Xtz 12.17 edge

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Το 12.17 edge το ματ 615 και τα άλλα δύο 645 τα είχε.
Σε σχέση με το svs PB-2000 pro τι λέει; πιο από τα δυο θα προτιμούσατε;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Aν δίνεις 1100 πάνε στο svs.
VFM το XTZ.

Αν όμως παίζει η προσφορά με κάτι ψιλά παραπάνω παίρνεις 2 XTZ !! :D
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Το 12.17 edge το ματ 615 και τα άλλα δύο 645 τα είχε.
Σε σχέση με το svs PB-2000 pro τι λέει; πιο από τα δυο θα προτιμούσατε;
Το xtz ψηφιζω και γω. Και αργοτερα παιρνεις και 2ο και με 1200 κατι ευρω εχεις ενα ζευγάρι πολυ καλά sub.
Εγω πηρα προσφατα το 10.17 edge σε τιμη ΒF, το εχω για μουσικη σε χωρο 3x5, ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Με τα ports μπορεις να διαμορφωσεις το μπασο στα γούστα σου. Και δυναμη εχει μπολικη τουλαχιστον στο χωρο μου και στα αυτιά μου. Στο 9 η ωρα το gain οπως προτεινει και η xtz και ακουω μια χαρά μπάσο, μποτιές κοντρα μπάσο κτλ ολα πολυ ωραία.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλησπέρα,

Βλεπω τωρα την προσφορά της XTZ με το 10.17 edge στα 490 ευρώ και σκεφτομαι να παρω ακομα 1. Το σύστημα παιζει σε χώρο ~35τμ.
Ολοι σας προτείνετε την ενσωμάτωση 2ου sub ως must, δε μπορώ να διαφωνήσω, όμως βρε παιδια εγω με το ένα 10.17 που εχω ακούω πολύ μπάσο, ποιοτικα δεν ειμαι ο πιο κατάλληλος να πω αν ειναι καλο, αλλα από ποσότητα δε μου λείπει κάτι. Αν μαλιστα συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι το gain του sub το έχω στο παρά τέταρτο - δοκιμασα για παραπανω αλλά ηταν too much για τα γούστα μου, αναρωτιέμαι γιατί να χρειάζομαι 2ο sub και τί θα μου προσφέρει τελικά;
Μήπως μου λείπει κάτι άλλο, πχ μηπως ακούω τα modes του δωματίου και το εκλαμβανω σαν πολυ μπάσο? Και αν ναι, τοτε μηπως αντι για 2ο sub πρεπει να επενδυσω αλλού; ισοστάθμιση; treatment;

Για να το μαζέψω λίγο γιατί πολλά εγραψα: Απο τη στιγμή που εχω 1 sub να δουλευει με το gain κατώ από το 50%, ποιός ο λόγος να πάρω 2ο;;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Με δυο θα παίζεις πολύ καλύτερα στα πάντα .
Ισοστάθμιση θες έτσι κ αλλιώς πάρεις δεν πάρεις .
Το ίδιο ισχύει κ για την φροντίδα
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εφόσον είσαι ευχαριστημένος κάτσε στα αβγά σου.

Αν σε τρώει να επιτύχεις το βέλτιστο τότε, πάρε άλλο ένα, αγόρασε και ένα mic και σιγά, σιγά ασχολήσου πιο ενεργά.
Ταυτόχρονα θα πρέπει και να διαβάσεις αρκετά..

Ή να φωνάξεις έναν Calibrator να σου τα κάνει χωρίς να παιδεύεσαι εσύ με mic κτλ.

Οπότε το ερώτημα για μένα είναι:
Θες να ασχοληθείς περαιτέρω ή αυτό που έχεις σου φτάνει?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όπως εχει εξηγηθεί πολλάκις (και μετα κάποιοι γκρινιάζουν πως γράφουμε συνέχεια τα ίδια :headbang: ) τα πολλαπλά σαμπ βοηθούν στην ποιότητα- ομαλότερο και σωστότερο μπασο- και δευτερευόντως στην ποσότητα.

