κ παλιοτερα για τα xiaomi.

Η ιδια εταιρια δεν αναγραφει κατι..... Και παλιότερα κατι θυμαμαι ελεγε για 1.1 κατι τετοιο αλλα στο ιδιο αρθρο ελεγε οτι πληρωσαν να το κανουν γυρω στο 1.1. Οι περισσότερες μετρήσεις που υπάρχουν λενεγ για πανω απο 1.5.

Εγω ταλαντευομαι χοντρα για xiaoxi κ ο μονος λογος που δεν πηρα ποτε ηταν καθαρα αυτος.

γτ εχει το αμερικανικο πιο πολυ απο το ευρωπαϊκό;
 
Last edited:

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Είναι dual SIM CARD οπότε λογικό να έχουν μεγαλύτερη ακτινοβολία. Δείτε και


Theoretically, therefore a dual SIM phone radiates 2X more than a single SIM device. In practise, because of optimization of phone components and architecture, the device radiates 40–80% higher than a single SIM device.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Είναι dual SIM CARD οπότε λογικό να έχουν μεγαλύτερη ακτινοβολία..
Αν εσύ έχεις μόνο μιά SIM; πέφτει το επίπεδο ακτινοβολίας;
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Αν εσύ έχεις μόνο μιά SIM; πέφτει το επίπεδο ακτινοβολίας;
3. Even when you using only 1 SIM on a dual SIM phone, the blank SIM is still communicating with nearby towers. This forms the basis of emergency calls that you can call the police or paramedics with, in case you dont get a signal or the phone doesnot unlock.

[...]

The SAR value of dual SIM mobile phone is always higher than its single SIM counterpart. Please be sure to purchase dual SIM phones with a SAR value closer to or lesser than 1W/Kg.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Και εγώ ο μόνος λόγος που δεν παίρνω XIAOMI είναι η ακτινοβολία. Και τα dual ακόμα χειρότερα.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Δεν θα ανησυχούσα καθόλου για τον δείκτη SAR . Όλα τα κινητά εκπέμπουν και πρακτικά δεν πρέπει να μιλάμε στο κινητό πάνω απο δυο λεπτά ανά κλήση. Αν κάποιος χρειάζεται να μιλάει περισσότερο χρειάζεται hands free.

Θα ανησυχούσα απείρως περισσότερο για το Wi-fi είτε στο σπίτι είτε στην δουλειά, αυτό είναι επικίνδυνο.

Κάποιο κινητό με διπλάσιο δείκτη SAR δεν σημαίνει οτι απλά είναι πιο επικίνδυνο για την υγεία μας από πλευράς ακτινοβολίας.

