Xiaomi phones

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
εμένα λέει
MIUI version: MIUI Global 14.0.2 stable
Android version: 12 SKQ1.210908.001
Ποιό κινητό έχεις;
Είσαι λίγο πίσω στο update.

Και εδώ:

MIUI 14.0.7 Global
Android 13 TKQ1
 

ika

News
Μηνύματα
14.019
Reaction score
12.991
Ποιό κινητό έχεις;
Είσαι λίγο πίσω στο update.

Και εδώ:

MIUI 14.0.7 Global
Android 13 TKQ1
Redmi Note 10 έχω.
Μπορεί να μην παίρνει την android 13.
Την προηγούμενη βδομάδα αναβαθμίστηκε από MIUI 13 σε 14
 
Last edited:


Μηνύματα
19.314
Reaction score
13.525
Νομίζω είναι 300 ώρες απ' την τελευταία ενεργοποίηση.

Για κάνε επανεκκίνηση.
Σωστός! Με restart τώρα είναι λεπτά... Μου φαινόταν και παράξενο, δεν χρησιμοποιώ βέβαια και τρομερά το κινητό, αλλά και πάλι 300 ώρες είναι πολύ λίγες (μόνο στο ποδήλατο που το έχω ως music player, είναι πολύ περισσότερες). 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.905
Το ξέρτε ότι από τα εψές προσπαθώ να αναβαθμίσω, αφότου ανέβασα το screenshot έχει νταμαρώσει, μία από τις πολλές προσπάθειες έφτασε μέχρι 7% και έπειτα καμία πρόοδος. Δύο είναι τα τινά, ή φταίει το traffic ή το μάτι του κρόκ :lolsign:
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Poco f2 pro , το έχω 3 χρόνια θα πάρει σύντομα MIUI 14 και μετά τέλος.

Δεν βλέπω τον παραμικρό λόγο να αναθαθμίσω, το κινητό έχει τα πάντα, πάει μαλλιά, έχει φάει τρελό ξύλο και δεν έχει ουτε γρατζουνιά. Τέρας αξιοπιστίας.

Οταν κάποια στιγμή, μετά απο άλλα τόσα χρόνια, αναβαθμίσω θα επιστρέψω στην καλύτερη εκδοχή του android που υπάρχει...

Το IPhone της Apple (διότι δεν υπάρχει ούτε ενα google service το οποίο να μην έχει γίνει port σε ios)!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Τι μπούρδες γράφετε πάλι; :tongue:

Έχουμε Σαμσούνγκ S7edge, S10, S20, S22+. Λειτουργούν άψογα, ακόμα και το αρχαίο που διαρκεί ακόμα άφθονες ώρες με την αρχική μπαταρία. Όλα κάνουν μπανάκια, μερικές φορές με σαπούνια.

Αν δεν έσπαγα συχνά οθόνες και δεν μισούσα κάθε είδους θήκη, θα χρησιμοποιούσα ακόμα το S20 που είναι το τέλειο κινητό.

Μακράν το πιό ευαίσθητο κινητό που είχα ποτέ ήταν το Xiaomi Mi Mix 2S.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του, πρακτικές και μη, οπότε η αγορά smartphone είναι προσωπικό του θέμα.

Κατά τη γνώμη μου, τα πραγματικά προβλήματα εμφανίζονται επειδή κάθε εταιρεία θέλει να είναι νικήτρια στα διάφορα συγκριτικά διάσημων δοκιμαστών, αυτών που συμβουλεύονται οι μέσοι χρήστες για να ψωνίσουν. Πουσάρουν το hardware για να βγάλει νούμερα, δημιουργώντας νέα θέματα (θερμοκρασίας, μπαταρίας, κολλημάτων κλπ) και κάνουν προχειροδουλειά (και "πονηρές" ρυθμίσεις) στο software για να προλάβουν τις ημερομηνίες που έχουν ανακοινώσει τις παρουσιάσεις.

