Xiaomi Mi Box







xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.757
Reaction score
83.587
Στο ελληνικό site της xiaomi, στη φωτογραφία από τα "οπίσθια" του mi box φαίνεται να υπάρχουν μία θύρα mini usb (την είδα να αναφέρεται ως usb otg σε άλλες φωτογραφίες) καθώς και μία υποδοχή για micro sd card.
https://www.xiaomi-greece.gr/ProductDetails?sku=xiaomi-mi-tv-box
Ισχύει;
Είναι λάθος επιλογή φωτογραφίας. Η international έκδοση του Mi Box 4K που πωλείται και από την Ελληνική αντιπροσωπεία είναι αυτή:

5333C019-D41A-482D-8B58-907D9C3D58E7.jpeg
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Είναι λάθος επιλογή φωτογραφίας. Η international έκδοση του Mi Box 4K που πωλείται και από την Ελληνική αντιπροσωπεία είναι αυτή:

View attachment 100022
Καλησπερα,
Επειδη με ενδιαφερει και εμενα, μηπως ξερεις ποια ειναι η εκδοση του Xiaomi Mi Box που εχει micro usb otg και micro sd; Πηρα τηλ σε ενα skroutzoμαγαζο που το εχει ως "Xiaomi Mi TV Box 4K ULTRA HD" και μου ειπαν οτι εχει otg και micro sd. Αυτο εδω ειναι: https://www.fotocom.gr/Xiaomi-Mi-TV-Box-4K-ULTRA-HD---MAYRO- Αν κανουν λαθος θα με αναγκασουν να τους το επιστρεψω...
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.757
Reaction score
83.587
Καλησπερα,
Επειδη με ενδιαφερει και εμενα, μηπως ξερεις ποια ειναι η εκδοση του Xiaomi Mi Box που εχει micro usb otg και micro sd; Πηρα τηλ σε ενα skroutzoμαγαζο που το εχει ως "Xiaomi Mi TV Box 4K ULTRA HD" και μου ειπαν οτι εχει otg και micro sd. Αυτο εδω ειναι: https://www.fotocom.gr/Xiaomi-Mi-TV-Box-4K-ULTRA-HD---MAYRO- Αν κανουν λαθος θα με αναγκασουν να τους το επιστρεψω...

Έχουν βγει διάφορες εκδόσεις του Mi Box. Εδώ μπορείς να τις δεις:

https://xiaomi-mi.com/tv-boxes/

Αυτή που αναφέρεις είναι η Pro. Δεν ξέρω αν έχει βγει σε international διανομή. Ακόμα κι αν είναι στα κινεζικά, με λίγο ψάξιμο περνάς αγγλική rom.
Είναι όμως, απ´ ό,τι θυμάμαι, παλιότερο μοντέλο και δεν έχει υποστήριξη φωνητικών εντολών. Δες το τηλεχειριστήριο που είναι διαφορετικό.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Έχουν βγει διάφορες εκδόσεις του Mi Box. Εδώ μπορείς να τις δεις:

https://xiaomi-mi.com/tv-boxes/

Αυτή που αναφέρεις είναι η Pro. Δεν ξέρω αν έχει βγει σε international διανομή. Ακόμα κι αν είναι στα κινεζικά, με λίγο ψάξιμο περνάς αγγλική rom.
Είναι όμως, απ´ ό,τι θυμάμαι, παλιότερο μοντέλο και δεν έχει υποστήριξη φωνητικών εντολών. Δες το τηλεχειριστήριο που είναι διαφορετικό.
Ωραια θα το κοιταξω. Σε ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Αν βαλω στην απλη εκδοση που εχει μονο usb, εναν ανταπτορα usb to micro sd, θα τον διαβαζει η' μπα;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.757
Reaction score
83.587
Αν βαλω στην απλη εκδοση που εχει μονο usb, εναν ανταπτορα usb to micro sd, θα τον διαβαζει η' μπα;
Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Έχω βάλει στη USB του πολύμπριζο USB με LAN και δουλεύει μια χαρά.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Έχω βάλει στη USB του πολύμπριζο USB με LAN και δουλεύει μια χαρά.
Ναι, απ οτι ειδα και σε κατι βιντεακια τα παιζει. Το μονο προβληματακι που μπορει να εχει ειναι να μην το αναγνωριζει μετα απο sleep mode και να θελει επανεκκινηση.
Και κατι τελευταιο αν γνωριζεις η' οποιος αλλος μπορει να βοηθησει. Οταν βαζουμε στις ρυθμισεις του ηχου στην εξοδο του Mi Box την επιλογη για εξοδο σε PCM, τοτε ο ηχος βγαινει απο το hdmi, απο την οπτικη 3.5mm η' και απο τα 2; Με ενδιαφερει να βγαλω PCM απο την 3.5mm του Mi Box και να το συνδεσω με το Fiio D03K το οποιο ειναι optical/coaxial μετατροπεας σε δικαναλο αναλογικο και δεχεται μονο PCM. Με την line out του θα συνδεθει με τα 2.0 ηχεια μου. Καπου ειδα οτι μεσω PCM, με την καινουργια ενημερωση του Mi Box, περναει 5.1 φορμα. Πως θα το αποφυγω αυτο η' καποιο παρομοιο προβλημα. Θελω σε οτι φορμα πολυκαναλου ηχου και να ειναι η ταινια να βγαζω παντα δικαναλο απο την οπτικη.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.757
Reaction score
83.587
Ναι, απ οτι ειδα και σε κατι βιντεακια τα παιζει. Το μονο προβληματακι που μπορει να εχει ειναι να μην το αναγνωριζει μετα απο sleep mode και να θελει επανεκκινηση.
Και κατι τελευταιο αν γνωριζεις η' οποιος αλλος μπορει να βοηθησει. Οταν βαζουμε στις ρυθμισεις του ηχου στην εξοδο του Mi Box την επιλογη για εξοδο σε PCM, τοτε ο ηχος βγαινει απο το hdmi, απο την οπτικη 3.5mm η' και απο τα 2; Με ενδιαφερει να βγαλω PCM απο την 3.5mm του Mi Box και να το συνδεσω με το Fiio D03K το οποιο ειναι optical/coaxial μετατροπεας σε δικαναλο αναλογικο και δεχεται μονο PCM. Με την line out του θα συνδεθει με τα 2.0 ηχεια μου. Καπου ειδα οτι μεσω PCM, με την καινουργια ενημερωση του Mi Box, περναει 5.1 φορμα. Πως θα το αποφυγω αυτο η' καποιο παρομοιο προβλημα. Θελω σε οτι φορμα πολυκαναλου ηχου και να ειναι η ταινια να βγαζω παντα δικαναλο απο την οπτικη.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την οπτική/3.5mm.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
παιδες κυκλοφορησε επιτελους επισημα η εκδοση oreo για το mix box.Μολις την περασα ολα παιζουν χαρτι και μου ελυσε και καποια προβληματα που ειχα.
 


