Xiaomi phones


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
ενσωματωμένες μπαταρίες), καπιταλιστικό κόλπο κι αυτό!
Αλλάζουν αν δε το ξέρεις! :p
 




Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Κι εγώ έχω αλλάξει οθόνη σε προηγούμενο... αλλά είναι μια η άλλη, μπορεί να κάτσει, ή μπορεί να το κάνεις για πέταμα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εγώ "ντρέπομαι" για τον εαυτό μου που τα τελευταία 4 χρόνια έχω φύγει από το περιβάλλον Apple. Βαριέμαι να επιστρέψω για τη διαδικασία προσαρμογής εφαρμογών και πλήρους μεταφοράς δεδομένων. Φαντάσου ότι όλα αυτά τα χρόνια συνεχίζω να πληρώνω το iCloud που δεν χρησιμοποιώ. :biggrin: Βέβαια έχω το iPad αλλά δεν έχει τίποτα που μου χρειάζεται σε backup.

Οι παράδες που ζητάει είναι όσες ακριβώς και της Samsung και κάποιων άλλων εταιρειών που θέλουν να της μοιάσουν (στις τιμές).

Η πολιτική της είναι αυτή ακριβώς που γουστάρω. Κλειστό club και σε όσους αρέσει. :p


Υ.Γ. Η σύζυγος με κοροϊδεύει ακατάπαυστα που δεν έχω iPhone. Ακόμα δεν έχει μάθει το όνομα OnePlus (που έχω) και λέει "αυτό με το καγκούρικο όνομα". :roflmao:
Όπως έχω ξανά γράψει, ήμουν για πολλά χρόνια θύμα της samsung σειράς S.
Δεν καθόμουν να το ψάξω, κινητό ήθελα και πήγαινα σαν το βόιδι και ψώνιζα samsung.
Είχα s2, s3, s4 (αυτό ήταν κινητάρα στη εποχή του) s5, s7. Κάπου εκεί άρχισα να νιώθω ότι με κλέβουν και ότι πληρώνω τα σπασμένα του ανταγωνισμού.
Και να στο πω και αλλιώς, μετά από λίγο καιρό μαζί με τα διάφορα update η samsung έστελνε και καταβάθμιση, το s7 ένα κινητό που πήγαινε σφαίρα του κατέβασε τη συχνότητα του επεξεργαστή και έγινε μπετόν αρμέ, όλο αυτό σε ένα βράδυ μετά από αναβάθμιση ασφαλείας.
Κυρά samsung μπορεί να ήμαστε βλάχοι αλλά δεν κατεβήκαμε εψές απ'το βουνό...

Edit.
Ρε περιμέντε να απαντήσω και μετά γράφετε, ορίστε, δημοσίευσα δγιό φορές τη απάντηση στον Αλεξ, τελικά μάλλον εψές πρέπει να κατέφκα απ'το βουνό που λέγαμε :biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Apple και Samsung μαύρο και από εμένα.
Τι να το κάνω το συνεχές sw support (λες και ξαφνικά με το επόμενο update θα γίνει πιο ανοιχτό και πιo functional το κλειστό τους οικοσύστημα! :D ) όταν σε 2 χρόνια η μπαταρία έχει αρχίσει να τα παίζει και στην 3η χρονιά είσαι αγκαλιά με το powerbank. Bye Apple.

Για την Samsung? ο γιδοβοσκός την είδε καπιτάλας.
Κινητά 1500€... κατασκευές της πλάκας που τα λοξοκοιτάς και ραγίζουν.
Software... ή μάλλον σωστότερα, bloatware τίγκα, και κάπου στα κρυφά μετά από 2-3 χρόνια έρχεται και το "slowdown" που σέρνεται έτσι ώστε να συρθείς και εσύ μέχρι τον κοντινότερο Γερμανό να πάρεις το νέο Samsung.

Μετά την παλιά καλή HTC το χάος.

