YouTube. Χαλια ηχος. Σωστα;

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Απο την αρχη και για να μη σας κραταω σε αγωνια θα πω μονο ενα . Μεγαλο λαθος..
Το streaming πολλοι αγαπησαν, αλλα προσεξτε.
Το youtube εχει επι πλεον εικονα, ο,τι μπορεις να φανταστεις απο ηχογραφησεις εκτος εμποριου, live απο συλλεκτες, , τηλεοπτικα προγραμματα κλπ και φυσικα ειναι ...δωρεαν.

Ηταν λοιπον επιτακτικη αναγκη να διαπιστωσω μεχρι που μπορει να φτασει η ποιοτητα
του ηχου του.
Αν ειναι αποδεκτη με ορους hifi εν ολιγοις.
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Lossy είναι και πάλι αν είσαι τυχερός και είναι καλή η ηχογράφηση. Το αν είναι αποδεκτή είναι θέμα του καθενός. Μερικοί είναι του spotify άλλοι του tidal. Σίγουρα όμως υπάρχει η απορία: Γιατί να ακούς από youtube ενώ υπάρχουν τόσες καλύτερες επιλογές ? Το ΥΤ είναι τέλειο για βίντεο με γατάκια και τέτοια αλλά γιατί να το χρησιμοποιήσεις για μουσική; Εκτός αν ακούς γατάκια...

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Δηλαδή videos στο ΥΤ με ανάλυση 1080, 2160 ή 4k, δεν έχουν καλό ήχο κατά τη γνώμη σου;
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Δηλαδή videos στο ΥΤ με ανάλυση 1080, 2160 ή 4k, δεν έχουν καλό ήχο κατά τη γνώμη σου;
Τι σχέση έχει η ανάλυση της εικόνας με το κανάλι του ήχου; Και ένα 480p video μπορεί να έχει αστέρι ήχο όπως και ένα 4κ μπορεί να είναι πατάτα. Σε αυτό το μέσο εξαρτάσαι από την διακριτική ευχέρεια του καθένα που ανεβάζει κυριολεκτικά ότι τύχει. Στις σοβαρές υπηρεσίες streaming μουσικής (apple music, tidal κλπ) το 100% του περιεχομένου είναι lossless οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Με λίγα λόγια το youtube δεν είναι audiophile πλατφόρμα. Οι υπηρεσίες streaming μουσικής είναι (με την εξαίρεση του spotify).
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Συμφωνοι.
To youtube ειναι lossy, δεν ειναι audiοphile.
Επι πλεον το υλικο του ειναι πολυ ανομοιογενες οσον αφορα την αρχικη ποιοτητα.
Αυτα μου ηταν γνωστα. Με οδυνηρο τροπο θα ελεγα.
Ενα προχειρο ψαξιμο δινει το μαξιμουμ 128kbps κατ αλλους 256kbps AAC.

Αυτο που ηθελα εγω να δοκιμασω στην πραξη ηταν αλλο.
Ποσο περιοριστικη ειναι η χαμηλη αναλυση στην απολαυση της μουσικης
και αν μπορει να στηθει ενα συστηματακι που να μη ξεμπροστιαζει
αυτο το ελλειμμα πληροφοριας.
Κατα ποσο μπορω να εκμεταλλευτω δηλαδη αυτο τον πλουτο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Τι σχέση έχει η ανάλυση της εικόνας με το κανάλι του ήχου; Και ένα 480p video μπορεί να έχει αστέρι ήχο όπως και ένα 4κ μπορεί να είναι πατάτα.
Είχα μια εντύπωση ότι η ποιότητα ήχου, συμβαδίζει με εκείνη της εικόνας. Μάλλον έκανα λάθος.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ποσο περιοριστικη ειναι η χαμηλη αναλυση στην απολαυση της μουσικης
και αν μπορει να στηθει ενα συστηματακι που να μη ξεμπροστιαζει
αυτο το ελλειμμα πληροφοριας.
Κατα ποσο μπορω να εκμεταλλευτω δηλαδη αυτο τον πλουτο.
Θα δώσεις ο ίδιος την απάντηση.

Κάνε αυτό το τεστ με το κύριο σύστημά σου.

 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Ε, ναι, χάλια είναι. Αλλά δεν πας για την ποιότητα στο YT, πας για την ποσότητα! Α, είναι και τζάμπα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ποσο περιοριστικη ειναι η χαμηλη αναλυση στην απολαυση της μουσικης
και αν μπορει να στηθει ενα συστηματακι που να μη ξεμπροστιαζει
Μια χαρά τα λές στο πρώτο πόστ για πλήθος ηχογραφήσεων κλπ.

