Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Απάντηση: Re: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

δεν ρωτάς σε .................άλλο κλειδαρά όμως ?

Πέρυσι έκανα ανακαίνιση , αν δεν πετάχτηκε μαζί με τις πόρτες θα σου το στείλω .
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Το κακό με τους συναγερμούς οποιουδήποτε τύπου είναι ότι πολλές φορές χτυπάνε αδικαιολόγητα.....
Σύμφωνοι Μιχάλη. Αλλά ένας σωστά ρυθμισμένος συναγερμός δεν χτυπάει ποτέ λάθος.
Υπάρχουν κατασκευαστικά θέματα π.χ. λάθος τοποθέτηση αισθητήρων κίνησης που με κάποια ξαφνική ηλιαχτίδα, δίνουν σήμα και υπάρχουν και απρόβλεπτοι παράγοντες, π.χ. κάποια πεταλούδα να κάτσει πάνω σε αισθητήρα κίνησης.

Το βράδυ όταν είσαι μέσα, οι αισθητήρες κίνησης είναι ανενεργοί εκτός αν έχεις σύστημα συναγερμού που αναγνωρίζει σε ποιό δωμάτιο είσαι και "κλειδώνει" τα υπόλοιπα.
Δηλαδή ο νυχτερινός συναγερμός, προσπαθεί να προστατέψει την περίμετρο του σπιτιού.

Μαρία, ρώτησα τον κλειδαρά και μου είπε πως κατά 99% δε θα ταιριάζει ένα κλειδί σε όλες τις πόρτες και πως θα χρειαστούν αλλαγή όλες οι κλειδαριές για να γίνει κάτι τέτοιο (κάτι το οποίο δεν πρόκειται να κάνω)...
στις εσωτερικές κλειδαριές, με μια λίμα όλα γίνονται (με οποιοδήποτε κλειδί μοιάζει, δεν χρειάζεται να βρεις το δικό σου).
 

Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Υπάρχουν κατασκευαστικά θέματα π.χ. λάθος τοποθέτηση αισθητήρων κίνησης που με κάποια ξαφνική ηλιαχτίδα, δίνουν σήμα και υπάρχουν και απρόβλεπτοι παράγοντες, π.χ. κάποια πεταλούδα να κάτσει πάνω σε αισθητήρα κίνησης.
.

Επειδή βλέπω το κατέχεις , δεν υπάρχουν αισθητήρες που να μην ξεγελιούνται ?
Μου είπε κάποιος για συγκεκριμένο μοντέλο γνωστής εταιρίας (μην κάνω και διαφήμιση) που ονομάζεται pet και δεν επηρεάζεται εύκολα , το γνωρίζεις ?
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ?
Πως γίνεται σε κατάστημα με βιτρίνα να μην υπάρχουν ηλιαχτίδες ή ξαφνική αντανάκλαση φώτων αυτοκινήτου το βράδυ , δεν το πρόβλεψε καμία εταιρία αυτό ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

dog is the answer
 


Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

... δεν υπάρχουν αισθητήρες που να μην ξεγελιούνται ?
...
στα μαγαζιά με βιτρίνες τα βάζεις στον εξωτερικό τοίχο να κοιτάνε προς τα μέσα ωστε να μην τα χτυπήσει άμεσα ο ήλιος.
Υπάρχουν και συνδιασμός κίνησης με μικροκύματα, laser και αυτά που έχουν φίλτρο δέσμης χαμηλά (για να μην χτυπά με ζώα ή σκημένους κλέφτες)...

Η μονάδα του συναγερμού είναι αυτή που πρέπει να έχει ανοχές και να εκπαιδευτεί να καταλαβαίνει τις πιο "δύσκολες" περιοχές. Για να γίνει αυτό βέβαια, πρέπει ο κάθε αισθητήρας να είναι αναγνωρίσιμος σαν αυτόνομος και όχι μέρος "ζώνης" περισσότερων αισθητήρων.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Εγω ρε παιδια ξερετε τι λεω;;; Ενταξει βαζεις μια πορτα, την εβαλες οσο και θωρακισμενη να ειναι...υπαρχει τροπος να ξεκλειδωθει αμα πεσεις σε σπυρα ενω αμα παρεις ενα Γερμανικο ποιημενικο και δωσεις και 700 800 ευρωπουλα να τον εκπαιδευσεις δεν πλησιαζει ανθρπωπος στα 5μετρα!!

Εγω λεω πως σε λιγα χρονια ενα εκπαιδευμενο,εκπαιδευμενο ομως οχι αστεια σκυλι θα ειναι η καλυτερη ασφαλεια...

Ελα εσυ να ταβαλεις μ αυτον τωρα να δουμε ποιος θα νικησει και ποιος θα φυγει τρχοντας


 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Η Rita μου



δεν είναι ποιμενικός και δεν εκπαιδεύτηκε από ειδικό.