Εννοείται ότι τα updates στο software έπρεπε να βελτιώνουν τις ήδη καλές λειτουργίες ή κάποιο πιθανό λάθος που είχε ξεφύγει. Σήμερα γίνεται το εξής απαράδεκτο: αγοράζεις καινούργιο smartphone με software επιπέδου beta και περνάνε μήνες μέχρι τα updates να το φέρουν στα ίσα του. Κι αν δεν είναι η ναυαρχίδα της εταιρείας, έχει ήδη ανακοινωθεί το νέο μοντέλο και πέφτει εκεί το βάρος των developers.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.905
Προστέθηκε μια λειτουργία για 5GB επιπλέον μνήμη ram, απ ότι κατάλαβα χρησιμοποιεί το χώρο αυτό από τη εσωτερική μνήμη, από 8GB βρέθηκα να έχω 12Gb, αυτό τώρα είναι αληθινό, λειτουργικό και εκμετάλλευσιμο ή είναι κολπάκι για να καμαρώνουμε?
Screenshot_2023-03-13-21-06-04-790_com.android.settings-edit.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Αληθινό είναι, αλλά ΔΕΝ θες να χρησιμοποιήσει τα 5GB από το storage γιατί είναι σημαντικά πιο αργά από την κανονική RAM.

Δεν θα φτάσει εύκολα κανείς και στο να χρησιμοποιηθούν ούτως ή άλλως βεβαίως, δύσκολα γεμίζεις 8GB RAM ακόμα και σε android :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.905
Άρα είναι θέμα μεγέθους... Λες λοιπόν να το απενεργοποιήσω γιά να το αφήσω αφού δεν τρώει, ούτε πίνει?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Αν δεν χρησιμοποιείς σε συνδυασμό 2-3 εφαρμογές που τρώνε τα 8GB RAM σου, τότε δεν το χρειάζεσαι, κλείσε το :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.905
Βγήκα ήδη μια φορά στο μπαλκόνι από τη χαράμ και φώναξα να με ακούσει όλη η γειτονιά ότι έχω 12gb μνήμη ram :biggrin:
Έχει βέβαια και άλλες επιλογές
Screenshot_2023-03-13-21-03-32-469_com.android.settings-edit.jpg


Θα το αφήσω ετσά γιατί πολλές φορές το φορτώνω άσχημα με πολλά πράματα, όχι ότι αντιμετώπισα ποτές κάποιο πρόβλημα, μπάλα πάει ουτο συ άλλος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Άρα είναι θέμα μεγέθους... Λες λοιπόν να το απενεργοποιήσω γιά να το αφήσω αφού δεν τρώει, ούτε πίνει?
Αυτή η μνήμη είναι κάτι σαν επιφυλακή. Έχει σε ημι-έτοιμη κατάσταση data για πιο άμεση προσβαση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.805
από 8GB βρέθηκα να έχω 12Gb
να με ακούσει όλη η γειτονιά ότι έχω 12gb μνήμη
Εμένα η απορία μου είναι, αν είχες 8GB και πρόσθεσε το σύστημα άλλα 5GB, πως συνολικά είχες 12;

Υ.Γ. Κάτι σαν swap θα είναι αυτό φαντάζομαι. Δεν φαντάζομαι ότι πειράζει να το αφήσεις ενεργοποιημένο, αν έχεις χώρο. Υπό συνθήκες, μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να βοηθήσει.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Το έχεις δεν το έχεις ενεργοποιημένο, αν καταναλώσεις ολη τη μνήμη σε μεθόδους swapping θα καταφύγει το λειτουργικό.

Μαρκετινγκ χαζομαρουλα ειναι περισσότερο. Μοναδική ουσιαστική εφαρμογή ειναι το να έχεις σχεδον γεμάτο τον ssd του κινητού σου και να θελεις να δεσμευσεις κάποια GB για swap τα οποία δεν θα είναι διαθέσιμα στο σύστημα για εγγραφή αρχείων.

Με δύο λόγια, μπούρδες μην ασχολείστε !
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.182
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top