Xiaomi phones


Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Σκρουτζ με ένα χρόνο εγγύηση συνήθως.

Γνωστές αλυσίδες ηλεκτρονικών με δύο χρόνια εγγύηση, αλλά ακριβότερα.

Εσύ αποφασίζεις φίλε!
Μεγάλες διαφορές στην τιμή.... πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι όλα αυτά τα ιντερνετομαγαζα ; :thumbsdown:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.967
Εισαγωγή δικιά τους και είναι υπεύθυνοι οι ίδιοι αν πάθει κάτι στην εγγύηση.

Έχω ψωνίσει μερικές φορές χωρίς πρόβλημα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κάποιοι λένε ότι με τη miui 12 η μπαταρία πήρε τη κάτω βόλτα, ελπίζω να είναι ανακρίβειες γιατί τη έχω καταβρεί με τη 1,5 μέρα καλής χρήσης.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Θα μας πεις πως πάει από μπαταρία?
Έχει έρθει και σε μένα αλλά φοβούμαι να τη βάλω...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
:offtopic:
-
Παιδιά ....αυτό τι λέει από επεξεργαστή και κάμερα ;
Τό έχει κανείς ;
Ευχαριστώ .
-


-


-
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.967
Παιδιά ....αυτό τι λέει
Με τόσα λεφτά παίρνεις κινητάρες, εκτός αν το χρειάζεσαι για σκληρή χρήση!

Τα 322 gr τα πρόσεξες;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Θα μας πεις πως πάει από μπαταρία?
Έχει έρθει και σε μένα αλλά φοβούμαι να τη βάλω...
Περίπου τα ίδια μέχρι τώρα. Είναι πολύ καλό το 12. Πολλές πρακτικές και εμφανισιακές αλλαγές.

Υ.Γ. Το Mi9 που έχω δεν βγάζει μέρα όταν είμαι εκτός σπιτιού. Σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ μόνο 4G έξω, δεν ψάχνω δηλαδή για WiFi. Κι αυτό συμβάλλει αρνητικά στην κατανάλωση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στο mi9t pro πάντως έκτος όλων των βελτιώσεων αναφέρουν δραματική μείωση στη αυτονομία.
Κάθε φορά σε ότι εταιρία και να έχεις τα ίδια και τα 🐐
Τα ίδια έπαθα και με το Samsung πριν το xiaomi, έβγαζα χαλαρά μια μέρα με αρκετή χρήση και μόλις πήρε το νέο Android, μέρα με το ζόρι με λιγότερη χρήση...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.967
χρησιμοποιώ μόνο 4G έξω
Λόγω φόβου δημόσιων/ιδιωτικών δικτύων ή βαριέσαι να κάνεις σύνδεση;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Λόγω φόβου δημόσιων/ιδιωτικών δικτύων ή βαριέσαι να κάνεις σύνδεση;
Κυρίως λόγω ταχύτητας. Τα περισσότερα WiFi έξω είναι για τα πανηγύρια.

Έχω πακέτο 12GB το μήνα οπότε δεν με απασχολεί η κατανάλωση.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σκέψου ότι το G4 πριν 4-5 χρόνια που το πήρα είχε τα διπλάσια χρήματα (ίσως και παραπάνω) από όσα έχει το Redmi Note 8T κι εάν δεις εδώ, θα καταλάβεις ότι το 8Τ είναι τεχνολογικά ανώτερο
Είμαι ευχαριστημένος και για κινητό στη "ζώνη" των €200 (συν πλην 10%) θα το συνέστηνα ανεπιφύλακτα
Καλημέρα σε όλους κι από εδώ.

Χθες, με την ανανέωση του συμβολαίου μου, πήρα και επιδότηση για αλλαγή συσκευής. Βάζοντας καμιά 45αριά-50αριά ευρώ ακόμα, αποφάσισα να πάω σε ένα Xiaomi Redmi Note 8T, αφού ρώτησα το γιο μου που έχει ένα παλιότερο Redmi 5-κάτι, και αφού συμβουλεύτηκα και φίλο του φόρουμ, που μολονότι δεν αγαπάει ιδιαίτερα τα Android, τα θεωρεί υποχρεωτική επιλογή στη μέση ή χαμηλή κατηγορία τιμής.

Αναμένεται η παραλαβή του σε μια-δυο μέρες (εξαιρουμένου πιθανώς του Σ/Κ).

