Yamah rx-a2070 vs Marantz sr7012 vs Denon x4400h

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.599
Reaction score
31.027
Και δεν θα θελει και τελικους για τα ατμος αμα βαλει .
Στην αμερικη εχουν το ιδιο ο 7012 με τον προ 7704 , εδω 900 διαφορά !!
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
O
αμα πας για προ...
πες μου που πετας λεφτα να ερθω να μαζευω,..........
εκτος βεβαια αν μιλας για εργαλειο 5Κ +......
προ ετσι....οχι κατι που βγαινει και σε προ
Οπότε Αργύρη σημφωνείς ότι αν δε πάω για κάποιο πανάκριβο μοντέλο πράγματι δε θ δω κάποια ιδιαίτερη διαφορά?
[DOUBLEPOST=1529683907][/DOUBLEPOST]Στο τέλος με βλέπω να πηγαίνω για τον 2070 που ξέρω από ypao και όλοι λένε για την ποιότητά τους σε σχέση με m και d.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα....δεν θελω να παιρνω κανενα στο λαιμο μου
Η δικη μου ιστορια
2005 προ ροτελ 1640 ευρω.,,,,και ενα χιλιαρικο σε σωθικα μεσα....(μονο σασι πλακετα τοροιδη δεν αλλαξα -και μαστερ τσιπ)
επαιζε παπαδες οταν τον τερματισα.......
τον πουλησα 300 ευρω....(ξερω)....(ξερω)........
2009 ενω προσπαθουσαν να με ψησουν για ολοκληρωμενο (ονκιο) τα εσκασα για προ
αν και κατοπιν εορτης τον ακουσα Α_Β ....και δεν αξιζε ο προ....(λιγη διαφορα στο 2καναλο) τιποτα αλλο.
Τον πουλησα το 10 800 ευρω στο σωτηρη (ουτε μισα λεφτα)
2010 προ sunfire,....προ ετσι οχι pupαρια,,,,,,5500 τιμη καταλογου,.,......τον πηρα 1100
Του εχωσα μεσα κανα 400ρι χαλαρα....και τον πουλησα με το ζορι 300 ευρω.....και 2καναλο το μηχανακι ξεσκιζε καθε τι που λεγεται προ μεχρι τα λεφτα του (τα κανονικα).
Τον προ που λες αν δεν τον χρυσοπληρωσεις δεν αξιζει να τον παρεις γιατι
1 δεν θα παιζει οσο ενας pro nad του 2002 σε σχεση με ενα (οτι ναναι του τοτε)
2 οταν θα ειναι να τον πουλησεις θα πρεπει να ματωσεις......
3 ακομα και αρθρωτα μηχανακια nad - theta.....ματωνεις τρελλα να τα αναβαθμισεις.......
και σε μερικα χρονια τι μενει ? μια συσκευη που απλα συνυπαρχετε
4 ο γιαμαχακος και ο μαρατζακος ειναι τιμια μηχανακια.....αλλα ειναι πιο πολυ τραβεστονιασμενοι av
παρα Pure pro......
5 αν μπορεις και θες να αγγιξεις ακριβα μηχανακια κοιτα μην γινεις σαν το μαρκου.....συλεκτης - παλιατζης.....
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Μέσα σε μια μέρα θα κάνω 3 φορές κωλοτούμπα και θα καταλήξω σε αυτό που συνηπάρχω εδώ και 4 χρόνια το οποίο δε με έχει χαλάσει κάπου απλά πρέπει να εκσυγχρονιστώ. Θα παίξω ανάμεσα σε 7012 καο 2070. Αν δεν υπήρχαν πολλλα αρνητικά σχόλια περί προβλημάτων θα ήταν μονόδρομος ο marantz με ολα τα καλούδια που προσφέρει
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
κοιτα....δεν θελω να παιρνω κανενα στο λαιμο μου
Η δικη μου ιστορια
2005 προ ροτελ 1640 ευρω.,,,,και ενα χιλιαρικο σε σωθικα μεσα....(μονο σασι πλακετα τοροιδη δεν αλλαξα -και μαστερ τσιπ)
επαιζε παπαδες οταν τον τερματισα.......
τον πουλησα 300 ευρω....(ξερω)....(ξερω)........
2009 ενω προσπαθουσαν να με ψησουν για ολοκληρωμενο (ονκιο) τα εσκασα για προ
αν και κατοπιν εορτης τον ακουσα Α_Β ....και δεν αξιζε ο προ....(λιγη διαφορα στο 2καναλο) τιποτα αλλο.
Τον πουλησα το 10 800 ευρω στο σωτηρη (ουτε μισα λεφτα)
2010 προ sunfire,....προ ετσι οχι pupαρια,,,,,,5500 τιμη καταλογου,.,......τον πηρα 1100
Του εχωσα μεσα κανα 400ρι χαλαρα....και τον πουλησα με το ζορι 300 ευρω.....και 2καναλο το μηχανακι ξεσκιζε καθε τι που λεγεται προ μεχρι τα λεφτα του (τα κανονικα).
Τον προ που λες αν δεν τον χρυσοπληρωσεις δεν αξιζει να τον παρεις γιατι
1 δεν θα παιζει οσο ενας pro nad του 2002 σε σχεση με ενα (οτι ναναι του τοτε)
2 οταν θα ειναι να τον πουλησεις θα πρεπει να ματωσεις......
3 ακομα και αρθρωτα μηχανακια nad - theta.....ματωνεις τρελλα να τα αναβαθμισεις.......
και σε μερικα χρονια τι μενει ? μια συσκευη που απλα συνυπαρχετε
4 ο γιαμαχακος και ο μαρατζακος ειναι τιμια μηχανακια.....αλλα ειναι πιο πολυ τραβεστονιασμενοι av
παρα Pure pro......
5 αν μπορεις και θες να αγγιξεις ακριβα μηχανακια κοιτα μην γινεις σαν το μαρκου.....συλεκτης - παλιατζης.....
Όλο ιστορίες είσαι και δίκαια σαν παλιοσειρά εδώ μέσα ,αλλά ο ''ο γιαμαχακος και ο μαρατζακος'' που λές σαν φρέσκα μηχανάκια ξεσκίζουν τις ''παλιατζούρες'' σήμερα αλλά χαιεντιές του τότε...
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Έχω μια "μικρή" απορία. Όλους αυτούς τους έχετε ακούσει ή μιλάμε θεωρητικά με τα specs. Γιατί αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρα είναι απο χρήστες που τους έχουν.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Όλο ιστορίες είσαι και δίκαια σαν παλιοσειρά εδώ μέσα ,αλλά ο ''ο γιαμαχακος και ο μαρατζακος'' που λές σαν φρέσκα μηχανάκια ξεσκίζουν τις ''παλιατζούρες'' σήμερα αλλά χαιεντιές του τότε...[/QUOTE\