Σίγουρα θα γίνεται να στηθεί κάτι στα "μέτρα του". Καλά κάνεις και το ψάχνεις - αναρωτιέσαι. Όλα γίνονται. Επίσης, στο youtube γίνεται φανερό ότι η ανάλυση ενω παίζει το ρόλο της, το παν είναι η ηχογράφηση. Παράδειγμα όλα τα NPR. Επίσης όταν οι μουσικοί παίζουν όλοι μαζί σε ενα στούντιο ή live και ηχογραφηθούν κάπως καλά είναι πολλές φορές πιο καλά στην μετάδοση του μηνύματος απο κάποιο κονσέρβα άλμπουμ με τα γνωστά "θέματάκια" τους.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
στη μουσική που ακούω (rock και metal) υπάρχουν στο ΥΤ πάρα πολλές live εκτελέσεις φανταστικές,
και παλιές από 60 και 70 και καινούριες, και με εικόνα και χωρίς,
αυτά δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού
και μιλάμε για πολύ πράμα

--------------------------------------------------------------------------------------

υπάρχουν επίσης στο ΥΤ πολλοί δίσκοι από άγνωστα συγκροτήματα που επίσης δεν υπάρχουν αλλού,
πχ ο παρακάτω δίσκος των Θεσσαλονικιών Fourth Dimension που είχα δει πολλές φορές στα νιάτα μου


(τον οποίο τυχαίνει να έχω, αλλά δεν έχω πλέον λειτουργικό πικάπ) και έχω ξαναακούσει πολλές φορές από το ΥΤ

υπάρχουν πολλά τέτοια και από Ελλάδα και από εξωτερικό

---------------------------------------------------------------------------------------

Ο μουσικός πλούτος στο ΥΤ είναι τεράστιος,
η ποιότητα του ήχου βέβαια φτωχή, αλλά τη θυσιάζω προκειμένου να ακούσω πράματα που μου αρέσουν

και επίσης τα νέα πράματα που σου προτείνει το ΥΤ αλλά να συμβαδίζουν επίσης με αυτά που σου αρέσουν
δεν έχει καμμία σχέση με τους άλλους
(δεν είναι καλό αυτό, αλλά έτσι είναι)
 


Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Αν ψάξεις στο ΥΤ υπάρχουν και hi resolution αρχεία ήχουπου ακούγονται πολύ καλά. Η πληθώρα βέβαια είναι μέτριας ποιοτητας
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Ποσο περιοριστικη ειναι η χαμηλη αναλυση στην απολαυση της μουσικης
και αν μπορει να στηθει ενα συστηματακι που να μη ξεμπροστιαζει
αυτο το ελλειμμα πληροφοριας
Και εγώ ακούω από youtube μια και είναι όντως αρκετά ψαγμένα πραγματάκια που δεν τα βρίσκεις αλλού. Το 1 από τα ακουστικά μου τυγχάνει να είναι υπέρ του δέοντος αναλυτικά. Με αυτά η ακρόαση του youtube είναι πράγματι αρκετά χειρότερη από ότι είναι από απλά ακουστικά (έστω και μικρότερου δυναμικού).

Άρα καταλήγουμε στο κλασικό ότι δεν στήνεις υπερ-αναλυτικό το σύστημα σου όταν ακούς κυρίως lossy. Μπορείς είτε να στήσεις ένα ποιο ουδέτερο σύστημα, ή να περιοριστείς σε καλύτερης ανάλυσης εγγραφές. Ευτυχώς για εμάς τους ακουστικάκηδες είναι ποιο affordable να έχουμε εναλλακτικές. :)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τι να σας πω , εγω έχω κάτι Audeze lcd-2 Fazor με ενισχυτή, όλα πολυ καλά τα παίζουν. Αρκετά κοντά σε πολύ καλό σύστημα, μη πω καλύτερα. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Ξέρουν αυτοί. Εφόσον το κάνουν αυτοί θα υπάρχουν και συστήματα.

Εχω και κάτι AKG και τα αυτιά μου ριγκάρουν μετά απο κανά 5 λέπτο. :D

Πάρτε παραμάσχαλα το λάπτοπ με σύνδεση ιντερνετ που έχουν όλοι και πηγαίνετε να ακούσετε συστήματα και διαλέχτε αυτό που θεωρείται καλό. Κάποια που φτιάχνονται με αυτό το "μάρκετ" στο μυαλό. Σας φώτισα τώρα :D αλλά εγω δεν ξέρω άλλο τρόπο. Μέχρι τώρα δε έχω παράπονο. Τόσο που δεν καταλαβίνω κάν γιατί ασχολείστε τόσο πολύ.:) Για μένα είναι πολυ απλά τα πράγματα, εαν ξέρεις (έχεις κάτι) σαν ρέφερενς στο μυαλό σου τι είναι καλό ώστε να το πλησιάσεις.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Και εγώ ακούω από youtube μια και είναι όντως αρκετά ψαγμένα πραγματάκια που δεν τα βρίσκεις αλλού. Το 1 από τα ακουστικά μου τυγχάνει να είναι υπέρ του δέοντος αναλυτικά. Με αυτά η ακρόαση του youtube είναι πράγματι αρκετά χειρότερη από ότι είναι από απλά ακουστικά (έστω και μικρότερου δυναμικού).