Βέβαια, για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ένα τηλέφωνο, στο οποίο να μπορώ εγώ ο ίδιος να αλλάξω τη μπαταρία του, ώστε αφενός να μπορώ να έχω διαθέσιμη και μια δεύτερη ανταλλακτική και αφετέρου να αποφύγω την παράδοση της συσκευής σε "εργαστήριο", μόνο και μόνο για αλλαγή μπαταρίας, που εκτός της υπερχρέωσης (σε σχέση με το κόστος της μπαταρίας), ενέχει και τον κίνδυνο της βλάβης από κανένα "σαΐνι" των εργαστηρίων. Αλλά, από ότι κατάλαβα, η εύρεση τέτοιας συσκευής σήμερα είναι από πολύ σπάνια, έως αδύνατη.

Απλά, με παρηγορεί κάπως το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο (όπως και τα περισσότερα της σειράς αυτής του κατασκευαστή) φοράει μπαταρία αρκετά μεγάλης χωρητικότητας, που - κατά κάποιον τρόπο - εγγυάται μεγαλύτερη διάρκεια χρήσης και μεγαλύτερη μακροζωΐα.

Χiaomi redmi note 9, πιο φρέσκο
Το Redmi Note 9 φοράει CPU της MediaTek, την MTK Helio G85 . Κατά κάποιους υποδεέστερη της Qualcomm Snapdragon 665, του Redmi Note 8T, πράγμα που βάρυνε και στην τελική μου επιλογή, μολονότι στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά το Note 9, φαίνεται να υπερέχει έναντι του 8T.

Η σύγκριση του Skroutz δεν αναφέρεται στο απλό Note 9, αλλά στο Note 9S, που φοράει επίσης Qualcomm CPU.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Βέβαια, για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ένα τηλέφωνο, στο οποίο να μπορώ εγώ ο ίδιος να αλλάξω τη μπαταρία του, ώστε αφενός να μπορώ να έχω διαθέσιμη και μια δεύτερη ανταλλακτική και αφετέρου να αποφύγω την παράδοση της συσκευής σε "εργαστήριο", μόνο και μόνο για αλλαγή μπαταρίας, που εκτός της υπερχρέωσης (σε σχέση με το κόστος της μπαταρίας), ενέχει και τον κίνδυνο της βλάβης από κανένα "σαΐνι" των εργαστηρίων. Αλλά, από ότι κατάλαβα, η εύρεση τέτοιας συσκευής σήμερα είναι από πολύ σπάνια, έως αδύνατη.
κλασσική επιθυμία ανθρώπου με τις εμπειρίες του επαγγέλματος σου
ωστόσο αν και είναι απολύτως λογικό το αίτημα σου δημιουργεί τα εξής θέματα

α) μια μπαταρία που μπορεί ο χρήστης να αντικαταστήσει καταλαμβάνει πολύ περισσότερο χώρο. θέλει καπάκι που να ανοίγει και να κλείνει εύκολα χωρίς να σπάει , άρα πιο χοντρό . επίσης θέλει μπαταρία με σκληρό κέλυφος ώστε να μην χαλάσει από τον άπειρο χρήστη (με κίνδυνο έως και πυρκαγιάς , καθότι μιλάμε για μπαταρίες λιθίου που αν βραχυκυκλώσουν ανεβάζουν θερμοκρασία σε σημείο ανάφλεξης) . αυτό + το απαραίτητο διάκενο για να κλείσει το καπάκι μπορεί να "κοστίζει" σε πάχος εώς και 2 χιλιοστά για την ίδια χωρητικότητα.

β) το κόστος κατασκευής μπαταρίας όπως την ζητάς ανεβαίνει εκτός λόγω των παραπάνω (κέλυφος κλπ) και από την απαίτηση για ύπαρξη τερματικών (επαφές, ελατήρια κλπ).

γ) ακόμα και αν αυτά τα δεχθούμε δεν είναι και σίγουρο οτι θα πιάσουν τόπο. γενικά μπαταρίες αυτού του τύπου δεν είναι εύκολα διαθέσιμες μετά από 3-4 χρόνια για αγορά πελάτη λιανικής . Ο πατέρας μου πχ (συνάδελφος σου με παρόμοια λογική σε τεχνικά θέματα και εντελώς αντίθετη στα πολιτικά) χρειάστηκε μπαταρία για συσκευή turbo x του 16 . Δεν βρήκαμε ποτέ. μόνο την αντιστοιχία μέσω aliaexpress κλπ , που πιθανότατα δεν θα φτάσει ποτέ στην ελλάδα.