Αλλά θα φάει τα συκώτια όποιου πλησιάσει την πόρτα και θα σηκώσει την γειτονιά στο πόδι .
Γαυγίζει και τρέμουν τα τζάμια...:137:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Όπως έχω ξαναγράψει, ο σκύλος είναι ο καλύτερος φύλακας, αλλά για το σκοπό αυτό πρέπει το βράδυ να είναι μέσα στο σπίτι και όχι σε αυλές, κήπους ή εύκολα προσβάσιμα μπαλκόνια. Κι αυτό γιατί το θέμα είναι να αντιληφθεί τον επίδοξο διαρρήκτη πρώτος, ειδοποιώντας τους ιδιοκτήτες και παράλληλα αποτρέποντας την είσοδο, προτού ο διαρρήκτης προλάβει να κάνει κάτι που ενδεχομένως και το σκύλο θα βλάψει (είναι κι αυτός ζωντανό, όχι συναγερμός!) και τη διάρρηξη δεν θα αποτρέψει. Διαφορετικά, αν είναι σε κήπο όλο το 24ωρο, μόνο αγέλη (άνω των 3 σκύλων) ή, αν υπάρχει μεγάλη έκταση, σε δεύτερη περίφραξη κοντά στο σπίτι αλλά μακριά από τα "ευαίσθητα" σημεία του οικοπέδου. Έτσι ο σκύλος μπορεί να έχει και το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού, είτε για ειδοποίηση είτε για ακινητοποίηση ανθρώπου είτε, ακόμα, και για επίθεση, από το οποίο ο διαρρήκτης δύσκολα ξεφεύγει.

Και οπωσδήποτε δεν πρέπει να τον αφήνουμε έξω στον κήπο αν πρόκειται να λείψουμε μέρες, όσο κι αν έχει εξασφαλισμένο το φαγητό και το νερό του. Ιδιαίτερα σε αραιοκατοικημένες περιοχές, οι γείτονες δεν θα ασχοληθούν με το γάβγισμα (τα σκυλιά στις περιοχές αυτές συχνά γαβγίζουν τη νύχτα άλλα ζώα ή κάποια κίνηση εκεί κοντά), οπότε ο διαρρήκτης είναι πιθανόν να κάνει κακό στο σκύλο μας, ο οποίος υπάρχει φόβος να πάει με μαρτυρικό θάνατο γιατί τα σκυλιά, και δη τα εκπαιδευμένα όταν δεν έχουν κοντά τον ιδιοκτήτη τους να τους πει πότε να σταματήσουν, παλεύουν μέχρι τελικής πτώσεως.

Εν κατακλείδι, καλός ο σκύλος-φύλακας, κι εγώ έχω και δεν πλησιάζει κανείς, αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και τη δική του ασφάλεια γιατί είναι ζωντανό και μπορεί να είναι εκπαιδευμένο, αλλά δεν έχει την εκπαίδευση των ανθρώπων που ξέρουν ότι αν υπάρχει άμεσος κίνδυνος ζωής στη ζυγαριά με υλικές απώλειες, μερικές φορές κάνουμε και πίσω.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Η Rita μου



δεν είναι ποιμενικός και δεν εκπαιδεύτηκε από ειδικό.

Αλλά θα φάει τα συκώτια όποιου πλησιάσει την πόρτα και θα σηκώσει την γειτονιά στο πόδι .
Γαυγίζει και τρέμουν τα τζάμια...:137:
Πάρε κανένα ηχείο της προκοπής, τι είναι αυτά;

:137: :137:


Εγώ είμαι της γνώμης να είσαι προετοιμασμένος με οποιοδήποτε μέσο διαθέτεις να αποκρούσεις μια κακόβουλη επίθεση.
Από το να μην έχεις τίποτα και να αιφνιδιαστείς, είναι καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος.
Και επειδή άρχισε η εγκληματικότητα και αυξάνεται κι άλλο (τουλάχιστον στην περιοχή μου) άρχισα και σκέφτομαι να οργανωθώ καλύτερα.
Υπ΄όψιν ότι εδώ και χρόνια είμαι ήδη προετοιμασμένος.
Τώρα απλώς θα ενισχύσω λίγο τα πράγματα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Σκύλος φυσικά - κατά προτίμηση εκπαιδευμένος. Είναι και καλή παρέα.
Μόνο αρνητικό η (αναπόφευκτη) απώλεια, κάποια στιγμή.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

μια λογική επιλογή είναι κι αυτή:



και για ακραίες καταστάσεις:





 


Μηνύματα
1.513
Reaction score
1.844
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Υπάρχουν και συνδιασμός κίνησης με μικροκύματα, laser και αυτά που έχουν φίλτρο δέσμης χαμηλά (για να μην χτυπά με ζώα ή σκημένους κλέφτες)...