εννοηται τα πανε λαλιοντας...
πριν μια 10ρα που λες
ενας ρεμπελος
ενας γιαννης
ενας μαρκου
αλλος ενας γιαννης
και ενας σαν εμενα
Μαζευτηκανε να αξιολογησουν
ενα προ 7500 (ντενον)
ενα ονκιακο του 1000ρρικου γερμανια (εδω 2500)
και ενα λεξικονακο.....αντικουλα
Οπως τους εγραψα ετσι περιπου επαιζαν...
Καποιοι θεωρησαν τον ονκιακο πιο τσαμπουκαλη ακομα και απο τον ντενον
η αντικουλα της λεξικονας...δεν λεω καποτε ηταν ονειρομηχανη.....
Τοτε ενα σαραβαλακι.........
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ο 7012 ειναι συγκρισιμος με τον 3070 που εχουν τα ιδια λ7 στο αμερικα και υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος....;)

στα ειπα και στην αρχη να μην τα ξαναλεω :) .....μακραν καλυτερος ο marantz ηχητικα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.999
Οποιο προ και να πάρεις ειναι ενα επίπεδο πάνω απο οποιοδήποτε ολοκληρωμένο
Όποιον προ κ να πάρεις θα δεινοπάθησεις για να τον πουλησεις κ πάντα σε σκοτωμένη τιμη
Αυτη ειναι η σκληρή πραγματικότητα
@stathis

επειδή έκανες like, μην περιμένεις να δώσω τον 5100 για 1 abcd. 3 abcd στην καλύτερη, και μόνο όταν ανακοινωθεί ο 5200 που θα έχει και Auro 3D. :roflmao:
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Γενικά, επεξεργασία εικόνας δεν κάνουμε στον AVR.
αυτή τι στιγμή διαβάζω σε διπλανό forum και υπάρχουν τουλάχιστον 5 μέλη που λένε τα χειρότερα......

επισυνάπτω ένα από αυτά

''Παιδιά το μεγαλύτερο σιχτίρισμα και με τους 2 Marantz που είχα ήταν οι εντασεις τους αλλά και το ζέσταμα τους.Ψοφίμια του κερατά.Μόλις άνοιγα λίγο παραπάνω την έντασή τους,έμπαινε η προστασία και έκλειναν ενώ ζεματάνε ακόμα και στην θέση standby.
Όσο για τα 4 χρόνια εγγύηση,καλά κάνουν και τα δινουν,αφού με την προστασία να μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι,μάλλον δεν θα χαλάσουν σε αυτό το διάστημα,το θέμα όμως είναι ότι δεν θα ακούς στην ένταση που επιθυμείς.
Όλα αυτά τα γράφω γιατί πιστεύω ότι γι΄αυτό το λόγο υπάρχον τα forums.
Να προβάλλουν κυρίως τα προβλήματα μιας συσκευής και όχι να την εκθειάζουν.
Με τα 2 στα 2 όμως της Marantz μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε με τυχαία προβληματική συσκευή.Μπείτε στο AVS και διαβάστε πολλούς σαν κι εμένα "άτυχους" κατόχους να μιλάνε για τις εντάσεις των ενισχυτών τους.''
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
αυτή τι στιγμή διαβάζω σε διπλανό forum και υπάρχουν τουλάχιστον 5 μέλη που λένε τα χειρότερα......