δ) ακόμα και αν βρείς την μπαταρία τελικά , αυτή θα είναι "φορτωμένη" με τα παραπάνω κόστη συν την απαίτηση για συσκευασία. Δεν είμαι σίγουρος οτι αυτό το κόστος θα είναι μικρότερο από τα 10-15 ευρώ που χρεώνουν οι διάφοροι επισκευαστές για την αλλαγή μπαταρίας.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
κλασσική επιθυμία ανθρώπου με τις εμπειρίες του επαγγέλματος σου
ωστόσο αν και είναι απολύτως λογικό το αίτημα σου δημιουργεί τα εξής θέματα
Καλό απόγευμα και ευχαριστώ για την παρέμβαση και τις επισημάνσεις.
Γι' αυτό και το like, απόλυτα ειλικρινές.

Στην παραπάνω φράση σου υπάρχει μια αντίφαση:
Ή κάτι θα είναι απολύτως λογικό ή θα δημιουργούνται θέματα (που θα ανατρέπουν το απόλυτο του λογικού).

Θα τα δούμε παρακάτω, ένα-ένα.
α) μια μπαταρία που μπορεί ο χρήστης να αντικαταστήσει καταλαμβάνει πολύ περισσότερο χώρο. θέλει καπάκι που να ανοίγει και να κλείνει εύκολα χωρίς να σπάει , άρα πιο χοντρό . επίσης θέλει μπαταρία με σκληρό κέλυφος ώστε να μην χαλάσει από τον άπειρο χρήστη (με κίνδυνο έως και πυρκαγιάς , καθότι μιλάμε για μπαταρίες λιθίου που αν βραχυκυκλώσουν ανεβάζουν θερμοκρασία σε σημείο ανάφλεξης) . αυτό + το απαραίτητο διάκενο για να κλείσει το καπάκι μπορεί να "κοστίζει" σε πάχος εώς και 2 χιλιοστά για την ίδια χωρητικότητα.
Όλα τα παραπάνω είχαν ανατραπεί στο πρόσφατο παρελθόν με τις - τότε - νέες υλοποιήσεις smartphones. Κλασσικά παραδείγματα τα μοντέλα των Windows Phone, ένα εκ των οποίων είχα (και εξακολουθώ να έχω) στη διάθεσή μου, που όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν. Κυκλοφορούσα με αυτό (Lumia 640XL LTE) μέχρι και πρόπερσι (άντε και πέρυσι) με τρεις ανταλλακτικές μπαταρίες, που έλυναν πολλά προβλήματα. Φυσικά, δεν τις κουβαλούσα όλες μαζί μου και βέβαια - ακόμα και μια - την έπαιρνα μαζί μου, μόνο όταν καταλάβαινα ότι υπήρχε πιθανότητα να την χρειαστώ. Οι διαστάσεις και το βάρος αυτών των μπαταριών δεν διέφεραν από τις αντίστοιχες που έχουν ενσωματωμένες τα σημερινά smartphones. Βέβαια, ας όψεται η μαμά Microsoft, που εγκατέλειψε το πρότζεκτ αυτών των τηλεφώνων (που εμένα προσωπικά με είχαν εξυπηρετήσει πολύ). Για τα σημεία των καιρών όμως, δες την τελευταία μου φράση στο μήνυμα.
β) το κόστος κατασκευής μπαταρίας όπως την ζητάς ανεβαίνει εκτός λόγω των παραπάνω (κέλυφος κλπ) και από την απαίτηση για ύπαρξη τερματικών (επαφές, ελατήρια κλπ).
Ε, καλά τώρα, τέτοιες κατασκευαστικές απαιτήσεις υπάρχουν και στις συσκευές με ενσωματωμένες μπαταρίες. Εκτός κι αν μιλάς για τηλέφωνα πολύ παλιότερα, όπου πράγματι έμπαιναν τέτοια ζητήματα.
γ) ακόμα και αν αυτά τα δεχθούμε δεν είναι και σίγουρο οτι θα πιάσουν τόπο. γενικά μπαταρίες αυτού του τύπου δεν είναι εύκολα διαθέσιμες μετά από 3-4 χρόνια για αγορά πελάτη λιανικής .
Σε αυτό έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Δυστυχώς, ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές των σημερινών τηλεφώνων ακολουθούν τη λογική της εγκατάλειψης υποστήριξης των συσκευών τους, καμιά φορά ακόμα και μετά την παρέλευση, όχι 3-4, αλλά ακόμα και ενός έτους. Και αυτό ισχύει ακόμα και για πολλά μοντέλα με ενσωματωμένες μπαταρίες, όπου εκεί δουλεύει φυσικά το λεγόμενο "ανεξάρτητο" after market κύκλωμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ο πατέρας μου πχ (συνάδελφος σου με παρόμοια λογική σε τεχνικά θέματα και εντελώς αντίθετη στα πολιτικά)
Το ένα - λογική σε τεχνικά θέματα - δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει με την λογική στα πολιτικά (άσχετα αν θα έπρεπε, διότι φαντάζομαι ότι κι αυτός, όπως κι εγώ θα έχει φάει "τη θάλασσα με το κουτάλι"). Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, έξω από το παρόν θέμα.
χρειάστηκε μπαταρία για συσκευή turbo x του 16 . Δεν βρήκαμε ποτέ. μόνο την αντιστοιχία μέσω aliaexpress κλπ , που πιθανότατα δεν θα φτάσει ποτέ στην ελλάδα.
Αυτή την περιπέτεια την έχω κι εγώ περάσει, από τότε που σταμάτησα να βρίσκω μπαταρία για το Lumia.
Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και σ' αυτό.
δ) ακόμα και αν βρείς την μπαταρία τελικά , αυτή θα είναι "φορτωμένη" με τα παραπάνω κόστη συν την απαίτηση για συσκευασία.
Δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι για όλα, ώστε να το κάνουμε κανόνα.
Δεν είμαι σίγουρος οτι αυτό το κόστος θα είναι μικρότερο από τα 10-15 ευρώ που χρεώνουν οι διάφοροι επισκευαστές για την αλλαγή μπαταρίας
Ποιος είναι αυτός ο κατασκευαστής (ή το εργαστήριο) που χρεώνει τόσο λίγο;
Μήπως εννοείς μόνο το κόστος εργασίας;

