Yamaha rn-803d



Μηνύματα
106
Reaction score
123
Οχτώ κατοστάρικα, για έντεκα κιλά τσίγκο και "made in Malaysia";
Εχεις να προτεινεις κατι σε αυτα τα χρηματα που να περιλαμβανει dac,ψηφιακο tuner και network player και ενισχυτη της προκοπης ?
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Εχεις να προτεινεις κατι σε αυτα τα χρηματα που να περιλαμβανει dac,ψηφιακο tuner και network player και ενισχυτη της προκοπης ?
Αν τα θελει ολα αυτα και σε ενα σασσι,ο 803 ειναι μονοδρομος στα χρηματα αυτα.Αν δεν τα θελει ολα (το dac και το tuner),αλλα καλυτερο ηχο και δυνατοτητες στο network player,ενας καλος συνδυασμος ειναι nad c316bee και pioneer N-30AE ( και αλλοι συνδυασμοι,απλα αναφερω αυτον για να ριξω μια ιδεα).
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Οχτώ κατοστάρικα, για έντεκα κιλά τσίγκο και "made in Malaysia";
Είναι αποκλειστικό εργοστάσιο ιδιοκτησίας της Yamaha στην Μαλαισία ,
που πολλά high-εντάδικα μπουτίκ εργαστήρια θα ντρέπονταν να πατήσουν το πόδι τους μέσα.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
ανάλογα με τα ηχεία και τις απαιτήσεις που έχεις μπορεί και να είναι κελεπούρι,άκουσέ τα στον Νάκα και αποφασίζεις εσύ και όχι εμείς.Πάντως χαρακτηρισμοί τύπου τσίγκος 11kg καλό είναι να αποφεύγονται γιατί δεν βοηθούν τον ενδιαφερόμενο
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
ανάλογα με τα ηχεία και τις απαιτήσεις που έχεις μπορεί και να είναι κελεπούρι,άκουσέ τα στον Νάκα και αποφασίζεις εσύ και όχι εμείς.Πάντως χαρακτηρισμοί τύπου τσίγκος 11kg καλό είναι να αποφεύγονται γιατί δεν βοηθούν τον ενδιαφερόμενο
Καλημέρα και αποδέχομαι το ότι έχετε δίκιο με τον άστοχο χαρακτηρισμό μου.

Πάντως, το ότι κάποιος (οποιοσδήποτε) θα πάει στον Νάκα (στον κάθε Νάκα), να «ακούσει» ένα «πολυμηχάνημα», στο χώρο του Νάκα, με τα ηχεία του Νάκα, με τα ενισχυτικά του Νάκα, ακόμα και με τα CD/MP3/Hi-res που θα έχει εκεί ο πωλητής και με την ψυχολογία του «μπερδεμένος/ενθουσιασμένος/κ@βλωμένος/είναι «τσάμπα», είναι σίγουρο ότι θα πάρει κελεπούρι.

Π.χ., τελευταία που βγήκα στην αγορά για να ακούσω μερικά πράματα, είδα ότι μου βαζαν να ακούσω κάτι «ησυχασιές» στα 24/96, δηλ. μια φωνή και ένα πιάνο, κάτι νταϊάνα κραλ, ένα φλάουτο και ένα θρόισμα, και παρόμοια... και όταν έβαζα το στικάκι μου που ειχε flac ριπαρισμένο απο το δικό μου CD, με τη free jazz που ακούω ΕΓΩ στον χώρο μου και που τα «βαράνε» όλα τα πνευστά μαζί, τότε, οι μηχανηματάρες/ηχειάρες ακουγόντουσαν χάλια και ο πωλητής/αντιπρόσωπος μου’λεγε ότι φταίει η εγγραφή/ηχογράφηση/sound engineering...

Ναι, αλλά εγώ αυτά έχω και απ’αυτά ακούω!

ΧΑΟΣ!
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Μου μοιαζει εξαιρετικο. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι εκπληκτικη σε 2-3 ενισχυτες απο τους ακριβους της που εχω δει και ο ηχος τους δεν ειναι τυπου τα ριχνω μεσα στο κουτι κι οτι παιξει.
Κανουν δουλιτσα εκει περα...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
ο μονος τροπος να βγαλει κανεις ακρη ειναι να ακουσει στο Νακα (ή στον οποιον Νακα),ενα καλυτερο μηχανημα ,με το οποιο υλικο ειναι διαθεσιμο (απο τον πωλητη ή τον αγοραστη) και μετα να ακουσει αυτο που σηκωνει η τσεπη του και να βγαλει τα οποια συμπερασματα. Αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει ο φιλος μας να ακουσει τον 803 και μετα καποιον συνδυασμο ενισχυτη και network player στα ιδια χρηματα πανω κατω (οπως τον A-S501+NP-S303) και να βγαλει ακρη. Βεβαια ο 803 εχει το συστημα αυτορυθμισης για τον καθε χωρο,αλλα προσωπικα προτιμω ενας συνδυασμος να παιξει οσο καλυτερα γινεται με σωστο στησιμο σε εναν αποδεκτο χωρο,παρα αυτο να προσπαθουμε να γινει με διαφορα "τεχνασματα".

