YELLOWBOX MAGAZINE - Το νέο περιοδικό για τον ήχο & την εικόνα!


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Μάλλον δεν έχεις πάρει το περιοδικό στα χέρια σου.
Οι ακροάσεις έγιναν στα μαγαζιά των αντιπροσώπων για τα πολύ βαριά αντικείμενα καθώς ήταν αδύνατη η μεταφορά τους για διάφορους λόγους. Αυτά ήταν τα ηχεία Avantgarde & Polk και αναγράφεται στο άρθρο ότι έτσι και έγινε.
Όλα τα υπόλοιπα έγιναν με συστήματα αναφοράς.
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Μάλλον δεν έχεις πάρει το περιοδικό στα χέρια σου.
Οι ακροάσεις έγιναν στα μαγαζιά των αντιπροσώπων για τα πολύ βαριά αντικείμενα καθώς ήταν αδύνατη η μεταφορά τους για διάφορους λόγους. Αυτά ήταν τα ηχεία Avantgarde & Polk και αναγράφεται στο άρθρο ότι έτσι και έγινε.
Όλα τα υπόλοιπα έγιναν με συστήματα αναφοράς.
Παρεμπιπτόντως αγόρασα το περιοδικό εχθές το βράδυ. Απλώς το ξεφύλλισα και κάπου διάβασα για "ένα φιλόξενο χώρο, κτλ". Δεν έχω κανένα λόγο να μην σας πιστέψω.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Βρέθηκε και αγοράστηκε στην Καισαριανη.Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον marba.Εξαιρετικα άτολμο κι αδιάφορο.Και κυρίως μη αναγνωρίσιμη η πρόθεση για την δημιουργία του,στην παρούσα μορφή του.Σε επίπεδο τεστ συσκευών,το avmentor,του Σταματάκου,έχει δείξει τον δρόμο εδώ και πολλα χρόνια.Και τον έχετε κει.Εκμεταλευτειτε τον.
Φιλικά και με συμπάθεια στο πονήμα.
Ευχαριστούμε για την κριτική και την παίρνουμε σοβαρά υπόψη,
Όπως είπα το περιοδικό δεν είναι τέλειο και θα βελτιωθεί. Είναι μία νέα προσπάθεια ώστε να μπορέσουμε να φέρουμε και νέο κόσμο κοντά μας. Έχουμε τους ανθρώπους για να πετύχουμε το πάντρεμα των ήδη απαιτητικων αναγνωστών και των ανθρώπων που δεν ξέρουν τον κόσμο του hi-end. Η συντακτική ομάδα είναι σοβαρή και δεμένη, σκεφτείτε ότι κάποιοι άνθρωποι συνεργάζονται για πρώτη φορά, οπότε ο συντονισμός στα επόμενα τεύχη θα είναι καλύτερος.
Διαφωνώ, δεν είναι άτολμο. Καλύπτουμε ένα ευρύ φάσμα συσκευών και έχουμε 19 πραγματικά τεστ (και όχι παίρνω το άρθρο από το εξωτερικό, το μεταφράζω και το γράφω για δικό μου).
Προχωράμε!
Καλή συνέχεια
Παρεμπιπτόντως αγόρασα το περιοδικό εχθές το βράδυ. Απλώς το ξεφύλλισα και κάπου διάβασα για "ένα φιλόξενο χώρο, κτλ". Δεν έχω κανένα λόγο να μην σας πιστέψω.
Ευχαριστούμε που αγοράστε το περιοδικό.
Διαβάστε με προσοχή σας παρακαλώ, δεν πάμε να ξεγελάσουμε τον αναγνώστη. Εκεί που δεν ήταν δυνατόν να κάνουμε τεστ με συστήματα αναφοράς και πήγαμε στον αντιπρόσωπο το αναφέρουμε. Κατά τα άλλα όλα τα τεστ είναι πραγματικά και τα έχει γράψει η συντακτική μας ομάδα με πολύ κόπο.
Αυτό που κρατάτε στα χέρια σας έχει πραγματοποιηθεί με μεγάλη προσπάθεια.
Αγκαλιάστε το, γράψτε την κριτική σας, είναι καλοδεχούμενη.