Αυτό που παίζει τεράστιο ρόλο είναι η απόσταση από το αυτί μας κάθε εκατοστό μακρύτερα από το αυτί αλλάζει δραματικά τον δείκτη απορρόφησης ακτινοβολίας. Οπότε χρειάζεται κοινή λογική δεν μιλάω στο κινητό πολλή ώρα δεν το κολλάω στο αυτί και αν αναγκαστώ οχι πάνω από ένα δυο λεπτά δεν κοιμάμαι αγκαλιά με το κινητό κτλ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Πείτε κάτι και για την ποιότητα της σύνδεσης με την κεραία...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Δεν θα ανησυχούσα καθόλου για τον δείκτη SAR .
Μια χαρά πρέπει να ανησυχούμε, και να προσέχουμε. Άποψη μου.
Το Samsung S7 έχει 0.26.
Σε 1' με το M1A1 μαζεύεις ότι σε 7' με το S7. Βάλε το σύνολο στα χρόνια να δούμε πότε γινόμαστε σούπα.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Πείτε κάτι και για την ποιότητα της σύνδεσης με την κεραία...
Οσο πιο μακριά απο το κυψελωτό δίκτυο είμαστε τόσο αυξανεται η ισχυς που ακτινοβολεί το κινητο μέχρει να φτάσει τα δυο Watt μέγιστης εξόδου περίπου. Αν είμαι σε καμιά υπόγα, ανσανσερ κτλ εκεί να δείς ακτινοβολία. Αν είμαι στο μπαλκόνι μου στην Αθήνα τότε το κινητό λειτουργεί με χαμηλή ισχύ, αν πάω στο βουνό η σε νησί πάλι αυξανεται η ακτινοβολία κτλ. Οπότε αλλάζει άμεσα η αποροφούμενη απο το σώμα μου ακτινοβολία.Ο δείκτης SAR δεν λέει πολλά πράγματα πέρα απο την μέγιστη αποροφούμενη ακτινοβολία στις χειρότερες συνθήκες επικοινωνίας. Ενα κακοσχεδιασμένο κινητό έχει και άλλα προβλήματα που επιβαρύνουν το σώμα μας. Πλέον όμως ολα τα ευρέως χρ/να κινητά ακολουθούν τις ίδες προδιαγραφές.
Η ασύρματη διασύνδεση ήταν και είναι λύση για έκτακτες περιπτωσεις. Τωρα αν κάποιοι εχουν βαλθεί να το αλλάξουν αυτό σίγουρα δεν θα οδηγήσει σε καλό αποτέλεσμα. Η ακτινοβολία στους ανθρώπους είναι σαν το ποτό αλλος πίνει και είναι μια χαρά άλλος παθαίνει ένα σκασμό αρρώστιες και χάνεται απο τα 45.
Λελογισμένη χρήση και αποφυγή ασκοπης έκθεσης.
[DOUBLEPOST=1525246172][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά πρέπει να ανησυχούμε, και να προσέχουμε. Άποψη μου.
Το Samsung S7 έχει 0.26.
Σε 1' με το M1A1 μαζεύεις ότι σε 7' με το S7. Βάλε το σύνολο στα χρόνια να δούμε πότε γινόμαστε σούπα.
Σούπα δεν γινόμαστε με τίποτα.Το δέρμα μας έχει απίστευτα χαρακτηριστικά. Η αυξηση της θερμοκρασίας ελάχιστα ευθύνεται για ασθένειες, αυτό ξεκαθαρίσθηκε με έρευνες απο το 1980.
Αν όμως εσύ μιλάς στο κινητό συνεχόμενα 20 λεπτά και είσαι στο δρόμο και αναπνέεις καυσαέρια λεοφωρείων και αυτοκινήτων μαζί με ότι καίει στο τζάκι του ο καθένας, τότε βαριά μέταλλα που δεν θα μπορούσαν να εισέλθουν σε ιστούς του σώματος βρίσκουν τρόπο για παράδειγμα και εκεί υπάρχει προβλημα.

Το Samsung S7 έχει 0,26 πιθανότατα εκπέμπει με χαμηλή ισχύ (δεν το ξέρω το κινητό) αν όμως δεν μπορεί να συνδεθεί τότε δουλευει με φουλ ισχύ, αν το Μ1Α1 συνδέτεαι με το ένα τέταρτο της ισχύος, τότε πιο είναι το πιο επιβαρυντικό κινητό?

Ο SAR λέει ελάχιστα πράγματα πρακτικά στην καθημερινότητα μας, δηλαδή που κινούμαστε ποσο μιλάμε πως μιλάμε κτλ.
Ο τελευταίος δείκτης που κοιτώ είναι ο SAR. Με εινδιαφερει η αξιοπιστία, η οθόνη η κάμερα η μπαταρία και διάφορα άλλα κατα περίπτωση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Οσο πιο μακριά απο το κυψελωτό δίκτυο είμαστε τόσο αυξανεται η ισχυς που ακτινοβολεί το κινητο μέχρει να φτάσει τα δυο Watt μέγιστης εξόδου περίπου. Αν είμαι σε καμιά υπόγα, ανσανσερ κτλ εκεί να δείς ακτινοβολία. Αν είμαι στο μπαλκόνι μου στην Αθήνα τότε το κινητό λειτουργεί με χαμηλή ισχύ, αν πάω στο βουνό η σε νησί πάλι αυξανεται η ακτινοβολία κτλ. Οπότε αλλάζει άμεσα η αποροφούμενη απο το σώμα μου ακτινοβολία.Ο δείκτης SAR δεν λέει πολλά πράγματα πέρα απο την μέγιστη αποροφούμενη ακτινοβολία στις χειρότερες συνθήκες επικοινωνίας. Ενα κακοσχεδιασμένο κινητό έχει και άλλα προβλήματα που επιβαρύνουν το σώμα μας. Πλέον όμως ολα τα ευρέως χρ/να κινητά ακολουθούν τις ίδες προδιαγραφές.
Η ασύρματη διασύνδεση ήταν και είναι λύση για έκτακτες περιπτωσεις. Τωρα αν κάποιοι εχουν βαλθεί να το αλλάξουν αυτό σίγουρα δεν θα οδηγήσει σε καλό αποτέλεσμα. Η ακτινοβολία στους ανθρώπους είναι σαν το ποτό αλλος πίνει και είναι μια χαρά άλλος παθαίνει ένα σκασμό αρρώστιες και χάνεται απο τα 45.
Λελογισμένη χρήση και αποφυγή ασκοπης έκθεσης.
[DOUBLEPOST=1525246172][/DOUBLEPOST]

