Yamaha CD S-1000 για transport

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Εαν σκονταψεις και πεσεις μονος σου θα σηκωθεις μια χαρα, αν σε ριξει αλλος θα κλαις μια ωρα. Συμπερασμα: κανε αυτο που σου αρεσε απο την αρχη. Αλλωστε τo Yamaha ειναι εντυπωσιακο στο ρακ. Αργοτερα που θα θελεις και καλυτερο ηχο θα πας σε laptop + Dac.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

Εαν σκονταψεις και πεσεις μονος σου θα σηκωθεις μια χαρα, αν σε ριξει αλλος θα κλαις μια ωρα. Συμπερασμα: κανε αυτο που σου αρεσε απο την αρχη. Αλλωστε τo Yamaha ειναι εντυπωσιακο στο ρακ. Αργοτερα που θα θελεις και καλυτερο ηχο θα πας σε laptop + Dac.
Μπα, πέρασα τη φάση pc + dac, δε φτουράει σε ευκολία σε σχέση με το squeezebox. Έφαγα και την απάτη των players, bitperfect vs more bitperfect vs yetMoreBitperfect, asio, wasapi κλπ κλπ
Τα πέρασα και σε mac.

Πφφφφφφ

Το squeezebox σκίζει σε ήχο και ευκολία, δεν υπάρχει επιστροφή.
Το είπα και νωρίτερα, δεν ελπίζω (ούτε σκοπεύω) σε ηχητική αναβάθμιση με το yamaha, ή όποιο άλλο.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

Πφφφφφφ

Το squeezebox σκίζει σε ήχο και ευκολία, δεν υπάρχει επιστροφή.
Το είπα και νωρίτερα, δεν ελπίζω (ούτε σκοπεύω) σε ηχητική αναβάθμιση με το yamaha, ή όποιο άλλο.
Βρε μπας και είσαι κρυφολαμπάκιας και δεν ακούς διαφορές στα dacs? :135:

....ωχ..ωχ... καταφτάνουν.....πάω να κρυφτώ...:106:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

Βρε μπας και είσαι κρυφολαμπάκιας και δεν ακούς διαφορές στα dacs? :135:

....ωχ..ωχ... καταφτάνουν.....πάω να κρυφτώ...:106:

Μπα, λαμπάκιας είμαι σε άλλο χώρο.
Δεν ξέρω αν δεν ακούω καλά ή αν το σύστημά μου δεν επιτρέπει την ανάδειξη των διαφορών, αλλά pc/squeezebox, στο ίδιο dac ακούστηκαν το ίδιο.
(για να μην πω ότι το squeezebox ακούστηκε καλύτερα, πιθανότατα λόγω υπεροχής spdif έναντι usb στο dac που είχα τότε)
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Re: Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

[/QUOTE]
Βρε μπας και είσαι κρυφολαμπάκιας και δεν ακούς διαφορές στα dacs? [/QUOTE]
Εννοείς όπως οι κίτρινοι δεν μπορούν να διακρίνουν τους λευκούς και τους βλέπουν όλους ίδιους? (και για να μην γίνομαι ρατσιστής μπορει ισχύει και το αντίστροφο)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

Μπα, λαμπάκιας είμαι σε άλλο χώρο.
Δεν ξέρω αν δεν ακούω καλά ή αν το σύστημά μου δεν επιτρέπει την ανάδειξη των διαφορών, αλλά pc/squeezebox, στο ίδιο dac ακούστηκαν το ίδιο.
(για να μην πω ότι το squeezebox ακούστηκε καλύτερα, πιθανότατα λόγω υπεροχής spdif έναντι usb στο dac που είχα τότε)
Με μπέρδεψες, έχεις ακούσει το Squeezebox ως transport με εξωτερικό DAC και σου άρεσε καλύτερα το εσωτερικό DAC του Squeezebox?
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Yamaha CD S-1000 για transport

Με μπέρδεψες, έχεις ακούσει το Squeezebox ως transport με εξωτερικό DAC και σου άρεσε καλύτερα το εσωτερικό DAC του Squeezebox?
Όχι βρε. Η σύγκριση ήταν pc/mac vs squeezebox συνδεδεμένα όλα σε εξωτερικό dac.
To dac που έχει πάνω το squeezebox είναι αρκετά τίμιο βέβαια, αλλά ως εκεί.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Εεε...τότε τις ακούς τις διαφορές στα ηχοχρώματα και στις γ(χ)ριές!...:107:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Εεε...τότε τις ακούς τις διαφορές στα ηχοχρώματα και στις γ(χ)ριές!...:107:
Κάποιες διαφορές, ίσως τις ακούω, ναι. Ίσως και ψυχοακουστικά.
Αλλά δεν είμαι διατεθιμένος να ανοίγω pc, avr, τηλεόραση, και να χειρίζομαι με το mouse πχ το απαίσιο interface του foobar γι'αυτό το σκοπό...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.300
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top