Ακόμα κι αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνει το 20άρικο με φανερές και ισχυρές τάσεις ανόδου προς τα 25 ή τα 30 €.

Πρόπερσι, άλλαξε μπαταρία στο κινητό της η γυναίκα μου (ένα ταπεινό Huawei P8 Lite) και το κόστος άγγιξε το 50άρικο.

Πέρυσι άλλαξα κι εγώ σε ένα, επίσης ταπεινό HTC One M8S, αυτή τη φορά κάνοντας το λάθος να έχω αγοράσει μπαταρία από το eBay με ένα 25άρι και όταν ανακάλυψα ότι η αλλαγή ενείχε τον κίνδυνο να καταστρέψω το τηλέφωνο, αφού απαιτούσε πολύ λεπτή δουλειά και κάποια σχεδόν εξειδικευμένα εργαλεία, το έδωσα σε "μαγαζί" να την αλλάξουν αυτοί και με χρέωσαν άλλα 25 ευρώ (με τη δική μου μπαταρία). Πράγμα φυσικά που σήμαινε ότι αν το έδινα απευθείας σ' αυτούς, με δική τους μπαταρία, θα με χρέωναν το 50άρικο έτσι κι αλλιώς.

Συμπέρασμα:
Θα ήταν ευχής έργο να διατηρούσαν οι κατασκευαστές την παλιότερη λογική, αλλά "o tempora o mores!" (Senatus haec intellegit, consul videt; hic tamen vivit. Vivit!)

Καλό απόγευμα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Έχω εδώ και δυο μήνες περίπου το Redmi Note 8 Pro και είμαι πολύ ευχαριστήμένος. Έχω την MIUI 11 και περιμένω την 12 που είπαν ότι βελτιώνει την μπαταρία. Εγώ πάντω με 4G, Wi-Fi, και BT ανοιχτά δεν έχω κανένα πρόβλημα και η μπαταρία κρατάει παραπάνω απο μέρα. Επίσης τωρά πήρα και το Mi smart band 4 και επίσης δεν έχει πρόβλημα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο ασιθητήρας φωτός σε πολύ δυνατό φως έξω στον ήλιο μπερδεύεται. Αυτά απο μένα έναν ευτυχή κατοχο ΧΙΑΟΜΙ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Σε mi9t pro που έβαλα τη miui 12 πριν μερικές μέρες η αυτονομία μειώθηκε ελάχιστα να ξέρς.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Καλό απόγευμα και ευχαριστώ για την παρέμβαση και τις επισημάνσεις.
Γι' αυτό και το like, απόλυτα ειλικρινές.