Σούπα δεν γινόμαστε με τίποτα.Το δέρμα μας έχει απίστευτα χαρακτηριστικά. Η αυξηση της θερμοκρασίας ελάχιστα ευθύνεται για ασθένειες, αυτό ξεκαθαρίσθηκε με έρευνες απο το 1980.
Αν όμως εσύ μιλάς στο κινητό συνεχόμενα 20 λεπτά και είσαι στο δρόμο και αναπνέεις καυσαέρια λεοφωρείων και αυτοκινήτων μαζί με ότι καίει στο τζάκι του ο καθένας, τότε βαριά μέταλλα που δεν θα μπορούσαν να εισέλθουν σε ιστούς του σώματος βρίσκουν τρόπο για παράδειγμα και εκεί υπάρχει προβλημα.

Το Samsung S7 έχει 0,26 πιθανότατα εκπέμπει με χαμηλή ισχύ (δεν το ξέρω το κινητό) αν όμως δεν μπορεί να συνδεθεί τότε δουλευει με φουλ ισχύ, αν το Μ1Α1 συνδέτεαι με το ένα τέταρτο της ισχύος, τότε πιο είναι το πιο επιβαρυντικό κινητό?

Ο SAR λέει ελάχιστα πράγματα πρακτικά στην καθημερινότητα μας, δηλαδή που κινούμαστε ποσο μιλάμε πως μιλάμε κτλ.
Ο τελευταίος δείκτης που κοιτώ είναι ο SAR. Με εινδιαφερει η αξιοπιστία, η οθόνη η κάμερα η μπαταρία και διάφορα άλλα κατα περίπτωση.
Μάλλον δεν έχεις δει τα βίντεο με τα κινητά που ψήνουν ποπ κορν και αβγά στους 10 πόντους απόσταση.

Οι αναγραφόμενες τιμές SAR στα κινητά είναι οι maximum οπότε σε οποιαδήποτε συνθήκη το M1A1 έχει 7 φορές περισσότερη ακτινοβολία απο το S7.

Σίγουρα τρώμε πολύ σαβούρα καθημερινά από παντού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα παρατάμε όλα και απλά καθόμαστε. Αντιθέτως πρέπει να κυνηγάμε την προστασία μας και όχι να την αφήνουμε στην τύχη της. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερα. Λίγο από τα κινητά, από τα φαγητά, καυσαέρια, μόνο καλό κάνουν.
Ο καθένας βέβαια κινείται όπως θέλει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Μάλλον δεν έχεις δει τα βίντεο με τα κινητά που ψήνουν ποπ κορν και αβγά στους 10 πόντους απόσταση.
Όχι, βάλε κανένα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Μη μου χαλάτε τ' όνειρο.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Μάλλον δεν έχεις δει τα βίντεο με τα κινητά που ψήνουν ποπ κορν και αβγά στους 10 πόντους απόσταση.
Το εκαναν και καλα δυο ρωσοι δημοσιογραφοι.
Αργοτερα αποδειχθηκε πως ηταν απατη.
Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως τα κινητα λιγα εκατοστα μακρια απο τον εγκεφαλο (η τα @@ μας!!!) ειναι ακινδυνα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top