(οσο για τον τσιγκο.....ολα απο τσιγκο ειναι,το παχος αλλαζει,ενω για το Μαλαισια,ρωτηστε εναν Μαλαισιανο για το τι φτιαχνει η Ελλαδα και .....καληνυχτα).
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Εμένα πάντως, όταν έψαχνα ηχεία, πήγα σε κάποιο μαγαζί (όχι ΝΑΚΑ) με ένα δικό μου CDR με διάφορα κομμάτια δικής μου επιλογής, το έβαλαν χωρίς καμιά αντίρρηση και στο τέλος με ρώτησαν αν γίνεται να τους το αφήσω όπως και έγινε. Κομμάτια αντεστραμμένα από τα απλά CD που είχα, τίποτα εξεζητημένο, κομμάτια από αυτά που άκουγα συχνά.
Βέβαια ακούσαμε και κάποια δικά τους CD & SACD.
Αυτά τα γελοίου τύπου σχόλια, μου θυμίζουν κάποτε που ψάχναμε ηχεία του κουμπάρου μου και στο μαγαζί δεν άφηναν να δυναμώσουμε την ένταση στο μισό του volume, για να μην χαλάσουν τα μεγάφωνα.
 


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
(οσο για τον τσιγκο.....ολα απο τσιγκο ειναι,το παχος αλλαζει,ενω για το Μαλαισια,ρωτηστε εναν Μαλαισιανο για το τι φτιαχνει η Ελλαδα και .....καληνυχτα).
Ας περάσουν τα γιαπωνεζάκια και οι μαλαισιανοί της «γιαμάχα» με τα δισεκατομμύρια τα γιεν για “R&D”, κατα λιοσίων μεριά, δίπλα στα μπουρδέλα, σ’ένα ταπεινό ημιυπόγειο, να δουν τους «τσίγκους» που φτιάχνουν με το χέρι οι τσακιρίδηδες της κακόμοιρης της ελλαδίτσας...

Χαιρετώ όλους και καλό ΣΚ.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ζνιφ.
Συναχώθηκες μωρό μου?:p
[DOUBLEPOST=1521887172][/DOUBLEPOST]
Ας περάσουν τα γιαπωνεζάκια και οι μαλαισιανοί της «γιαμάχα» με τα δισεκατομμύρια τα γιεν για “R&D”, κατα λιοσίων μεριά, δίπλα στα μπουρδέλα, σ’ένα ταπεινό ημιυπόγειο, να δουν τους «τσίγκους» που φτιάχνουν με το χέρι οι τσακιρίδηδες της κακόμοιρης της ελλαδίτσας...

Χαιρετώ όλους και καλό ΣΚ.
Και τι να κάνουν τώρα οι γιαμαχατζήδες?
Να πετάξουν τα δισεκατομμύρια τους ,να γκρεμίσουν τα R&D τους και να ξαναστήσουν από την αρχή μια βιοτεχνιούλα σε κάποιο ημιυπόγειο σε κακόφημη περιοχή της Οζάκα?
Μόνο έτσι θα κερδίσουν την εκτίμησή σου?

Είπαμε..αξιέπαινοι οι τσακιριδαίοι για αυτό που φτιάχνουν και από τη στιγμή που (παραδόξως) βρίσκουν ακόμα επίδοξους αγοραστές ,αλλά μέχρι εκεί..μην το κάνουμε και ασπρόμαυρη ταινία με τον Ξανθόπουλο!
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Ο ενδιαφερομενος ειναι ειδηκης συνομοταξιας audiophile και στην ουσια θελει να φτιαξει αυτο που λεγαμε παλια ενα στερεο απλα το 2018 εχουν την ταση ολα να συρικνονονται .Εχει εμπειρια απο το δικο μου συστημα που ειναι ολα ξεχωριστα και θελουν φροντιδα και προδερμ αλλα ειναι τυπος που δινει βαση στην ευχρηστια (για να το χρησημοποιει και η υπολοιπη οικογενεια ) και οχι τοσο στην απολυτη αναπαραγωγη (αλλα απο την αλλη δεν βολευεται με ενα μινι συστημα) .Οποτε τα ψιλοβαλαμε κατω και καταληξαμε στο εν λογω μηχανημα λογω καλης φημης της εταιριας την καλη ισχυ (θα παιξει σε χωρο περιπου 26-28 τετραγωνικων με ηχεια βασης μαλλον 6.5) το τιουνερ που το δουλευει τοσο ο ιδιος οσο και η συζηγος του αρκετα και τα υπολοιπα τσιβιτζιλικια θα τα αξιοποιησει εν καιρο εχει μικρη συλλογη απο αυλα καποια cd που θα ριπαριστουν κλπ κλπ.
Απλα ηθελα την γνωμη απο χρηστες της εταιριας για να μην τον παρω στο λαιμο μου ...
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Δεν το έιχα στα υπ όψιν το συγκεκριμένο μηχάνημα και τολμώ να πω οτι μου κίνησε το ενδιαφέρων.