επισυνάπτω ένα από αυτά

''Παιδιά το μεγαλύτερο σιχτίρισμα και με τους 2 Marantz που είχα ήταν οι εντασεις τους αλλά και το ζέσταμα τους.Ψοφίμια του κερατά.Μόλις άνοιγα λίγο παραπάνω την έντασή τους,έμπαινε η προστασία και έκλειναν ενώ ζεματάνε ακόμα και στην θέση standby.
Όσο για τα 4 χρόνια εγγύηση,καλά κάνουν και τα δινουν,αφού με την προστασία να μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι,μάλλον δεν θα χαλάσουν σε αυτό το διάστημα,το θέμα όμως είναι ότι δεν θα ακούς στην ένταση που επιθυμείς.
Όλα αυτά τα γράφω γιατί πιστεύω ότι γι΄αυτό το λόγο υπάρχον τα forums.
Να προβάλλουν κυρίως τα προβλήματα μιας συσκευής και όχι να την εκθειάζουν.
Με τα 2 στα 2 όμως της Marantz μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε με τυχαία προβληματική συσκευή.Μπείτε στο AVS και διαβάστε πολλούς σαν κι εμένα "άτυχους" κατόχους να μιλάνε για τις εντάσεις των ενισχυτών τους.''

Τι να σου πω;
Εγώ έχω τον 7011 και δεν έχω τέτοια προβλήματα. Ούτε έχω διαβασει από άλλο μέλος εδώ μέσα κάτι σχετικό. Το τι γράφουν άλλοι αλλού που δεν τους γνωρίζω και δεν μπορώ να αξιολογήσω την αξιοπιστία τους μου είναι αδιάφορο.

Η ένταση που θα παίξουν τα ηχεια σου δεν εξαρτάται μόνο από τον ενισχυτή αλλά και από την ευαισθησία των ηχειων σου.
Επίσης αν τον λειτουργείς μόνο ως προ το όλο θέμα είναι irelevant.
Το τελευταίο τρίμηνο τον λειτουργώ και σαν ολοκληρωμένο για την τριάδα μπροστά και δεν έχω θέμα έντασης με τα ηχεια που παίζω.
Όλοι οι ενισχυτές ζεσταίνονται αν χρησιμοποιείς τα ενισχυτικά τους στάδια. Για αυτό υπάρχουν προδιαγραφές στη τοποθέτηση τους για να έχουν επαρκή αερισμό.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
οπως τα λεει η αγαπη ειναι......δεν μπορεις να γνωριζεις την χρηση του καθενος..

βγαλε τον τελικο και παιξε τα ηχεια με τον AV για να καταλαβεις :D
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Τι να σου πω;
Εγώ έχω τον 7011 και δεν έχω τέτοια προβλήματα. Ούτε έχω διαβασει από άλλο μέλος εδώ μέσα κάτι σχετικό. Το τι γράφουν άλλο άλλοι που δεν τους φνωειζω και δεν μπορώ να αξιολογήσω την αξιοπιστία τους μου είναι αδιάφορο.

Η ένταση που θα παίξουν τα ηχεια σου δεν εξαρτάται μόνο από τον ενισχυτή αλλά και από την ευαισθησία των ηχειων σου.
Επίσης αν τον λειτουργείς μόνο ως προ το όλο θέμα είναι irelevant.
Το τελευταίο τρίμηνο τον λειτουργώ και σαν ολοκληρωμένο για την τριάδα μπροστά και δεν έχω θέμα έντασης με τα ηχεια που παίζω.
Όλοι οι ενισχυτές ζεσταίνονται αν χρησιμοποιείς τα ενισχυτικά τους στάδια. Για αυτό υπάρχουν προδιαγραφές στη τοποθέτηση τους για να έχουν επαρκή αερισμό.
Δεν αντιλέγω απλά όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο συναντώ αρνητικά σχόλια. Βέβαια είναι και το άλλο. Όσο ποιο πολύ πουλάει ένα προϊόν τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν ελαττωματικά κομμάτια. όπως είχε γίνει κάποτε με την acer στα laptop. δεν είναι καλά τα acer χαλάνε ναι αλλά ένας στους τρεις πελάτες ερχόταν με acer. Τα βάζω όλα κάτω πλέον πριν διαλέξω. Προφανώς δε βάζω στο παιχνίδι εταιρίες που είναι δύσκολο να βρω όπως emotiva πάντα μιλάμε για yamaha - marantz - denon και να πω την αλήθεια ο denon avr x6400h έχει ελκυστική τιμή στο εξωτερικό
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
@stathis

επειδή έκανες like, μην περιμένεις να δώσω τον 5100 για 1 abcd. 3 abcd στην καλύτερη, και μόνο όταν ανακοινωθεί ο 5200 που θα έχει και Auro 3D. :roflmao:
Αuro3D? :D
Να χαρεί και το μέλος kefalas..:lolsign:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.125
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top