Πόσα χρόνια είχε να βγει περιοδικό με τόσα διαφορετικά θέματα, με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τεστ (ανοιγω το κουτί από τον αντιπρόσωπο, το τεστάρω τουλάχιστον 10 ημέρες και το ξανακλείνω!), με δισκοκριτική και βιβλιοκριτική, με σοβαρό design?
Έχουμε πολλά ακόμα να σας δείξουμε, ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ.

Καλή συνέχεια
 
Last edited:

Μηνύματα
2
Reaction score
1
6 χιλιάδες ντάλλαρς.

Εκ παραδρομής , έχει γραφτεί πως έχει δυο 10'' , ενα mid κι ένα tweeter.
Όπου ένα , βάλτε δύο.


Τhanks.
Το ηχείο, ως ηχείο, έχει ένα μιντ και ένα τουίτερ. Προφανώς, ο συντάκτης δεν μετράει τις μονάδες που εκπέμπουν το άλλο κανάλι ως μεγάφωνα/δρόμους.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Προφανώς, ο συντάκτης δεν μετράει τις μονάδες που εκπέμπουν το άλλο κανάλι ως μεγάφωνα/δρόμους.
Ως δρόμους δεν τα μετράει, ok.
Αλλά σαν μεγάφωνα γιατί όχι?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ευχαριστούμε για την κριτική και την παίρνουμε σοβαρά υπόψη,
Όπως είπα το περιοδικό δεν είναι τέλειο και θα βελτιωθεί. Είναι μία νέα προσπάθεια ώστε να μπορέσουμε να φέρουμε και νέο κόσμο κοντά μας. Έχουμε τους ανθρώπους για να πετύχουμε το πάντρεμα των ήδη απαιτητικων αναγνωστών και των ανθρώπων που δεν ξέρουν τον κόσμο του hi-end. Η συντακτική ομάδα είναι σοβαρή και δεμένη, σκεφτείτε ότι κάποιοι άνθρωποι συνεργάζονται για πρώτη φορά, οπότε ο συντονισμός στα επόμενα τεύχη θα είναι καλύτερος.
Διαφωνώ, δεν είναι άτολμο. Καλύπτουμε ένα ευρύ φάσμα συσκευών και έχουμε 19 πραγματικά τεστ (και όχι παίρνω το άρθρο από το εξωτερικό, το μεταφράζω και το γράφω για δικό μου).
Προχωράμε!
Καλή συνέχεια

Ευχαριστούμε που αγοράστε το περιοδικό.
Διαβάστε με προσοχή σας παρακαλώ, δεν πάμε να ξεγελάσουμε τον αναγνώστη. Εκεί που δεν ήταν δυνατόν να κάνουμε τεστ με συστήματα αναφοράς και πήγαμε στον αντιπρόσωπο το αναφέρουμε. Κατά τα άλλα όλα τα τεστ είναι πραγματικά και τα έχει γράψει η συντακτική μας ομάδα με πολύ κόπο.
Αυτό που κρατάτε στα χέρια σας έχει πραγματοποιηθεί με μεγάλη προσπάθεια.
Αγκαλιάστε το, γράψτε την κριτική σας, είναι καλοδεχούμενη.

Πόσα χρόνια είχε να βγει περιοδικό με τόσα διαφορετικά θέματα, με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τεστ (ανοιγω το κουτί από τον αντιπρόσωπο, το τεστάρω τουλάχιστον 10 ημέρες και το ξανακλείνω!), με δισκοκριτική και βιβλιοκριτική, με σοβαρό design?
Έχουμε πολλά ακόμα να σας δείξουμε, ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ.