Στην παραπάνω φράση σου υπάρχει μια αντίφαση:
Ή κάτι θα είναι απολύτως λογικό ή θα δημιουργούνται θέματα (που θα ανατρέπουν το απόλυτο του λογικού).

Θα τα δούμε παρακάτω, ένα-ένα.

Όλα τα παραπάνω είχαν ανατραπεί στο πρόσφατο παρελθόν με τις - τότε - νέες υλοποιήσεις smartphones. Κλασσικά παραδείγματα τα μοντέλα των Windows Phone, ένα εκ των οποίων είχα (και εξακολουθώ να έχω) στη διάθεσή μου, που όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν. Κυκλοφορούσα με αυτό (Lumia 640XL LTE) μέχρι και πρόπερσι (άντε και πέρυσι) με τρεις ανταλλακτικές μπαταρίες, που έλυναν πολλά προβλήματα. Φυσικά, δεν τις κουβαλούσα όλες μαζί μου και βέβαια - ακόμα και μια - την έπαιρνα μαζί μου, μόνο όταν καταλάβαινα ότι υπήρχε πιθανότητα να την χρειαστώ. Οι διαστάσεις και το βάρος αυτών των μπαταριών δεν διέφεραν από τις αντίστοιχες που έχουν ενσωματωμένες τα σημερινά smartphones. Βέβαια, ας όψεται η μαμά Microsoft, που εγκατέλειψε το πρότζεκτ αυτών των τηλεφώνων (που εμένα προσωπικά με είχαν εξυπηρετήσει πολύ). Για τα σημεία των καιρών όμως, δες την τελευταία μου φράση στο μήνυμα.

Ε, καλά τώρα, τέτοιες κατασκευαστικές απαιτήσεις υπάρχουν και στις συσκευές με ενσωματωμένες μπαταρίες. Εκτός κι αν μιλάς για τηλέφωνα πολύ παλιότερα, όπου πράγματι έμπαιναν τέτοια ζητήματα.

Σε αυτό έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Δυστυχώς, ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές των σημερινών τηλεφώνων ακολουθούν τη λογική της εγκατάλειψης υποστήριξης των συσκευών τους, καμιά φορά ακόμα και μετά την παρέλευση, όχι 3-4, αλλά ακόμα και ενός έτους. Και αυτό ισχύει ακόμα και για πολλά μοντέλα με ενσωματωμένες μπαταρίες, όπου εκεί δουλεύει φυσικά το λεγόμενο "ανεξάρτητο" after market κύκλωμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το ένα - λογική σε τεχνικά θέματα - δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει με την λογική στα πολιτικά (άσχετα αν θα έπρεπε, διότι φαντάζομαι ότι κι αυτός, όπως κι εγώ θα έχει φάει "τη θάλασσα με το κουτάλι"). Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, έξω από το παρόν θέμα.

Αυτή την περιπέτεια την έχω κι εγώ περάσει, από τότε που σταμάτησα να βρίσκω μπαταρία για το Lumia.
Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και σ' αυτό.

Δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι για όλα, ώστε να το κάνουμε κανόνα.

Ποιος είναι αυτός ο κατασκευαστής (ή το εργαστήριο) που χρεώνει τόσο λίγο;
Μήπως εννοείς μόνο το κόστος εργασίας;

Ακόμα κι αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνει το 20άρικο με φανερές και ισχυρές τάσεις ανόδου προς τα 25 ή τα 30 €.

Πρόπερσι, άλλαξε μπαταρία στο κινητό της η γυναίκα μου (ένα ταπεινό Huawei P8 Lite) και το κόστος άγγιξε το 50άρικο.