Επίσης η yamaha είναι τιμιότατη εταιρία και αν κρίνω απο το πως αναπαράγει μουσική ο av μου μάλλον θα παίζει παπάδες (πάντα σε σχέση με τα χρήματα που ζητάει).

Τέλος το room correction της yamaha είναι απο τα πιο ολοκληρωμένα εκεί έξω και κάνει εξαιρετική δουλειά.

Επίσης ενώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κατασταλαγμένος πλέον με το σύστημά μου έχω μουρμουρίσει πολλές φορές "ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ρε παιδιά,να πατάω ενα κουμπάκι και να ακούω μουσικούλα"
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Αντεστραμμένα?
Μπας και περιείχαν σατανιστικά μηνύματα?:p
Λες να?
Και έπιασε το μήνυμα ο πωλητής και ζήτησε το CD, ενώ εγώ υπέθεσα ότι ήτανε γ@μ@το.....

Κανονικά ακουγόντουσαν πάντως, σαν αντιγραμμένα και όχι σαν αντεστραμμένα :headbang:
 
Last edited:

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
το τιουνερ που το δουλευει τοσο ο ιδιος οσο και η συζηγος του αρκετα και τα υπολοιπα τσιβιτζιλικια θα τα αξιοποιησει εν καιρο εχει μικρη συλλογη απο αυλα καποια cd που θα ριπαριστουν κλπ κλπ.
τοτε ας παρει εναν ραδιοενισχυτη και αργοτερα συμπληρωνει με καποιο streamer,οπως το wxad-10 της yamaha. O 803 δεν εχει νοημα να αγοραστει αν δεν εχει αμεση αναγκη τις δικτυακες λειτουργιες.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Είναι συχνό φαινόμενο να ρωτάει κάποιος πληροφορίες και οι απαντήσεις που παίρνει να είναι αλλού για αλλού,γεμίζουμε έτσι το νήμα με άχρηστες πληροφορίες και αποτέλεσμα μηδέν.Τι δουλειά έχει ο Τσακιρίδης,μια χαρά μηχανήματα φτιάχνει, με τα θέλω του ανθρώπου που ζητά Yamaha all in one δίκτυα,internet radio,fm,dab,streaming,κτλπ?Πάντως εγώ που τον άκουσα με soavo βάσης και δαπέδου μια χαρά έπαιζε,καθαρός και ρωμαλέος ήχος, και θα τον έπαιρνα αν ήθελα τα καλούδια που προσφέρει.
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Το συγκεκριμένο μηχάνημα το έχω περίπου τρεις μήνες στην κατοχή μου, εχόμενος από ένα πολυκαναλο Denon AVR-X2200W.
Χωρίς πολλές εμπειρίες στο χώρο του ήχου, έχω να πω μόνο καλά λόγια για το συγκεκριμένο.
Ειναι πολύ τίμιο μηχάνημα και κάνει τα πάντα και πολύ καλά μάλιστα.... streamer, internet radio, fm και dab+ radio, 2 optical, line είσοδοι κλπ κλπ.

Συνοδεύεται από 2 KEF IQ90 και ένα sub Focal cube σε μη φροντισμένο χώρο (σαλόνι περίπου 40 τετραγωνικά).

Μετά από αρκετό παίδεμα (στην τοποθέτηση των ηχείων) την χρυση λύση την έδωσε το YPAO.
Με την εφαρμογή MusicCast μετά από την τελευταία αναβάθμιση της, μπορείς να φτιάξεις levels και distances των ηχείων και του sub.

Τώρα στον τομέα ήχο... δυνατός, δυναμικός και καθαρός.

Για κάποιον που δεν έχει πολλές απαιτήσεις ομολογώ ότι είναι most value for money μηχάνημα.

Ελπίζω να βοήθησα τον φίλο.
Οτι άλλο θέλεις με ρωτάς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top