Xiaomi Mi Box


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Nα προσθέσω επίσης οτι του εχω βάλει και ενα Ugreen USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet ,που εκτός από την σύνδεση με ethernet,προσφερει και τρείς usb θύρες.Ακόμα και ετσι,μπορεί και βλέπει usb dac και όποιον δίσκο στικάκι του βάλεις.Πολύ χρήσιμο και μάλλον όποιος θέλει να το αγοράσει ,θα πρέπει να το υπολογίζει από την αρχή στο κόστος.
Κι εγώ έχω βάλει ένα ανάλογο, και πράγματι δίνει επιπλέον δυνατότητες στο μηχανάκι.
 





Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Τα υπέρ γράφτηκαν πιο πάνω.
Του βάζεις πλεξ ή εμμπυ και βλέπεις τις ταινίες σου στην τν μέσω τοπικού δικτύου.
Αν του βάλεις και γιου ες μπι χαμπ για να χρησιμοποιήσεις και στικ ως αποθηκευτικό χώρο του μποξ,πάει τραίνο.

Δεν είναι ρουτιντ άρα φορτώνεις εφαρμογές όπως κοσμοτε,εον και βλέπεις τν ή ιπ τν.

Βέβαια θα μου πεις όλες οι τν τώρα τις έχουν τις εφαρμογές αυτές αλλά αν έχεις καμμία παλαιότερη τότε παίζεις μπαλιτσα.

Μετά βάλε και το κρομκαστ,σποτιφαϊ κοννεκτ..
Τι άλλο να θελήσεις με 50€.
Τηρουμένων των αναλογιών το μηχάνημα είναι πολύ καλο.

Τα αρνητικά για μένα είναι λίγα γιατί δε του ζητάω να κάνει και πολλά.Αυτα που θέλω τα κάνει μια χαρά.
Μικρός σκληρός και μνήμη για μένα.
Θα μου πεις μα είναι τα κυριότερα αλλά δεν αποθηκεύω κάτι σ'αυτο και δεν του δημιουργούν προβλημα.
Δεν ψάχνω και πολλά.

Όταν θέλω να δω ταινία απτό ποπκορν πάντως του κάνω ρισταρτ και την πάει ραπτομηχανή την ταινια
 



Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλή χρονιά με υγεία.
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες πως δεν υπάρχει,στην εφαρμογή Tidal,η επιλογή mi box connect,παρά μόνο η επιλογή mi box chromecast...έχω μήνες να το χρησιμοποιήσω με tidal λόγω χρήσης volumio, νομίζω όμως πως υπήρχε η δυνατότητα αυτή...κάνω λάθος???
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Καλή χρονιά με υγεία.
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες πως δεν υπάρχει,στην εφαρμογή Tidal,η επιλογή mi box connect,παρά μόνο η επιλογή mi box chromecast...έχω μήνες να το χρησιμοποιήσω με tidal λόγω χρήσης volumio, νομίζω όμως πως υπήρχε η δυνατότητα αυτή...κάνω λάθος???
Ένα μπάχαλο γινόταν με το tidal και το mi box και όχι μόνο. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα γιατί τους σταμάτησα.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Πριν από λίγες μέρες έγινα κάτοχος του ανανεωμένου player (Xiaomi tv box 2nd generation).
Έβαλα κατευθείαν kodi και ξεκίνησα τις δοκιμές, με ασυμπίεστα 4Κ UHD mkv αρχεία (dolby vision, atmos) και μουσική (πολυκάναλα, sacd rip, 24/192 κλπ).
Aν εξαιρέσουμε ένα μικρό lag (drop frames) για λίγα δευτερόλεπτα όταν πας μπρος - πίσω στο αρχείο, έπαιξε μια χαρά ακόμα και τα μεγαλύτερα αρχεία ενώ στη μουσική έπαιξε τα πάντα (δεν δοκίμασα ακόμα dvd-audio iso).
Σημειωτέον πως δεν είδα ακόμα ολόκληρη ταινία λόγω έλλειψης χρόνου οπότε ίσως υπάρχουν κρυμένα προβλήματα, όταν καταφέρω να δω ολόκληρη ταινία θα επανέλθω αν υπάρχει κάτι περίεργο.
Σε γενικές γραμμές πάντως είναι ένα τίμιο μηχανάκι με όλα τα καλούδια (Dolby Atmos, Dolby Vision).
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Δυστυχώς εγώ έχω πρόβλημα με τον ήχο δεν μου περνάει Dolvy Digital κτλ σε έναν παλιό ενισχυτή ενώ το gen1 τον περνάει κανονικά. Ο ενισχυτής δεν έχει HDMI
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Προχθες είδα την πρώτη μου ταινία, περίπου μία ώρα μετά άρχισε να κολλάει (σκαλοπάτια στην κίνηση) συνεχώς και δεν ίσιωνε με τίποτα (pause, stop & resume play ) οπότε σταμάτησα την ταινία εντελώς, βγήκα στο μενού, την επέλεξα εκ νέου (play from the beginning) και πηγαίνοντας με fast forward στο ίδιο σημείο συνέχισε να παίζει κανονικά.
Μετά από μία περίπου ώρα πάλι (λίγο πριν το τέλος) ξανά τα ίδια και πάλι με την ίδια διαδικασία κατάφερα να την τελειώσω.
Δε μπορώ να εξηγήσω και να καταλάβω την αιτία του προβλήματος, μάλλον κάτι έχει να κάνει με το buffering. Θα το ξανατσεκάρω στην επόμενη ταινία και θα επανέλθω, πάντως είναι πολύ εκνευριστικό.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλον ?
 



Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Καλησπέρα.
Με την σύνδεση της συσκευής σε νέα τηλεόραση 4κ είπα να αναβαθμίσω την σύνδεση του Νετφλιξ.
Έλα που όμως δεν παίζει με τίποτα 4κ παρά μόνο κάτι πολύ παλαιές παραγωγές τύπου 720 και αν.
Στην ίδια συσκευή το ντισνευ παίζει κρύσταλλο 4κ .
Απεγκατέστησα την εφαρμογή και πάλι τα ίδια.
Το error που βγάζει είναι το tvq-pb-101(5.2.5)

Σαν σφάλμα δίνει λύση εδώ
αλλά δεν διορθώθηκε...


Εννοείται πριν με την προηγούμενη σύνδεση όλα έπαιζαν κανονικά.
Η νέα σύνδεση έγινε με άλλο μειλ απο την αρχή όχι αναβάθμιση.

Με τα πολλά φταίει ο ήχος 5.1 κτλ που δίνει στο box αν έχεις συνδεδεμένο usb καλώδιο για να στείλεις τον ήχο αλλού....
Δηλαδή πήγα για αναβάθμιση και δεν παίζει ο ήχος....
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Με τα πολλά φταίει ο ήχος 5.1 κτλ που δίνει στο box αν έχεις συνδεδεμένο usb καλώδιο για να στείλεις τον ήχο αλλού....
Δηλαδή πήγα για αναβάθμιση και δεν παίζει ο ήχος....
Τι εννοείς με τον ήχο; Λες για USB καλώδιο και ήχος. Έχω αναφερθεί για το πρόβλημα του 5,1 από την οπτική σε ενισχυτή χωρίς HDMI παλαιότερα και συγκεκριμένα για το Netflix. Αφορά το Xiaomi TV box gen2
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
2.911
Προχθες είδα την πρώτη μου ταινία, περίπου μία ώρα μετά άρχισε να κολλάει (σκαλοπάτια στην κίνηση) συνεχώς

Δυστχώς το wifi δεν κάνει για ταινίες . Μόνο audio και αν. Μακάρι να υποστήριζε otg ethernet , όπως το Fire TV Stick
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.930
Reaction score
3.733
Το Fire Stick έχει μια χαρά WiFi, ακόμα και για ψηλά bitrates. Και πολλές high end TVs έχουν ταχύτερο WiFi, παρά Ethernet. Τούτου λεχθέντος, εάν οι συχνότητες στο χώρο είναι κορεσμένες και υπάρχουν πολλές παρεμβολές, το καλώδιο είναι σίγουρη λύση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top