Η μονάδα του συναγερμού είναι αυτή που πρέπει να έχει ανοχές και να εκπαιδευτεί να καταλαβαίνει τις πιο "δύσκολες" περιοχές. Για να γίνει αυτό βέβαια, πρέπει ο κάθε αισθητήρας να είναι αναγνωρίσιμος σαν αυτόνομος και όχι μέρος "ζώνης" περισσότερων αισθητήρων.

Σε ευχαριστώ , θα τα ψάξω όλα αυτά .
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Θέλω μαγνητοφωνημένο ροτβαϊλερ, να το παίζουν τα ηχεία σε κάθε εξωτερική κίνηση!!!:205::205::617::617:
στέρεο και με παίξιμο στις φάσεις των ηχείων
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
παντως οποιος εχει εκπαιδευμενο σκυλο μεσα στο σπιτι θα πρεπει να εχει εκπαιδευσει κ τη/τον γεινονισσα του!!! εμενα οποτε ξενυχταει κ παει να μπει στο σπιτι της ξημερωματα την ακουει η δικια μας να ανοιγει τη πορτα της κ αρχιζει!!!! οποτε εχω πεις της γειτονισσας το συνθηματικο για να μη μας πριζει τον ερωτα χαχαχαχαχααααααα
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Βάζεις έναν συναγερμό και τελείωσε το θέμα.

1 δισεκατομύριο τις εκατό θα χτυπήσει και θα ενημερωθείς!!!!!Με σωστή δουλειά πάντα και όχι απαραίτητα ακριβή..Το υπογράφω γιατί συναγερμούς σπιτιών περνάω.

Το τι θα κάνεις αφότου ενημερωθείς,είναι άλλο θέμα.

Επίσης υπάρχουν ρολά ασφαλείας (και ασύρματα ανοιγόμενα),σύρτες,μεντεσέδες,μπάρες και πολλές άλλες πατέντες που φρακάρουν την πόρτα (τουλάχιστον για όταν κοιμάσαι μέσα στο σπίτι)..

Επίσης να πω κάτι πολύ σημαντικό:
Οι κλέφτες 95% είναι απλοί κλέφτες,δεν θα έρθει να σε κλέψει κάποιος που κλέβει μουσεία όπως στις ταινίες.Ναρκομανείς,κλεφτρόνια,τίποτα πεινασμένοι κτλ.Δεν υπάρχει λόγος να βάζετε στο μυαλό σας σενάρια όπως το τι αντίμετρα θα βρει ο κλέφτης για να παραβιάσει την προστασία σας.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Οδυσσέα η "ποιότητα" του εγκλήματος σήμερα έχει αλλάξει, έχει μεταλλαχθεί.
Κάποτε ο κλέφτης έμπαινε σ' ένα σπίτι όταν ήταν σίγουρος ότι λείπουν όλοι.
Σήμερα μπουκάρουν ενώ είναι μέσα όλοι.
Πιο εύκολο είναι να απειλήσουν έναν φουκαρά με το μαχαίρι στο λαιμό του παιδιού του για να τους πει (και θα τους το πει φυσικά) που είναι κρυμμένα τα όποια λεφτά και τα κοσμήματα, παρά να ψάχνουν μόνοι τους.
Οι σημερινοί κλέφτες δεν φοβούνται τόσο πολύ.
Ρισκάρουν πιο εύκολα, ίσως λόγω της ατιμωρησίας και ανοχής του νόμου που θεωρεί μικρό πράγμα να μπει κάποιος στο σπίτι σου να σε κλέψει, αλλά σε θεωρεί εγκληματία αν τον σκοτώσεις.
Η σπείρα με τα καλάζνικοφ που εξαρθρώθηκε προχθές και είδαμε και τις φάτσες τους (και συμπτωματικά είναι όλοι αλβανοί) έμπαιναν με καλάζνικοφ στα σπίτια.
Με καλάζνικοφ. Ένα από τα πιο δυνατά και θανατηφόρα όπλα.
Αυτού του τύπου εγκληματίες δεν σταματούν με έναν συναγερμό που θα χτυπήσει.
Θα σπάσουν τη σειρήνα και θα σταματήσει.
Δεν φοβούνται.
Και ο χειρότερος και πιο επικίνδυνος εχθρός όπως λένε οι στρατιωτικοί είναι αυτός που δεν φοβάται.
Δεν μπορείς να τον αντιμετωπίσεις εύκολα.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να λάβουμε κάποια πρόσθετα μέτρα.
Σόρυ αλλά δεν μου αρκεί το "Βάζεις έναν συναγερμό και τελείωσε το θέμα"
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Και μια που αναφέραμε για τους αλβανούς με τα καλάσνικοφ που έμπαιναν στα απίτια, να κι ένα γραμματάκι προς τον έναν απ' αυτούς.
Νομίζω ότι αξίζει μια ανάγνωση.

http://www.eglimatikotita.gr/2011/10/blog-post_3063.html#more
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top