Πέρυσι άλλαξα κι εγώ σε ένα, επίσης ταπεινό HTC One M8S, αυτή τη φορά κάνοντας το λάθος να έχω αγοράσει μπαταρία από το eBay με ένα 25άρι και όταν ανακάλυψα ότι η αλλαγή ενείχε τον κίνδυνο να καταστρέψω το τηλέφωνο, αφού απαιτούσε πολύ λεπτή δουλειά και κάποια σχεδόν εξειδικευμένα εργαλεία, το έδωσα σε "μαγαζί" να την αλλάξουν αυτοί και με χρέωσαν άλλα 25 ευρώ (με τη δική μου μπαταρία). Πράγμα φυσικά που σήμαινε ότι αν το έδινα απευθείας σ' αυτούς, με δική τους μπαταρία, θα με χρέωναν το 50άρικο έτσι κι αλλιώς.

Συμπέρασμα:
Θα ήταν ευχής έργο να διατηρούσαν οι κατασκευαστές την παλιότερη λογική, αλλά "o tempora o mores!" (Senatus haec intellegit, consul videt; hic tamen vivit. Vivit!)

Καλό απόγευμα.
οι μη αντικαταστάσιμες από τον τελικό χρήστη μπαταρίες δεν έχουν σκληρό κέλυφος,
είναι εύκαμπτες , "ζουλιχτές" , τυλιγμένες σε μια μονωτική μεμβράνη και τοποθετούνται με ταινία διπλής όψεως στην συσκευή ενώ ΔΕΝ έχουν επαφές όπως τις γνωρίζουμε αλλά μια λεπτή καλωδιοταινία που πρέπει να κουμπώσει στην μητρική.
πχ στο δικό μου oneplus 3t που πήρα μπαταρία και αντικατέστησα μόνος μου , η μπαταρία αυτή έχει ελάχιστο πάχος , σχεδόν 3 χιλιοστά ενώ στο ξεκόλλημα της από το κέλυφος αλλάζει σχήμα.
να τις προσθέσεις κέλυφος , επαφές και το απαραίτητο κενό για να κλείσει το πιο χοντρό καπάκι θα πάς άνετα σε 70% αυξημένο πάχος.
η μπαταρία αυτή χρεώνεται από την oneplus 6.5 ευρώ , από OEM πωλητές περίπου 12.
η αντικαταστάσιμη μπαταρία του turbo-x (που τελικά δεν υπάρχει) χρεωνόταν 25 ευρω (17 στην κινα συν μεταφορικα αν και οταν έρθουν και 40 κατι στο amazon) και έχει το 40% της χωρητικότητας του δικού μου.
δεν είναι βέβαια γενικό το παράδειγμα αλλά είναι μια ένδειξη.
επισκευαστής εκτός φυσικά του "εξουσιοδοτημένου" δεν παίρνει παραπάνω από αυτό το ποσό για αλλαγή μπαταρίας (εργασία πάντα) αλλά πλεον οι περισσότεροι θα κάνουν αυτή τη δουλειά μόνο αν σου πουλήσουν το ανταλλακτικό . Δικαιολογημένα βέβαια εν μέρη γιατί στο ebay κυκλοφορούν και εντελώς άχρηστα υλικά (σαν την οθόνη του 3Τ που είχα πάρει 65 ευρώ και ήταν λάθος) οπότε σε μια τέτοια περίπτωση τα ρίχνει ο ένας στον άλλο (η μπαταρία που μου φερες ηταν γτπ, εσύ που την έβαλες το έκανες σαν τα μούτρα σου κλπ).
συνεπώς ανάλογα την συσκευή και τον μάστορα η αλλαγή μπαταρίας μπορεί να φτάσει το ποσό που αναφέρεις αλλά μπορεί να πέσει και στα 30 ευρώ.

η τιμολόγηση στην εργασία σε αυτές τις συσκευές έχει πέσει σε σημείο να απορείς αν βγαίνει το μαγαζί ή αν πληρώνεται ο υπάλληλος.

πχ για λαπτοπ lenovo λεπτό , χρειάστηκα οθόνη την οποία δεν μπορούσε να μου βρει ο fixers που είναι κοντά μου και την έφερα εγώ . μου πήρε 20 ολόκληρα ευρώ (με ΦΠΑ) για την αλλαγή οπότε δεν σκέφτηκα καν να ψάξω βιντεάκι στο youtube για το πώς αλλάζει η οθόνη. μισή ώρα να ασχολήθηκε (το λιγότερο) δεν ξέρω πως βγαίνουν τα έξοδα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top