Πλέον πάνω από 350-400€ αρνούμαι να τα πετάξω για κινητό.
Ούτως ή άλλως και με ένα F3 κάνεις όλα όσα γουστάρεις γρήγορα και αξιόπιστα.
Κλήσεις; Yes.
SMS; Yes.
5G internet browsing+downloads; Yes.
Τρέχουν όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς μια χαρά απροβλημάτιστα και γρήγορα; Yes.
Είναι δίκαρτο; Yes.
Βγάζει θήκη για αυτό η Spigen; Yes.
Problem solved.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Κι εγώ κάτι παρόμοιο με το Oneplus 7 (κινητό του 2019, το πήρα το καλοκαίρι του 2019)
Το OnePlus 3T της συζύγου μου, ζει και βασιλεύει. Ακούραστο και με ακμαία μπαταρία.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Μια χαρά, δεν με καίει κιόλας να το αλλάξω... αν επιβιώσει από επόμενες ποδηλατικές εξόδους βέβαια :gamer:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Όπως έχω ξανά γράψει, ήμουν για πολλά χρόνια θύμα της samsung σειράς S.
Δεν καθόμουν να το ψάξω, κινητό ήθελα και πήγαινα σαν το βόιδι και ψώνιζα samsung.
Είχα s2, s3, s4 (αυτό ήταν κινητάρα στη εποχή του) s5, s7. Κάπου εκεί άρχισα να νιώθω ότι με κλέβουν και ότι πληρώνω τα σπασμένα του ανταγωνισμού.
Και να στο πω και αλλιώς, μετά από λίγο καιρό μαζί με τα διάφορα update η samsung έστελνε και καταβάθμιση, το s7 ένα κινητό που πήγαινε σφαίρα του κατέβασε τη συχνότητα του επεξεργαστή και έγινε μπετόν αρμέ, όλο αυτό σε ένα βράδυ μετά από αναβάθμιση ασφαλείας.
Κυρά samsung μπορεί να ήμαστε βλάχοι αλλά δεν κατεβήκαμε εψές απ'το βουνό...

Edit.
Ρε περιμέντε να απαντήσω και μετά γράφετε, ορίστε, δημοσίευσα δγιό φορές τη απάντηση στον Αλεξ, τελικά μάλλον εψές πρέπει να κατέφκα απ'το βουνό που λέγαμε :biggrin:
Αν μείνω σε Android μόνο Samsung θα πάρω εκτός απροόπτου. :biggrin:

Βασική προϋπόθεση αγοράς για μένα: το brand.

Είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που κράτησα συσκευή πάνω από ένα χρόνο. Τα βαριέμαι όλα πολύ γρήγορα.
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Και στο βίντεο που έβαλα πιο πάνω, και στο 7 δεν φαίνεται κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο... Αλλά το ραγισμένο γυαλί πίσω της πλάτης, μου φαίνεται θα μου μείνει στο χέρι αν πάω να το ξεκολλήσω...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Αλλά το ραγισμένο γυαλί πίσω της πλάτης, μου φαίνεται θα μου μείνει στο χέρι αν πάω να το ξεκολλήσω...
Έλεος βρε!
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ε δεν μου λέτε να το αλλάξω όλο, και μπαταρία, και back up cover... :roflmao: :geek:

Θεωρητικά τα λέμε για την ώρα έτσι κι αλλιώς, η μπαταρία κρατά όσο χρειάζεται 8-)

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι κάπου φαίνονται οι ώρες χρήσεις του, το είδα στις πληροφορίες, κάπου 300 ώρες λέει (ανοιχτό προφανώς, όχι σε αναμονή).
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
με το 13 θα μεινω - δεν εχει απντειτ για μενα (Poco x3)
Android 12.xx είναι και η 13 και η 14. Μαρκετινίστικα αναφέρει (#242) "based on Android 13 Updated Security Patch".

Εμένα από 13.xx πήγε στο 14.0.2 που είναι android 12. Μπορεί να στην κάνει σε λίγο καιρό, μάλλον σταδιακά τις απελευθερώνουν.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Android 12.xx είναι και η 13 και η 14. Μαρκετινίστηκα αναφέρει (#242) "based on Android 13 Updated Security Patch".
Δεν νομίζω πως το διαβάζεις σωστά. Λέει "Stable MIUI based on Android 13".

Και στο δικό μου που είναι στο MIUI 14.0.3 λέει:
"Android version: 13 TKQ1.220829.002"

Και όταν πατάω επαναλαμβανόμενα πάνω στο Android version ανοίγει το Easter Egg του Android 13.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Δεν ήξερα ότι κάπου φαίνονται οι ώρες χρήσεις του, το είδα στις πληροφορίες, κάπου 300 ώρες λέει (ανοιχτό προφανώς, όχι σε αναμονή).
Νομίζω είναι 300 ώρες απ' την τελευταία ενεργοποίηση.

Για κάνε επανεκκίνηση.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δεν νομίζω πως το διαβάζεις σωστά. Λέει "Stable MIUI based on Android 13".

Και στο δικό μου που είναι στο MIUI 14.0.3 λέει:
"Android version: 13 TKQ1.220829.002"

Και όταν πατάω επαναλαμβανόμενα πάνω στο Android version ανοίγει το Easter Egg του Android 13.
εμένα λέει
MIUI version: MIUI Global 14.0.2 stable
Android version: 12 SKQ1.210908.001

την προηγούμενη βδομάδα έκανε την αναβάθμιση από την 13.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top