Άρα καταλήγουμε στο κλασικό ότι δεν στήνεις υπερ-αναλυτικό το σύστημα σου όταν ακούς κυρίως lossy. Μπορείς είτε να στήσεις ένα ποιο ουδέτερο σύστημα, ή να περιοριστείς σε καλύτερης ανάλυσης εγγραφές. Ευτυχώς για εμάς τους ακουστικάκηδες είναι ποιο affordable να έχουμε εναλλακτικές. :)
Δεν είναι αυτη η εμπειρία μου. Ενα καλό και πραγματικά ουδέτερο σύστημα θα τα παίξει και αυτά καλά (όσο το δυνατόν, θα καταλαβαίνεις βέβαια τα ελαττώματα και δεν θα το προτιμάς αλλά θα είναι ότι καλύτερο δυνατόν μπορεί να κάνει, θα βρίσκει πάντα κάτι να σου αναδεικνύει το μήνυμα της μουσικής που είναι και το σπουδαιότερο), απλώς όχι τόσο καλά όσο τα άλλα. Μπορεί να κάνω λάθος. Μήπως ήταν και αυτό κανένας απο τους χιλιάδες μύθους για να πουλήσουν στον κόσμο την υπεραναλυτικότητα σαν κάτι καλό (απο μόνο του) ? ενω δεν συνοδευόταν και απο άλλα πράγματα παράλληλα ?
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Ενα καλό και πραγματικά ουδέτερο σύστημα θα τα παίξει και αυτά καλά
Ίσως είναι και ψυχολογικό το θέμα. Όταν έχεις συνηθήσει στο FLAC και μετά πας στο κακό συμπιεσμένο σίγουρα θα σου ακούγεται ακόμη χειρότερο απ'όσο πραγματικά είναι.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ίσως είναι και ψυχολογικό το θέμα. Όταν έχεις συνηθήσει στο FLAC και μετά πας στο κακό συμπιεσμένο σίγουρα θα σου ακούγεται ακόμη χειρότερο απ'όσο πραγματικά είναι.
Όχι σίγουρα είναι χειρότερο, δεν λέω αυτό. Απλώς λέω ότι δεν θα σε "ενοχλήσει" κατ' ανάγκη. Πόσα flac και wav και cd είναι συμπιεσμένα σαν εγγραφές , έτσι και αλλιώς. :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Συμφωνοι.
To youtube ειναι lossy, δεν ειναι audiοphile.
Επι πλεον το υλικο του ειναι πολυ ανομοιογενες οσον αφορα την αρχικη ποιοτητα.
Αυτα μου ηταν γνωστα. Με οδυνηρο τροπο θα ελεγα.
Ενα προχειρο ψαξιμο δινει το μαξιμουμ 128kbps κατ αλλους 256kbps AAC.

Αυτο που ηθελα εγω να δοκιμασω στην πραξη ηταν αλλο.
Ποσο περιοριστικη ειναι η χαμηλη αναλυση στην απολαυση της μουσικης
και αν μπορει να στηθει ενα συστηματακι που να μη ξεμπροστιαζει
αυτο το ελλειμμα πληροφοριας.
Κατα ποσο μπορω να εκμεταλλευτω δηλαδη αυτο τον πλουτο.
Με ένα πολυκάναλο και τουλάχιστον δύο σαμπ δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Μπάμπα μπούμπα και άγιος ο θεός ελέησον ημάς και τα λοιπά😁😁
Γαμώ παίζει έτσι.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Με ένα πολυκάναλο και τουλάχιστον δύο σαμπ δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Μπάμπα μπούμπα και άγιος ο θεός ελέησον ημάς και τα λοιπά😁😁
Γαμώ παίζει έτσι.
Phono καλό αγόρασες ή ακόμη έτσι βάζεις το αυτί κοντά στην κεφαλή και ακούς απο τις δονήσεις 😍 . Άσε που τα καλά πικάπ δεν βγάζουν και πολύ ήχο απο δονήσεις.:D

Πως δεν είπαμε στον @KiriakR, να πάρει πικάπ ακόμη χα χα.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top