Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Μπράβο σας. Να την χαίρεστε την πόρτα σας της ασφαλείας.
Όμως!!
Κοιτάξτε πόσο εύκολα κατασκευάζεται ένα αντικλείδι.


Έχω έναν φίλο κλειδαρά και μου ζήτησε να του φτιάξω από ατσάλι ένα τέτοιο ώστε να μπορεί να ανοίγει τις θωρακισμένες πόρτες χωρίς να τις καταστρέφει.
Υπάρχουν 4 τύποι από μήτρες κλειδαριών.
Οπότε θέλει 4 τύπους αντικλείδια επί 2 κομμάτια στον καθένα διότι τα κλειδιά έχουν διαφορετικό κώδικα σε κάθε πλευρά.
Όπως φαίνεται και στο βίντεο ο τύπος χρησιμοποιεί δύο κλειδιά και τα βάζει εναλλάξ.
Το ατού του κλειδαρά αλλά και του κλέφτη είναι ότι γνωρίζει εκ των έσω το σύστημα της κλειδαριάς, το έχει μελετήσει, το έχει κατανοήσει και ξέρει τον τρόπο λειτουργίας του.
Τώρα που ο φίλος μου άφησε κλειδαριές, κλειδιά, μήτρες κ.λ.π. και τα μελέτησα κατάλαβα κι εγώ πόσο απλά είναι.
Φέρτε μου πόρτες να ξεκλειδώσω, χρηματοκιβώτια να παραβιάσω, τράπεζες με θησαυροφυλάκια να ανοίξω.

Διαπίστωση.
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει πάντα.

Συμβουλή.
Όταν είσαστε μέσα στο σπίτι εκτός από το τετραπλό κλείδωμα θα πρέπει να βάζετε και τον μεταλλικό σύρτη που επιτρέπει στην πόρτα να ανοίγει λίγα εκατοστά μόνο.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

βαστα μην εχεις τοιχο κοντα , (κανα δυο μετρα) και στην γρυλαρουνε,
και φυγει μαζι με την κασα της
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Αμα έχει τοίχο κοντά...τότε τοίχο τοίχο μην τον πετύχω :116: και κελαηδήσει το ΗΚ (όχι Harman Kardon :116: )
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Όταν λείπεις από το σπίτι δεν φοβούνται να κάνουν και λίγο θόρυβο.
Αν είσαι μέσα το κάνουν αθόρυβα και μπαίνουν χωρίς να υπάρχουν ίχνη παραβίασης.
Βασικά είναι να μη σε βάλουν στο μάτι.

Εχθές εδώ σε μένα 50 μέτρα πιο εκεί συλλάβανε δύο κλέφτες αλλοδαπούς που μπήκαν σε διαμέρισμα αλλά τους πήρανε χαμπάρι.
Ειδοποιήσανε την αστυνομία και μαζεύτηκαν σε μερικά λεπτά ένα κάρο μοτοσυκλέτες και ένα περιπολικό.
Λίγο πριν το μεσημέρι.
Δεν φοβούνται πλέον.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Φοβούνται Μιχάλη, όταν προκειται για τη ζωούλα τους φοβούνται, μπορεί να γράφουν στα παπάρια τους τον νόμο και τις συνέπειες, αφού γελοίο είναι το σύστημα στην Ελλάδα, αλλά για τη ζωούλα τους τρέμουν...δύο φορές έχουν προσπαθήσει να μπούνε στο σπίτι μου, και τις δύο φορές δεν έχω ξαναδεί λευκό άνθρωπο να τρέχει έτσι :116:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Φτιάχτηκα κι εγώ προχθές... και τους περιμένω να επανέλθουν! :103:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Να περάσω να κοιμηθούμε αγκαλίτσα κανα δυό μέρες ; :142::142:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Re: Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Να περάσω να κοιμηθούμε αγκαλίτσα κανα δυό μέρες ; :142::142:
Με τόσα όπλα??? :127::127:

Πωπώ γούστα!
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Μπράβο σας. Να την χαίρεστε την πόρτα σας της ασφαλείας.
Όμως!!
Κοιτάξτε πόσο εύκολα κατασκευάζεται ένα αντικλείδι.