Καλή συνέχεια
Έτσι να τα λέμε και αυτά ;)

Μόλις έκανα και εγώ ετήσια:):)
 
  • Like
Reactions: PMC

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Έτσι να τα λέμε και αυτά ;)

Μόλις έκανα και εγώ ετήσια:):)
Ευχαριστούμε πολύ!!

Και πολύ χαίρομαι που αρκετοί έχουν επιλέξει και το συγκεκριμένο βινύλιο - είναι αξιόλογη προσπάθεια, το έχω πει και θα το λέω συνεχώς.
 





Μηνύματα
365
Reaction score
382
Ένα ερώτημα αφορά την μη "ισότιμη" αντιμετώπιση όλων των μοντέλων. Σε άλλα μοντέλα υπάρχουν μόνο χαρακτηριστικά, σε λιγότερα, χαρακτηριστικά και τιμή και σε ένα, χαρακτηριστικά, τιμή και mini κριτική τύπου "Ήχου". Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κοινή γραμμή; Και σαφώς εννοώ το τελευταίο (χαρακτηριστικά, τιμή και mini κριτική τύπου) διότι καλείστε να βελτιώσετε και όχι να αφορίσετε.\
Επίσης δεν καταλαβαίνω το γιατί απορρίπτεται η ιδέα της αναφοράς εν περιλήψει μιας κριτικής από αντίστοιχο περιοδικό του εξωτερικού. Δεν μιλώ να "κλέψετε" το άρθρο, αλλά να αναφερθεί ως πηγή, την οποία θα συμπληρώνει η κριτική σας, αρνητικά ή θετικά. Αποτελεί μέρος της "βιβλιογραφίας" του μηχανήματος.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
96
Το πήρα εχτές και έχω διαβάσει αρκετό.
Συγκiνήθηκα.. Θυμήθηκα εποχές που το περιεχόμενο του Ήχου είχε πραγματική βαρύτητα ενδιαφέρον άποψη και σημασία πέρα απο μερικές φωτογραφίες και unboxing συνοδευόμενα απο δυσανάλογα μεγάλη αυταρέσκεια..

Πολύ μελετημένη επιλογή θεμάτων, κείμενο ουσιαστικό και ενδιαφέρον χωρίς να αναλώνεται σε ποιήτικές φλυαρίες ή τεχνοκρατικό ιδεαλισμό και μακράν πέραν οποιασδήποτε κακής μετάφρασης διαδικτυακών κειμένων μέσω google.

Επίσης εξαιρετικό στήσιμο, πρωτότυπο αισθητικά άρτιο, αλλα και λειτουργικό. Γενικά μια προσπάθεια που σε καμία περίπτωση δεν αντανακλά την μίζερη πραγματικότητα και την γενικότερη κατρακύλλα του χώρου στην πατρίδα μας.

Μόνο παράπονο παρότι με συγκίνηση είδα επιτέλους μετά απο πολύ καιρό μουσική στήλη σε περιοδικό του είδους θα την ήθελα πιό εκτεταμένη και πλήρη αλλα απο την άλλη ας μήν είμαι πλεονέκτης. Είχα χρόνια να πάρω ντόπιο περιοδικό του ειδικού τύπου του audio και να μήν εκνευριστώ με τον εαυτό μου που υπέκυψα σε κάτι τόσο φτωχό και "άκυρο"

Λαμβάνοντας υπόψη το οτι η νέα γενιά πλέον δεν έλκεται απο τις εκδόσεις στα περίπτερα αλλα και το τσουνάμι των γεγονότων που θα μας παρασύρει και πάλι σε άγνωστη οδύσεια και μυστηριώδη προορισμό, ελπίζω σε κόντρα της πραγματικότητας να αγκλιαστεί απο το κοινό και να ορθοποδήσει. Έλειπε ένα τέτοιο περιοδικό απο την Ελλάδα και παρόλο το κακό timing είναι κάτι που μας αξίζει σαν κοινό αλλα και που αξίζει να το στηρίξουμε.