Μηνύματα
892
Reaction score
81
ότι θέλεις σε xiaomi για να μην έχεις προβλήματα πας στο xiaomi shop στο μαρούσι και το πέρνεις με εγγύηση. Είναι λίγο ποιο ακριβό αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
ότι θέλεις σε xiaomi για να μην έχεις προβλήματα πας στο xiaomi shop στο μαρούσι και το πέρνεις με εγγύηση. Είναι λίγο ποιο ακριβό αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Αν ειναι θεματα FW δεν νομίζω οτι θα στο αλλάξουν πάντως.
Λογικά θα βγει ενημέρωση για οσους εχουν θεματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.757
Reaction score
83.587
Από τότε που αναβάθμισα σε Oreo το WiFi κάνει συνεχείς διακοπές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω τίποτα σε streaming και ο εξωτερικός σκληρός δεν αναγνωρίζεται από το Kodi. Δεν έχω μαζί μου στο εξοχικό τον αντάπτορα USB to LAN, αλλά διαβάζω ότι κι έτσι υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Μου ηρθε σημερα το συνδεσα, εβαλα μερικα στιγμιοτυπα απο ταινιες που εχω στο σκληρο και επαθα εγκεφαλικο...Ποιο χαλια και ξεπλυμενη εικονα δεν ξανα εχω δει στη ζωη μου. Παρακατω φαινονται μερικες φωτο που τραβηξα με το κινητο σε ιδιες σκηνες. Η μια σκηνη ειναι απο το Crystal Audio Pico HD και η αλλη απο το mi box. Αυτες που δεν εχουν χρωμα, το μαυρο ειναι ξεβαμενο και δεν εχουν καμια δυναμικη ειναι απο το Mi box (mdz-16-ab international). Εβαλα το ιδιο hdmi καλωδιο και στα 2 media player, τα συνδεσα και τα 2 στην ιδια θυρα hdmi της tv, ενεργοποιησα το deep color mode απο τις ρυθμισης της εικονας του mi box, επαιξα με τους αποκωδικοποιητες του Mx Player HW, HW+, SW, εβαλα να παιξει και απο το Vlc Player, αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Περιμενα απο μια συσκευη με 4πυρηνο επεξεργαστη, 2gb ram, καρτα γραφικων κλπ κλπ, αν οχι καλυτερη εικονα, να εχει τουλαχιστον την ιδια και οχι χειροτερη απο ενα player 7-8 ετων αλλα δυστηχως διαψευθηκα. Ο ηχος στην ιδια σταθμη εντασης στα ηχεια, στο Pico Hd ακουγεται πιο δυνατα, ποιο καθαρα και με μεγαλυτερη λεπτομερεια. Στο mi box πρεπει να ανεβασεις κ αλλο την ενταση αλλα και παλι δεν το φτανει σε καθαροτητα και ευκρινια. Τα ποιο πεταμενα 60€ που εχω δωσει ποτε στη ζωη μου. Α και κατι τελευταιο, στο mi box καποιος ψεκασε το γκαζον με Roundup...
 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.177
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top