Ισχύουν δηλ αυτα που λέει ο @makis.pol παραπάνω, με εναν αστερίσκο: αν εχεις πάρα πολλά σαμπ δεν χρειαζεσαι φροντίδα!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όπως εχει εξηγηθεί πολλάκις (και μετα κάποιοι γκρινιάζουν πως γράφουμε συνέχεια τα ίδια :headbang: ) τα πολλαπλά σαμπ βοηθούν στην ποιότητα- ομαλότερο και σωστότερο μπασο- και δευτερευόντως στην ποσότητα.

Ισχύουν δηλ αυτα που λέει ο @makis.pol παραπάνω, με εναν αστερίσκο: αν εχεις πάρα πολλά σαμπ δεν χρειαζεσαι φροντίδα!
Δεν συμφωνώ απόλυτα .
Όταν έχεις πολλά Σάμπ χρειάζεται παραπάνω φροντίδα από ότι νομίζεις.
πολύ παραπάνω από ότι νομίζεις .
Του κουτρουλι ο γάμος θα γίνεται από στάσιμα και βουητό αν κ αυτό είναι ένα από μόνο του .
Εκεί να δεις φροντίδα που χρειάζεται ο χώρος σου .
Ιδιαίτερα από τους 40 κύκλους κ κάτω που είναι ακόμα πιο δύσκολο .
Τώρα θα μου πεις ότι κανείς δεν μετράει rt60 κάτω από τους 40 κύκλους
Κακώς πολύ κακώς γιατί εκεί είναι το αγγούρι κ η μαγκιά του εκάστοτε εγκαταστατη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν συμφωνώ απόλυτα .
Όταν έχεις πολλά Σάμπ χρειάζεται παραπάνω φροντίδα από ότι νομίζεις.
πολύ παραπάνω από ότι νομίζεις .
Του κουτρουλι ο γάμος θα γίνεται από στάσιμα και βουητό αν κ αυτό είναι ένα από μόνο του .
Εκεί να δεις φροντίδα που χρειάζεται ο χώρος σου .
Ιδιαίτερα από τους 40 κύκλους κ κάτω που είναι ακόμα πιο δύσκολο .
Τώρα θα μου πεις ότι κανείς δεν μετράει rt60 κάτω από τους 40 κύκλους
Κακώς πολύ κακώς γιατί εκεί είναι το αγγούρι κ η μαγκιά του εκάστοτε εγκαταστατη
Δεν ισχύει Μάκη.
Δεν είναι άποψη, υπάρχει βιβλιογραφία.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Κάνε μια δοκιμή στο RoomCalculator του REW. Πρόσθεσε ένα σαμπ και καν το βόλτα στην κάτοψη και δες τα σκαμπανεβάσματα στις συχνότητες. Βάλε δεύτερο και κάνε βόλτα πάλι και δες. Τώρα βάλε τέσσερα και δες πώς στρώνουν την καμπύλη. Αυτό κανουν τα πολλαπλά σάμπ. Και ισχύει και αυτό που είπες, ότι νομίζεις ότι μπουμπουνίζει το μπάσο, διότι ακούς συντονισμούς αντικειμένων και τα modes του χώρου ως τονισμένες συχνότητες.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν ισχύει Μάκη.
Δεν είναι άποψη, υπάρχει βιβλιογραφία.
Μπορεί.
Όπως είπε κ ο εαρ είναι άποψη μου .
Και όπως πάντα βλέπω ακούω και συγκρίνω .χωρίς βιβλιογραφία.
Εγώ μιλάω για τον χώρο μου και τα συνοδα μου .
Επίσης όλα τα μεγάλα πρόβληματα αρχίζουν κάτω από τους 20 κύκλους .
Και κάτω από τους 10 το πανηγύρι ....
Άποψη μου .
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τι έχεις φίλε και παίζει κάτω από τους 10? Και βασικά με τι εξοπλισμό μετράς τόσο χαμηλά;
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top