Αναμένω την συνέχεια με συγκίνηση και ενδιαφέρον..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Επίσης δεν καταλαβαίνω το γιατί απορρίπτεται η ιδέα της αναφοράς εν περιλήψει μιας κριτικής από αντίστοιχο περιοδικό του εξωτερικού. Δεν μιλώ να "κλέψετε" το άρθρο, αλλά να αναφερθεί ως πηγή, την οποία θα συμπληρώνει η κριτική σας, αρνητικά ή θετικά. Αποτελεί μέρος της "βιβλιογραφίας" του μηχανήματος.
Για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει συνεργασία. Δεν παίρνεις έτσι απλά ένα άρθρο για αναδημοσίευση και βάζεις και την πηγή.
Αλλά περιοδικά που το κάνουν ανήκουν σε συγκεκριμένο "club" περιοδικών ήχου.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Το πήρα εχτές και έχω διαβάσει αρκετό.
Συγκiνήθηκα.. Θυμήθηκα εποχές που το περιεχόμενο του Ήχου είχε πραγματική βαρύτητα ενδιαφέρον άποψη και σημασία πέρα απο μερικές φωτογραφίες και unboxing συνοδευόμενα απο δυσανάλογα μεγάλη αυταρέσκεια..

Πολύ μελετημένη επιλογή θεμάτων, κείμενο ουσιαστικό και ενδιαφέρον χωρίς να αναλώνεται σε ποιήτικές φλυαρίες ή τεχνοκρατικό ιδεαλισμό και μακράν πέραν οποιασδήποτε κακής μετάφρασης διαδικτυακών κειμένων μέσω google.

Επίσης εξαιρετικό στήσιμο, πρωτότυπο αισθητικά άρτιο, αλλα και λειτουργικό. Γενικά μια προσπάθεια που σε καμία περίπτωση δεν αντανακλά την μίζερη πραγματικότητα και την γενικότερη κατρακύλλα του χώρου στην πατρίδα μας.

Μόνο παράπονο παρότι με συγκίνηση είδα επιτέλους μετά απο πολύ καιρό μουσική στήλη σε περιοδικό του είδους θα την ήθελα πιό εκτεταμένη και πλήρη αλλα απο την άλλη ας μήν είμαι πλεονέκτης. Είχα χρόνια να πάρω ντόπιο περιοδικό του ειδικού τύπου του audio και να μήν εκνευριστώ με τον εαυτό μου που υπέκυψα σε κάτι τόσο φτωχό και "άκυρο"

Λαμβάνοντας υπόψη το οτι η νέα γενιά πλέον δεν έλκεται απο τις εκδόσεις στα περίπτερα αλλα και το τσουνάμι των γεγονότων που θα μας παρασύρει και πάλι σε άγνωστη οδύσεια και μυστηριώδη προορισμό, ελπίζω σε κόντρα της πραγματικότητας να αγκλιαστεί απο το κοινό και να ορθοποδήσει. Έλειπε ένα τέτοιο περιοδικό απο την Ελλάδα και παρόλο το κακό timing είναι κάτι που μας αξίζει σαν κοινό αλλα και που αξίζει να το στηρίξουμε.

Αναμένω την συνέχεια με συγκίνηση και ενδιαφέρον..
Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια σας και ειλικρινά χαιρόμαστε που σας άρεσε η προσπάθεια.
Θα συμφωνήσω, η δισκοκριτική δεν ήταν εκτεταμένη αλλά από το επόμενο τεύχος θα αρχίσει να αυξάνεται η ύλη στο συγκεκρικένο κομμάτι. Δεν προλάβαμε να γράψουμε αυτά τα οποία θέλαμε.
Όλα τα κείμενα γράφτηκαν από το μηδέν και υπήρξε επιμέλεια από ειδικό συνεργάτη.
Είναι αδύνατον, τουλάχιστον, σε αυτό το σημείο, να αρέσει σε όλους (θα ήταν παράλογο να το ισχυριστεί κάποιος) αλλά είμαι υπερήφανος για την συντακτική ομάδα του YELLOWBOX που κάτω από μεγάλη πίεση χρόνου κατάφερε να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα.
Περιμένω περισσότερες γνώμες. Εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις και να κάνουμε το περιοδικό ΜΑΣ καλύτερο.