Έχω έναν φίλο κλειδαρά και μου ζήτησε να του φτιάξω από ατσάλι ένα τέτοιο ώστε να μπορεί να ανοίγει τις θωρακισμένες πόρτες χωρίς να τις καταστρέφει.
Υπάρχουν 4 τύποι από μήτρες κλειδαριών.
Οπότε θέλει 4 τύπους αντικλείδια επί 2 κομμάτια στον καθένα διότι τα κλειδιά έχουν διαφορετικό κώδικα σε κάθε πλευρά.
Όπως φαίνεται και στο βίντεο ο τύπος χρησιμοποιεί δύο κλειδιά και τα βάζει εναλλάξ.
Το ατού του κλειδαρά αλλά και του κλέφτη είναι ότι γνωρίζει εκ των έσω το σύστημα της κλειδαριάς, το έχει μελετήσει, το έχει κατανοήσει και ξέρει τον τρόπο λειτουργίας του.
Τώρα που ο φίλος μου άφησε κλειδαριές, κλειδιά, μήτρες κ.λ.π. και τα μελέτησα κατάλαβα κι εγώ πόσο απλά είναι.
Φέρτε μου πόρτες να ξεκλειδώσω, χρηματοκιβώτια να παραβιάσω, τράπεζες με θησαυροφυλάκια να ανοίξω.

Διαπίστωση.
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει πάντα.

Συμβουλή.
Όταν είσαστε μέσα στο σπίτι εκτός από το τετραπλό κλείδωμα θα πρέπει να βάζετε και τον μεταλλικό σύρτη που επιτρέπει στην πόρτα να ανοίγει λίγα εκατοστά μόνο.
MΙΧΑΛΗ ΜΑΘΕ ΤΕΧΝΗ ΚΙ ΑΣΤΗΝΕ
ΚΙ ΑΝ ΠΕΙΝΑΣΗΣ ΠΙΑΣΤΗΝΕ....:103:

ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Μόνη επιπλέον ασφάλεια είναι τα εξωτερικά ραντάρ, είτε στην είσοδο, είτε στις μπαλκονόπορτες. Αν δεν τα αναγνωρίσουν, χτυπάει ο συναγερμός και τη γλύτωσες. Αν πάλι τα αναγνωρίσουν, τους είναι πιο εύκολο να πάνε αλλού.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Το κακό με τους συναγερμούς οποιουδήποτε τύπου είναι ότι πολλές φορές χτυπάνε αδικαιολόγητα.
Το πρώτο και σημαντικότερο είναι η τρομάρα που παίρνεις όταν ενώ κοιμάσαι πετάγεσαι από την κόρνα του και προφανώς θεωρείς ότι κάποιος προσπαθεί να μπεί στο σπίτι σου.
Όταν σιγουρευτείς ότι δεν είναι κανένας, έχεις χάσει τον ύπνο σου και έχεις ξυπνήσει και τους γείτονες.
Αν αυτό συμβεί 3 - 4 φορές καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει με τους γείτονες και θα έχουν και δίκιο.
Δεν μπορεί να ξυπνάς όλη τη γειτονιά επειδή χτυπάει ο συναγερμός σου λάθος.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Η δικιά μου με μπάρα ασφαλείας, έχω τη εντύπωση ότι δεν ξεκλειδώνει με τίποτα! και συναγερμό φυσικά!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Σύμφωνοι Μιχάλη. Αλλά ένας σωστά ρυθμισμένος συναγερμός δεν χτυπάει ποτέ λάθος.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Eχω πόρτα σκυλοθωρακισμένη, τουλάχιστον θα μας ξυπνήσει ,οπως και τους γείτονες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Αν έρθω εκεί θα σας ανοίξω όλες τις πόρτες σας και θα απενεργοποιήσω τους συναγερμούς σας.
Και θα σας κλέψω τα βινύλια και τα καλώδια HDMI.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Βινύλια ντεν έκει καρντιά μου. Να σου στείλω τα HDMI, μην μπαίνεις στον κόπο? :137:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Κι εγώ θωρακισμένη και σκυλοθωρακισμένη :114: Όταν ο σκύλος τη νύχτα είναι μέσα στο σπίτι, κινδυνεύει λιγότερο και ο ίδιος αλλά και το σπίτι, γιατί θα αντιληφθεί τον επίδοξο εισβολέα και θα ειδοποιήσει αποθαρρύνοντάς τον προτού εκείνος προλάβει ενδεχομένως να τον εξουδετερώσει όπως αν ήταν στην αυλή.
Το καλύτερο πρόσθετο μέσο είναι οι σύρτες, όπως είπε κι ο Μιχάλης, αλλά ακόμα καλύτερα όχι αυτοί που επιτρέπουν στην πόρτα να ανοίγει λίγο, αλλά οι άλλοι οι χωνευτοί που πιάνουν μέσα στην κάσα, δηλ. όπως μια επιπλέον κλειδαριά αλλά που δεν ανοίγει παρά μόνο από μέσα. Οι οποίοι έχουν διπλή χρησιμότητα, γιατί αν θέλει κανείς να έχει ανοιχτά το καλοκαίρι την ημέρα, τους γυρίζει στην κλειστή θέση και το έμβολο προεξέχει, και έτσι η πόρτα δεν μπορεί να κλείσει από τον αέρα.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.190
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top