Ευχαριστώ όλους όσα γράφουν - θετικά ή αρνητικά.
Ένα ερώτημα αφορά την μη "ισότιμη" αντιμετώπιση όλων των μοντέλων. Σε άλλα μοντέλα υπάρχουν μόνο χαρακτηριστικά, σε λιγότερα, χαρακτηριστικά και τιμή και σε ένα, χαρακτηριστικά, τιμή και mini κριτική τύπου "Ήχου". Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κοινή γραμμή; Και σαφώς εννοώ το τελευταίο (χαρακτηριστικά, τιμή και mini κριτική τύπου) διότι καλείστε να βελτιώσετε και όχι να αφορίσετε.\
Επίσης δεν καταλαβαίνω το γιατί απορρίπτεται η ιδέα της αναφοράς εν περιλήψει μιας κριτικής από αντίστοιχο περιοδικό του εξωτερικού. Δεν μιλώ να "κλέψετε" το άρθρο, αλλά να αναφερθεί ως πηγή, την οποία θα συμπληρώνει η κριτική σας, αρνητικά ή θετικά. Αποτελεί μέρος της "βιβλιογραφίας" του μηχανήματος.
Η ιδέα της αναφοράς είναι κάτι το οποίο δεν μας αρέσει ιδιαίτερα αλλά θα το συζητήσουμε με τους συντάκτες να δούμε σε τι πλαίδιο θα μπορούσε κάτι τέτοιο να λειτουργήσει θετικά. Γενικά μας αρέσει εμείς να πειραματιζόμαστε με τις συσκευές και όχι να παίρνουμε γνώμες άλλων συναδέλφων.
Το σίγουρο είναι οτί πρακτικές του τύπου "διαβάζω κάτι από το εξωτερικό, το μεταφράζω και βάζω το όνομά μου αλλάζοντας λίγο το κείμενο για να φαίνεται ότι το έχω γράψει εγώ" απαγορεύονται δια ροπάλου! Δεν έχει κανένα νόημα και μπορεί κάποιος να καταλάβει την απάτη.
Το ερώτημα που θέτετε με τα χαρακτηριστικά θα τεθεί στους συντάκτες και θα σας απαντήσουμε. Γνωρίζω ότι σε κάποια μηχανήματα δεν υπήρχαν λιανικές τιμές (ελάχιστα). Ενδέχεται να έχουν γίνει και παραλείψεις! Θα επανέλθουμε σε αυτό συντόμως.
Καλό βράδυ και ευχαριστούμε για τα σχόλια.
 
Last edited:

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει συνεργασία. Δεν παίρνεις έτσι απλά ένα άρθρο για αναδημοσίευση και βάζεις και την πηγή.
Αλλά περιοδικά που το κάνουν ανήκουν σε συγκεκριμένο "club" περιοδικών ήχου.
Δεν μιλώ περί αναδημοσίευσης, αλλά για μια μικρή αναφορά του τύπου "στο τάδε περιοδικό διαπιστώθηκε επίσης ......, κτλ" και επί συγκεκριμένου θέματος.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα και από εμένα και καλή επιτυχία.

Δεν ανήκω στο αγοραστικό κοινό περιοδικών άρα η γνώμη μου μπορεί να φιλτραριστεί. Ανήκω όμως σε μια κατηγορία ανθρώπων που έχει περιορίσει την χρήση του χαρτιού σχεδόν τελείως (αν εξαιρέσουμε κάποιες δοσοληψίες με δημόσιο). Θεωρώ πως αν ένας από τους σκοπούς της προσπάθειας είναι να έχετε κάποια ανταπόκριση σε μικρότερες ηλικίες, με σκοπό την εισαγωγή τους στο χώρο του hi-fi, θα πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτείτε άμεσα και την ηλεκτρονική μορφή όπως είπαν και άλλοι φίλοι παραπάνω.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
- έχοντας διαβάσει τα 2/3 και όλη την δισκοκριτική , είμαι αρκετά ικανοποιημένος αν και περίμενα κάτι ποιό σαν το avextreme ( αλλά αυτό ανήκει στις προσωπικές μου προσδοκίες ) . . . ποιό αναλυτικά . . .

- μου άρεσε η σεμνότητα της γραφής , ( απουσιάζει η ''λογοτεχνική κριτική'' με κουραστικές πλέον εκφράσεις τύπου : μεταξένιες υψηλές , υγρές μεσαίες , ερεβώδες χαμηλό κλπ )

- περίμενα όμως περισσότερη εμβάθυνση και ανάλυση στα τεστ όπως πχ στα Lamm

- θα ήθελα μετρήσεις και φωτογραφίες ή περιγραφή των συσκευών εκ των έσω

- πολύ καλή η δισκοκριτική

- κάποια τεστ είναι πολύ συνοπτικά , ( TEAC ) . . . ok , είναι και θέμα χώρου

- δεν έχω επαφές με home cinema , pc , διαδικτυακά , οπότε δεν εκφέρω γνώμη

- overall : διαφοροποιείται από τον ''Ηχο'' & αυτό είναι το ζητούμενο ( γιά την επιβίωση και των δύο ) . . . είναι μόλις πρώτο τεύχος και έχει μέλλον μποστά του . . . καλή εξέλιξη λοιπόν






ΥΓ : . . . - αριστοτεχνικά ο Σταματάκος πέρασε τον ύφαλο της extra λαμπάτης τροφοδοσίας του προενισχυτή Lamm . . . πως δηλαδή ακούγεται με ή χωρίς , επίσης δεν αναφέρει αν το σύστημα δοκιμάστηκε με ή χωρίς την λαμπάτη τροφοδοσία . . . ορθώς κατ΄εμέ μιάς και όταν πέφτει στο τραπέζι το θέμα περί ''ακρόασης ρευμάτων'' ανοίγει ο ασκός του Αιόλου . . . είναι και ο νόμος του ωμ βλέπετε
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια.
Μερικές υποκειμενικές παρατηρήσεις.
Τολμήστε. Ξεφύγετε από τα ήδη γνωστά και ξαναζεσταμένα.
Όλες οι συσκευές παίζουν αλλά κάποιες για αυτό που προσφέρουν για πχ. είναι υπερκοστολογημένες. Πείτε μας.
Αναδείξτε και κάποια αρνητικά σημεία που δεν σας άρεσαν. Αποκτήστε άποψη ξεχωριστή από αυτή του αντιπροσώπου.
Πρώτα όμως απ όλα συστηθείτε. Τουλάχιστον οι συντάκτες που κάνουν τις δοκιμές.
Για π.χ. πως ακούω σπίτι , σε τι σύστημα, πιστεύω ότι οι μετρήσεις λένε την αλήθεια, δεν μου αρέσουν οι κόρνες, το σύστημα αναφοράς ,πιστεύω ότι τα καλώδια μπορούν να βελτιώσουν ένα σύστημα κ.τ.λ.
Όσο και να σας φανεί παράξενο, πέρα από τα πληρωμένα του stereophile, μόλις οι συντάκτες του άνοιξαν τα σπίτια τους και είδαμε τα συστηματά τους ή οι ίδιοι ξεκαθάρισαν πως τους αρέσει να ακούνε, ορισμένα πράγματα έγιναν πιο ορατά πίσω από τις γραμμές.
Εύχομαι ολόψυχα να πετύχει η προσπάθεια. Στο πρώτο review με αρνητικό πρόσημο στο αποτέλεσμα ,θα έχετε την ετήσια συνδρομή μου. Υπομονή έχω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top